Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Uto Maj 15, 2012 4:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2012 4:44 pm
Postovi: 1
Pozdrav dragi forumaši, ovo mi je prvi post, nadam se da ništa nisam fulao :)

Ovako, muči me već duže vrijeme riječ whey protein, pošto treninram, več 2 godine ga i koristim kao dodatak prehrani, ali sam vrlo skeptičan.
GOtovo svi doktori sa kojima sam razgovarao su mi rekli da tu kemiju bacim što prije kroz prozor, dok teretana dečki (za koje sam siguran da nemaju baš pojma o podrjetlu tih proteina)
kažu da je to super ok, zdravo, da nema ništa lošega...Medicina kaže da konzumacija proteina djeluje dosta štetno na srce, nekontrolirano lupanje, aritmije, na jetru, i na bubrege, dok takve stvari
proizvođači negiraju, što je razumno, jer je to sve jedan buisness.

Druga strana, ja kao poznavalac podrijetla sirutke garantiram da taj whey protein nije filtriran od sirutke i mlijeka kako proizvođači tvrde, jer to nebi bilo moguće.
Naime, sirutka je nusprodukt proizvodnje sireva i sličnih namirnica, na kraju sirutka ima vrlo malo proteina, (sirutka=whey) i oni sa filtracijom takve sirutke dobivaju tzv. WHEY PROTEIN, što je nemoguće
jer za 1kg proteina bi trebalo mikrofiltrirati valjda 1000 litara te sirutke, a svi znamo u kojima količinama se proteini proizvode i konzumiraju, tako da bi trebalo milijarde litara mlijeka, kasnije sirutke da bi se proizvodio čisti i zdravi whey. Šta Vi draga gospodo mislite?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Čet Maj 24, 2012 3:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2012 11:51 pm
Postovi: 9
Ako ti je cilj izgradnja muskulne mase:2 sata nakon trninga ne jesti niceg osim vode(pusti hormon rastaHGH da deluje)nikako ugljene hidrate jer oni podsticu insulin koji neutralizira HGH.@ sata nakon trninga uzimaj jogurt a izvarku(urda-sirutka) uzimaj uz salatu. Suhi whey protein sadrzi GMO hranu-mleko u prahu dobiven od mljeka od krave koje hrane sa soje genetski modificiranu-ZNACI IZBACI hemiju..
Uzimaj samo krupnu morsku so,Orahe i polen 2-3 zlice male na dan( (polen mora da odstoji 8 sati u vodi pa tek onda uzimati).
pozz
www.Ask-Kokal.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Sre Jun 13, 2012 1:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 10, 2011 8:56 am
Postovi: 19
Vidim da je tema malo bajata, tacnije mesec dana stara... ipak sam resio da odgovorim zbog ljudi koji bi mogli da citaju ovo. Treniram sa covekom koji je doktor, oba moja roditelja su zdravstveni radnici, a ja se bavim sportom, drugacije receno dizem tegove, trcim i plivam. Tako vec 3 pune godine, ako za to vreme nista nisam naucio onda i ne bi trebalo da me slusate. Znam, verovatno postoje ljudi koji treniraju i vise od mene, ali oni trenutno nisu tu da odgovore :).

Ako cemo iskreno da pricamo o hrani i njenoj stetnosti, onda bi svi trebali da zavrsimo na selu proizvodecu nasu sopstvenu hranu. Uzecu u obzir meso, napitke, mesne preradjevine, slatkise i raznorazne dodatke jelima, mislim da ovde ni povrce i voce ne moze da odstupa, jer je i te kako zatrovano. Uzimajuci u vid protein o kome ti pricas, mogu da kazem da nimalo ne odstupa od svega navedenog u ovom tekstu.

Protein iz uvoza je u Srbiji testiran od strane VMA (Vojno Medicinske Akademije), gde je potvrdjena njegova ispravnost i njegovo delovanje na organizam. Niko se ne bi usudio da pusti u slobodnu prodaju nesto sto je otrov ili nesto sto je stetno po organizam, dok ovo isto ne mogu da ti potvrdim za euro krem, koka-kolu i jos mnogo namirnica koje se daju deci od ranog detinjstva. Sve se to blago receno zove "prirodni dodatak ishrani", a ja nesto ne verujem da je to "hemija".

Citiraj:
Glavna uloga proteina u telu je da gradi i obnavlja telesna tkiva, mišiće, ligamente, tetive. Proteini su, takođe, važni za sintezu hormona, enzima i antitela, transport tečnosti i energiju. Proteini su strukturalni iregulacioni molekuli sastavljeni od specifičnih 20 različitih amino kiselina. Od njih, 8 amino kiselina ne mogu da se sintetišu u telu, pa se moraju uneti putem hrane.
Proteinski suplementi su jednostavan način da ubacite protein u ishranu. Protein surutke je idealan za posle treninga, jer se lako vari i apsorbuje mnogo brže nego što je to slučaj sa bilo kojim drugim proteinom.
Surutka je bogata amino kiselinama kao sto su leucin, izoleucin i valin, neophodni za rast mišića jer pokreću proces sinteze proteina.



Pre nego što se dobije surutka u prahu ona je, faktički, mleko. Postoje dva proteinska elementa mleka - kazein i surutka. 80 % proteina u mleku čini kazein, a 20% surutka. U svom originalnom obliku surutka je tečnost koja se sastoji od vode sa malim procentom proteina. Prolazi nekoliko faza obrade da bi se stvorila surutka koja je skoro sva od proteina i što se više obrađuje veća je koncetracija proteina u njoj.
Postoje tri osnovne kategorije surutke:
- Koncentrovana surutka

Prvi oblik filtracije koji stvara surutku u prahu pod nazivom ultrafiltracija kojim se protein odvaja od masti i laktoze kroz poroznu membranu. Ovim načinom se stvara osnovni oblik surutke koja sadrži, u proseku, između 35% i 85 % proteina, sve u zavisnosti od filtracije. Koncentrovana surutka nije čist protein zato što se manje obrađuje, ali spada u visokokvalitatne proteinske prahove. Oni sadrže i malo masti i ugljenih hidrata.
-Izolat proteina surutke
On je čistiji od koncentrovane surutke pošto prolazi kroz dodatne obrade. Ta dodatna obrada omogućava stvaranje surutke sa koncentracijom proteina većom od 95 %. On je odličan izbor kada ste na dijeti, jer ima manje ugljenih hidrata i masti.
-Hidrolizat proteina surutke
Prolaskom kroz hidrolizu koncentrovane surutke i izolata duži proteinski lanci se dele na manje proteinske fragmente. Hidrolizat se vari i apsorbuje brže od izolata, što ga svrstava u najbolji proteinski prah za posle treninga. On može da ima 3% - 50% lanaca amino kiselina koje se razgrađuju za vreme procesa hidrolize.
I drugi proteinski prahovi imaju korisna dejsta, pa se, recimo, kazein često kombinuje sa surutkom. Apsorpcija kazeina je sporija tako da pruža transport amino kiselina u mišiće i do 7 sati. Kazein je najbolje uzimati uveče jer je noć najduži period kada je telo bez ikakvih proteina, tako da on ima antikataboličko dejstvo u toku noći.


Izbaciti hemiju danas, znaci ne jesti nista sto nije proizvedeno od strane tvoje ruke.

Napomena: Najvaznije je jesti odmah posle treninga, jer u suprotnom dzaba ste vezbali.

_________________
Mrzim cveklu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Sre Jun 13, 2012 2:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Citiraj:
gde je potvrdjena njegova ispravnost i njegovo delovanje na organizam.

Sumnjam da je ovo boldovano ispitano, ta provera se odnosi na to da li se u proizvodu zaista nalazi ono sto pise u sastavu, a uticaj na organizam bi bilo toliko dugo i skupo ispitivanje da nema sanse da se radi kod nas za svaki proizvod...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Čet Jun 21, 2012 12:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 10, 2011 8:56 am
Postovi: 19
Pa ako je utvrdjeno da se u tome nalazi ono sto pise, tj. ako pricamo o proteinu, protein. Kakve to nus pojave moze da ima na organizam ako ga cela planeta svakodnevno unosi i ako je to element naseg tela bez koga mi ne mozemo? Samo da se ogradim u startu, ako pocnes da pricas o GMO i hemiskoj izradi onda se to ne racuna, jer je danas sve GMO i hemiski se preradjuje, dodaju se hemiski aditivi koji su napravljeni hemiskim putem i u daleko vecem broju su stetniji od svakog navedenog preparata iza koga ja stojim, a danas se mogu naci u ruci svakog naseg deteta.

_________________
Mrzim cveklu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Čet Jun 21, 2012 1:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Jeste proteini su normalna materija koja se nalazi u nasem telu i u hrani koju jedemo. Al u odredjenoj kolicini, kakav uticaj ima povecan unos proteina dugorocno, e to je pitanje na koje treba ovde odgovoriti.

Licno mislim da oni ne spadaju u stetne suplemente, tj da zdravoj osobi nece naskoditi, al test na VMA prilikom uvoza nije dokaz za to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Čet Sep 20, 2012 10:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 28, 2011 2:19 pm
Postovi: 46
pa sta sad ? nejesti dva sata posle treninga ili jesti odmah posle treninga ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Uto Nov 20, 2012 10:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 20, 2012 9:37 pm
Postovi: 4
Marko1980 je napisao:
pa sta sad ? nejesti dva sata posle treninga ili jesti odmah posle treninga ?

Odmah posle treninga trebas uzeti PWM ili ti Post workout meal,on treba da se sastoji iz proteina i prostih ugljenih hidrata,tj. secera npr: dekstroze maltodekstrina(to je najbolje da se uzima a i nije skupo)sto se tice proeina trebao bi da uzimas izolat surutke(whey) zato sto se najbrze apsorbuje kroz organizam,i takodje da mesas sa vodom,a ne sa mlekom,jer treba sto brze da prodje kroz organizam,a mleko usporava.
Posle treninga je to takozvano "open Window" stanje gde je organizam u stanju da prihvati veliki borj proteina i ugljenih hidrata,tada su misici istroseni i treba im sto pre nadoknaditi hranljiv materije,cak sta vise je veoma vazno i veoma potrebno da se to uradi inace moze doci do katabolizma(razgradnje) misica i PWM je najvazniji trening u toku dana.Ali pored koncetrovanog proteina koji uzimas,moras da imas dobru celodnevnu ishranu inace je sve dzabe,sve je u hrani a Whey,casein i ostali koncetrovani proteini su samo dodaci ishrani.A ono sto sam procitao da se to sigurno ne filtrira iz surutke je ogromna glupost,surutka se filtirira i izbacuje se laktoza koje ima preko 60%,cak i izolat surutke(bez laktoze) imate naci u prodavnicama zdrave hrane.Protein nije nikakva "hemija" tako nesto je veoma laicki i nestrucno receno.Znaci na prvom mestu ti je celodnevna ishrana koja mora da se sastoji od 5-7 obroka,pa na to sve suplementi.Nadam se da sam pomogao malo....Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Uto Jan 01, 2013 2:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 29, 2011 3:32 am
Postovi: 14
Gerovolk je napisao:
Marko1980 je napisao:
pa sta sad ? nejesti dva sata posle treninga ili jesti odmah posle treninga ?

Odmah posle treninga trebas uzeti PWM ili ti Post workout meal,on treba da se sastoji iz proteina i prostih ugljenih hidrata,tj. secera npr: dekstroze maltodekstrina(to je najbolje da se uzima a i nije skupo)sto se tice proeina trebao bi da uzimas izolat surutke(whey) zato sto se najbrze apsorbuje kroz organizam,i takodje da mesas sa vodom,a ne sa mlekom,jer treba sto brze da prodje kroz organizam,a mleko usporava.
Posle treninga je to takozvano "open Window" stanje gde je organizam u stanju da prihvati veliki borj proteina i ugljenih hidrata,tada su misici istroseni i treba im sto pre nadoknaditi hranljiv materije,cak sta vise je veoma vazno i veoma potrebno da se to uradi inace moze doci do katabolizma(razgradnje) misica i PWM je najvazniji trening u toku dana.Ali pored koncetrovanog proteina koji uzimas,moras da imas dobru celodnevnu ishranu inace je sve dzabe,sve je u hrani a Whey,casein i ostali koncetrovani proteini su samo dodaci ishrani.A ono sto sam procitao da se to sigurno ne filtrira iz surutke je ogromna glupost,surutka se filtirira i izbacuje se laktoza koje ima preko 60%,cak i izolat surutke(bez laktoze) imate naci u prodavnicama zdrave hrane.Protein nije nikakva "hemija" tako nesto je veoma laicki i nestrucno receno.Znaci na prvom mestu ti je celodnevna ishrana koja mora da se sastoji od 5-7 obroka,pa na to sve suplementi.Nadam se da sam pomogao malo....Pozdrav


Jedna normalna poruka,doduse samo za ovu temu u ovoj sekciji-na sajtu "doktor",punom gluposti,poluinformacija,nesredjenih internet sveznajucih likova,reklama u svakom vidu (naravno,uvek dobroj nameri,jel),izgubljenih hipohondara i onih kojima je samo do prazne price svake vrste-ipak je ovo net.
Ovo je istina sto je receno,vidi se da znas neke stvari oko treninga i ishrane (makar osnovne jer to i jeste osnovno-ovi "doktori" sa njihovim savetima su van pameti). Ima jos jedna tema u kojoj se (opet) vrsila zamena teza i naravno sirenje teme i blejanje u besvest o aminokiselinama i steroidima (kad je neko dodao da uzima i to,sto nikako nije trebao jer se na to svi hvataju,posebno ovi kompleksi koji ni tako nemogu nista da urade u teretani,a da ne govorim bez icega),da bi se doslo do zakljucka da je cak neko i umro od uzimanja aminokiselina...
Inace,osim toga da se i "zvanicni" doktori protive uzimanju "hemija" svih vrsta,sem kad ih oni prepisu,ipak bih dodao nesto o tome...:) Navodno,ali to podvlacim,ta roba se uvozi iz Kine,pa se onda proizvodi whey protein. To govorim za americke proizvode,na koje se obicno misli kad se to kaze,mada ima i boljih opcija.
Kad smo kod provere,nasa medicina nema mogucnosti za proveru GMO hrane (bar tako kazu),cak i ona "herba-nesto" :) ,sto se provalilo da je jos jedna piramidalna firma sa gmo produktima jos uvek radi-likovi su dosadni,navlace po teretanama kako kod mogu (licno,meni je neprijatno i bas sam na ivici kad mi neki majmun nesto filozofira,a kamoli kad se neko usudio da meni izigrava "kobca" jer ocigledno ne prepoznaje ko je ko,dodje mi da ih otkinem odmah po vidjenju)-izgleda imaju podrsku u nekim poslovnim i/ili drzavnim strukturama cim su tu i jos se sire. Ta provera je da li su vrednosti napisane bas te,odnosno da li su sastojci bas ti-sto ce reci ispituje se da li je nesto nepravilno,ima li stetno,a ne da li i koliko je to dobro za tebe.
Od surutke iz zdrave hrane ces imati najvise nuspojava-gasovi nevidjeni,nadimanje,a mozda i problemi sa tomakom-zavisi kako kod koga,to svi kazu koji su uzimali. Zato treba kupiti proverene marke (to nemoraju biti najpoznatije),a za to se dobro raspitati i prouciti,a kazem ima i boljih opcija od (ili sem) americkih,koji su svuda.
Pre nego neko kaze da i ja "uzimam" svasta-ne,ne uzimam nista,cak ni te proteine,samo kazem nesto sa realne tacke gledista.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Pon Feb 04, 2013 3:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
TomicNS je napisao:
....Kad smo kod provere,nasa medicina nema mogucnosti za proveru GMO hrane (bar tako kazu),cak i ona "herba-nesto" :) ,sto se provalilo da je jos jedna piramidalna firma sa gmo produktima ....

Двоумим се да ли да узмем то херба-нешто. :D Можеш ли да ми даш какав текст или неки коментар који би превагнуо на неку страну по питању коришћења? Или неку дргугу марку? Хвала.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Ned Feb 17, 2013 2:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 18, 2012 12:09 am
Postovi: 14
Malo sa zakašnjenjem komentarišem predhodnu diskusiju.Po strani što su proteinski dodatci ishrani hemija,nego opšte je poznato da i mali višak proteina u organizmu,prilikom duže primene,urniše bubrege,žargonski rečeno,koji su jedni od najosetljivijih organa u telu čoveka i najbrže propadaju.Treba skrenuti pažnju i na taj momenat,jer mnogo mladih dečaka,koji odlaze u teretanu,razmišljaju da počnu da uzimaju proteinske dodatke ishrani. Među njima je i moj sin i neznam kako da ga odgovorim od te zamisli. Ima samo 18 godina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Ned Feb 17, 2013 2:50 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Iako kod oboljenja bubrega smanjenje unosa proteina jeste prva mera, nisam nigde našao da povećan unos proteina kod ljudi sa zdravim bubrezima dovodi do njihovog oboljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Ned Feb 17, 2013 5:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
tanja.bg je napisao:
......Treba skrenuti pažnju i na taj momenat,jer mnogo mladih dečaka,koji odlaze u teretanu,razmišljaju da počnu da uzimaju proteinske dodatke ishrani. Među njima je i moj sin i neznam kako da ga odgovorim od te zamisli. Ima samo 18 godina.

Буди срећна док се задржава на протеинима. Имам поуздане информације да се по теретанама клинцима, чак и основцима, продају стероиди много јефтинији од било чега другог. Да не спомињем штетност истих на млад организам, него само да се осврнем на крајње лош квалитет истих. Ко зна какво се смеће преко њих уноси у организам. Превише су јефтини да би се могло говорити о било каквом квалитету.

Дакле, боље квалитетни протеини, него да после тајно узме неко кинеско смеће (да извину Кинези).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Ned Feb 17, 2013 9:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 18, 2012 12:09 am
Postovi: 14
Višak proteina opterećuje bubrege,pa logično,vremenom,kao što rekoh u dužem periodu umanjuje i njihovu funkciju, odnosno skraćuje vek bubrezima. To je tako i tu se ništa ne može,osim da dobro razmislimo šta i koliko uzimamo od raznih preparata. Što se tiče tih steroida,o tome smo on i ja već razgovarali,tako da je upoznat sa njihovom štetnošću, što eto na žalost nije slučaj sa proteinima.Ja sam generalno protiv bilo kakve hemije,jer je dovoljno unosimo kroz hranu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Štetnost WHEY proteina!?
PostPoslato: Pon Feb 18, 2013 9:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Нека једе беланца од куваних јаја. Нема квалитетнијих протеина. Наравно, пожељно је да кокошке не буду кљукане неким смећем. Не знам шта ћете, после тога, са толиким жуманцима. :-?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: