Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 116 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 1:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2008 12:13 am
Postovi: 11
Lokacija: b.polje
CAO BOBROCK.IMAM 15GOD.U JUNU PUNIM 16.IMAM KRiVU KICMU(NE PUNO)mislim da je u pitanju lordoza.treba da se operisem na banjici ali to nece biti klasicna operacija kicme,vec zatezanje ligamenata ili pomeranja prsljenova,ne znam cega vec.da li je to moguce bez umetanja sipki ili dr.instrumenanata,i da li znas nekog ko je imao slican problem??molim te brzo odgovori hiitno jee

_________________
ssssss


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 1:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2008 12:13 am
Postovi: 11
Lokacija: b.polje
CAO BOBROCK.IMAM 15GOD.U JUNU PUNIM 16.IMAM KRiVU KICMU(NE PUNO)mislim da je u pitanju lordoza.treba da se operisem na banjici ali to nece biti klasicna operacija kicme,vec zatezanje ligamenata ili pomeranja prsljenova,ne znam cega vec.da li je to moguce bez umetanja sipki ili dr.instrumenanata,i da li znas nekog ko je imao slican problem??molim te brzo odgovori hiitno jee

_________________
ssssss


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 9:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Neces mi verovati, ali sada mnogo manje nego kada sam bila na lecenju, a inace u tom periodu je postojala jedna vrlo aktivna ekipa koja se je dopisivala do besvesti (tamo negde do Nove Godine, a to mozes da vidis na "prijateljima". Sada se desi da se ne ukljucim po nekoliko dana i napisem nesto samo kada vidim da mogu da pomognem svojim informacijama.

A info radi imam ADSL, laptop mi je stalno ukljucen i cujem svaki puta kada stigne poruka da se je pisalo nesto na temi koju sam pocela da pratim. A sto me pitas? Izgleda ti pomalo patoloski? :lol:

Moras priznati da je mnogo lakse komunicirati sa ljudima koji su bolesni ili koji imaju u kuci nekoga ko ima karcinom. Dzaba ja mogu da pricam o svojim strahovima, nedoumicama, krizama nekome ko nije bolestan. Svi su oni dovoljno prestravljeni od same reci "karcinom" tako da im je tek sve ostalo nepojmljivo.

Mi koji smo se susreli sa karcinomom dobili smo poseban pecat na dusi. Zar ne mislis?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 10:38 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
cao teniserka

probaj na forumu "ortopedija", tamo ćeč sigurno naći nekoga sa iskustvom kad je tvoj problem u pitanju.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 11:13 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
evelina

Ne mislim da je patološki,pitam onako.
Naravno da smo obilježeni. Ja sam mislio da više nikad neću imati problema, međutim pojavio mi se recidiv posle tri godine.Dobro, svjestan sam da Hodgin i nije neka bolest u smislu nekog tragičnog ishoda,ali "ubi" ova hemoterapija. Sam miris "dikarbazina" koji osjećam u nosnoj sluzokoži me ponekad izluđuje.Al je jak, majku mu! S obzirom da već drugi put primam hemioterapije u roku tri godine, pitao sam se koliko toga smijem primiti za života, zato sam i došao na forum. Imam 34 godine,bio sportista, nikad primio inekciju, nikad bio u bolnici,visok 190 cm,težak 96 kg-ko od brda odvaljen i jbg-a.
Prispitao sam ja sebe,da li sam negdje pogriješio.Napravi čovjek raznih gluposti u životu.Duhovnu komponentu moje bolesti sam razrješio,pokajao sam se za sve što sam uradio i učinio,počev od onih sitnih tinejdžerskih sujetnih smicalica pa do nekih stvari koje su bile vrh moje neodlučnosti i malodušnosti.
Shvatio sam da moram koliko sam dugačak stati iza svoje riječi,a Mr Hodgin je samo odraz stanja u kom se moj duh nalazio.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 11:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
Dosao nam ponedeljak!
Otisli smo na Onkohematologiju gde je supruga odradila vadjenje kostane srzi!
Trebala je ostati tri dana s'time da sutra vadi srz ali uspela je malo ubrzati i danas odraditi, tako da je uspela i izaci danas!
Sto se tice bola, bolelo je na granici podnosljivog!!
Sad nam preostaje cekanje rezultata i skener pluca i abdomena karlice, a onda dobija terapiju!
Ovo vreme nismo imali nikakvo pitanje, tako da smo pratili vase komentare, i pratili vase pisanje!
Pitanje za Bobrocka: kako podnosis hemoterapije i posle koliko vremena od dobijanja mozes normalno da funkcionises. Naravno i Evelinino iskustvo nas interesuje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 14, 2008 11:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 11:26 pm
Postovi: 36
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 1:16 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Što se tiče hemoterapija, za Hodgina su jednodnevne, tj. dođeš...primiš i ideš kući. Moja terapija je bila a i sad kad imam recidiv ,po Abvd protokolu : Adriablastin, Bleomycin,Velba, Dtic, Dexason, plus inekcija protiv mučnine i povraćanja.I to je standardni protokol za Hodgina. Prima se nešto direktno u venu, nešto preko infuzije.Traje od 3,5 - 4,5 sati u zavisnosti od stanja organizma, tj. koliko vene mogu brzo to da prime.Količinu tj, gramažu primljenih citostatika će vam odrediti u skladu sa visinom i težinom.

Moje iskustvo je da je najjači Dtic tj. Dokarbazin, i on se najduže prima.Od 1h - 2h.Njega kad primam, osjećam blagu glavobolju,mučninu i čudan miris u nosnoj sluzokoži. Nakon primljene terapije, miris iz sluzokože me prati desetak dana , kao i kad mokrim.

Prva dva - tri ciklusa idu na svežinu, znači primaju se bez problema i posebnih pratećih pojava.Par dana se osjećate malo "natečeno" i imate blagi osjećaj mučnine koji se može u potpunosti ignorisati.Provlači se blagi neprijatan osjećaj u nosu, jer terapija ide u sva tkiva do nosne sluzokože.

Ostale terapije su malo teže zbog zamora i iscrpljenosti organizma.Osjećate sve isto samo sa jačim intezitetom.Zato treba voditi računa o ishrani i svemu ostalom.Povremeno povraćanje je prateća pojava ali nije nužna,to je individualno od čovjeka do čovjeka.Intezitet opadanja kose je isto individualan.Kako kome.Ja sam prelazio po 450 km da bi primio terapiju i vraćao se.(živim u provinciji).Sad prelazim 180 km, primim i vratim se. Svakako je lakše primati terapiju u svom gradu.

U suštini sve je psiha.Bez obzira na terapije može se funkcionisati normalno.Što više pijete tečnosti brže izbacujete citostatike iz organizma i biva vam lakše. Problem je što citostatici obaraju imuni sistem i onda ste podložni svemu i svačemu.Vodi se računa da leukociti ne padnu ispod 3,5-3,00. U suprotnom ne smije se davati terapija.

Terapije su dosta individualne.Ne reaguju svi isto na njih.Morate biti disciplinovani i promjeniti navike.Ja sam posle terapije putovao nazad po 6-7 sati do kuće.Znaći može se izdržati.Sad su te inekcije protiv povraćanja mnogo dobre,ali recimo, gledao sam ljude koji čim vide crvenu flašu počnu da povraćaju i prije nego prime.Kao što rekoh sve je u psihi. Neki su tražili da u sred terapije idu u toalet da mokre a u suštini bi otišli da ispuše cigaretu.

Uglavnom bez brige. Vidjećete da to nije ni upola strašno koliko možda sad zamišljate.Treba između terapija pročistiti organizam i održati ga spremnim za sledeću terapiju.Meni je najteže pala zadnja i prezadnja terapija, što je i logično.Treba samo održati vedar duh i biće sve ok.

Čudi me da je biopsija srži boljela. To dosta zavisi i od "ruke" doktora. Ja sam imao dvije biopsije i boljele su me veoma malo uz lokalnu anesteziju.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 1:35 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
ps.
Kad je u pitanju moj recidiv, prošli utorak sam primio prvi ciklus terapije( imam ih još 11 ciklusa, tj 5 i po kura protokola).
Otišao sam u 5 u jutro, putovao četri sata, primio terapiju i vratio se.U veče sam se prošetao gradom. Nije mi bilo muka (samo malo skoro neprimjetno).Primaću ih svaku drugi utorak.Nije nužno da se odmah bacite u krevet. To je nepotrebno i nije dobro. Funkcionisćete normalno, samo se opustite. Ja se igram sa svojom ćerkicom i to mi je najbolja terapija od "terapije". I da imam sto recidiva, svaki ću izdržati, jer ne dozvoljavam da me "neki" Hodgin" sputava u mojim životnim planovima.Naučio sam da živim sa njim još od prve pojave. Ne dajte da vas okupira. Ne razmišljajte o njemu. Živite normalno. Ja bih u periodu između terapija potpuno zaboravio na njega. Inače radim jedan vrlo odgovoran posao od kojeg zavise desetine hiljada ljudi.U međuvremenu od prošlih terapija do pojave recidiva sam postao javna ličnost, jako isturen (Zato su mi dijagnostiku recidiva odradili ekspresno, za razliku od prvog puta).Nadmašio sam i mnoge zdravije od mene. Hodgin me nije uništio samo me ojačao i jača me sve više. Ne dozvolite da van zaokupi pažnju jer je bezvrjedan i tako ćete ga oslabiti.
Posle prve terapije - pravac idite ujutru na pijac da obavljate svakodnevne poslove i kupovinu.I ako vam se malo smuči, ništa strašno. (Koliko muškarci povraćaju od mamurluka svaki vikend!!!)
Još jednom pozdrav.Stojim na raspolaganju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 11:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Bobe, svaka cast!

Mislim da ja nakon ovoga ne treba nista da pisem. Moji citostatici su bili drugaciji, primanje i duzina hospitalizacije drugacija, reakcije nesto izrazenije, a posledice eto osecam i nakon 5 meseci, tako da nema potrebe da sve opisujem.

Ono sto je najbitnije za njih, ti si rekao. Jako je bitno da se napise i subjektivan dozivljaj svega jer onima, koji jos nisu krenuli na hemoterapiju, to mnogo znaci.

Ne mogu da shvatim one ljude koji zbog straha odbiju da odu na hemoterapiju, ili odustanu u toku hemo jer "ne mogu da izdrze". Niko ne kaze da je to lako, ali moze da se izdrzi!
Najvise osudjujem one koji takvim bolesnicima pre pocetka hemo, pricaju horor price o "trovanju organizma", "o katastrofalnim slucajevima"...... Ako vec ne mogu da pruze podrsku bilo bi im bolje da cute.

A vama savetujem da takve izbegavate u sirokom luku.

pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 18, 2008 9:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Ja se vratih sa kontrole.
Od jedne terapije maklo mi se više od 50% tumorskog tkiva.
Ako se ovako nastavi možda mi i smanje broj terapija.
Predložili su mi neki novi CT koji "skenira" hemijske procese" (tako sam bar shvatio).Ako mi se žlijezde povuku a taj CT ne pokaže aktivnost onda prestajem sa terapijama.
Moram da se raspitam za taj CT, piše:fdg-pet/ct jer ga nema u Srbiji, već u Zagrebu i Segedinu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 12:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Bobe,

Prosetaj do "prijatelja" i iskoristi opciju trazi. Imas postove ljudi koji su isli u Segedin na PET. Koliko se secam, u Segedinu je jeftinije nego u Ljubljani (nisam bas sigurna da ga ima u Zagrebu). Postoji turisticka agencija koja vozi do tamo. Cena je oko 1.100eur.

inace, bas mi je drago zbog tvojih rezultata. Pisi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 1:23 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Našao sam na internetu. Sve sam ukapirao.Uradiću to početkom juna,vjerovatno u Zagrebu.Tad završavam sa drugim ciklusom hemoterapijskog protokola.Rekli su mi da će i Kamenica dobiti uskoro.
Ja se sad liječim u Podgorici, al na kontrolu odem u Novi Sad gdje sam se prvi put liječio.
Nekad imam utisak da neki ljudi ne vole kad nam je bolje, zato što im pokazujemo da nisu u pravu. Znaš, dušebrižnici, "****",razni savjetnici.Hemoterapije su individualne, kako se kome zalomi, nema tu puno priče. Jednostavno, boriš se bez ustručavanja i pitanja. Ljudi se isprepadaju i prije početka primanja terapija, jer nisu pripremljeni za to.
Mene je potpuno briga dali ću povraćati ili ne,ili, da li će mi opasti kosa, jer to je subjetkivno i sekundarno.Primao sam hemoterapiju i ranije. Tako da već imam iskustvo. Neko ih izdrži a neko ne. To je selekcja na jake i slabe. I to je prirodno. Danas kad kancer vreba iza svakog ugla, ljudi moraju biti pripremljeni.Medicina je napredovala i danas to nije više ona opaka bolest od prije 20 godina.Poenta je samo ga na vrijeme otkriti.Kasno otkrivanje je posledica naše hronične neodgovornosti prema sebi. Poznati smo ko narod koji ide kod ljekara samo kad mora.
A pogledaj koliko se zarađuje na muci ljudi koji se liječe od raka.Toliki časopisi, melemi,preparati,privatne klinike. A razmisli jeli ko ikad pitao nas? Neko čak ne smije da kaže da je bolestan, da ne bi izgubio posao.

Nastaviću kasnije....moram da prekinem na trenutak...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 1:46 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Mi smo sad šifre.Moja je C.81 Da li si zaposlena?Imaš li neka posebna prava zato što si se liječila od raka?Nas samo čekaju da penzionišu ali ne znaju kako da nam to kažu..Ja sam aktivan član društva, iako sam se liječio od raka.A opet se liječim.Imam li kakvu privilegiju u društvu koja mi nešto olakšava. Nemam.Imam li li neki institut?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 19, 2008 2:46 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Apr 07, 2008 4:06 am
Postovi: 58
Da li me neko štedi? Zato, što imam jednu vrstu bolesti?Sa rakom mora da se živi i nema tu vremena za gubljenje. Ne možemo da se borimo ravnopravno. Ja ne mogu da se posvetim samo liječenju, moram da izdržavam porodicu. Shvataš? I jedno i drugo, naporedo. E to je već tehnika i o tome treba da rasparavljamo. A kome je koji terapijski protokol.To se zna. Biopsija ova il ona. I to se zna. Tumor markeri, skeneri i ostalo...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 116 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: