Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 116 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Klinička dijagnoza:Mb Hodgkin
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 12:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
dobili smo (moja supruga) dijagnozu
Klinička dijagnoza :
Mb Hodgkin tip NS CS najmanje II St. Post Biopsio Igl supraclavicularis dex (26.03.2008.)
Histološka dijagnoza :
Lymphoma Hodgkin (tip modularne skleroze)
Imunohistohemijski progil : CD15+ , CD30; retka pojedinačna imunoreaktivnost; CD3 , CD5 i CD20-normalna distribucija imunoreaktivnog bojenja.
Odluka:
Da se uz dodatno stažiranje bolesti primeni primarna HT po protokolu. Po završetku HT planirati i Rt.
Zakazati prijem na hematoonkologiju.[

pa se nadam da mi neko može malo pojasniti ovo gore napisano, i pomoći nekim savetom! HVALA!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 8:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:24 pm
Postovi: 70
Ja mogu samo da ti kazem da moj suprug boluje od iste bolesti samo 4 stadijum i sad se sprema za transplataciju maticnih celija,ako te nesto zanima pitaj.Gde se leci supruga?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 8:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Hodgkin-ov limfom koji za razliku od B-non-Hodgkin limfoma ima bolju prognozu II(iznad dijafragme i bez zahvatanja ekstralimfaticnih lokalizacija) stadijuma po AnnArbor klasifikaciji(da li su prisutni povisena temperatura,gubitak u tezini i nocno znojenje).Radjeni su imunohistohemijski markeri za diferenciranje od non-Hodgkin limfoma jer cesto je imunohistohemija presudna za konacnu dijagnozu a nodularna skleroza kao histoloski podtip cini mi se da ima najbolju prognozu.Inace uopste nije sve tako crno sto se tice Hodgkin limfoma potpuno je izleciv u vecini slucajeva i naravno izlecenje je u funkciji nizeg stadijuma uz mogucnost recidiva,ali vec cete videti kakav ce odgovor biti na HT verovatno po CHOP protokolu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 10:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
nisu prisutni povisena temperatura,gubitak u tezini i nocno znojenje, mada je samo jedan dan posle operacije (biopsije linf. zlezda) bila mala temp. u pocetku je postojao je i gubitak apetita ali je i to proslo.

"odgovor biti na HT verovatno po CHOP protokolu" sta to znaci, s'obzirom da su nam najavili ispitivanje kostane srzi (biopsiju) i skener pluca i abdomena ( zbog cega?)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 10:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Onda nije odredjen stadijum do kraja navedena ispitivanja se rade da bi se procenila zahvacenost,a CHOP je standardni protokol za limfome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 10:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
da li se preporucuje sto pre pocetak lecenja sa hem.terapiom ili to moze da se prolongira?
da li moze do tada normalno da se funkcionise, posao i.t.d. s'obzirom da, osim dijagnoze i malog oziljka na vratu nemamo utisak da bilo kakva bolest postoji, ili se sad treba cuvati, i odmarati?
Hvala na brzim odgovorima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 10:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
da, naravno i sta sa ishranom, da li postoji nesto sto se ne bi smelo konzumirati?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 10:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne prvo se odredjuje stadijum da bi u startu znali na cemu ste,a zaista ne vidim bez obzira na dijagnozu zasto zenu iskljucivati iz normalnih zivotnih tokova i praviti je psihicki bolesnom jer ovakva dijagnoza sa sobom nosi i ogroman stres a mentalno stanje je jedan od velikih problema onkoloskih pacijenata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 10:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
a vezano za mogucnost prehlade, neke virusne upale? sta sa ishranom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 11:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Ja sam imao hodgina prije tri godine, tip mješovite celularnosti, stadijum II A, IPS 0. Primio sam 4 kure ht po abvd protokolu i 21 dan zračenja. Sad trenutno imam recidiv i juče sam opet počeo sa terapijama takođe po abvd protokolu, samo što ću imati 6 kura tj 12 ciklusa na 15 dana.
Uglavnom budite bez brige hodgin nije probllematičan kao ostali liomfomi.Što se tiče ishrane- riba, bijelo meso, voće, povrće i dosta tečnosti tokom terapija. Izbjegavajte sunce obavezno i čuvajte se virusnihi nfekcija zbog pada imunog sistema. Ako vas još nešto interesuje pitajte slobodno. Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 11:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
pozdrav, veoma hrabro i optimisticki delujes, svaka cast! kao sto vidis mi smo na pocetku, nismo poceli sa terapiom, i ako si pratio tekst pred nama su jos neka ispitivanja, a moje pitanje je da li u ovoj fazi se moramo pricuvati imirovati ili imamo jos vremena da se normalno ponasamo bez posledica i da li ima nesto zabranjeno za konzumiranje?
POZDRAV!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 12:02 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Uglavnom bez brige.Biopsija srži se radi da se vidi da nema tragova (infiltracije)Hodgina u njoj, zbog određivanja stadijuma. Ja sam to dva puta radio i bilo je ok. U svakom slučaju i da nešto bude u srži - opet se liječi bez problema. Skener tj. CT radite da se vidi da nema uvećanih limfoma u plućnom medijastumu i unutrašnjim organima i da se vidi da nije slezina uvećana. Sve to opet zvog utvrđivanja stadijuma. Meni je hodgin lokalizovan na vratu i nije se spustao dalje.Izbjegavajte u ishrani crvena mesa pogotovo tokom terapija, jaja i mlječne proizvode. Kako bi nadoknadili kalcijum stavite nekoliko ljuski od jajeta u teglu i isto toliko iscjedite limuna u nju i stavite u frižder da limun izvuče kalcijum iz ljuski. Pijte po jednu kafenu šolju posle obroka. To je najbolji prirodni preparat za kalcijum na svijetu.(zato šumeće tablete kalcijuma iz apoteka sadrže vitamin c). Nije loše da uzimate riblje ulje i da pijete sok od crvene cvekle. Kad počnu terapije pijte najmanje dva litra tečnosti dnevno kako bi što brže izbacivali otrove od citostatika napolje. Savjetujem da pijete Alopurinol 100 g, po jednu tabletu dnevno, i vitamin Oligogal sa selenom.
Nisam doktor, ali imam 33 godine i već se dva puta liječim od toga. Prvi put sam se liječio u Novom Sadu a sad se liječim u Podgorici. Samo glavu gore. Posledice hemioterapije su prolazne,biće malo gubljenja kose, malo mučnine , malo malaksalosti a sad već davaju inekcije protiv povraćanja.
Ne treba leći odmah u krevet, treba se kretati i raditi onoliko koliko osjaćate da možete.U suštini hemoterapija je opterećenje i zbog toga se ljudi loše osjećaju. Treba shvatiti da je primamo za naše dobro a propratne pojave su prolazne. Nemojte da se obeshrabrite posle prve mučnine ili zbog gubitka kose. Meni je kosa sad jača i oštrija nego što je bila. Pozdrav. Ako treba još nešto, pitajte.
P.S. Bitno je da tokom terapija pratite leukocite, ali to će vam vaš hematolog objasniti.Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 12:34 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Dok čekate terapiju, ponašajte se normalno kao i do sad.Izbjegavajte stres i veći fizički napor.S obzirom da nemate B sindrom ( znojenje,malaksalost, svrab i temperaturu),bolest skoro da i ne osjećate i to je normalno za hodgina.Sa terapijama je uvijek bolje što prije početi i ne treba ih prolongirati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 10:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
hvala na iscrpnim objasnjenjima!
sigurno ce biti jos pitanja, pa ce mo te potražiti, a za sad: kako si otkrio da ti se vratilo?
koliko boli ispitivanje iz kicmene mozdine ?
i svakako hvala na recima ohrabrenja i podrske, puno nam znace!
POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 10, 2008 10:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Primjetio sam zlijezdu ispod desnog uveta, kasnije su se pojavile i na vratu. To je bilo dovoljno da shvatim da je recidiv iako je labaratorija bila u redu.Doduse nadjen mi je i EBV virusni antigen ali to je bilo i prvi put. I prvi put su mi se zlijezde pojavile na vratu, samo je dijagnostika malo duze trajala. Te da nije od zuba, te da nije naka upala, zatim neki virus i na kraju je biopsijom utvrđena dijagnoza. Prvi put sam imao uvecanu jetru i slezinu, dok su ovaj put u normali.
Sto se tice kostne srzi ona se vadi iz karlice i skoro da ne boli nista. Prosla su vremena kad je to boljeljo. Slobodno se opustite. Traje tridesetak sekundi pod lokalnom anestezijom. Nisam siguran da u zavisnosti od godina nekome ne rade biopsiju iz grudne kosti,ali i to danas vise ne boli nista posebno.Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 116 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: