Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Za dr Severusa
PostPoslato: Uto Jan 13, 2009 4:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 1:21 pm
Postovi: 160
Jedna meni veoma draga osoba primetila je pre godinu dana da joj iz dojke curi neka zelenkastosivkasta tecnost i to tako sto je pokusala da iscedi neku bubuljicu blizu dojke. Tadasnja dijagnoza je bila:

Mamma secretans ID. UZ pregled: Obostrano dojke glanduralne gotovo celim korpusom, sa znacima fibromikrocisticne displazije umerenog stepena sa mikrocistama velicine do 7mm. Difuzno brojne atenuacije konsekutivno fibrioskelrozi. Nema elemenata solidne fokalizacije. U aksilama nema susp lgl.

Posle 6 meseci ponovljena je analiza i kaze da je status idem i dalje perzistentna fmcd sa mikrocistama dijametra 8mm desno i 9 mm levo. Nema de novo elemanata solidne fokalizacije.

Jel' mozete da mi prevedete sta ovo znaci i koliko je opasno? Njoj je zakazan ultrazvuk za 9 meseci. Da li u medjuvremenu treba nesto da preduzme?

_________________
Da bi se pobedio strah od smrti, prvo se mora savladati strah od zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 13, 2009 3:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Nema mesta za brigu ovo je fibrodisplazna bolest dojke ,a kao sto rekose u u uz nalaze nema fokusa solidnih promena tj tumora.Znaci ne treba paniciti zbog tumora,ali ovo nije razlog da se fibrodisplazna bolest zapusti vec treba konsultovati ginekologa/endokrinologa u vezi neke hormonske terapije koja bi uticala na to da se ove promene smanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 13, 2009 3:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 1:21 pm
Postovi: 160
Puno Vam hvala!

_________________
Da bi se pobedio strah od smrti, prvo se mora savladati strah od zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za srverus
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 8:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 12:05 pm
Postovi: 25
Lokacija: Beograd, Srbija
Molim vas da mi malo pomognete u odlucivanju. Da bi znali o cemu se radi prepisacu vam samo zakljucak sa MR. MR nalaz ukazuje na retroperitonealnu linfadenopatiju. Obostranu ilijacnu linfadenopatiju i obostranu, vise levo linfadenopatiju. Sem toga miomatozni uterus u RVF.
I onda sam ja otisla na kontrolu kod doktorke gde sam primala hemioterapiju, i njen izvestaj glasi- CT grudnog kosa bez znakova rest recidiva osnovne bolesti. NMR abdomena ukazuje na uvecane lgl ....itd.
Uraditi ekstipaciju ili biopsiju ilijacne lgl sa PH verifikacijom.
Sta ja sad da radim, u smislu za kog lekara da uzmem uput? Abdominalnog hirurga ili ginekoloskog hirurga ili nekog treceg. Eto samo me to interesuje.

_________________
KO DO SADA NIJE POLUDEO, TAJ STVARNO NIJE NORMALAN

_________________
KO DO SADA NIJE POLUDEO, TAJ STVARNO NIJE NORMALAN


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 11:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa bilo ko moze da uradi biopsiju ili ekstirpaciju pomenute lgl i to bi bilo najbolje da se uradi ekstirpacija one najvece jer je najveca verovatnoca da ona bude izmenjena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Severusa
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 11:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovani,hocete mi reci koje je vreme potrebno skvamoznom karcinomu da da metastaze?Naime ja sam citala da su potrebne godine da predje u invazivni al nigde nepise koliko je to godina.

Hvala unapred.

Biljana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 22, 2009 2:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
E da znamo tacno kada ce se vremenski zadovoljiti svi uslovi za invazivnost i metastaziranje posao bi bio laksi sa mnogo vise prezivelih jer bi se otprilike znao i tacan vremenski interval u kome treba intervenisati.Mnoge karakteristike su individualne a ono sto nije individualno je da Ca in situ nema sposobnost invazivnosti i metastaziranja dok invazivni Ca ima sposobnost metastaziranja teoretski(sto u pojedinacnim slucajevima ne mora da znaci),a ako metastaze su naravno siguran dokaz metastatske sposobnosti.Naravno diseminovanje malignih celija ne znaci nuzno da ce se metastaze i pojaviti ,mnoge od njih propadnu a razvoj metastaza je determinisan interakcijom izmedju malignih celija izmedju tkiva u kome se zaustave odnosno fakotra rasta,invazivnosti i angiogeneze odnosno sposobnosti tkiva da odgovori na nutritivne zahteve malignih celija da bi se stekli uslovi za metastatski rast.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala
PostPoslato: Čet Jan 22, 2009 4:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Hvala Vam puno na odgovoru.Sad mi je ipak jasnije.Naime moj tata je snimao pluca 2005 i nije imao karcinom a ispostavilo se da 2008 ima i to vec sa metastazama u limfnim zlezdama i velicine 4 cm. a navodno je taj karcinom najmanje maligni i najteze daje metastaze.Eto to je to sto me je zbunjivalo.

Jos jednom hvala i srdacan pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 22, 2009 10:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Molim Vas jos za ovaj odgovor.Tatina dijagnoza je Carcinoma squamsum bronchi I dex T2N3M0.Dali postoje ikakve sanse da se tata ikad operise?Moram da napomenem da odlicno reaguje na terapije iako je TU rezistentan na iste.I jos nesto,dali smo trebali da dobijemo patrohistoloski nalaz (nismo ga dobili)?

Pozdrav

Biljana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 22, 2009 10:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Planocelularni karcinom nije rezistentan na pomenute vidove lecenja vec je na zracenje umereno radiosenzitivan a HT dobija po optimalnom protokolu sa kojim se postizu zadovaljavajuca regresija ,ovaj stadijum je prilicno lokoregionalno uznapredovao jer je N3 stadijum najveci za limfaticnu prosirenost(samo koje zlezde??na istoj ili suprotnoj strani mozda u supraklavikularne ili skalenske lgl) sve u svemu ovo je inoperabilni IIIb stadijum, a ovo sto se radi zove se downstaging i sluzi za obaranje stadijum da bi se on ucinio operabilnim.Vec cete videti po odgovoru na terapiju kakv ce biti nalaz i da li ce operacija biti moguca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 22, 2009 10:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Jos jednom puno hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 23, 2009 1:48 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Tek sad kad sam na miru ponovo procitala Vasu poruku videh da ste pitali na kojoj strani su zlezde metastazirale.Nazalost na suprotnoj strani,primarni je na desnoj a zlezde na levoj strani.Ja sam razumela hirurga da su metastazirale na istoj strani,izvadili bi tati celo plucno krilo a ovako cekamo da HT i zracenje ucine najbolje i da se ipak TU hirurskim putem odstrani.Znam da su sanse male ali ...

Srdacan pozdrav od Biljane


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 23, 2009 11:09 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovani doktore Severus,nemogu a da Vas opet nepriupitam.Naime tata je danas snimao pluca i TU se jako smanjio i skoro se i nevidi.
Mene interesuje ako se primarni smanjio dal je pravilo da su se i metastaze povukle il je pravilo da pravila nema?

Puno Vam se zahvaljuje jedna veoma zabrinuta a trenutno presretna cerka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 23, 2009 7:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa treba uraditi CT da bi se znalo sta je sa metastazama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 23, 2009 7:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Hvala Vam puno doktore.Stvarno nemam reci kako da Vam se zahvalim.Mene zbunjuje to sto se metastaze nisu videle na prvom CT-u vec prilikom medijastinoskopije.Al ako treba spremna sam da vodim tatu na PET CT.

Jos jednom puno hvala do sledeceg pitanja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: