Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: METASTAZA NA KICMI
PostPoslato: Sre Apr 02, 2008 4:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 02, 2008 10:18 am
Postovi: 2
majka mi ima metastazu na kicmi i naprsnuce 12-og prsljena,ne zna se gde je primarni .Svi nalazi do sada su joj bili u redu.U zadnjih 5 godina isla je na redovne kontrole krvi.Prvi put je u zivotu radila ultra zvuk ove godine u januaru,potom skener pluca,pa skener kicme,nigde joj nista nije utvrdjeno kancerogeno.Onda je 28.3.usledila MR.kicme u Valjevu i dijagnoza metastaza na svim prsljenovima bez saznanja gde je primarni mada su oni ljudi nju trazeci primarni snimili i vise nego sto je trebalo.Ona je 1947.god.za sada se dobro oseca,bez i jednog simptoma bolesti osim bola u ledjnom delu oko 12-og prsljena,sve se teze krece,jede kao da nije bolesna.Svaka vrsta pomoci je dobro dosla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 02, 2008 5:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
neka se uradi MR mozga!
Rendgen pluca!

i neka se potrudi da ne povecava telesnu tezinu da se taj prshljen josh vishe ne oshteti!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: METASTAZA NA KICMI
PostPoslato: Sre Apr 02, 2008 8:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
sin je napisao:
majka mi ima metastazu na kicmi i naprsnuce 12-og prsljena,ne zna se gde je primarni .Svi nalazi do sada su joj bili u redu.U zadnjih 5 godina isla je na redovne kontrole krvi.Prvi put je u zivotu radila ultra zvuk ove godine u januaru,potom skener pluca,pa skener kicme,nigde joj nista nije utvrdjeno kancerogeno.Onda je 28.3.usledila MR.kicme u Valjevu i dijagnoza metastaza na svim prsljenovima bez saznanja gde je primarni mada su oni ljudi nju trazeci primarni snimili i vise nego sto je trebalo.Ona je 1947.god.za sada se dobro oseca,bez i jednog simptoma bolesti osim bola u ledjnom delu oko 12-og prsljena,sve se teze krece,jede kao da nije bolesna.Svaka vrsta pomoci je dobro dosla.

Predlazem da dovedete majku u Bg u neki veci centar jer ne treba dozvoliti da u slucaju metastaze dodje do patoloske frakture koja bi polomila prsljen sa posledicnom kompresijom na duralnu vrecu i kicmenu mozdinu i paraplegijom/paraparezom vec bez obzira na cinjenicu da je primarni tumor nepoznat ona je kandidat za sistemsku hemioterapiju i lokalnu zracnu terapiju a sa ciljem da se uspori napredovanje bolesti , zarcnom terapija izvrsi redukcija tumorske mase mase metastaze i stabilizacija prsljena.Ponavljam da nema vremena za gubljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 03, 2008 1:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 02, 2008 10:18 am
Postovi: 2
Hvala.Ujutru(3.4.)sam na radioloskom institutu sa uputom za stacionarno lecenje.Nadam se da ce biti pregledana kompletno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za SEVERUSA ( metastaze na kicmi)
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 6:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Mojoj mami (52 godine) su danas operisane metastaze na prsljenovima. Odstranjena je jedna velika i jedna manja. Ona je jos uvek uspavana od anestezije. Ima jake bolove. Zelela bih da mi Severus objasni sta dalje. Primarni je na plucima i ona je isprimala nekoliko ciklusa hemioterapije, ali na zracenju nije bila. Bolest otkrivena u junu prosle godine. Hoce li ona moci da nakon ove operacije ide na zracenje? Kakva su vasa iskustva? Molila bih vas da mi odgovorite?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 9:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Da li je uklonjen primarni tumor(predpostavljam da jeste)??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 9:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Ne nije otklonjen primarni na plucima. Otkriven je u junu prosle godine. Metastaze na L3 i L4 prsljenju i oba nadbubrega. Odnosno obe zlezde su uvecane. Od tada je primala nekoliko serija hemioterapije i to je to od njenih terapija na institutu za plucne bolesti. Metastaza na kicmi je izbila napolje i posle par meseci uzasnih bolova u nozi hirurg plasticar je odlucio da joj te metastaze otkloni. Sto je danas i ucinjeno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 9:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Onda je operacija bila cisto palijativnog karaktera,pretpostavljam da ce obzirom na extenzivnost bolesti biti jos hemioterapije i zracenje fokusa odakle je metastaza bila uklonjena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 9:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 03, 2007 12:18 pm
Postovi: 18
Lokacija: BEOGRAD
Sta znaci palijativnog karaktera? Da li ce joj nakon uklanjanja metastaza prestati bolovi? Posto je pre tih bolova ona bila veoma pozitivna i puna volje. Da li je vas post pozitivan ili negativan?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 08, 2008 9:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ako se ukloni primarni tumor sa regionalnim limfnim zlezdama drenaznog podrucja i sistemskom metastazom lecenje je radikalnog karaktera znaci sa ciljem da se postigne izlecenje od maligne bolesti,ova interevencija je palijativna znaci sa ciljem da se ublaze/otklone simptomi (bol u ovom slucaju).Da li je metatstaza resekovana parcijalno/u celosti ja ne znam zna samo hirurg ali sasvim sigurno je da ce intervencija doprineti smanjenju simptoma.Izlecenje karcinoma pluca u ovom stadijumu nije nazalost moguce moguce je samo bolest drzati pod kontrolom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: METASTAZA NA KICMI
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 9:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
ne znam da li mogu da pokrenem ovu staru temu, ali imamo u porodici isti slucaj.. pa me zanima kako je dalje teklo lecenje i dal je utvrdjen primarni... posto mom rodjaku sve o.k, svi organi i biohemijska naliza, ali magnetna rezonanca pokazuje metastazu na kicmi i naprsnuce 12 prsljena. radjen je singl shot i posle toga nista konkretno. napomilju biopsiju na kicmi, ali se plase da to urade.... bolove ima u donjem delu kicme, karlici i nogama, usporeno hoda ali moze dosta da prepesaci. normalno jede. pomaze diklofenak. molim vas za bilo kakav odgovor. hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: METASTAZA NA KICMI
PostPoslato: Uto Apr 27, 2010 7:47 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 11, 2010 9:47 pm
Postovi: 56
samo da napomenem, mozda nekom nekad pomoge. slicne sare, malignim sarama - metastazama daju ostecenja kičme usred naleta streptokoke i stafilokoke. u nasem slucaju se sada na to sumnja tj na streptokoku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: METASTAZA NA KICMI
PostPoslato: Uto Jul 18, 2017 11:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 18, 2017 11:37 am
Postovi: 2
Kod oca mi je ustanovljen multipli mjelom, sve se odigralo vrlo brzo, mislili smo da ima upalu pluća, ali kad smo ga odveli da uradi CT gornjeg abdomena i grudnog kosa, doktorica je primjetila da s kostima nesto nije uredu.. odnosno odma je posumnjala na multipli mjelom (rak kostane srzi ili krvi). Sad je u bolnici, prima 4 kemoterapiju i dobro je podnosi, danas mu je uradjen snimak kičme i doktorica je jucer rekla da ce mozda morati i na zracenje dok snime kičmu,jer se pluca odnosno rebra ne zrace.. vasa misljenja iskustva mnogo bi mi značila..


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: