Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2491 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 167  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: "Kad pred oci ti se smrchi, kad ti padne mrak..."
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 10:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
:lol: :lol: :lol: - ala ruzicasti sicipra (prasici bre) naidjose na odjek 8)

Pritom doktore, nadam se da ste neki mladji lekar, jer kad se sve mi preobucemo u sobarice, trebace Vam kondicije!

Auf, cemi - pa ovo je vec teska artiljerija... Jesi li sigurna da si ovo napisala ti, a ne ja? :wink:

Ostatak diskusije me trenutacno zamara, izvinicete me - poceh da kucam, pa odustah. Ovo Bogijevo narocito pokrece (u mojoj glavi) zesce diskusije, a iz dosadasnjeg forumskog iskustva naucih da, cim pocnem da osecam da MORAM da odgovorim, treba monumentalno da stanem (na stranu to sto ih Bogi u startu oceni kao beZpredmetne :D )

S tim u vezi, pevusim "Tango Sojiiic, smiruje zivci, spusca pritisaaaak..." - ne sto mi je licno povisen, uglavnom sam na 90 sas 60, no se na forumu zakuvalo u poslednje vreme ko nikad...

PS Uf, sto volem sto iskrsoh na vr' strane, cisto da vam pokvarim trenutnu koncepciju (umalo ne napisah kontracepciju - za sve je kriva gradjevinska inzenjerka... :lol: )


Poslednji put menjao Kajalena dana Pon Nov 10, 2008 10:38 pm, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 10:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Nov 09, 2008 10:54 pm
Postovi: 52
Lokacija: Pranjani
Zlatibore,slazem se u mnogo cemu. Zelim samo da naglasim (opet) da postoje casni izuzeci,ali na nasu zalost,kao zaista retki primerci,pa za to mnogo vise vrede. Ako neko svoj posao voli i ceni, ne bi sebi smeo da dozvoli mnogo sto-sta,ali sad sta je tu je.Ne bih da prosipam zuc i cemer na forumu,ali ponesto zaboli(bre!)

_________________
razocaran u etiku i jos po nesto


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 11:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 12, 2008 8:54 pm
Postovi: 138
Cejka,u pravu si. Zavrsavam ovu temu sa ovim postom i to sa izvinjenjem.
Dakle,izvinjavam se francuskim sobaricama,dragim Evo mene,Evelini,Kat,Kajaleni,Bobans,mozda sam malo preterao (mislim zbog vas) ali samo sam zeleo da dam doprinos istini.
Izvinjavam se casnim izuzecima kojih naravno da ima,Bogu hvala. To je moje drago osoblje Klinike za GEH pri Klinickom centru Srbije,od portira i spremacica do meni dragih uvazenih profesorki lekara. Njih nisam zaboravio,oduzio sam im se na svemu,ali ne prasicima i sveznjima novcanica vec na regularan nacin shodno etici,kulturi i mom licnom vaspitanju. (Ne bih o detaljima,moj cin je bio u vecini pisanih medija pa mozda je neko i pogledao).
Izvinjavam se i administratorima i moderatorima ovog foruma uz nadu da su shvatili sta je pisac ovih redova hteo da kaze.
Neka je Gospod na pomoci svima...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 2:53 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Dec 20, 2006 10:02 pm
Postovi: 628
Lokacija: in the middle of nowhere
@bogi
nemoj da generalizujes

Citiraj:
Tako da je diskusija na ovu temu potpuno bezpredmetna i bazirana na psiholoskoj reakciji onih koji su izgubili nekog a ne na stvarnim cinjenicama


Povedi malo racuna sta pises jer je vise onkoloskih pacijenata nego nas koji smo izgubili nekoga.Plasis nam ljude.I samo da te podsetim ova tema se zove PRIJATELJI.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 1:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Bogi - slazem se da je posle gubitka (ili dok se isti desava, tj dok bolesni boluje, nije neka razlika u stepenu ogorcenosti) zgodno imati nekoga da ga okrivis. Mozda je to prirodna reakcija – kao sto je djacima u skoli profesor cesto kriv za sve... Ipak, imala bih nesto da pridodam ovoj visestruko citiranoj recenici:

Tako da je diskusija na ovu temu potpuno bezpredmetna i bazirana na psiholoskoj reakciji onihkoji su izgubili nekog a ne na stvarnim cinjenicama

Evo jedne pricice iz mog iskustva: kad se ovde u NL porodis, dobijes zenu koja ti prvih 8 dana po 8h dnevno pomaze oko bebe (ko ima bolje osiguranje, i duze) - neka vrsta patronazne sestre, daklem. Unapred popunis upitnik kakvu bi voleo (npr, da ne pusi – misli se ispred kuce, naravno, ali i to mozes da odbijes). Prva 4 dana posalju mi zenu koja mi se nista nije svidela – bila knjiski striktna prema bebi i meni, htela da se budimo i spavamo u minut kako ona komanduje, takodje da se kupamo pokretima koji se njoj svidjaju itd, bila hladna i odbojna, a mislim da me je malko zezuckala i na nacionalnoj osnovi. Pokusavala sam da se iskljucim, ali, dok je bila tu, nikako nisam mogla da spavam i uopsteno, bas me je nervirala (a treba da bude suprotno, da ti ona olaksa te dane). Posalju mi u druga cetiri dana drugu, koja je bila super – opustena, moze i ovako i onako, kupajte kako vam je zgodno i spavajte kad vam se spava, beba takodje... prijateljski raspolozena, bilo mi je zao kad je trebalo da krene. Na kraju, dobih upitnik o tome kako mi se svideo tretman, sa pitanjima tipa "Kako ste se osecali dok je bila u kuci?", gde ja izrazim blago nezdovoljstvo prvom, napisavsi nekoliko konkretnih primera - mislim, kad me vec pitaju.

Posle nekoliko dana, zovu me najponiznijim glasom iz te organizacije, gde zajedno prodjemo kroz svaki primer koji opisah (oni u medjuvremenu obavili razgovor sa njom i za svaku stvar znaju i njeno objasnjenje/stav). Nakon polucasovnog razgovora, koji me je cak smorio, pitaju da li cu uloziti zvanicnu zalbu zbog toga, kao i da li cu sledeci put izabrati njihovu organizaciju (ima ih nekoliko i sve su prepune, moras da se prijavis bukvalno cim zatrudnis - uopste ne znam zasto se lome oko pacijenata, kad ne znaju gde im je glava).

U toku tog razgovora, nekoliko puta me upitase zasto se nisam zalila na vreme, tj vec prvog dana. Prvi razlog (da se mi odavde pred zdravstvenim radnicima nekako nasledjeno ponasamo kao manje vredni, te da nam ne pada na pamet da se direktno bunimo) joj ne rekoh, jer iz nekih prethodnih svojih i tudjih iskustava znam da je njima to nepojmljivo. Prijavih samo drugi, a to je da znam da je zena tih dana pod zescim hormonima i da je najverovatnije da sam bila preosetljiva i nerealna, te da se moja predstava o dogadjajima verovatno nije poklapa sa stvarnom. Na sta mi ona rece otprilike (a to je i naravoucenije ovog pisanija): "Vi ste u tim danima takvi kakvi ste. Ona radi sa zenama u takvom stanju, vi niste jedini, to je poznata pojava, i mora se prilagoditi tome, jer ne radi sa posetiocima pozorisne predstave, koji su opusteni i raspolozeni, vec sa specificnom grupom ljudi - njen je posao da se tome prilagodi. Vase misljenje iz takvog stanja se itekako vazi, nemojte misliti da je manje vredno - ocenu njenog ponasanja tih dana uostalom i ne moze da da niko drugi, osim vas, niko drugi i nije relevantan. U toj prici radilo se o vama, vi ste bili glavni i imali pravo da trazite ono sto vama odgovara".

Tako i sa nama, rodbinom obolelih ili samima obolelima - mi smo posebna grupa ljudi, sa svojim osecanjima i dozivljajem stvari. I taj dozivljaj je itekako relevantan, jer se radi o nama, mi smo u centru price. Jedini argument koji bih ovde prihvatila je "u Srbiji je ludnica, i u zdravstvu, naravno - ne mozemo voditi racuna jos i o takvim stvarima, gledamo da resavamo one krupne (da isecemo koga moramo i ozracimo koga moramo), nema se vremena - niti zivaca - jos i za ovo..." To bih, dakle, eventualno mogla da prihvatim - ali ne stav da ovako i TREBA da bude, odnosno da nasa i NE TREBA da se vazi, jer smo u nekom pomerenom stanju, te da procenu realne situacije treba da da neko drugi...

Da unapred odgovorim i na moguci kontra-argument u vezi sa ovom pricom, a to je da nije istog ranga patronazna sestra i dr onkolog, da ona mozda i treba da titra (mada u Srbiji ni ona to ne radi, da ne kazem da radi manje nego dr - sigurno ste mnogo puta culi "dr je super, samo kad preskocis onu zmiju od sestre"), a da on ne mora - uverena sam da se na visem nivou vodi jos veceg racuna, da bi se ovakva moja zalba u nekakvoj onkoloskoj prici uzela za mnogo ozbiljnije, posto se radi o zivotu i smrti, a ne o tako obicnoj i prirodnoj stvari kakav je porodjaj. Inace, ovde se sa dr-ovima (svim, dakle ne samo specijalistima) kuburi daleko vise nego kod nas - da znate da su jos redja i cenjenija sorta, ali to ne znaci da zato mogu da se ponasaju kako hoce, naprotiv - od njih se ocekuje mnogo vise...

I jos nesto - nema tog forumasa koji nije napravio ogradu i podelu na one koji su bili OK i one koji nisu bili, niko nikada nije rekao "svi su isti", tako da nam je pripisivanje generalizacije zdravstvenih radnika neosnovano...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 6:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Nov 09, 2008 10:54 pm
Postovi: 52
Lokacija: Pranjani
Pa dobro,hajde da pricamo nesto vedrije,svakom je danu svoga zla dosta,neko je vec citirao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 7:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 12, 2008 8:54 pm
Postovi: 138
Kidam kablove od kompa...Krechim ovih dana...Budite dobri,zdravi i fini i nemojte da me sramotite dok me nema...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 7:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Nov 09, 2008 10:54 pm
Postovi: 52
Lokacija: Pranjani
Zlatibore, srecno! Ja sam nesto odavno zakrecio,al jos pamti da mi je zao kad neko dosta ucen smatra da je sve znanje ovog sveta upravo on uzeo i da za nas ostale nije ostalo nista! Ne znam zasto, ali malo-malo pa se neko javi na ovu temu.Slazes se,zar ne? onako usput,pazi koje boje biras! pozzzz!!!

_________________
razocaran u etiku i jos po nesto


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 8:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Pa dobro,hajde da pricamo nesto vedrije

Da, evo na primer - da li ste seksi i ako da, sta radite veceras? :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 8:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 10:07 pm
Postovi: 92
Peremo ves, peglamo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 8:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Nov 09, 2008 10:54 pm
Postovi: 52
Lokacija: Pranjani
Ja sam debeo,mastan,zadrigao i ko zna sta jos! Veceras bih sarao po forumu,ako to nikog ne vredja,naravno. U ostalom prijatelji pomazu kad zatreba,zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 8:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jul 23, 2008 7:17 pm
Postovi: 269
Lokacija: tivat
Ćao,narode.
Kat,bravooooo,pogodila si i dugujem ti kaficu u pomenutom kafiću.Cejka,duva i sa Cetinja i sa mora.Preko dana vrućinčina,ali ujutro i naveče...brrrrr.Zlatiborac,kad završiš krečenje,preseli južnije,ima jedno 80 kvadrata da se okreči.Ja kuvam ,a ti i moj muž rintajte.Cemi,superiška ti komentar,ućuta se onaj,mora da si potrefila.Kajo,svaka čast.
Ljudi,sinoć sam se žešće izblamirala.Ulazimo moj muž i ja u jednu dobru lokalnu slastičarnu,vidim ženu,okrenutu leđima,ista moja drugarica(koja je na nekoj dijeti).Ja,sva sretna,uhvatila je na djelu,lupim je(malo jače)po leđima,žena se zadavi krempitom,jedva dođe sebi.Vidim,nije moja drugarica...Ne znam da li sam se izvinila,ali znam da me muž nije mogao stići.Cccc.Ne vjerujem da ću uskoro ići na tu stranu.Jođ cu biti srećna da me žena ne tuži za ugrožavanje života.
Eveli,izdržavaš li?
Pozdravčić svima,koliko vas ima.

_________________
oper.obje dojke,maternicu i jajnike,sumnjaju da je nesto na desnom rebru...molim za razgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 9:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Nov 09, 2008 10:54 pm
Postovi: 52
Lokacija: Pranjani
E, pa kod mene je tako hladno da ni vetar ne duva od hladnoce. Apun Mesec,pa sav nekako vazan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 10:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 2:24 am
Postovi: 51
zlatiborac je napisao:
Postovani g.dine Bogi! Zaista je neeticki (pogotovo ako ste lekar),bezdusno a u krajnjoj liniji jedna velika laz da je kancer neizleciva bolest. Ta neistina pogotovo dobija na tezini jer je izgovorena ovde,pred ljudima koji se bore za svoje zivote i koji traze slamku spasa. Mojoj baki po ocu je dijagnostikovan kancer debelog creva sa metastazama na jetri. Bilo je to 1973. Baka se upokojila 2002...Od starosti...Ne bih da trosim vreme i da navodim jos dosta slucajeva za koje znam...
Privilegiju da nose stafetu (kad smo se vec uhvatili nje) imali su u moje vreme djaci generacije. Medju njima sam bio i ja. Kasnije sam zavrsio i vise i visoke skole,stekao mnoga znanja ovoga sveta. Steceno znanje i razna iskustva naravno su doprineli da shvatim prirodu ove bolesti. Ja zaista ni od koga nisam trazio carobni stapic jer sve vreme svestan i psihicki uravnotezen,znao sam da on ne postoji. Cinjenicom da sam branio i (odbranio) dostojanstvo bolesnika (u ovom slucaju moje majke) smatram da zaista nisam trazio mnogo od lekara i od "lekara". Samo to,nista vise! Mislio sam da ih je neko ucio tome u tim njihovim skolama ali grdno sam se prevario. Ocigledno je da su se i po tim skolama setali prasici sa sve jabukom u ustima. I sad "neko" koga je taj sistem daje sebi za pravo da prica,mozete misliti,o americkom zdravstvenom sistemu!!! Taj isti neko je Ameriku video samo na razglednicama a na razglednicama ne pise da u americkom zdravstvenom sistemu gde vlada velika konkurencija drzavnih i privatnih klinika,gde pacijent o trosku osiguranja moze da bira gde ce se leciti,NEMA PRASICA! Taj "neko" koji se usudio da pomene daleku nam Ameriku sa svojim znanjem i moralnim vrlinama verovatno bi dogurao do portira u nekoj mesnoj seoskoj ambulanti i tu bi mogao do mile volje da upali racunar i svoje "znanje" prosipa po forumima vredjajuci pri tom ljude koji se bore za svoj zivot. I to sa sve pseudonimom.
Kada sam shvatio da je voljom Svevisnjeg vreme da se moja majka preseli na neko,sigurno lepse mesto,oglusio sam se o pozive lekara i "lekara",te najblizih prijatelja i srodnika da je odvezemo u bolnicu. Sklopila je oci na svom krevetu,ispod Slavske ikone,sa upaljenom Svecom,u drustvu najblizih i svestenika. Da je na svoj put otisla iz "bolnice",sa kreveta koji mirise na ustajalu mokracu,u drustvu Onih koji se u njenom slucaju bave samo statistikom a ciji moral i etika mirisu na malopre pomenuti dusek,nikad u zivotu to sebi ne bi oprostio!!!



@zlatiborac

Ohohooo, vi bi ste malo da me naucite etici, da ne bi ste mozda i da mi odrzite neko predavanje iz oblasiti Onkologije npr mogli biste da mi objasnite kako dolzai do maligne alteracije celije. Mozda biste mogli da objasnite za pocetak kako to virusni genom kod pojedinih tumora vrsi izmenu u genetskoj stukturi celije te je pretvara u malignu celiju. Mozda biste mogli da objasnite zasto dolazi do ubrzane diferencijacije genetski izmenjenih celija,zasto se tumor ubrzano razvija. Sta to nagoni celiski ciklus da pocne da se krece ubrzanim tokom. Zasto ne deluju tumor supresor geni i sprece malignu alteraciju, sta je to p53 i p21 pRb i jos mnogo toga. Naravno to predavanje bi ste mogli da mi odrzite ali pod uslovom da ste profesor na nekoj od katedri za postdiplomske studije na medicinskom fakultetu posto je tematika multidisciplinarna.
Nemam nameru da polemisem sa vama o bilo kojoj temi ono sto zelim da vam kazem to je da osecam jednu vrstu sazaljenja prema vama zbog ovakvog oblika drskosti koju ste pokazali ovde na forumu i to u ime onih doktora i sestara koji su vam izlazili u suret van okvira koji propisuje vase zdravstveno osiguranje. Licno poznajem neke kolege iz ZC Uzice, znate ih i vi jer su vrsni i strucni doktori priznati u svojoj sredini, tako da je sramota ovo sto pricate o svom zdravstvenom centru. Vasa arogancija prevazilazi eticke i moralne okvire kojih bi trebalo da se drzi lekar u komunikaciji sa pacijentima. Medjutim oprastam vam sve ono sto ste izgovorili jer razumem vase trenutno psiholosko stanje.Ja mozda ne znam puno o modalitetima zdravstvenih osiguranja u Americi znam tek ponesto, jer imam rodjake i prijatelje tamo, koji su bolesni i sa kojima se cujem dosta cesto , neke dijagnosticke procedure koje su im radili tamo su imali za cilj samo izvlacenje sto vise para bez preke potrebe su radjene mnoge procedure a neke su bile i medicinski neopravdane, tako da ja mogu da diskutujem o tome jer se ponesto pomalo razumem u medicinu jer pripadam lekarskoj profesiji ali sta VI o tome znate, ko ste vi da procenjujete bilo ciju srucnost, jeste li vi Lekar, da ste se tako poneli u ordinaciji 90% kolega bi vas izbacilo napolje. Ovo je sramota i blamaza nevidjenih razmera, vi govorite o zahvalnosti, kakvoj zahvalnosti, niste nosili prasce i svezanj para, a sta ste to nosili, kome ste se zahvaljivali, sta njima znaci ta vasa zahvalnost kada ste ih ovde sve ispljuvali, koliko ljudi je imalo privilegiju kao i vi da mu ministar licno obilazi majku, jel to moguce u uredjenom zdravstvenom sistemu, sram vas bilo. Umeto da pomognete ljudima koji su u problemu savetima i licnim iskustvom vi vodite kampalju protiv lekara i belih mantila, govorite o nekakvim nebulozama i o bogu koji sve vidi , o bozijoj ruci i nekakvoj pravdi koja ce svakoga stici a najmanje imate prava da govorite o tome, o tome bi mozda mogao da govori neki seljak sa zlatibora koga je sestra sutnula sa saltera i tako se ogresila o coveka ali VI o tome imate najmanje prava da govorite. Treba da vas bude sramota.


E sad posto sam izgrdio zlatiborca ovo je bio jedan psiholosko trepijski tretman za njega licno...prema tome nema potrebe da reagujete necu vam odgovarati, vec nastavite diskusiju u jednom prijateljskom tonu. Sve vas puno voli i pozdravlja Bogi i da ste vi meni zivi i zdravi.

Puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 11, 2008 11:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Nov 09, 2008 10:54 pm
Postovi: 52
Lokacija: Pranjani
Narode,ja sam novi clan,al nesto gledam pa mislim: Dobar ovaj forum nacisto! Napljujes nekog,svasta mu ispricas i to pred svedocima, a da ga sutra sretnes-nikom nista! Ili puj pike! A ja hteo da cujem nekog,neku srodnu dusu,pa da se tako izjadamo jedno drugom. Od prilike da sam malo promasio. Ili sam dosao u zao cas!? Mozda je to lepo kad nagrdis kapetana u potoku,pa onda zadovoljno protrljas ruke... Ama VOLITE SE,LJUDI!Ljubav pobedjuje, a nisu zalud u Trojstvu i Vera i Nada! Napolju je jaaaaako hladno.Veceras idem rano na spavanje, sutra ocu izdajemo sedmicu...Laku noc svima!

_________________
razocaran u etiku i jos po nesto


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2491 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65 ... 167  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 77 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: