Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 139 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Sep 29, 2011 11:39 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 11, 2011 1:42 pm
Postovi: 54
Zamolila bih svakoga ko zna bilo sta o lecenju metastaza na kostima da to ovde i napise. Procitala sam puno tema u kojima se ovo pominje, ali nigde nisam pronasla dovoljno informacija o mogucem lecenju i prognozama.

Naime, moja majka je 2008. godine operisala tumor na dojci, posle toga je bila hemoterapija, zracenje, i godinu dana herceptin.Po zavrsetku terapije herceptinom, osetila je prve bolove u kicmi. Od lekara opste prakse dobila je injekcije protiv bolova. U decembru 2010. je uradjen tumor marker, koji je bio povisen, nesto oko 50. Izgubili smo previse vremena, jer nikom na pamet nije padalo da uradi neku dijagnostiku, osim rentgena. Gde, naravno, nista nisu videli, i dali dijagnozu diskus hernije (?!). Privatno smo uradili skener, i tad je vidjena patoloska fraktura prsljena L1. Umesto Nolvadexa dobila je Arimidex, i 5 zracenja prvog prsljena. Posle zracenja imala je jos vece bolove, a tumor marker je dosao do 100.

Na moje insistiranje, uradjena je magnetna rezonanca, tek pocetkom septembra, i imalo je sta i da se vidi. Metastaze na prsljenovima kicme, plus multiple metastaze kostiju karlicnog pijasa sa patoloskim frakturama pubicne i sedalne kosti, levo, bez dislokacije, te patoloska fraktura korpusa L1 uz kompromitaciju dorzalnih neuralnih struktura (to je zakljucak).

Besna sam sto sve ovo nije ranije otkriveno, sto jednostavno nikoga nije briga, sto je prerano otpisuju, a ima 53 godine.
Pri tom trpi strasne bolove i otezano se krece.

Zato molim svakoga, posebno clanice Zile pile i Didi, ako sam dobro zapamtila, cini mi se da su imale iskustva sa slicnim problemom, da napisu sve sto znaju - o opcijama lecenja, ishrani... Ne ocekujem da mi niko kaze da ce biti sto nece, ali bih volela da svojoj majci olaksam, i, eventualno, produzim zivot, koliko je to moguce. Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Sep 29, 2011 12:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Sep 24, 2011 5:50 am
Postovi: 69
Natasa i kod mog oca su metastaze sa prostate presle na kosti.
Nije do sada imao nikakva zracenja,niti su mu predlagali.
Ima prelom 4 prsljena i ostecenja 1o,11 i 12 prsljena. Deformisao se trpi bolove u grudnoj kosti i karlici,levom kuku,butini i kolenu. Daju mu samo Zodol i ostale za bolove. Napominjem da su mu dali i Durogestic od 100mg,ali je bol i dalje bio prisutan,dok je on pod tim morfijumom potpuno izgubljen...
Hoda ali polako,posto ima jak bol u mosnicama. Vise nije u stanju ni na snimanje da ide.
Cekam da dobijem segydrin,najvise da mu ublazi bolove. Ili Vidatox sa Cube.
Zbog jakih bolova,poceo je da gubi veru u ozdravljenje. Ako iko zna kako se moze rak kostiju zalecivati voleo bih da to iznese sa primerima.
Ali bojim se da je to gotovo nemoguce. :(
Nadam se da tvoja majka nece klonuti duhom i da ce uspeti u svojoj borbi da se otrgne ovom zlu koje nas je snaslo.
Zelim joj da istraje i sve najbolje sto se pozeleti moze. Ja ocu dajem u casi vode veliku kasiku meda i malu kasicicu cimeta. To,navodno jaca kosti... Koristi i kostice od kajsija... Borim se zaista toliko da ni nocu ne spavam...
Ali najbitnije je da ona ne izgubi nadu i da veruje u svoj oporavak. Iz sveg srca navijam za to,kao i za rodjenog oca sto navijam.
Bolest moze samo mozak da zaustavi i zaleci,od njega sve potice.
A nadam se i da tome mogu pomoci Segydrin i Vidatox.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Sep 29, 2011 3:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 11, 2011 1:42 pm
Postovi: 54
Hvala na lepim recima, kao i moja majka, zelela bih da tvoj otac ozdravi. Medjutim, svesna sam koliko je situacija teska, narocito sa ovakvim nalazom, sve bi bilo jednostavnije da su metastaze otkrivene na pocetku. Sada je jedna metastaza na karlici 9cm. Takodje, kicma se jos nekako i moze operisati, ali karlica?! Ne moze. Moja zelja je da majci produzim zivot, koliko moze, i da nadjem resenje za bolove, da se ne muci.

Tacno je da je volja i zelja za zivotom vazna, i cuda se desavaju, i ostaje mi jedino u to da se uzdam, posto je zvanicna medicina rekla svoje. Lekari isuvise lako otpisuju ljude, a i oni sami u ovakvom zdravstvenom sistemu nisu motivisani da se bore za pacijente.

Inace, moja majka sutra ima zakazan konzilijum u Kragujevcu, koji ce odlucivati o daljoj terapiji.

A o ovim lekovima, koje pominjes, jos nista ne znam, tek moram da vidim da li u nasem slucaju imaju ikakvog smisla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Sep 29, 2011 4:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 9:02 pm
Postovi: 138
Ne znam mnogo o ovom... tek da Vam kazem da iskreno saosecam. Sto se tice naseg zdravstva...??? Iluzorno je pomisliti da ste nekom bitni Vi i Vasa dg. U to sam sigurna u to sam se uverila.
Tesko nama sa njima takvima kakvi jesu, odsede nezainteresovano da ispune normu vremenski i brojcano ali ih pacijenti savrseno ne zanimaju.
Mog oca su sedam godina lecili od zucne kese i jetre dok se raspadalo debelo crevo. Nisu se setili da ispod desnog rebra, na sta se zalio, prolazi i deb. crevo. Eto nisu se setili...
Prinudjeni smo da osluskujemo sebe i idemo od lekara do lekara sa novcem, naravno, jer jedino tako dobijemo svojih pet minuta da nas odslusa. I dok mi tako tapkamo boles odradi svoje...
Ono sto je strasno da nikad niko od njih, koji su odgovorni, nece se setiti tog propusta a kamoli da mu bude nauk.
Svako dobro.
Izdrzite. Razumem Vas. Majka Vam je zaista mlada za bolest, cinite sto mozete ali ne zaboravite da ste Vi jos mladji i da Vam treba zdravlje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Pon Okt 03, 2011 11:39 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 11, 2011 1:42 pm
Postovi: 54
Hvala i Vama sto ste se javili, kao i na recima ohrabrenja. Tacno je da je ovo i za porodicu strasno, meni je pao imunitet, razbolela sam se iz cista mira, znam da moram da budem jaka, ali... Kako?!

Inace, moja mama je bila na kozilijumu u KG u petak. Doktorka koja vodi razgovor: "Sto ste vi dosli... Aha, zbog ovog nalaza magnetne rezonance?! Aha, pa jeste li se vec lecili kod nas? (?!)" Sta da kazem, stasno, onda im ja objasnjavam istoriju bolesti, i prepricavam nalaz sa magnetne, jer ga nisu ni procitali, samo zakljucak. Sta god da pitam, vidite sa vasim lekarom, sve oni to znaju (nosenje midera, koje lekove sme da uzima protiv bolova, jer antureumatici razaraju kosti...). Ne pada im na pamet da je smeste u bolnicu, a trebalo bi svakog dana da se vozi oko 100km i jos toliko nazad da bi je zracili. Sto je, u njenom stanju, krajnje nehumano, narocito sto zracenje pojacava bolove.

Sve u svemu, dobila je zracenje (nisu rekli koliko, da to odredi njen onkolog, koga tog dana nije bilo u kozilijumu, kazu, nece ih biti puno, u prevodu "nema to nikakvog smisla"), i terapiju Taxolom, ciji broj treba da odredi konzilijum u Uzicu, jer ce ih tamo primati (ovo zato sto je jedna doktorka u kozilijumu zakljucila da je ona ipak mlada zena).

Pokusala sam da pronadjem nesto o Taxolu, ali slabo, osim da su od njega jaki bolovi, pa se sad pitam da li to uopste ima svrhe, ili cu majku samo muciti. Ona sada uopste ne izgleda bolesno, niko ne bi rekao da ta zena ima bilo kakav problem, trudi se da se krece, da radi koliko moze po kuci... Ja zelim da se borim dokle ima i najmanje nade, ali se plasim da cemo je namuciti, a da su prognoze realno vrlo lose, bar sa ovom zvanicnom medicinom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Pon Okt 03, 2011 11:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 9:02 pm
Postovi: 138
Borite se Natasa, zelim Vam svako dobro i ne zaboravite da mislite na sebe, time cete i njoj pomoci.
Javljam Vam se a ne mogu da pomognem ne znam ima li svrhe ali mi je lakse da Vas pozdravim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Sre Okt 26, 2011 10:41 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 11, 2011 1:42 pm
Postovi: 54
Moja mama danas nije primila hemoterapiju, lekociti su 1,8. Jel ima neko ideju kako da podignemo leukocite?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Sre Okt 26, 2011 9:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
zracenje ce biti manjeg obima jer se anatomski, koliko shvatam iz posta radi o zahvacenosti samo jednog prsljena
taxol je jedan od najboljih lekova, i svakako treba da izdrzi nuspojave

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Sre Okt 26, 2011 10:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Natasa, pitajte za neupogen za podizanje leukocita. On je skup i ne daju ga tek tako, ali mozete ga dobiti privatno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Okt 27, 2011 9:48 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
Nece joj sigurno dati Neupogenu, jer se to daje tek kad leukociti padnu ispod 0,5 i iskljucivo se daje u bolnici. A da sami kupe ampule, mislim da je oko 8000 din jedna. Ono od cega provereno rastu leukociti su pilece nogice, kuvane u supi. Jeste grozno, ali verujte, pomaze 100%.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Okt 27, 2011 10:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Ne daje se iskljucivo u bolnici. `ja sam ga primala privatno. Platila sam,ali sam ga dobila.
Nisu mi nikada leukociti pali ispod 1 koliko se secam...a dali su mi ga da mi ne bi odlagali terapiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Okt 27, 2011 7:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
neupogen mobilise kostnu srz, prethodnike formiranih leukocita, ALI i maligno alterisane klonove. s obzirom na to da zracenjem i hemioterapijom moze doci indukcije pojave promenjenih, aberantnih loza leukocita (prethodnika eventualnih leukemijskih linija), on se sa razlogom maksimalno izbegava! u normalnom toku, imuni sistem, iako narusen hemioterapijom ipak nece dozvoliti da se leukemijske celije razmnoze, nego ce ih unistiti, dakle nece se kao nuspojava javiti (i) leukemija. prema tome, sa neupogenom treba biti jako obazriv.
inace, ovaj lek je dobio i svog naslednika, cija jedna doza kosta 7.000 evra

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Okt 27, 2011 8:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 7:04 pm
Postovi: 19
Lokacija: Beograd
Postovani,
ipak i za bezizlazne situacije ima rsenja. Moj majka je imala karcinom na dojci (operisana 1985. god), kasnije se javlja recidiv 2007. na rezu na dojci, pa prosle godine u oktobru metastaza na karlici. Primila je IX ciklusa sistemskog weekly Taxola. Isla je na kontrolu i rezultati su ok. Skinuta je sa HT. Tako da, nadam se, da u svakoj situaciji ima resenja. Covek lekovima, snagom volje i zelje za ozdravljenjem puno toga moze.
P. S. Taxol nije tesko podnela, cak joj nije opala ni kosa (proredila se malo). Inace, majka je 1937. godiste


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Čet Okt 27, 2011 10:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
@Drbgd
sad ste me posteno isprepadali.
Nije mi jasno zbog cega mi ovo nisu rekli moji lekari kada su preporucivali neupogen. Oni su to obrazlozili time sto je on skup, pa se iz tog razloga ne daje.Niko mi ni jednog trenutka nije pomenuo da zbog toga mogu da imam jos gore komplikacije. :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Metastaze na kostima kod karcinoma dojke
PostPoslato: Sub Okt 29, 2011 2:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
@Tajna.adresa,
ne opterecujte se onim sto vas je zaobislo...sta drugo da vam kazem

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 139 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: