Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 21, 2009 5:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 1:21 pm
Postovi: 160
Molim Vas, doktore, recite mi sta 3A grupa sekreta i Papa testa moze sve da znaci? Znam da bez pregleda ne mozete da znate sta je konkretno u pitanju, ali da li neizostavno mora da bude nesto opasno ili moze da se radi i o necemu bezazlenom?

_________________
Da bi se pobedio strah od smrti, prvo se mora savladati strah od zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Karcinom pluca
PostPoslato: Sre Apr 22, 2009 10:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 22, 2009 9:53 pm
Postovi: 1
Postovani Doktore, evo izvestaja specijaliste u vezi MSCT toraksa (sa IV kontrastom):
U desnom plucnom krilu u donjem reznju i donjim partijama srednjeg reznja prisutna nehomogena zona infiltracije u bloku sa pat lgl desnog hilusa i posledicnom atelektazom. Obostrano u plucima fibrozne i emfizematozne promene. U medijastinumu paratrahealno desno pat lgl 21 mm, u desnom hilusu pat lgl 20mm. Pleuralni izliv desno. Pleuralni kavum levo slobodan.
pored ovoga ustanovljeno i da u jetri postoje multipli hipodenzni sek dep 16mm.
PH nalaz:U poslatom materijalu nalazi se krvni ugrusak i oskudni isecci sluznice bronha u kojima postoje veoma oskudna infiltracija tumorskim tkivom. Tumorske celije se mogu naci i u limfnim sudovima mukoze bronha. Tumorske celije imaju obilnu svetlo-eozinofilnu a pojedine i vakuolizovanu citoplazmu i krupna hiperhromaticna ovalna jedra u kojima se uocavaju neopadljiva jedarca.... Kao laiku jasno mi je da se radi o karcinimu pluca koji je metastazirao na jetru, nije mi jasno koliko je u stvari pluca i jetre zahvaceno. Jasno mi je i da prognoze nisu sjajne, mozete li mi reci koja terapija bi bila najdelotvornija i odlozila najgore,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 9:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovani doktore,

evo mene opet.Naime tata je dobio upalu pluca koja je ustanovljena 07.05. pa mu je Dr.dala da pije antibiotike Pancef i Ciprocinal.Juce na kontroli je ustanovljeno da je snimak isti i da nema pomaka na bolje pa je ostavljen u bolnici.Primao je i 6 dana infuzije jer sam ih izmolila da dobija, i prva tri dana je u infuziji dobijao Ranisan i vitamin C a druga tri dana je dobijao i Urbazon jer je imao i gusenje.Da napomenem da je tata imao i visoke temperature i da smo ga u ponedeljak vodili i na hitnu,a ja se najvise bojim gusenja i strasnog zamora.Jutros imao 38,9 temperaturu i nije mogao da ode na dorucak vec su mu ga doneli u sobu.
Dakle mene interesuje kad i na koji nacin mozemo znati dal je bolest u progresiji?


Puno pozdrava i hvala Vam unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 10:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Kada u supljem organu postoji tumor on izaziva opstrukciju od koje se distalno skuplja sekret.Buduci da pluca nisu sterilna u nakupljenom sekretu se razmnozavaju bakterije i nastaju razliciti vidovi infekcije pluca.Dr je dala korektnu terapiju mada bih ja to sve dao u infuziji uz neki antipiretik za tu visoku temperaturu.Obzirom da su pluca ispunjena gnojnim eksudatom razmena gasova nije adekvatna pa vas otac verovatno ima i simptome parcijalne respiratorne insuficijencije pa bi zato bilo u redu dodati i oksigenoterapiju u kucnim uslovima( to sto nema sredstava za takav vid zbrinjavanja je druga prica).Ja ne znam tacno gde je tumor ali se vas otac sigurno nece ugusiti jer u drugom plucnom krilu nema tumora.Medjutim obzirom da jedno plucno krilo nije adekvatno ventilisano zbog tumora i razmena gasova nije adekvatna zbog upale,jedan veliki deo krvi se ne oksigenise kako treba zbog tog novostvrenog fizioloskog mrtvog prostora koji obara saturaciju kiseonikom.Sto se tice progresije nju moze pokazati samo CT ili bronhoskopija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 10:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 10:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Molim Vas da mi kazete sta je to oksigenoterapija?

Tati je tumor na desnom plucnom krilu a na snimku to plucno krilo izgleda strasno,sve nesto belo ni nevide se skoro pluca.

Hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 10:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa terapija kiseonikom ,dakle trebalo bi da vam kuci donesu bocu s kiseonikom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 10:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
severus je napisao:
Pa terapija kiseonikom ,dakle trebalo bi da vam kuci donesu bocu s kiseonikom.


Uf,jezik mi je brzi od pameti.Znam,znam vec sam se raspitala za cenu pa ako bude potrebno kupicu.Skupo je,ali...
Ako znate koja je marka najbolja tih aparata molim Vas da mi kazete (mislim ako nisam jako dosadna).Volela bih kad biste me posavetovali jer je skupo pa da nekupim nesto bezveze.

Hvala Vam puno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 10:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne znam stvarno.Najbolje da pitate nekog pulmologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 16, 2009 11:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Hvala Vam puno.Pitacu nekog.

Hvala jos jednom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 18, 2009 1:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 14, 2009 10:34 pm
Postovi: 7
Postovani doktore Severus, da li mozete da mi protumacite sta znaci ova dijagnoza: Carcinom Planocellulare HG2( radi se o karcinomu materice). Doktorica je rekla da treba da uradimo magnetnu rezonancu jer postoji mogućnost da se prosirilo na karlicu,jer grlic materice moje svekrve ide na levu stranu i nalepljen je na karlicu. Sta dalje da ocekujemo,da li je to metastaza,sta se radi ukoliko je preslo i na karlicu,kakvi su izgledi? Jako smo uplaseni jer se po prvi put u blizoj okolini susrecemo sa tom bolescu! Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 24, 2009 9:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovani doktore,opet ja :oops: .
Naime mene interesuje dal je moguce da skvamozni karcinom "pojede" celo plucno krilo za manje od mesec dana?
Dr. su prvo govorili da je upala a sad kazu da su metastaze.

Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 24, 2009 9:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
A jel uradjena neka ozbiljna dijagnostika tipa CT da se izdiferencira sta je pneumonicna kondenzacija a sta metastaze??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 24, 2009 9:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
severus je napisao:
A jel uradjena neka ozbiljna dijagnostika tipa CT da se izdiferencira sta je pneumonicna kondenzacija a sta metastaze??


Ama bas nista nije uradjeno.Ni CT,ni bronhoskopija,ama nista.Samo obican rengen i to me jako i buni jer su na osnovu istog rengena prvo rekli upala a posle meta.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 03, 2009 9:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovano doktore,

Dal mi mozete nesto reci o pseudomonas bakteriji?
Koliko je potrebno da se covek nje resi?

Hvala Vam


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: