Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 23, 2008 2:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Ivana, da si duze na forumu, videla bi koliko se cesto desava da ne mogu da se usaglase - ne radi se o retkom slucaju, vec svakom slucaju kad je u igri vise faktora... Imas srecu da kod vas o tome razgovaraju 2 ozbiljna lika (nacelnicu imadoh prilike sresti jednom na konzilijumu i to je ujedno i jedini ozbiljan lik sa kojim se moja majka susrela u celoj toj prici - inace gotovo identicnoj kao kod tvoje - a za ovu drugu takodje iz tvojih napisa deluje da je OK).

Ajde da vidimo sta ce reci Sever...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 23, 2008 3:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Bila je mama na konzilijumu i ova druga dr. je jedva uspela da ubedi konzilijum da joj daju HT, posto su svi tamo bili kao ma nije hitno prvo zracenje pa da vidimo... verovatno opet stvar finansija sto im je jeftinije da daju zracenje nego skupe citostatike.. to je makar moje misljenje :evil: Primace zracenje do kraja nedelje a primice i prvu HT dok je tamo, a posle ce dolaziti.

Jedino sto se konzilijum usaglasio je da je ta nacelnica pogresila terapiju antibioticima tj. da nije na vreme mami promenila antibiotike kada je videla da ne deluju vec je cekala 12. dana. Na kraju su se slozili i oko HT kao da je mozda i bolje zbog tih meta na jetri, ali da oni uvek idu sa jeftinije strane pa onda kao prvo zracenje a i mama je imala temperaturu pa kao nisu mogli HT... to nam je rekla ta druga dr. sto ce sada da vodi ona da se zainteresovala za mamin slucaj jer su tamo svi bili pa i nacelnica kao ma nije hitno ima vremena, sve otom-potom, jedina je ona bacila pogled na prethodne rezultate i videla za koliko se brzo TU prosirio i to je i predocila konzilijumu i rekla kako nema vremena za gubljenje kako hitno treba HT da se da, a da zbog agresivnosti i toksicnosti protokola (ne znam kog, valjda ce nam reci kada primi ili napisati, dr. severus na koji protokol tj. protokole je mislila?) da se za sada prekine zracenje vec samo HT. Ta druga dr. je cak rekla da moze i operacija kada tu bio operabilan dok je nacelnica govorila nikako operacija cak se i za HT plasila a sve zbog operacije aneurizme od ranije iako je neurohirurg inace prof. dr. koji ju je operisao (ona nema nikakvih posledica posle te operacije bukvalno nikakvih) dao misljenje da moze sve bez ikakve opasnosti. Inace radili su joj opet ultrazvuk (isti UZ aparat isti dr. koji joj je radio kada je primljena na IORS) i posle 7 zracnih dr. je rekao da su se smanjile meta na jetri na ispod 1cm (znaci za oko 2mm), a da se primarni TU na cervixu smanjio za oko 2cm, na ispod 4cm (bio je 6.2cm na prethodnom), i zakljucak je da ok reaguje na zracenje i zlezde su se smanjile ali ne znam koliko.. Ne znam samo zasto ova dr. nije predlozila eventualno neku manje agresivnu HT i da se nastavi i sa zracenjem, sto je ibila odluka konzilijuma iz N.fronta ali tada nije bilo uvecanih IGl niti promena na jetri, a vec za mesec dana eto ih :cry: .

I ja se nadam da ce se dr. severus javiti zanima me bas njegovo misljenje.

Inace kalajena kako je tvoja mama i sta je kod nje bilo u pitanju (mozes i na pm, posto nisam videla temu da ima negde)?

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 23, 2008 5:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Na pp sam, da ne bi bilo sablaznjavanja po forumu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 24, 2008 3:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Mami su prekinuli zracnu terapiju i uveli HT. Juce je primila prvu, ali ne znam po kom protoku jer nisam bila tu, a njoj bukvalno nista nisu rekli rekli joj samo 13.8 (tj. za 21 dan) da dodje na drugu i pustili je kuci. Po njenoj prici HT je primala nekih 3-4 sata. Inace nikakvih nus pojava nema, dali su joj neke 2 tabletice protiv mucnine (pretpostavljam Ondasan), samo je malo malaksala danas i malo joj muka i to je to.

Dr. severus koliko je ovo uopste dobro resenje da joj prekinu zracnu (iako je bilo pozitivnog odgovora na istu koliko je dr. procenio uz UZ) i uvodjenje za sada samo HT, s obzirom da konzilijum opet nije mogao da se usaglasi i
da li bi po vasem misljenju mozda bilo bolje da su nastavili za zracnom i ubacili samo jednom nedeljno HT (cisplatina) kako je prvobitno bilo predvidjeno na konzilijumu u N.Fronta?

Hvala unapred i pozz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 25, 2008 1:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Sada sam pogledala mami pise samo 1. ciklus CBDCA i nista drugo ne pise to ispada da se HT sastoji samo iz Carboplatine ili gresim :( ?
Ako je tako sto onda nisu nastavili i zracnu terapiju u kombinaciji, jer ja sam ocekivala da ce da joj daju neki jaci protokol koliko sam shvatila iz razgovora sa tom dr.?

Dr. Severuse molim Vas za misljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 25, 2008 1:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Sada sam pogledala mami pise samo 1. ciklus CBDCA i nista drugo ne pise to ispada da se HT sastoji samo iz Carboplatine ili gresim :( ?
Ako je tako sto onda nisu nastavili i zracnu terapiju u kombinaciji, jer ja sam ocekivala da ce da joj daju neki jaci protokol koliko sam shvatila iz razgovora sa tom dr. (pominjala je bila CEP protokol - cisplatin, epirubicin and paclitaxel) ?

Dr. Severuse molim Vas za misljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 25, 2008 5:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Ivana,

Ja sam primala CBDCA protokol. U pitanju je Taxol i carboplatina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 25, 2008 7:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Hvala ti evelina, kao i uvek ti si tu koja prva das odgovor.
Ja nesto koliko sam gledala samo oznaka za Carboplatine je CBDCA, a kada je u kombinaciji sa Taxolom odnosno Paclitaxal-om stoji CBDCA/TAX.
A opet ne verujem da mami koja ima meta na jetri daju samo Carboplatin-u i jos da joj prekinu zracenje, a na odluci sa konzilijuma iz N.Fronta kada nije bilo meta promena na jetri je stajalo Cisplatina jednom nedeljno 40mg/m2, i zracenje svaki dan. Ona je pocela zracenje svaki dan i onda nam ova druga dr. rekla da je pogresna terapija i da treba prvo samo HT i kao primice neku jaku HT (spomenula taj CEP protokol za koji sam posle saznala da je to u stvari cisplatin, epirubicin and paclitaxel) i onda kao ne bi mogla da izdrzi i HT i zracenje. Ako je samo Carboplatina ne znam sto onda nisu nastavili za zracnom terapijom kada je vec pocela sa istom i kada posle 7 primljenih na UZ-u primeceno da ima odgovora na istu.
Zaista sam iskreno malo razocarana sa razlogom sa lekarima na IORS-u koji su zaduzeni za mamu. Prvo nisu videli da ima promene na jetri, pa konzilijum nije mogao da se usaglasi, posle su primenili pogresnu terapiju antibioticima, posle poceli zracenje, a sada se ispostavlja da je to pogresna terapija bila (da li je?), pa ova dr. trazi na drugom konzilijumu da se uvede HT a da se prekine zracenje i jedva uspeva da ubedi konzilijum da daju mami HT (kao nije hitno bolje da se nastavi sa zracnom, verovatno iz finansijskih razloga boli ih uvo), onda nama prica da ce mama da primi jedan protokol, a daju joj drugi najverovatnije samo sa jednim citostatikom. Ok mozda je dovoljno jedan nisam ja dr. (mada koliko sam gledala najbolje rezultate daje u kombinaciji sa taxolom mislim na response rate prema klinickim istrazivanjima) ali opet od pocetka lecenja sve je bilo povuci potegni... Valjda ce da se javi dr. severus.

Sta je tebi evelina tacno pisalo?

Veliki pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 25, 2008 8:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
U pravu si. pise Taxol CBDCA. To je i u odluci Konzilijuma Narodni front, a kasnije su na IORS-u samo to potvrdili.

Da ti ispricam dogadjanje iz svoje sobe, ali molim te da ipak to uzmes sa rezervom. Kada bi starije pacijentkinje (mislim po godinama starije) pitale sta primaju novajlije (vecinom devojke i zene do 45-te godine), nakon sto bi cule da neko prima Taxol, uvek bi prokomentarisale "E, blago tebi! Oni to ne trose na nas koje smo matore."
:cry:
Moras priznati je da je to, ako je tacno, zaista porazavajuce!
Medjutim, palo mi je na pamet da je Taxol i citostatik koji moze da podnese samo mladji i jaci organizam. Pa ti biraj objasnjenje. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 26, 2008 3:14 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Strasno za to po godistima pa nije moja mama ni tako matora 59 god. jer paclitaxel tj. taxol dosta skup (skuplji od ostalih citostatika tipa carboplatine ili cisplatine) pa ga ne daju tako cesto ili sta je u pitanju..?

Zasto kazes da mogu da ga izdrze samo mladje i jake osobe, mnogo je toxican ili ima mnogo nuspojava?
Inace mama se odlicno oseca, ustaje seta, super je podnela prvu HT i ima odlicnu krvnu sliku, samo to sa srcem sto su rekli kao da je malo uvecano ali opet moze da primi HT (ljudi imaju i infarkte pa obolje od CA pa primaju HT).

Ne mogu da verujem da ce mo opet morati da intervenisemo da bi dobila normalnu terapiju... strasno jeza me hvata sta bi bilo da nismo uopste nista intervenisali i kukumakali, cekala bi jos 3 nedelje na prijem, pa onda jos toliko na zracenje... stvarno nemam reci.
Jedino sto mi pada na pamet je da su joj dali vecu dozu Carboplatine nego sto bi primala nedeljno u kombinaciji sa zracenjem, pa su se nosili mislju da i sama Carboplatina ima dosta dobre rezultate kod adenoCa ginekoloskih regija, pogotovo sto je ovaj jos visok HG u pitanju (to nam je i ta dr. rekla kao ma trebalo bi da odreaguje dobro na HT bas zato sto je agresivan TU) , pa da je ne muce (zbog svega uvecano srce, operisana aneurizma) odmah sa nekim jacim protokolom vec da probaju prvo samo sa tim. By the way morala sam da gledam malo po netu i za sva klinicka istrazivanja za CBDCA/TAX (73% response rate kod AdenoCa ovarijuma, 64% kod AdenoCa grlica ali to su statisticki proracuni samo) pise da su ih davali pacijentima ako prethodno nisu primali zracnu terapiju, a moja mama je u utorak primila uslovno receno poslednju zracnu 7. a vec u sredu HT, mozda i zato nisu smeli jacu. Posto ne verujem da cu moci nesto da saznam konkretno od te dr. ili od nekog moracu opet da iscimam djuku tj. njegove da intervenisu tj. da se makar raspitaju sta i kako planiraju doktori. Sa razlogom nemam vise nekog poverenja u njih, a ni mama nesto sva je sada uplasena jer joj nista nisu rekli, samo joj dali HT i pustili je mozda je ova sada dr. sto je leci ok, posto vidim da se zauzela malo vise nego sama nacelnica i da je detaljnije pregledala sve rezultate...
Trenutno najvise poverenja imam u dr. severusa, najobjektivniji je i uvek kaze sta je i kako je, samo da se javi uskoro... :(

Uh opet se ja raspisa... ma poludecu vise, taman kada mislim krenulo lecenje nekim svojim tokom, opet neki problem i tako sve jovo nanovo. Strasno, a meni se blizi ispitni rok :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 26, 2008 8:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 11, 2007 7:27 am
Postovi: 173
Drage moje, pozdrav!!

Koliko sam ja ukapirala, Taxol je veoma jak citostatik, i ne jednom se desilo (dok sam ja bila u bolnici) da starije zene (koje su primale Taxol/CBDCA protokol) ne mogu da prime carboplatinu zato sto im je EKG posle Taxol-a katastrofalan. To je jedan od razloga zasto se Taxol prima bolnicki, a ne ambulantno (da si im na oku sledecih dan-dva).

Sa Taxoterom je jos veselije (spada u istu grupu kao Taxol) - posle prvog primanja terapije, ostaje se u bolnici 7 dana (minimum!!).

Zbog toga mislim da cena ne igra odlucujucu ulogu u odredjivanju terapije Taxolom (btw, cula sam i jednog ginekologa koji kaze da su najbolji rezultati terapije Taxolom kod mladjih zena).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 26, 2008 8:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 11, 2007 7:27 am
Postovi: 173
Ivana_82 je napisao:
Uh opet se ja raspisa... ma poludecu vise, taman kada mislim krenulo lecenje nekim svojim tokom, opet neki problem i tako sve jovo nanovo. Strasno, a meni se blizi ispitni rok :(


Pazi, ako sam ja, sa cetiri banke, mogla da spremim 4 ispita primajuci terapiju na IORS, mozes i ti (dok cekate po hodnicima, ponesi knjigu, korisnije je od slusanja muzike) :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 26, 2008 9:49 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Dakle ko je ovde lud??Ova cela prica mi je od pocetka bila krajnje konfuzna evo zasto:Nema na CT-u metastaze na ultrazvuku ima vrlo cudno a u dijagnostickim alogritmova obicno se prvo radi ultrazvuk kao manje precizan pa ako se njim nesto utvrdi radi se CT,mada kod maligniteta CT je u startu metoda izbora.Ovo nije nikakva akademska rasprava jer svaki diseminovani stadijum je za sistemski vid HT bez ikakve dalje diskusije.Tako da je ja nisam pre slucajno iscudjavao kakva je to dijagnostika.RT je znacajna sa aspekta prevodjenja inoperabilnog u operabilan tumor mozda brahiterapija jer je zracni fokus usmeren na sam tumor ,a zracno polje je manje u odnosu na teleradioterapiju(jer u toku zracenja se razvija atrofija i fibroza sa smanjenjem krvnih sudova sto kompromituje postoperativno zarastanje) pa eventualno postop nastaviti sa HT/RT tretmanom zbog takve prosirenosti.Sto se tice te jetre ja bi uradio jos jedan CT(posto mi ovako deluje kao lov u mutnom) mozda posle HT pa ako te metastaze perzistiraju a moguc je neki vid operacije(segmentektomija,lobektomija)skinuti i taj segment/rezanj,mada se bolesnik sa IV stadijumom ako nije moguce uklanjanje metastaza klasifikuje kao inoperabilan i samo je za HT.Znaci ako je odluka da bi zracenje kompromitovalo cirkulaciju pa bi operativni zahvat i postoperativni tok bili otezani pa je mozda i zato zracenje iskljuceno ,a obzirom na stadijum HT jeste terapija prvog izbora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 26, 2008 12:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
oldtimer ::
Citiraj:
Pazi, ako sam ja, sa cetiri banke, mogla da spremim 4 ispita primajuci terapiju na IORS, mozes i ti (dok cekate po hodnicima, ponesi knjigu, korisnije je od slusanja muzike)


Kamo srece kada bi ja mogla tek tako da spremim 4 ispita na medicini, sva dekocentrisana i rastrojena :-?

Hvala svima na odgovorima.
I Vama Dr. severus hvala Vam punoooo sto ste se javili.

-E sad prvo je i radjen UZ i on je radjen pred konzilijum u N.Fronta, znaci oko sredine maja. Tada nije bilo nigde nikakvih promena ni na jetri ni nigde , cak su i Igl bile sasvim normalne veclicine, a TU u cervixu po proceni eho-sonografiste 52mm.

-CT je radjen mesec dana posle tog konzilijuma (ebiga nije bila hitan slucaj tek su joj tada zakazali)!

- Na CT-u se videlo da je za to vreme tj. za samo mesec dana TU prosirio da je sada 63mm, da je krenuo da se siri ka donjoj 1/3 vagine, da je zahvatio zlezde (u nalazu je radiolog napisao Ccxllxat - parailijacno izmenjene Igl cerviks i Ccxllhap - paraortalno izmenjene Igl cervix) i na tom CT snimku vidjene su 3 promene na jetri. E sad radiolog sa IORS-a koji je pisao nalaz CT-a je napravio zabunu sto za te promene nije mogao da se izjasni sta su rekao je da 2 lice na sekundarne depozite a da jedna ne lici i trazio je DODATNI pregled UZ-om :roll:
Video je i jednu kalcifikaciju na plucima mislim da je 5mm i rekao da ne odgovara sekundardnom depozitu ali da se prati.

- Nakon toga mama sutradan privatno radi UZ gde se eho-sonografista i ako nije bio upucen u celo stanje bolesti ni ti u bilo sta odmah izjasnjava da su 2 meta promene 12 i 9mm tako nesto a da je jedna hemangiom promera 10mm. Sto se lepo vidi i na UZ snimku, sve obelezeno. Nakon toga je ona primljena na IORS medjutim ta nacelnica sto je vodila slucaj ocigledno nije ni gledala lepo sve nalaze ili ne znam sta je drugo u pitanju, mada je mama isla na Konzilijum i odluka je da su prepustili toj nacelnici da odluci tj. nisu mogli da se usaglase. Nacelnica je odlucila da joj daju samo zracnu terapiju i to prvobitno samo zlezde i cervix, posle je isplao da joj je zracena i ta kalcifikacija na plucima (sumnjiva joj) i ceo stomak ali bukvalno, mama je odmah posle prve RT terapije imala mucnine i povracanja, davali joj ondasan.Kada sam pitala tu dr. za HT rekla je kao otom potom, tako je sve njoj bilo otom potom.

- Dolazi sada druga dr. koja treba da menja tu nacelnicu i njih 2 krenu da se razilaze u misljenju, tj. ova druga dr. je pocela da tvrdi da je terapija totalno pogresna i da nije ni trebala da primi tih 7 zracenja koliko je primila vec samo neku jacu HT. Odradili su joj opet UZ posle tih 7 i procena je bila da su se od proslog UZ-a pre RT terapije kao smanjile i zlezde i TU cervixa i promene na jetri su manje ispod 1cm (ovo ne znam kako koliko znam jetra se ne zraci jer ne reaguju promene na RT ili gresim?).
Mama sutradan opet odlazi na Konzilijum i oni tamo opet ne mogu da se usaglase, i ova druga dr. kako nam je rekla da je jedva uspela da se izbori da joj promene terapiju i daju HT.

Nama je rekla prvo da ce da primi dosta gresivan i toksican protokol i da kao ne moze to u kombinaciji sa zracenjem i da se za sada RT privremeno prekida, taj neki CEP protokol je spominjala (valjda - cisplatin, epirubicin and paclitaxel) i da ce da lezi par dana dok prima HT i da ce posle da je puste pa da dolazi.
Medjutim vidim da je mama primila samo Carboplatin-u (doduse odmah sutradan tj. u sredu posle uslovno receno poslednjeg zracenja) i da ce da je prima na 21. dan (inace mama nikakvih velikih nus pojava nije imala posle HT pije ondasan i sve je podnosljivo ok nije ni nesto preterano malaksala niti sta).
Ovo mene zanima zasto su joj da li samo jedan citostatik, kada su joj vec ukinuli zracenje, s obzirom da je konz. u N.Front-a rekao da ide i zracenje i HT takodje samo sa jednim citostatikom i sto je ova dr. pricala jednu pricu vezanu za HT a ispade druga i da li je dovoljno samo Carbo?
Ok znam da ce se to znati tek posle procene i da se HT planira u zavisnosti od celokupnog stanja pacijenta ali opet mama nije toliko slabasna niti sta, a i dr. je imala uvida u celo njeno stanje pre odlaska na konz. dok smo razgovarali.
Jednostavno nemam vise toliko poverenja u dr. (mama pogotovo posto je lezala tamo i videla sta se sve desava) ali zaista sa razlogom, sve sto se desavalo bez ikakvog preuvelicavanja ja sam prenela ovde, ali sta da se radi nemamo izbora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 23, 2008 11:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 22, 2008 9:52 pm
Postovi: 4
Mozete li da mi objasnite sta znaci rezultat Papa testa:
III grupa, prisutna hiperhromazija i diskarioza na retkim celijama dubokih slojeva?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: