Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: progresiv naocare
PostPoslato: Sub Jul 14, 2007 12:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 18, 2007 2:59 pm
Postovi: 11
dijagnoza oftalmologa: keratokonjuktivitis sicca, od ranije, sa visokom dijoptrijom (-6); zbog posla sam prinudjena da svakodnevno i dugo radim sa racunarom, sve losije vidim, treperi mi pred ocima, ne mogu da izostrim vid, a, verovatno, zbog lose uradjenih progresiv naocara. Reklamacija kod opticara ne pomaze, neblagovremena je, jer sam jedno vreme verovala da je sve navika, da je potrebna adaptacija, ali ocigledno nije tako.

Moze li mi neko preporuciti gde se mogu dobro uraditi progresive, posto imam zaista veliki problem sa vidom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 14, 2007 10:31 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:31 pm
Postovi: 75
Moje iskustvo sa progresiv naocarima je da se tesko navikava na njih, mada, kada se jednom covek navikne, one su nezamenljive. Neko od oftalmologa mi je rekao da se teze navikavaju ljudi zivahnijeg temperamenta, a lakse oni mirniji. Ne znam zasto ali "posto kupila - po to prodajem".

I meni je potrebna preporuka za nekog ko dobro radi progresiv stakla, jer sam uradila jos jedne i nisu mi dobre, a opticar ne moze da identifikuje zasto.

Btw. za rad na racunaru nosim posebne naocare, jer mi je zona dioptrije koju pokrivaju progresiv stakla suvise uzana za konfroran pregled celog ekrana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 01, 2008 7:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 12:07 am
Postovi: 40
Navikavanje na progresivna stakla (multifokale) je individualno, kao i navikavanje na sociva, pri tom, morate da znate, postoje ljudi koji jednostavno nemaju dovoljno strpljenja i nikad ne uspeju da se naviknu na nosenje progresiva. Bitno je da vas svaki opticar upozna sa manama (morate se okretati u onom pravcu u kom gledate gde je cesto problem voznja u rikverc, tu nekako uvek gledate sa strane, obratiti paznju na stepenice, tj. spustiti glavu i gledati kroz deo za daljinu, prilikom citanja samo spustiti pogled...) i prednostima (dioptrija progresivno raste, ili opada u zavisnosti da li je "+" ili "-", pa u jednom staklu imate dioptriju i za daljinu, i za srednju udaljenost i za blizinu, nema menjanja naochara) nosenja takve vrste dioptrijskih stakala. Morate znati i to da dioptrija nije 'postavljena' po celoj povrsini stakla, i da sirina tog..hm..nazvacu ga kanala, zavisi i od proizvodjaca. Zeiss u svojoj ponudi ima vise vrsta progresiva, od onih najjeftinijih sa najuzim 'kanalom', do onih skupljih - sa sirim kanalom i vecom mogucnoscu za brze navikavanje na progresivna stakla. Od skoro je u ponudi (a to je i najskuplja varijanta) izrada progresiva specijalno po 'meri pacijenta', gde se uz pomoc posebnog kompjutera, kao i na osnovu izabranih naocara, odredjuje tacna visina svake dioptrije (ne upotrebljavam strucnu terminologiju radi lakseg razumevanja), kao i najadekvatnija sirina kanala na odredjenim visinama (daljina, srednja udaljenost, blizina). Ne postoje dva ista stakla i svako se radi po meri pacijenta. Pre toga je preporucljivo opticaru (ukoliko on to vec sam ne zapita) objasniti kakvom prirodom posla se bavite i za sta vam progresivi trebaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 08, 2008 12:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:31 pm
Postovi: 75
Postovana "Zmajice" hvala na gornjem tekstu. Malo je ljudi sposbno da stvari objasni strucno, a da su razumljive.

Sve sto je napisano imam u licnom iskustvu. Sada kada sam se navikla na ova stakla, stvarno bih ih tesko zamenila za bilo koja druga.

Da li imate preporuku za nekog ko radi ili Zeiss stakla ili progresiv stakla po meri?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 08, 2008 5:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 12:07 am
Postovi: 40
Zapisacu broj telefona veleprodaje (dobicete ga na PP), pa ih Vi licno kontaktirajte, objasnite sta Vam treba (multifokali tj. progresivi po 'meri Vasheg oka") i zamolite da Vam preporuce optiku (u zavisnosti od Vaseg mesta stanovanja) u kojoj to mozete da obavite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: progresiv naocare
PostPoslato: Ned Mar 27, 2016 7:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 8:53 pm
Postovi: 5
Moze li neko da mi objasni kolika je dozvoljena greska kod razmaka zenica , za progresiv stakla?
Ne znam vise u cenu je problem ,napravila sam nove naocare i sa njima se osecam zrikavo.
Nosila sam progresiv stakla dve godine sa razmakom zenica 60 -danjina , 58 za blizu, i dioptrijom koja mi je tada bila OK.
Nosim minus , godinama , a sad je pocao da mi slabi vid i na blizinu i imala sam na tim naocarima ADD +1,5 -
Na te sam se naocare navikla odmah-cim sam ih stavila legle su mi ...
Sad sam imala malu razliku u dioptriji , i uradila sam druge isto progresiv naocare , samo sto su mi stavili razmak zenica 63 za daljinu a 61 za blizinu.( sto smatram da je njihova greska jer znam svoj razmak zenica napamet i rekla sam im glasno prilikom pregleda jedino sto su ga upisali na za blizu , umesto za daljinu ) , i drugi je proizvodjac , trebalo bi da su cak i kvalitetnije od onih prvih.
Kao dete sam imala astigmatizam , zbog velike razlike u dioptriji , isla sam na vezbe i sredilo se sve.
Sad posle bezuspesnog pokusaja privikavanja na nove progresiv naocare kao da osecam napor na to slabije oko kada gledam kroz nove naocare , kao da ga posle iskljucim , i desilo mi se i da sam osetila da je odletelo u stranu.
Inace su mi skroz cudne. Lepo vidim samo kada gledam skroz pravo. Ako samo malo skrenem pogled , kao da vidim na samo jedno oko, kao da sam zrikava ...toliki mali pokret oka , a mnogo mi smeta.
Navikla sam ja da okrecem glavu , da donjim delom stakla gledam dole , gornjim u daljinu ... ali sredina je kaatastrofa.Deo kroz koji vidim je jezivo mali, ne dozvoljava ni mali pokret oka.I tesko je gledati sa oba oka zajedno.
Razmak zenica od 61 nosim decenijama , za daljinu. Ovaj od 60 na proslim rogresiv naocarima mi nije ni malo smetao.

Pitala sam u drugoj opticarskoj radnji , kazu da je nebitna greska od 2 mm za razmak zenica.Ovde je sad razlika stare/nove naocare 3 mm i to na progresivu sa uskim srednjim kanalom ?
Ono sto meni nije bas najjasnije je -da li je to isti standard greske i za progresiv stakla , jer taj mini kanal kroz koji vidim u sredini naocara mnogo uzan. Ako pogledam vrlo malo u jednu stranu kao da gledam samo jednim okom , onim koje gleda ka napolje , a onim koje gleda ka unutra ne vidim jasno, jer kao da nije u toj sredini sa dioptrijom.

Da li je moguce da se djabe plasim za svoj vid i oci ? Fantaziram da mi se astigmatizam vraca u petoj deceniji zivota posle nosenja novih naocara samo nedenju dana ?
U oftamologiju se stvarno ne razumem.

Mozda su mi lose udradili samo stakla u fabrici, koja se prave za svakog pojedinacno prema dioptriji ? Kako to da utvrdim?
Na staklima postoje neke kao tacke , i nisu na istoj visini u odnosu na ram naocara ja jednom i na drugom oku. Mozda je tu neki problem ?
Ja sutra treba da odem i vidim da mi mozda prebace u neki manji ram ta stakla , da nameste moj razmak zenica , ali ako je jos neka greska u pitanju ja ne znam sta mogu da uradim ?

Stakla su vrlo skupa ,kvalitetna , i strasno mi je zao sto ne mogu da nosim nove naocare


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: