Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: scintigrafija
PostPoslato: Pon Sep 21, 2009 9:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 2:34 pm
Postovi: 85
Zamolila bih doktora da mi blize objasni koliko je "strasna", tj opasna ova dijagnosticka metoda, scintigrafija...i da li se ishranom bar malo mogu ublaziti stetne posledice, koliko je pacijent posle primene ove metode "opasan" po okolinu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija
PostPoslato: Pon Sep 21, 2009 10:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
eh,da vam odgovorim,nisam doktor ali sam bio na vise scintigrafija i znam ponesto...dakle,to je snimanje u okviru nuklearne medicine,za kontrast se koristi radiofarmak,a sama gama kamera prikuplja to znacenje i snima...mislim da sama metoda nije strasna,mada se 24 sata posle snimanja ne preporucuje da pacijeent bude blizu dece ili beba...inace,nema nikakvih nuspojava,ili su izuzetno retke,mozete slobodno jesti posle primljenog kontrasta i piti,tako da nemate brige...morate biti mirni prilikom snimanja,i snimanja traju od nekoliko minuta,5-10(bubrezi),do pola sata,45 minuta kod kostiju...snimak i rezultat obicno dobijate istog dana,mada zavisi odakle ste...i to je to... :D inace se preporucuje da pacijent pije puno vode da bi sto pre izbacio taj kontrast napolje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija
PostPoslato: Uto Sep 22, 2009 7:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 2:34 pm
Postovi: 85
Slavko_slavko, hvala puno na odgovoru, malo sam tragala i na netu ali ne nadjoh koliko je stetna po samog pacijenta ... u svakom slucaju hvala. Forumski lekari su izgleda "digli ruke" od nas :o
Pozdrav tebi i lepo je sto si pun optimizma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija
PostPoslato: Uto Sep 22, 2009 8:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
ma snimanje te vrste nije tako stetno...i jedna preporuka,sto manje tragaj po internetu,to je bolje za tebe,jer obicno naletis na najgore moguce scenarije i onda se poplasis i svasta buse...pusti sve vremenu i sve ce biti ok...nema na cemu...a sto sam pun optimizma,bolest je takva da moram biti pun optimizma,nema mi druge... :D nema doktora,u ovoj temi bas dugo ih nije bilo... pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija
PostPoslato: Uto Okt 26, 2010 7:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 2:34 pm
Postovi: 85
Godinu dana posle ..Isti scenario, bila na scintigrafiji, rezultati ce biti do petka poslati mom onkologu. Ocekujem da je sve uredu.
Pitam se samo, tj. ako neko zna neka mi odgovori: Čemu snimanje kosti, nema logike. Ako dobro znam metastazama na kostima nema leka.. ili ih možda terapije usporavaju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija
PostPoslato: Uto Okt 26, 2010 7:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
kako ste sada?nije bas da im nema leka,ali je svakako dobro znati da li su tu,da li postoje metastaze ili ne...da se odluci kako da se dalje terapija odvija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija
PostPoslato: Uto Okt 26, 2010 7:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 2:34 pm
Postovi: 85
Hvala Slavko, nemam nikakvih tegoba, ipak godisnja kontrola mi je obavezna izgleda do kraja zivota...Kako si ti , Sta je novo u skoli? Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija
PostPoslato: Uto Okt 26, 2010 8:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
dakle gad je pobedjen,super... :D ja sam manje-vise dobro,imam samo puno nerviranja i stresa u zivotu i ne znam kako da ga pobedim,stvarno ne znam...a skola,ne znam kako da definisem,nesto sam losiji iz matematike,ne zna profesorica da objasni pa skoro pola razreda ima slabe kod nje-jos jedan razlog za stresiranje... :roll:
e da,kad ste zavrsili lecenje,tacnije kad je bila poslednja terapija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija
PostPoslato: Uto Okt 26, 2010 10:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 2:34 pm
Postovi: 85
Nije jednostavno, ipak se treba truditi i ne stresirati se...Matematika je svima bauk a u zivotu malo kome treba, bavi se sa onim sto najvise volis a ostalo otaljavaj. Meni je zao sto nisam upisla nesto vezano za umetnost..a to se onda nije smatralo profitabilno. Vazno je baviti se u zivotu onim sto covek voli. Ma savladaces ti i matematiku.. :D
Poslednja terapija je bila februara 2008.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 40 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: