Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Bol u predelu grudne kosti (i ledja)
PostPoslato: Pon Feb 19, 2018 12:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 19, 2018 10:32 am
Postovi: 2
Pozdrav korisnicima foruma i moderatorima!

Obracam vam se u poslednjoj nadi da ce se javiti neko ko je imao iskustava sa ovim tegobama i uspesno ih prevzisao. Identicne muke sam citao na desetinama domacih i stranih foruma i - nigde nista, a ni od strucnjaka nisam dobio jasno resenje (mozda ga ni nema).

Pre godinu dana, nakon 32 godine zivota, pocela je da me boli grudna kost na kijanje, smejanje i na odredjene pokrete rukama i rotaciju trupa - kada koristim grudne misice (sklekovi, propadanja, pruzanje ruku napred, spajanje laktova ispred lica, saginjanje). Bol je lociran za nijansu vise sa desne strane sternuma - bukvalno kao da je upaljen spoj 2. ili 3. rebarne hrskavice i sternuma. Taj spoj najvise boli pri rotaciji trupa, pri cemu ga cesto prati bol i pozadi, prekoputa – na spoju kicme i rebra. Osim sto moram da izbegavam mnogo tipova pokreta, cak i pri mirovanju u predelu grudi se stalno gomila nekakva "napetost", ugl. pri sedenju, narocito ako moram da se pritom i nagnem nad neki papir ili predmet. Kada se ta napetost nakupi do krajnje granice i pocne da boli na pomeranje trupa, ukoliko se naglo i jako isprsim - iz sternuma se cuje glasno pucanje i tada bol nestaje na neko vreme. Jedini nacin da se gomilanje te napetosti u grudima predupredi je rigidno drzanje trupa i ramena, ali verovatno usled te neprirodne ukocenosti i ispravljenosti nakon nekoliko meseci poceli su jos i bolovi u misicima gordnjih ledja i lumbalnom delu kicme. Mucio sam se i sa polozajima za spavanje kako ne bih nocu dodatno “gnjecio” grudi, pa je ubrzo pocelo da me muci i levo rame, a leva lopatica da ispusta meljuce zvuke. Ukratko, u roku od 2 meseca, od osobe koja je vodila relativno aktivan zivot, pretvorio sam se u starca s neprekidnim tegobama.

Krenuo sam po lekarima. Radio sam razne analize krvi (izmedju ostalog i reuma-faktor; sve je u referentnim vrednostima) i snimanja (ekg, RTG pluca i cele kicme, MRI cele kicme, UZ abdomena - jedino nadjeno u ovim nalazima je blaga skolioza Th2-Th3 ka desno koju pouzdano znam da imam i od ranije), pregledala su me 4 fizijatra (1 drzavni i 3 privatna) koji osim pomenute skolioze ("u antefleksiji, korektibilna") kroz testove nisu nasli drugih problema sa ledjima. Bio sam na fizikalnoj terapiji 10 dana - pa vec pola godine 6x nedeljno po 40min. dnevno radim pokazane vezbe (McKenzie metod), 5 meseci idem na bazen jednom sedmicno po 2h. Imao sam 5 masaza ledja i 8 tretmana kod kiroprakticara (manuelna terapija, struja, laser i UZ), prijalo je ali nije mnogo pomoglo. Pio sam u razlicitim periodima po savetima lekara: mydocalm, bromazepam, brufen, D vitamin, magnezijum, B12, glukozamin sulfat, joint MD... mazao sam deep relief, voltaren, gavez, stavljao obloge od gline na grudi... Nista nije donelo neki jasan pomak. U medjuvremenu sam, pomocu interneta, buduci da gomila ljudi pati od ovih simptoma, dosao do otkrica da odredjene vezbe istezanja ledjnih misica (npr. vezba wall angel) kao i - kotrljanje na teniskim lopticama na podu mogu da me oslobode nagomilane napetosti u grudima – bez pucanja sternuma. Ali problem je sto su sve te metode kratkotrajne. Takodje, primetio sam da je, otkako sam poceo da aktivno istezem ledja i preduzimam gore navedene mere, torakalni deo kicme po prvi put u zivotu poceo da krcka - npr. kada lezem na pod ili stiskam lopatice. Nakon svake aktivnosti od 5-10 minuta (hodanje, stajanje, rad) primoran sam da legnem na pod na 10-ak minuta zarad odmora. Kako se polako spustam i dodirujem podlogu ledjima, tako mi krcka jedan po jedan segment kicme. Ako jos izmedju lopatica podmetnem i neku lopticu za masazu i kotrljam se po njoj, ubrzo budem sasvim OK, ali, kao sto rekoh - 5 min. nakon ustajanja i vracanja u uspravni polozaj, vracaju se i bolovi u ledjima i napetost u predelu sternuma. To traje vec godinu dana i zivot mi je bukvalno kidnapovan. Ne smeta mi sto moram svaki dan da radim vezbe ili da svakog vikenda plivam (nikad nisam bolje izgledao, a cak nisam nikad ni bio gojazan ili lenjivac), ali mi smeta sto slobodno vreme provodim lezeci na podu, lisen svih hobija i normalnih aktivnosti, a pre samo godinu dana mogao sam da normalno funkcionisem i setam po 2-3 sata bez problema.

Znam da je bilo i na ovom forumu reci o veoma slicnim simptomima, ali da li se iko uspesno oporavio, ukoliko je to uopste moguce? Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u predelu grudne kosti (i ledja)
PostPoslato: Pon Feb 19, 2018 12:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Може да ти помогне само онај који зна како да намести укљештења на спојевима ребара и кичме: http://www.aca.rs/index.html?stranica=saveti/zdravlje/ledja_2

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u predelu grudne kosti (i ledja)
PostPoslato: Sre Feb 21, 2018 11:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 19, 2018 10:32 am
Postovi: 2
Nazalost, ne znam jesam li gore spomenuo... imao sam 8 tretmana kod kiroprakticara (dosta poznatog i skupog)... oko 2. tretmana mi je maniupulacijom u stojecem stavu popucalo s desne strane, bas ti spojevi kicme i rebara, i to mi je donelo dosta poboljsanja u predelu sternuma, ali posle toga 6 tretmana kasnije - ni makac. Bilo je malo bolje, ali od tada do danas, uz sve vezbe, istezanja, plivanje, masaze, lekove... nista. Tako da ne znam ima li smisla vracati se na manuelnu terapiju, a pritom tada su me iscedili finansijski (prosecna plata otisla za nedelju dana). :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u predelu grudne kosti (i ledja)
PostPoslato: Sre Feb 21, 2018 2:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
То је превише пара нарочито због тога што намештање о коме говорим траје пола минута. Никаква истезања, пливања и остало не помажу.

Проблем је што када једном почну да ти се јављају укљештења на тим спојевима ребара и кичме - нема краја. Завесу помериш руком и укљештиш се. Обичне гимнастичке вежбе разгибавања помажу ако се правилно раде али мораш да пронађеш начин да сам себи наместиш укљештење.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: