Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Iscasen kuk kod novorodjene bebe
PostPoslato: Sub Jul 07, 2007 9:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Moja beba ima 36 dana, i vec treceg dana po rodjenju, utvrdjeno joj je da je levi kuk potpuno van casice. Razlog je sto je lezala u karlicnom polozaju skoro svo vreme trudnoce. Jedna nogica joj je bila pored glave (ta je i iscasena) a druga dole. Odmah je dobila da nosi neki Pavlik bandazer. Medjutim na kontrolama se ne vidi nikako poboljsanje. Lekari su mi rekli da s obzirom da je rodjena tri nedelje pre vremena ima malo vise vremena od druge, normalno rodjene dece, da probamo to da korigujemo sa bandazerom. Ukoliko u naredne 2-3 nedelje ne dodje do poboljsanja, oni predlazu da se uradi rengenski snimak sa kontrastom da se utvrdi da nema slucajno masnih naslaga u samoj casici zbog cega ne moze da se kuk vrati na mesto. Ukoliko ih ne bude bilo, stavice joj nogice u gips. Ukoliko bude operisace. Jako sam uplasena.Pogotovo sto pominju narkozu. Razmisljam da odem kod jos nekog ortopeda, ali se plasim da ce mi isto reci. Dok se premisljam, ima li neko od vas savet?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 08, 2007 12:13 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Mislim da bi pre rentgenskog snimanja sa kontrastom bilo jednostavnije da se uradi pregled ultrazvukom gde bi takodje moglo da se vidi da li je zglobna casica ispunjena necim. Pavlikovim bandazerima ipak treba dati malo vremena da postugnu efekat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 08, 2007 8:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Posve se slazem sa Veljkom, ultrazvuk, kao mnogo manje invazivna metoda pre svega, a jednako dobro se vizualizira. Cak, ako ima mekog tkiva u casici, to ce se videti na USG, a na RTG nece. Ako se utvrdi da je u pitanju neka masa u acetabulumu, bojim se da je operacija neizbezna. U svakom slucaju, treba je sto hitnije uraditi kako bi taj kuk ostao vitalan.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 08, 2007 9:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pa njoj od rodjenja svaki put kontrolu i rade ultrazvukom. Ali oni kazu da se masno tkivo ne moze videti uz pomoc ultrazvuka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 08, 2007 9:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Koliko god bio nepopularan savet, konsultujte jos nekoga ko radi ultrazvuk kukova da pogleda bebu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 10, 2007 4:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Da li mozete da mi preporucite nekog u Beogradu? Dolazim kod mojih u posetu sledece nedelje, pa bih mogla to da iskoristim da odem kod lekara po drugo misljenje....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 1:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Na "Banjici" se bebe pregledaju ultrazvukom svakog dana sem ponedeljka, ali nisam siguran kakva je situacija sa slobodnim terminima i ko je od lekara sada na odmoru. Ambulanta za deciju ortopediju radi cetvrtkom i pregledi se zakazuju na 011-3672-921


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 3:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Hvala, probacu da zakazem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 12, 2007 5:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Jos jedno pitanje, koliko se u proseku nosi Pavlic bandaza? Da li ako za 6 do 8 nedelja nije pokazala nikakav napredak, treba preci na sledeci stupanj u korekciji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 12, 2007 7:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Definitivno. Pavlikovi remeni bi trebalo da pokazu neki napredak za 3-4 nedelje. Ako ni nakon 6 nedelja nema nikakvog napretka, onda se preduzimaju dalji koraci. Ako se vidi neki napredak, onda se i dalje pokusava konzervativno, jer je operacija uvek invazivna metoda, i treba je cuvati kao poslednju stavku.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 5:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Bili smo danas na kontroli. Nikakvog pomaka. Ostavili su joj jos Pavlik bandazer jer je kako rekose mnogo mala. Ako tako ostane za jos 3 nedelje, nema svrhe vise nositi ove bandazere. Inace sad pominju neku mogucnost da bebu stacioniraju u bolnicu i stave u neki poseban krevetic gde ce joj biti podignute noge u polozaj gde bi trebalo da se ispravi kuk (tj da udje u casicu). Mislim da mi u odnosu na to, stavljanje gipsa (ali ostajanje kod kuce i mogucnost ipak bar nosenja-setanja) deluje bez obzira na narkozu bolje.
Nadam se da cu u Beogradu imati mogucnost da odem kod ortopeda, pa da cujem jos jedno misljenje i savet....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 18, 2007 12:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa narkoza koju toliko spominjete ide samo dok postave bebu u polozaj, nije stalno sedirana pobogu. Kad je postave, postave je tako da su joj noge gore, a truo dole, te se nogice povlace na gore, kako bi se naterala glavica femura da uleti u acetabulum. Mislim da je to dobra solucija za pocetak, a ako ne daj Boze ne urodi plodom, operisace i to je to.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 28, 2007 12:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Bili smo kod decijeg ortopeda na Institutu za majku i dete i on nam je rekao da s obzirom da je levi kuk potpuno van casice, Pavlik bandazer nije trebao da se nosi i da moze da izazove cak i ostecenje. Sad sam vrlo zabrinuta jer ga je moja devojcica nosila 8 nedelja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 29, 2007 9:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
To su razlicita misljenja lekara, koja ce uvek da postoje. Jedni su za sto je moguce konzervativnije lecenje, drugi su za najradikalniji moguci pristup. Pravilan pristup je naravno razlicit od pacijenta do pacijenta. S obzirom da tu nema poboljsanja, Vasha cerkica ce sad vec sigurno morati na operaciju.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 03, 2007 6:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Evo moja prica sa kukovima se zahuhtava, ali kako ce sigurno jos nekog muciti ovaj problem da napisem do svega sam sve stigla u prethodnih mesec i po dana.

DAKLE imala sam srecu u BGD (hvala mojim skolskim drugaricama!!!) da budem primljena kod dva vrlo dobra decija ortopeda i hirurga.
Iako iz suprotnih kuca (Institut za majku i dete i Tirsova) oba lekara dala su mi gotovo identicne smernice. Ali da pocnem lepo ispocetka.

Dakle sto se tice iscasenja kukova ona postoje u tri razlicita stepena. Moja beba na zalost ima najdrasticniji, tj. kuk je potpuno iscasen, ( kost je skroz van casice).

Ovakva vrsta iscasenja uglavnom nastaje pre 20 nedelje trudnoce. Oba lekara su mi rekla da prosto ne mogu da veruju da nemacki lekari ovo nisu konstatovali i da su lecenje otpoceli Pavlik bandazerom, koji se u principu ne moze koristiti za ispravljanje ovakvog iscasenja. Ostaje mi samo da se nadam s obzirom da je beba ovaj bandazer nosila 7 nedelja, da nije doslo jos i do nekog ostecenja (jer tako mi rekose da je moguce ako se nesto na silu gura tamo gde ne treba!)

Dakle opcije koje trenutno imam pred sobom:
hospitalizacija u trajanju od 21 dan, gde ce beba biti smestena u poseban krevetic. Tu ce joj tegovima biti polako pomerana kost dok ne bude dosla do nivoa casice. Onda je treba gurnuti unutra. Naravno, postoji mogucnost da u samoj casici postoji neka prepreka i da ni u ovom slucaju ne dodje do rezultata.
Ukoliko se to desi preostaje mi operacija.

U oba slucaja kada dodje do toga da je sve u kuku leglo normalno, beba ce nositi gips u trajanju od 4-6 nedelja, pa tek posle toga Pavlikov bandazer. Kako mi rekose ceo proces ispravljanja kuka trebalo bi da traje oko 3 meseca.
Pri tom oba lekara tvrde da operaciju treba ostaviti kao poslednju opciju ako sve ostalo ne da odgovarajuce rezultate.


Jos jedna stepenica u ovom nizu je pravljenje rengenskog snimka sa kontrastom da bi se videlo da li je casica prazna i da li ima smisla provesti ovih tri nedelje u bolnici sa bebom. Naravno, tu je ipak opasnost od zracenja, pa su ostavili meni da vidim da li bih ovo uradila ili ne.
Iskreno plasim se zracenja, ali kada pomislim da ce beba morati da lezi u tom kreveticu 24h 21 dan, bez toga da mogu da je uzmem u narucje i to sa mogucnoscu da i to ne da rezultate, mozda se i opredelim za ovakvo snimanje.
Rekose mi i da je procenat izlecenja ovakvog iscasenja 90%. Ja zaboravih da ih pitam sta je sa onih 10% da li to znaci da postoji mogucnost i da dete nikad ne prohoda....?

Eto toliko, ostaje samo da mi pozelite puno srece u narednim nedeljama....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: