Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 15, 2009 9:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
U imunoterapiji tumora postoji vise opcija bilo da se daju vidovi imunoterapije koji pasivno deluju kao monoklonska antitela ,bilo da aktivni vidovi terapije dakle pomenute dendriticne celije koje vec prezentuju tumorske proteine u kontekstu MHC II molekula bilo CD8 T limfociti koji se senzibilisu in vitro i stimulisu IL-2 na antitumorsku aktivnost aktivirajuci CD8 T celije i Nk celije da deluju citotoksicno.E sad verovatno vakcina koja se daje je u sklopu neke prospektivne studije ali nikako ne treba zanemariti hirurgiju narocito ako je stanje operabilno,ali ni odbiti vakcinu jer je stadijum bio cini mi se IIIb tj dosta visok pa postoji opasnost od sistemskog sirenja a imunoterapija je pored hemioterapije takodje vid lecenja koji deluje sistemski.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 15, 2009 9:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Pa svakako necemo odbiti vakcinu iako sam se ja iskreno receno pribojavala jer se to tek pocelo primenjivati al kad sam malo bolje razmislila shvatila sam da tata nema sta da izgubi.

Doktorka je rekla da uradimo CT a ne PET CT i da je to dovoljno da vidimo dal su se povukle metastaze i dal je tata kandidat za operaciju i vakcinu.Molim Vas da me posavetujete sta da radimo sobzirom da se na prvom CT nisu videle metastaze u limfnim zlezdama.Bojim se da se opet nece videti i da su to mikrometastaze kao sto ste mi Vi vec rekli.

Dakle dal CT ili PET CT?

I da stadijum jeste lll b

Puno Vam hvala na svemu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 15, 2009 10:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Mikrometastaze su celije prakticno ,tumori salju u cirkulaciju na milijarde njih ,ali to ne znaci da ce se metastaze i pojaviti.To zavisi od interakcije tkiva i kancerskih celija na molekularnom nivou odnosno od faktra rasta koje one luce a koji su potrebni za neovaskularizaciju,od enzima kojima razlazu zdravo tkivo od adhezionih molekula na osnovu kojih se zaustavljaju u zdravim tkivima.PET je dobar jer prati metabolizam obelezene glukoze u kancerskim celijama i precizniji je za otkrivanje metastaza,a CT je bitan za hirurga u vezi planiranja operacije.dakle i jedan i drugi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 15, 2009 10:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Au,a ja rat vodim u kuci jer tata nece da ide ni na obican CT al dobro ucinicu sve sto je u mojoj moci i odvesti na oba.

Vama se iskreno zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 21, 2009 2:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovani doktore,

Posto sam vec neznam ni ja po koji put procitala tatinu dijagnozu i otpusna pisma sad sam to ucinila i sa nalazom CT-a od 26.08..Videla sam da u zakljucku nalaza pise da tata ima plucni emfizem pa sam se dodatno uplasila i shvatila da toj cinjenici niko nije pridao nikakvu vaznost.Surfajuci po netu shvatila sam da to bas i nije bezazleno,narocito sto tata ima i karcinom.

Molim Vas da mi kazete dal je tata dodatno ugrozen sobzirom i na ovu cinjenicu?

PS:Ovako pise "U oba plucna krila prikazuju se difuzne emfizematozne promene sa mnostvom emfizematoznih bula,najbrojnijih obostrano apikalno".

Unapred Vam se zahvaljujem na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 21, 2009 10:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 12:05 pm
Postovi: 25
Lokacija: Beograd, Srbija
severus je napisao:
Pa bilo ko moze da uradi biopsiju ili ekstirpaciju pomenute lgl i to bi bilo najbolje da se uradi ekstirpacija one najvece jer je najveca v
erovatnoca da ona bude izmenjena.


Potpuno ste bili u pravu, izvadila sam obe linfne jer suu bile jedna do druge,izvestaj patologa je sledeci--CARCINOMA ANAPLASTICUM NECROTICUM METASTATICUM TEXTI FIBRO-ADIPOSI ET LYMPHONODORUM.histoloski tip- LARGE CELL
stepen histoloskog maligniteta (trad./Broders) G-4
Molim Vas dajte mi neku smernicu za dalje jer se necu predati bas tako lako, i sta mislite o tome da porazgovaram sa nekim psihijatrom jer imam utisak da mi je jako potrebno da se izjadam nekome a da taj neko uopste nije neko koga poznajem? Pomozite mi molim Vas. I jos nesto, sta je G-4 i dokle ide taj G?

_________________
KO DO SADA NIJE POLUDEO, TAJ STVARNO NIJE NORMALAN


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 22, 2009 1:22 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jul 23, 2008 7:17 pm
Postovi: 269
Lokacija: tivat
Rayka,nemoj se predati.Za početak,od mene podrška,a od stručnjaka,nadam se da će ti neko napisati savjet.Srećno.

_________________
oper.obje dojke,maternicu i jajnike,sumnjaju da je nesto na desnom rebru...molim za razgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 27, 2009 9:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovani doktore,

Pisem u nadi da cete sto pre doci na forum i pomoci.

CT Grudnog kosa i abdomena:

Pregled je nacinjen serijom direktnih aksijalnih preseka nakon ingestije vode,a pre i nakon aplikacije intravenskog kontrasta (100 ml.Ultravist 370).

Nacinjeno je poredjenje sa CT nalazom od 26.08.2008.koji je nacinjen pre pocetka terapije.

Na danasnjem pregledu grudnog kosa,ovalna zona kondenzacije je duzeg dijametra 27 mm.

Subpleuralno i antroapikalno (S3) sada se prikazuje nehomogena trakasto-mrljasta zona kondenzacije,sacaste strukture,aproksimativnog duzeg dijametra do 30 mm.
Retki pojedinacni pretrahealni i paraaortalni medijastinalni limfonodusi maksimalnog kraceg dijametra do 9 mm.

Ostala morfologija grudnog kosa je nepromenjena.

Infradijafragmalno prikazuje se nesto manji broj retroperitonealnih limfonodusa,ciji je maksimalni pojedinacni kraci dijametar do 10 mm.ali i jedan neposredno iznad celijacnog trunkusa kraceg dijametra do 20 mm.

Ostala morfologija peritonealnih i retroperitonealnih struktura je nepromenjena.

Infradijafragmalno prikazuje se nesto manji broj retroperitonealnih limfonodusa,ciji je maksimalni pojedinacni kraci dijametar do 10 mm,ali i jedan,neposredno iznad celijacnog trunkusa kraceg dijametra do 20 mm.

Ostala morfologija peritonealnih i retroperitonealnih struktura je nepromenjena.

Na kostanim strukturama obuhvacenim pregledom ni sada se nevide znaci sekundarne infiltracije.

ZAKLJUCAK:ZNACI REGRESIJE PRIMARNOG TUMORA,ZNACI REGRESIJE MEDIJASTINALNE LIMFADENOMEGALIJE.

INFILTRACIJA LEVO U PLUCIMA NEODGOVARA NEOPLASTICNOJ LEZIJI VEC INTERSTICIJALNOJ INFILTRACIJI I/ILI FIBROZI.

GENERALNO ZNACI REGRESIJE RETROPERITONEALNE LIMFADENOMEGALIJE SA POJAVOM NOVOG-SOLITARNOG LIMFONODUSA SUPRACELIJACNO.


Molila bih Vas da mi rastumacite nalaz.

Unapred Vam se zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 01, 2009 8:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Operacija u svakom slucaju a taj nodus treba pratiti,iako je veci ne mora da znaci da je tumorski izmenjen jer su svi ostali koji us bili uvecani pre HT odreagovali na istu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 01, 2009 10:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
severus je napisao:
Operacija u svakom slucaju a taj nodus treba pratiti,iako je veci ne mora da znaci da je tumorski izmenjen jer su svi ostali koji us bili uvecani pre HT odreagovali na istu.


Prvo da Vam se zahvalim sto ste se vratili a narocito Vam se zahvaljujem na odgovoru.Nazalost tatini lekari ninespominju mogucnost operacije a i odbijen je za vakcinu.Verujem da ste informisani o kakvoj vakcini je rec.Imali smo jako puno problema sa tatom ali mi je jedna draga Dr.bas sa ovog foruma mnogo pomogla i verujte mi da nije bilo nje moj tata nebi bio na svojim nogama vec uveliko u krevetu.Cini mi se u nekim momentima kao da su ga njegovi lekari otpisali.Vama opet hvala a ja cu iduci put ipak pitati za mogucnost operacije.

Spostovanjem Bilja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 10, 2009 10:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovani Dr.moj tata je juce bio na kontroli i pored konstatacije da je bolest u regresiji i da dodjemo za mesec dana opet na kontrolu nismo dobili bas nikakvo objasnjenje niti neku posebnu terapiju.

Naime,mene interesuje dal je potrebno cekati da bolest ode u progresiju pa tek ondah reagovati ili mozemo uciniti nesto ranije i spreciti istu?

Unapred Vam hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 5:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Samo podizem temu :wink: .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 6:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Zasto operacija otpada??Koliko se ja secam radi se o planocelularnom karcinomu pluca koji je odreagovao na HT veoma uspesno ,sa sumnjivom zlezdom u predelu celijacnog trunkusa(magistralni krvni sud koji vaskularizuje skoro sve organe nadmezokolicnog sprata trbusne duplje).Ako se vec dvoume u vezi zlezde ima i egzaktnijih metoda.Ostaje mi nejasno da li je pre ove HT postojala bilo kakva retroperitonealna limfadenopatija(mislim da nije ili mozda gresim?? :-? ) jer ako jeste onda Vas otac nije kandidat za operaciju.Ako je samo limfadenopatija bila torakalna i stadijum IIIB pa posle downstaging-a nizi onda bi vam ja preporucio da konsultujete nekog drugog grudnog hirurga.Eventualno jos jedan kriterijum za odbacivanje operacije bila bi pridruzena oboljenja u smislu emfizema pluca ili srcane bolesti koja bi povecavala rizik perioperativnog i postoperativnog morbididiteta i mortalitata.Za vakcinu nemam informacija moguce je da se radi o nekom klinickom trajalu koji bi pokazao ima li ili ne benefita od nje u odnosu na prezivljavanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 6:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Radi se o skvamoznom karcinomu koji jeste bio IIIb,al kao sto i Vi vidite po svim CT-ima vise nije taj stadijum.Tata ima emfizem,to sam sama iskopala na starom CT-u al to niko nespominje.Verovatno nije nista strasno cim su mu hteli uraditi operaciju 23.09.08,al medijastinoskopijom utvrdili pozitivne limfne zlezde (jos nisam dobila HP nalaz).Niko ama bas niko nespominje operaciju a tata se fantasticno oseca i izgleda.Neznam sta da radim jer nece na PET.Dal bih mogla ja bez njega da odem sa nalazima na drugo mesto i gde biste mi Vi preporucili da odem da pitam za jos jedno misljenje?

Hvala Vam puno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za komsinicu
PostPoslato: Pet Apr 17, 2009 3:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 30, 2008 10:10 pm
Postovi: 446
Postovani Dr.,evo i komsinica me je zamolila da Vas pitam za misljenje u vezi njene bolesti.

Hospitalizovana radi procene operabilnosti ambulantnom bronhoskopijom verifikovanog adenokarcinoma levog gornjeg reznja.Uz endoskopski nalaz cikularne stenoze usca za levi gornji i levi Nelsonov bronh-bolest verifikovana KB i TBB iz gornjeg levog reznja.

Pri prijemu u relativno dobrom opstem stanju.U KKS laka anemija.Na radiogramu grudnog kosa tumorozna senka parahilarno levo velicine oko 5 cm.sa lako voluminoznom senkom desnog hilusa.Ispitivanjem plucne funkcije ustanovljen lakopstruktivni poremecaj ventilacije sa diskretnom hiperinflacijom u krivulji protoka volumena izrazena limitacija protoka u malim disajnim putevima.Spiropletizmografski nalaz kontraindikuje pulmektomiju.UZ pregled gornjeg abdomena urednog nalaza.CT pregledom grudnog kosa tumorozna promena u levom gornjem reznju 75 mm.neodvojiva od kostane pleure, se stapa sa konglomeratom uvecanih Igl.levog hilusa i neodvojiva od medijastinalne pleure,leve arterije pulmonalis i perikarda.U levom donjem reznju hiperdenzna promena koja moze odgovarati sekundarnom depozitu.U srednjem reznju 3 nodularne do 1 cm.,koje takodje odgovaraju sekundarnim depozitima.Desni hilus prosiren zbog uvecanih u konglomeratu limfnih zlezdi do 32 mm.S obzirom na endoskopski,spiropletizmografski i radioloski CT nalaz grudnog kosa,indikovana je dalja hemoterapija po protokolu Gemzar/Cisplatina.

Adenocarcinoma bronchi lat.sin.cum meta
T3N3M1

E,to je otpusna lista od 14.11.08.i od tada je primila 8 ciklusa HT i kaze da su joj rekli da je odlicno odreagovala al su joj pre neki dan radili MR i nasli meta na mozgu.
Ja Vas molim da nam pojasnite nalaz,mada ja vidim da je bas na zalost dosta los.

Unapred Vam hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: