Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Gonarthrosis sin. incip.
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 12:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 20, 2005 1:11 pm
Postovi: 36
Postavljena mi je dijagnoza za levo koleno Gonarthrosis sin. incip. odnosno pocetni stadijum gonartroze. Od lekova trenutno uzimam samo Rapten Duo.
Da li postoje neki lekovi za usporavanje propadanja hrskavice i kako se primenjuju. Takodje me interesuje koje vezbe da primenjujem (da li u obzir dolazi trcanje, plivanje ili nesto trece) ?
Kako tezina utice na samo koleno i hrskavicu. Visok sam ~184cm a imam ~88 kilograma.
Posto dosta vremena provodim u kolima (prosecno 4 sata dnevno) noga mi je u tom periodu u savijenom polozaju. Da li to ima neki uticaj.
Imam 32 godine, ako to nesto znaci :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gonarthrosis sin. incip.
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 3:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 18, 2007 10:30 am
Postovi: 39
supergenije je napisao:
Postavljena mi je dijagnoza za levo koleno Gonarthrosis sin. incip. odnosno pocetni stadijum gonartroze. Od lekova trenutno uzimam samo Rapten Duo.
Da li postoje neki lekovi za usporavanje propadanja hrskavice i kako se primenjuju. Takodje me interesuje koje vezbe da primenjujem (da li u obzir dolazi trcanje, plivanje ili nesto trece) ?
Kako tezina utice na samo koleno i hrskavicu. Visok sam ~184cm a imam ~88 kilograma.
Posto dosta vremena provodim u kolima (prosecno 4 sata dnevno) noga mi je u tom periodu u savijenom polozaju. Da li to ima neki uticaj.
Imam 32 godine, ako to nesto znaci :roll:

Ne postoje nikakvi lekovi za usporavanje degenerativnih procesa u zglobu.
Jako su ti bitne vezbe da usporis te ucvrstis misicno skeletni sistem, al pri tom se moras obratiti na fizikalnu terapiju.
Tezina iterkako utice na navedene procese, ako i smrsas koje kilo nebi bilo zgoreg.
Duze zadrzavanje zgloba u odredjenoj poziciji i tekako pogorsava celu stvar jer moze izazove restrikciju pokreta u zglobu sto bi izazivalo traumu upalnog tipa pri pokretu.
Fizikalna terapija ti je najzdraviji spas...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 6:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 20, 2005 1:11 pm
Postovi: 36
Hvala na odgovoru. Da li smem da se bavim trcanjem ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gonarthrosis sin. incip.
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 8:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 10:02 pm
Postovi: 230
zanfir je napisao:
Ne postoje nikakvi lekovi za usporavanje degenerativnih procesa u zglobu.
Fizikalna terapija ti je najzdraviji spas...


Zanfir, ovo je jako ozbiljna, a neodgovorna izjava. Postoje preparati za usporavanje degenerativnih procesa, dok su, po mom mišljenju, dometi fizikalne terapije veoma mali.

Supergenije, otkud Vama artroza u 32. godini, makar i u početnom obliku?

Da niste i Vi jedna od žrtava supstanci opisanih u ovoj temi?

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=12358


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 06, 2007 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 20, 2005 1:11 pm
Postovi: 36
Najpe hvala na odgovoru. Inace do sada nisma koristio nikakve lekove za bolove u kolenu. Naime, pre mozda petnaestak godina na fudbalu protivnicki igrac me kolenom u trku udario u moje koleno (sa moje bocne strane) i pretostavljam da je sadasnje stanje posledica te povrede. Nazalost ja sam tada to neozbiljno shvatio pa nisam lecio na vreme. Par godina kasnije kada su bolovu poceli da se pojacavaju isao sam na fizikalnu terapiju u Sportskom centru ali sam zbog vojske prestao sa terapijom. Po povratku iz vojske nisam nastavio sa lecenjem, da bi sada nekih 5 godina kasnije bolovi u kolenu poceli da bivaju sve ucestaliji. Sem Raptena Duo jos uvek nisam krenuo sa uzimanjem lekova. Doktorka kod koje sam bio mi je preporucila par lekova ali ne znam koji je od njih najbolji pa je svaka preporuka strucnjaka dobrodosla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 7:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 20, 2005 1:11 pm
Postovi: 36
Evo snimka mog kolena, nadam se da neko moze da pogleda i kaze svoje misljenje :


Slika

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 8:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 20, 2005 1:11 pm
Postovi: 36
evo slika

Slika


Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gonarthrosis sin. incip.
PostPoslato: Čet Okt 11, 2007 11:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 18, 2007 10:30 am
Postovi: 39
Omega je napisao:
zanfir je napisao:
Ne postoje nikakvi lekovi za usporavanje degenerativnih procesa u zglobu.
Fizikalna terapija ti je najzdraviji spas...


Zanfir, ovo je jako ozbiljna, a neodgovorna izjava. Postoje preparati za usporavanje degenerativnih procesa, dok su, po mom mišljenju, dometi fizikalne terapije veoma mali.

Supergenije, otkud Vama artroza u 32. godini, makar i u početnom obliku?

Da niste i Vi jedna od žrtava supstanci opisanih u ovoj temi?

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=12358


Ja mislim i dalje da ne postoje, to je isto kao da ti omega sada kazes da postoje lekovi za usporavanje starosti.. logicno ne?
Eto ti si pominjo lekove koji su katastrofalni.

Vec od tebe jako neodgovorno ˝dometi˝fizioterapije veoma mali??
Kao prvo fizioterapija nije nikakvo gadjanje, ni pogadjanje a kamoli dobacivanje...
I ja stvarno nemam nameru da ti pricam o uspesima fizioterapije, postoje medicinske knjige, naucni dokazi...

A ti tek tako da pricas o ˝dometima˝ fizioterapije, to je van svake pameti!
Jednostavno nisi kompetentan, i molim te za ubuduce da ne govoris kojesta na ozbiljnim forumima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 12:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 20, 2005 1:11 pm
Postovi: 36
Jel moze neka pomo meni ? Sta da uzimam od lekova, koje vezbe da upraznjavam ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 7:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Supergenije: vezbe pri rasterecenju i opterecenju. Radite sto vishe ponavljanja pokreta kolena u punom obimu. Znachi savijte do kraja pa ispruzite. Isto i sa opterecenjem, mozete i cucnjeve, ali oprezno. Od lekova preporucio bih Vam injekcije Hyalgana direktno u koleno, sto je dokazano da hrskavica moze da se obnovi. Najbolji preparat Vam je Ortovisc, ako uspete da ga nabavite.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 11:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 10:02 pm
Postovi: 230
Miodraže, na osnovu čega mislite da hrskavica može da se obnovi? Na osnovu Hyalgana sigurno ne, dobijao sam po 6 u oba kolena i ništa. Bude bolje neposredno nakon što se injekcija dobije, to traje dan-dva i sve je isto kao pre.

Ne vidim kako bi injekcije hijaluronske kiseline koje neznatno poboljšavaju viskozitet sinovijalne tečnosti pomogle obnavljanju hrskavice?

Onaj ko uspe da obnovi hondrocite, mislim da će biti naučnik svih vremena. Ali veoma sumnjam da će se to ikada desiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 1:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Nije glavna stvar u obnavljanju hrskavice kako Vi to ovde nasva zvona trubite, hrskavica moze da bude jedva ili izuzetno tesko ostecena. To je posve nebitno, meni kao lekaru verujte posve nebitno. Ja pred sobom nemam koleno, rame, kuk i ostecenu hrskavicu, ja imam zivog coveka koji mi se obraca za pomoc jer ima odredjene tegobe. Te tegobe su predstavljene pre svega u formi bola. I tom coveku je apsolutno nebitno sta cu ja da mu radim, dogod on nema bolove.
Nazalost ne znam tacno kako ide poslovica na latinskom, ali u prevodu glasi ukloniti bol, bozansko je delo. Mislim da je Dolor sanatum, divinum opus est.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 9:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Da se malo ukljucim kako bih pokusao da pomognem.Vezbe obavezno raditi kako bi se ojacali misici koji ce ucvrstiti koleno,fizikalna terapija uz odredjene lekove da se primenjuje da smanji bol,a od lekova kod nas preporucuju No Dol kapsule i gel i sretao sam se sa ljudima koji su zadovoljni a ako imate mogucnosti da narucite iz inostranstva ili preko neta,moja preporuka je Flexilium,francuski proizvog a prodaje se kao gel i kapsule(ili tablete,nisam siguran).Dobar je za ocuvanje zgloba-da ne bih pricao sad da li leci ovo ili ono.Sve u svemu,daleko se bolje pokazao kao konzervativni nacin lecenja od drugih preparata ali je velika mana sto nije bas jeftin.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 12:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 18, 2007 10:30 am
Postovi: 39
Slusaj supergenije!!
Ako budes ovde i dalje slusao savete, a sam vidis kako ovo daleko ide, onda sam siguran da ces sa pocetnim degenerativnim promenama zavrsiti sa bescementnom endoprotezom kolena.

Mani se ovoga, zivi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 12:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 10:02 pm
Postovi: 230
miodrage je napisao:
Nije glavna stvar u obnavljanju hrskavice kako Vi to ovde nasva zvona trubite, hrskavica moze da bude jedva ili izuzetno tesko ostecena. To je posve nebitno, meni kao lekaru verujte posve nebitno. Ja pred sobom nemam koleno, rame, kuk i ostecenu hrskavicu, ja imam zivog coveka koji mi se obraca za pomoc jer ima odredjene tegobe. Te tegobe su predstavljene pre svega u formi bola. I tom coveku je apsolutno nebitno sta cu ja da mu radim, dogod on nema bolove.
Nazalost ne znam tacno kako ide poslovica na latinskom, ali u prevodu glasi ukloniti bol, bozansko je delo. Mislim da je Dolor sanatum, divinum opus est.


Slažem se, da sam ja lekar slično bih rezonovao.

Samo sam reagovao na pojam obnavljanje hrskavice, jer je to nešto što sanjaju milioni ljudi širom sveta. Pošto je to na žalost nemoguće, sve dugo su samo manje ili više uspešni načini suzbijanja posledica (bol) i prolongiranja neizbežnog (proteze zglobova), ali ne i uklanjanje osnovnog uzroka koji je do svega toga doveo.

zanfir je napisao:
Slusaj supergenije!!

Mani se ovoga, zivi!


Ovo je, po mom mišljenju, prilično loš "savet", a često se može čuti. Može da ga da samo neko ko ne može ni da zamisli tegobe koje čovek ima, niti na bilo koji način ne saoseća sa obolelim.

Ako već ne možete da razumete pacijente, ne stvarajte im dodatne komplekse i osećaj krivice.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: