Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Oporavak posle zračenja
PostPoslato: Sub Mar 29, 2008 3:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Mojoj baki ( 85 god) je dijagnostifikovan kancer u ustima tj na zubnom mesu sa strane, i zbog godina odlučili su da je zrače a ne operišu.
Izdržala je 30 zračenja i sada je kući.
Usta su joj gotovo spržena iznutra, crvena, boli je kad pije čak i vodu, jezik je prekriven belim plakom i trpi velike bolove. Ne jede joj se, a i kad bi nešto htela - ne može od bolova, pa je jako smršala.
Kako joj pomoći, tj kako joj olakšati makar malo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 30, 2008 8:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Draga tackice,

Moj otac je prosle srede zavrsio zracenje (35 komada). Ima(o) je karcinom korena jezika. Znaci, maltene ista regija (barem meni kao laiku).

Pretpostavljam da joj je i tamo receno na koji nacin se neguje usna duplja u takvim slucajevima, ako nije - napisacu ti.

Moj otac u poslednjih nedelju dana ispira usta i cajem od zalfije. Ima takodje ranice.

Da li da ti kazem da je i on oslabio 16 kg? Muka jedna. U periodima kada je stanje bilo bas kriticno pio je Fresubin (hrana u tecnom obliku. U BG sam je ja pronalazila samo u apotekama u neposrednoj blizini Onkoloskog). Na zalost pola litre kosta 550din (bilo bi dobro da se dnevno popije barem tih pola litre). Jeste bezobrazno skupo, ali pije se bas kada je gutanje hrane nemoguce. I mog oca je bolelo cak i kada je pio vodu.

Za beli plak tj. gljivice mom ocu su dali Nistatin tablete.
U petak je isao da mu uzmu bris grla i jezika pa cemo videti da li ce se nesto promeniti.

Danas je 11 dan od poslednjeg zracenja i tata je prvi puta juce pojeo malo raskuvanog juneceg mesa. Znaci, do tada sve pasirano i po kasiku. Pa tako citav dan.

Moze i jogurt, pavlaka, redak spanac sa ubacenim jajetom ili pavlakom, corba ali sa izmiksanim povrcem i opet sa pavlakom i jajetom. Hleb udrobljen u mleko, poparu sa maslacem...
On protiv bolova u grlu pije Rapten duo.
U poslednji dva dana prestao je da izbacuje ogromne kolicine sekreta zbog kojeg nije mogao da spava ni sat vremena neprekidno. I sada izbacuje sekret, ali barem mu ne skripi stalno u grudima.

Ako te jos nesto interesuje - javi se i nadam se da cu moci da ti pomognem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 31, 2008 3:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Hvala ti puno Evelina, jako puno mi znači tvoj odgovor, jer ja na žalost nisam pored bake, ali idem u petak kod nje, pa bih volela da joj ponesem sve što mogu što bi joj olakšalo bol ili makar malo pomoglo u ovim danima neposredno posle zračenja. Čuću se i sa tetkom ( živi sa njima), da vidim šta su joj prepisali, šta ima a šta ne - pa ću ponovo zamoliti za pomoć i za savet ako nešto bude trebalo.
Poteralo nas je paralelno u porodici trenutno, pa pišem paralelno i na ortopediji ( mama je ugrađivala veštački kuk pre 20 ak dana) i ovde na onkologiji ( zbog bake), pa mi svačija pomoć jako puno znači.
Hvala još jednom na iscrpnom odgovoru i veliki pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 31, 2008 5:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Kazes poteralo vas?

Pa budi ubedjena da nije kao nas. Meni su otkrili karcinom proslog marta i dok sam ja isla na hemoterapije, mom ocu su otkrili karcinom u avgustu!

javi se slobodno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 31, 2008 5:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Nadam se najboljem i za moje i za vas, pozdravljam te puno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 8:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Karcinom se sa gingive sklonio tj ne vidi se , ali su komplet otečene pljuvačke žlezde sada.
Baka ima jake bolove....zbog našeg nehunabog društva - ne možemo sa njom na skener i doktori nagađaju dali se karcinom spšušta i metastazira ili su se žlezde zapalile od zračenja.....
Jel ima neko neko iskustvo, predlog, bilo šta?
Nema ni Fresubina nigde....užas jedan.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 8:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Tackice, na koje bolove mislis? Da li u usnoj duplji?

Inace, samo da te podsetim da je moj tata zavrsio 20.03. zracenje i jos uvek mu ne funksionisu pljuvacne zlezde. Znaci, gutanje hrane je moguce samo ako zalogaj dobro zalije jogurtom i vodom i tada proguta.
Vecina rana po jeziku, grlu i unutrasnjoj strani obraza se je zatvorila. Ostala je jos jedna na bocnoj strani jezika. Medjutim, sluzokoza i jezik su jako osetljivi tako da oseca pecenje od svega i svacega.
On je do skoro pio protiv bolova Diklofenak duo, a pio je i Rapten K. Sada smo mu ukinuli tolike analgetike jer on pije tablete cim ga nesto strecne.

joj, mnogo mi je zao bake. Ja imam baku, ona ima 87 godina i obozavam je. Pogotovo zato sto sam prvih 7 godina svog zivota zivela s njom dok su moji gastarbajtisali.

veliki pozdrav

p.s. a tati smo danas kupili opet 4 flase Fresubina. Mislim da mu je to vec psihicka staka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 9:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Draga moja Evelina, pratim temu sa tvojim tatom, nadam se će biti dobro, koliko sam shvatila on je bolje.....
Da, baku usta bole unutra, otekle su joj žlezde i nema nikakv apetit.
Gde ste nabavili Fresubin u BGD, moja sestra od tetke nije uspela.....

Pozdrav veliki


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 9:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Da, isti slucaj kao i kod njega. Apetit nula.

Fresubin imas u sve tri apoteke pored Onkoloskog instituta, s time da je u prve dve (one koje su na istoj strani ulice gde i Institut) jeftiniji. Tu kosta 550 dinara (danas kupila). U apoteci preko puta je mislim, 700din, a u apoteci Prima kod Zeleznicke stanice 800din. Ako mozete, kupite joj sto vise. Greota je da se muci.

Da li ispira usta sa svim onim zezalicama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 9:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Hvala ti najlepše Evelina, divna si.
Naravno da ćemo kupiti što više, samo da joj bude bolje.....baka je upravo napunila 85 i uvek je bila zdrava ko dren...jedini problem su bili zubi i nosi odavno protezu...ona ne zna od čega je bolesna, misli da je od toga infekcija.....
Ispira usta, ali ja ne znam tačni čime sve....
Mene najbiše plaše ti bolovi i to što ne znamo šta je...ako je samo prolazna reakcija i iritacija - onda je ok, to je žena borac, ali ako je neka metastaza - onda je strašno.....
Hvala ti još jednom puno, zlatna si.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 9:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Da li je bila na prvoj kontroli nakon zracenja? Tata je imao prvu kontrolu pocetkom maja kada su radili i skener i magnetnu.
Sta joj pise u otpusnoj listi?

Kad su ljudi stari i napredovanje bolesti, ali i oporavak idu mnogo sporije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 5:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Tackice,
Danas sam bila na IORS-u. Isla sam po tatin razultat sa magnetne, pa usput procaskam sa sestrom iz njegove sobe.

Ona kaze da problem sa jedenjem moze da traje i do 2 godine. Znaci, nema tu sta mnogo da se pametuje. Ne jede se zato da bi se uzivalo u hrani (a to je nemoguce s obzirom na nedostatak osecaja ukusa hrane, a i suvoce grla) vec da bi se zivelo.
Obavezno je nosenje flasice sa vodom ili cajem sa sobom i treba stalno pijuckati po malo. Moj tata inace popije i do 2 litre vode dnevno, sto i nije cudo s obzirom da su mu usta stalno suva.
Jest da je ona sestra, ali ipak ima nekog iskustva pa ajd da ti javim.

pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 7:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Hvala ti mila, lepo od tebe što misliš na sve nas.
Našli smo i kupili Fresubin, samo još da bolovi prođu i biće valjda polako bolje.
Kako je tebi, jesi ti ok, čitala sam celu tvoju temu.....
Pozdravljam te puno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 11:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Pa nisam lose. Malo sam se uznemirila prosle nedelje jer sam vadila tumor marker. U stvari sam isla na kontrolu kod endokrinologa, pa ajd da izvadim i tumor marker. Porasao je i malo je presisao gornju granicu. Naravno, odmah je pocelo ziganje u donjem stomaku. Nadam se da je na nervnoj bazi. Nimalo mi nije prijatno, ali i endokrinolog i moja lekarka opste prakse kazu da je to beznacajno. Doduse, to znam i ja, ali.......
Danas sam zakazala ultrazvuk abdomena, male karlice i grudi. Polako se pripremam za svoju drugu kontrolu na Onkoloskom.
Sta da ti kazem. Imam i ja uspone i padove. Samo me scepa neka tuga pa hocu da presvisnem. Ali, sve je to normalno. S obzirom sta sam sve prosla - dobro je i da sam normalna.

Veliki poljubac za dobru unucicu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: evelina
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 3:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 2:26 pm
Postovi: 28
Evo citam ove poruke, pa kad Evelina spomenu tugu da presvisnes, nadjoh se u tim rijecima. Moja mama ima mikrocelularni Ca pluca, ocu je odstanjen rak grla 2005.godine. Sve do otkrica mamine bolesti nasa briga je bila skoncentrisana na tatu, ide redovno na kontrole, njegov hirurg cesto kaze da je izvukao lutriju, kad je njegovo stanje u pitanju. Medjutim, saznanje da je i mama bolesna i to od najgoreg moguceg Ca, nas je potpuno porazila. Ca je dijagnosticiran u maju prosle godine. Prosla je i hemoterapiju i zracenje, ali samo dva mjeseca nakon toga ponovo je uznapredovao. Propisana joj je hemoterapija ponovo po CAV protokolu, primila je dvije, trecu nije mogla, tada je prestala da jede, i nije vise mogla da ustane na noge od bolova u kicmi. Radjena joj je MR, metastaze nisu nadjene, propisana joj je fizikalna terapija??!! a ona nije u stanju da uopste ne ustane. Sve ovo vrijeme razvijena je citava filozofija da bi ona pojela jedan zalogaj, ali smo je nekako uspjeli odrzati, bila je i u bolnici deset dana. Izuzetno je jaka psihicki, svjesna je tezine situacije, ali se bori, svoju bol i tugu pred nama ne pokazuje. Ja gutam suze, necu da placem pred njom, pricam o nekoj daljoj buducnosti koju cemo zajedno da provedemo. Ne znam niti sta vise da napisem, zaista je tesko opisati situaciju u kojoj se nalazimo, opisati psihičko stanje kroz koje prolazimo moji mladi roditelji, brat i ja. Ni sanjali nismo u sta ce nam se zivoti pretvoriti.
Pozdravljam Vas, citam Evelinine poruke i divim joj se na snazi.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: