Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Rak dojke
PostPoslato: Pet Mar 21, 2008 9:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 21, 2008 9:01 pm
Postovi: 11
Imam pitanje: mojoj sestri je odredjena dijagnoza avgusta 2007:
NATIVNA MAMOGRAFIJA OBE DOJKE IZ DVA PRAVCA
U okviru obostrane fibrocisticne delom fibrolipomatozne displazije u levoj dojci u GLk vidi se nepravilna i neostro ogranicena Tu senka lobuliranih kontura promera 3,5 x 2 cm radioloski MG osobina.
U istoj dojci na spoju donjih kvadranata blize ka medijalnom vidi se velika zona grupisanih mikrokalcifikacija promera oko 5 x 2 cm radioloski MG osobina.
U levoj aksili vidi se senka pat. izmenjene Igl delimicno presecena snimkom, merljivog promera 5 x 3 cm.
Zakljucak: Neo mammae I.sin. Microcaltificationes mammae I.sin

Od tada je bila na hemoterapiji: prva (koju ne znam sta je primala) je imala 4 ciklusa, a onda su je stavili na Taxoteru (2 ciklusa). Nisu bili zadovoljni rezultatima i sada je salju na zracenje. Da li je neko cuo za ovakav redosled sto se tice terapije? Ja uzaludno pokusavam da pronadjem na internetu, ali zracenje rade samo posle operacije. Njena doktorka ne zeli da prica o terapiji tako da nista od nje ne mozemo da saznamo. Ne znamo ni koja je vrsta raka ( mi mislimo da je Inace ima Invazivni Ductalni Rak i sada Padzent na bradavici - bradavica je uvucena i ima ogroman ekcem).
Svaki odgovor bi mi pomogao - kakvu su njeni izgledi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 21, 2008 9:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Da lu su prisutne sistemske metastaze i da li su axilarne limfne zlezde na bilo koji nacin izmenjene??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 21, 2008 10:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 21, 2008 9:01 pm
Postovi: 11
Nisam sigurna sta su sistemske metastaza, ali znam da su zahvacene limfne zlezde pod pazuhom i kljucnom kosti


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 22, 2008 9:24 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
leetaloomis je napisao:
Nisam sigurna sta su sistemske metastaza, ali znam da su zahvacene limfne zlezde pod pazuhom i kljucnom kosti

Sistemske metastaze-metastze u jetri,plucima,kostima,mozgu.Sa ovakvom pricom i zahvacenoscu aksile mozda neka sendvic terapija(HT-RT-HT)ili redukcija tumora HT+RT pa mastektomija obzirom na lokalnu uznapredovalost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 6:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 21, 2008 9:01 pm
Postovi: 11
Evo sta je najnovije:

Zavrsna dijagnoza: Ca mammae I. sin metastaticum (C50.9)M. in lgl infraclavicularis I. sin,. et axillaries I. sin. (C779) HT in cursu (Z511)

Pacijentkinja primljena u kliniku med.onk..radi procene stanja bolesti I efekta do sada ordinirane HT TXTR koja se ordinara u svrhu lecenja lokalno uznapredovalog Ca dojke u sek. neoadj. pristupu.

Primarno omkolosko lecenje pacijentkinja je zapocela 29. 08. 2007. kada je uradjena biopsija TU I koze leve dojke I po dobijanju PH nalaza konzilijarno odluceno da se lecenje nastavi HT FAC. Ordinirano je ukupno 4 ciklusa ( zakljucno sa 28.11.07.) sa efektom SD te je izvedena na konzilijum koji da se lecenje nastavi HT TXTR.

Do sada je ordiniran II ciklus HT TXTR.

U periodu izmedju dve hospitalizacije subjektivno bez tegoba vezanih za osnovnu bolest.

Objektivno: KI 90 %

Fizikalni nalaz na plucima i srcu uredan.

LOkoregionalni nalaz: U predelu leve dojke TU dim. 5x5 cm sa blagim edemom koze I reepitelizacijom mamile leve dojke ( susp. Mb. Paget ) kao novi momenat dojka je u celini tvrdja kao i pojava lentikularnih promena u predelu areole kao I po kozi dojke. Desna dojka displazno izmenjena bez TU rezistenacija.

LGL: u predelu leve dojke aksile Igl do 2,5x3 cm fiksirana.

Abdomen: Palpatorno mek I nije bolno osetljiv. Jetra nije uvecana slezina se ne palpira.

Ostali nalaz po sistemima uredan.

Inicijalna KKS: Le 3.4 Ne 2.4 Hgb 118 Hct 0.341 Tr 363

Sedimentacija: 24

Biohamija: u granicama normale.

U sklopu procene stanja bolesti prilikom ove hospitalizacije uradjen je Uz-abdomena kao i Uz-obe dojke, aksila i supraklavikula kao i Ca 15-3 i zakljuceno je uvidom u sve nalaze da se radi o progresiji bolesti. Pacijentkinja je 20. 03. 08. prikazana Konzilijumu za dojku koji donosi odluku da se sprovede radikalna zracna terapija leve dojke i reg Igl ambulantno uz HT Xelodom preko DB IORS-a. U uslovima dobrog opsteg stanja kao i u odsustvu kontraindikacija ordinira se I ciklus HT Xelodom. Lek dat na ruke za 14 dana, ukupno 84 tbl. koje treba uzimati po semi 3+3 tbl. U toku zracne terapije potrebno je eventualno izvrsiti korekciju doze HT Xelode. Potrebna je kontrola KKS dana 7. i dana 14. od pocetka uzimanja Xelode. Nakon III ciklusa kontrola na istom konzilijumu sa KKS, biohemijom, UZ-abdomena, Rtg-pluca kao I Ca 15-3 I Uz-obe aksile supraklavikule, radi odluke o daljem tretmanu. Naredni ciklus HT Xelodom ordinirati preko DB IORS-a dana 10. 04. 08.

21. 03. 2008.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 7:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa otprilike to je to,zracenje isto moze biti vid radikalnog lecenjakada se ona preduzima sa ciljem da se postigne izlecenje,a ne samo smanjenje simptoma i ovde se kombinuje sa HT.Ali ako regresija bude zadovoljavajuca u obzir dolazi i mastektomija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 9:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 21, 2008 9:01 pm
Postovi: 11
Ako sam pravilno razumela, to znaci da oni ocekuju da je izlece radijacijom i hemoterapijom?
Zar ne treba prvo da se uradi masektomija? Da se odstrani veci deo raka i posle da se lece druge celije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 10:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne mora nuzno da bude potrebna mastektomija,u zavisnosti kakav bude bio odgovor na HT/RT.Inace ne podrazumeva svaki protokol za lecenje Ca nuzno i sva tri vida lecenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 24, 2008 5:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 21, 2008 9:01 pm
Postovi: 11
Znam da sam dosadna, ali sta sve ovo znaci? Bolest se pogorsala? Molim Vas za pojasnjenje dijagnoze - i kakvi su njeni izgledi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 14, 2008 11:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 12, 2008 9:05 pm
Postovi: 7
Molim za bilo kakvu pomoc ili informaciju!!!! Moja mama je prije dvije godine operisala rak dojke,sve je bilo srecom na vrijeme,u toku operacije odstranjivanja izvadjeno joj je 15 linfnih cvorova od koji ni jedan nije bio zahvacen,pa su svi davali odlicne prognoze!Posle operacije je dobila 6 hemo terapija kao preventive radi,posle toga tamoksifen i to je to,uz redovne kontrole naravno!
Medjuti sve je bilo ok,do prije dva mjeseca kada je pocela ruka boljeti,otisla je da snimi i ustanovili su cistu na ruci,ali posto je imala problem sa karcinomom poslali su je na scintigrafiju i snimak je pokazao neke promjene na kostima, u nalazu pise sekundarne promjene....medjutim tumor markeri nisu nista pokazali nalaz skroz uredan kao i svi ostali nalazi.I sada su je poslali da ponovo uradi tumor markere posto im kao mnoge stvari nisu jasne posle svih odlicnih nalaza!!!
Te promjene na kostima su na ramenu,vrhovima rebara i karlici ali su jako male kako je dr. rekao kao karijes na zubu tj.tackice!!!
MOLIM VAS DA LI JE NEKO IMAO SLICNO ISKUSTVO I STA TO MOZE DA BUDE????? HVALA U NAPRIJED.... MAJA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 14, 2008 11:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 12, 2008 9:05 pm
Postovi: 7
Molim za bilo kakvu pomoc ili informaciju!!!! Moja mama je prije dvije godine operisala rak dojke,sve je bilo srecom na vrijeme,u toku operacije odstranjivanja izvadjeno joj je 15 linfnih cvorova od koji ni jedan nije bio zahvacen,pa su svi davali odlicne prognoze!Posle operacije je dobila 6 hemo terapija kao preventive radi,posle toga tamoksifen i to je to,uz redovne kontrole naravno!
Medjuti sve je bilo ok,do prije dva mjeseca kada je pocela ruka boljeti,otisla je da snimi i ustanovili su cistu na ruci,ali posto je imala problem sa karcinomom poslali su je na scintigrafiju i snimak je pokazao neke promjene na kostima, u nalazu pise sekundarne promjene....medjutim tumor markeri nisu nista pokazali nalaz skroz uredan kao i svi ostali nalazi.I sada su je poslali da ponovo uradi tumor markere posto im kao mnoge stvari nisu jasne posle svih odlicnih nalaza!!!
Te promjene na kostima su na ramenu,vrhovima rebara i karlici ali su jako male kako je dr. rekao kao karijes na zubu tj.tackice!!!
MOLIM VAS DA LI JE NEKO IMAO SLICNO ISKUSTVO I STA TO MOZE DA BUDE????? HVALA U NAPRIJED.... MAJA


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: