Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Sirenje zenica i odrdjivanje dioptrije kod deteta
PostPoslato: Sub Mar 20, 2010 11:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 20, 2010 10:50 pm
Postovi: 2
Roditelj sam deteta od 9 godina i imam par pitanja u vezi sirenja zenica. Da bi objasnio celu situaciju, moram da ispricam kompletnu istoriju vezanu za njen pregled.
U skoli je dobila papiric u kome nas upucuju na dodatni pregled kod drzavnog lekara. Na zalost, to se sve desava u jeku "famoznog" svinjskog gripa, pa mi odlazemo pregled na par meseci. Nakon toga odlazimo kod lekara i on konstatuje da ona slabije vidi i da ima skrivenu razrokost i salje nas kod kolege u susednu ordinaciju. Odlazimo tamo, gde nes docekuje doktor sa upaljenom cigaretom i izvrsimo pregled u kome me doktor ne obavesti o cemu se radi cak i na moje insistiranje. Zakazuje sirenje zenica za 10 dana. Dolazimo nakon tog vremena i u cekaonici na drvenoj klupi se u tri-cetiri navrata stavljaju kapljice u njeno oko. Posle par sati doktor nas primi i nakon pregleda od 3 minuta, nesto promrmlja i zakaze nam finalni pregled za 4 dana. Dolazimo nakon 4 dana i sestra nam saopstava da je doktor otiso u penziju. Zakazujemo pregled za nedelju dana kod drugog lekara, dolazimo na pregled (sad sledi ono sto je u stvari pitanje) i lekar se zapanji. Kaze da je predhodni doktor pre sirenja zenica konstatovao dioptriju od -0,5 na oba oka a sad je dioptrija -1,5. Tu dioptriju nam potvrdjuje i privatni lekar kod koga smo otisli posle 2 dana.
Ono sto mene brine je to sirenje zenica. Znam da svi kazu kako to nije stetno, ali ja sam primetio da su njoj jos uvek zenice sire (posle dve nedelje), nego meni recimo pod istim intenzitetom svetlosti.
Normalno da se kao roditelj jako brinem dal je sve uradjeno kako treba. Hvala na pomoci i razumevanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sirenje zenica i odrdjivanje dioptrije kod deteta
PostPoslato: Ned Mar 21, 2010 12:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 12:00 am
Postovi: 363
Potpuno Vas razumem!

Neverovatno je mnogo toga što ste napisali u vezi sa tim lekarom, ali su mi dve stvari katastrofalne: ta cigareta i nepružanje informacije!

No, ima nas raznih, kao i u svim profesijama... Savetovala bih Vam žalbu kod Zaštitnika prava pacijenata, ali pošto je otišao u penziju, ne vidim kako bi Vam to cimanje pružilo bilo kakvu satisfakciju.

Što se tiče samog pregleda i širenja zenica, očito je korišćen zastareli način (atropin), posle koga oko 7 dana ostaju raširenije zenice, ali to nikako ne može biti razlog povećanja dioptrije, već je najverovatnije u pitanju greška prvog oftalmologa u samom određivanju dioptrije.

Znate, nikome od nas dužica ne reaguje na isti način i istom brzinom na promenu intenziteta svetlosti, a Vi sad zbog straha, što je razumljivo zaista, malo više posmatrate Vaše dete, a pre ovoga, priznaćete, sigurno niste obraćali pažnju na to kolike su tačno njene zenice na svetlosti, u mraku itd. Međutim, ako ste uvereni da tu nešto stvarno nije u redu, a dete počne da Vam se žali da joj smeta svetlost ili nešto sl. pa svakako idite i proverite!

Svako dobro!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sirenje zenica i odrdjivanje dioptrije kod deteta
PostPoslato: Ned Mar 21, 2010 1:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 20, 2010 10:50 pm
Postovi: 2
Hvala najlepse na brzom odgovoru i mogu vam reci da me je vas post malo smirio. Samo da kazem jos jednu stvar, posle sirenja zenica, dete je pocelo da ckilji, t.j. da gleda kroz trepavice, sto nije bio slucaj ranije. Ja sam to povezao sa dioptrijom a ne sa svetloscu, posto ne mogu da poverujem da joj posle dve nedelje jos uvek smeta svetlost prilikom gledanja TV-a. Da li mozda znate za neki slucaj da se zenice nisu kompletno skupile ni posle dve nedelje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sirenje zenica i odrdjivanje dioptrije kod deteta
PostPoslato: Pon Mar 22, 2010 1:59 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 12:00 am
Postovi: 363
Pa ja ne znam zaista, ali opet, to i nije polje mog rada. Možda će se i neki specijalista javiti na Vaš post i dati podrobnije informacije.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sirenje zenica i odrdjivanje dioptrije kod deteta
PostPoslato: Sre Jan 26, 2011 8:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 26, 2011 7:58 pm
Postovi: 1
Postovani,
moj sin ima 4 godine i redovnim sistematskim pregledom je utvrdjeno da ne vidi na levo oko.
Ono sto je mene zbunilo u tom procesu sirenja zenica je to sto nam je oftalmolog dao Atropin kapi, koje trebamo koristiti 5 dana i onda otici na pregled.
Molim vas da mi neko ko je imao susret sa ovakvom vrstom sirenja zenica odgovori kako ove kapi deluju na dete i kako deca reaguju na kapi.
Da li tom prilikom deci moze da smeta svetlost, ne mogu da gledaju televiziju ili imaju druge probleme tih pet dana dok koristimo kapi.
Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Sirenje zenica i odrdjivanje dioptrije kod deteta
PostPoslato: Sre Jan 26, 2011 11:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Pod dejstvom atropina zenice se prosire,postanu nereaktivne na svetlost te svetlost smeta,zatim slabije se vidi na blizu zbog paralize akomodacije.Sve to je zapravo i potrebno lekaru da izvrsi korektan pregled-siroke zenice i paraliza akomodacije.Dejstvo atropina moze biti i do dve nedelje ali se uvek konacno sve promene povlace.Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: