Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: f 29
PostPoslato: Pet Jan 21, 2005 9:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 21, 2005 9:21 pm
Postovi: 1
Pozdrav,

Zovem se Dragan B. I imam 19 god., zivim u Novom Sadu u Srbiji.Pre 4 meseca sam se obratio lekaru psihijatru jer sam se lose osecao. Imao sam blokadu misli, cuo sam glasove vise kao eho, nesanicu strah. Povukao sam se u sebe I nigde iz kuce nisam izlazio. Svi su mi smetali. Doktor mi je rekao dijagnozu f-29 . On mi je objasnio da je to jedna vrsta psihoze takodje mi je rekao da sam hipersenzibilan I da ima znakova ranjivosti. Napominjem da nikada nisam uzimao drogue, alcohol I cigarette. Bavio sam se rekreativno sportom I ucim o racunarima.Sada posle 4 meseca lecenja nema nesanice, glasova. Medjutim nemam volju ni za sta.Lepo I logicno razmisljam, ali osecam da mi jos uvek nije dobro. Najvise vremena provodim sa porodicom od koje imam veliku podrska I razumevanje. Jos uvek nemam zelju za drustvom I socijalizacijom. Ne mogu da ucim I nista mi ne drzi dugo paznju. Trenutno uzimam terapiju: Jutro 1 rissar(risperidone)2mg

1 mendileks(biperiden)2mg; 1 fluxilan(fluoxetine capsules)20 mg

Podne nista

Vece 1 rissar

Pola lorazepama 2,5mg

Molim vas da mi pomognete I ako mozete nesto da kazete o ovoj bolesti. Voleo bih da znam dali ima nekih boljih I efikasnijih lekova I kako do njih da dodjem? Nadam se da cete mi odgovoriti I posavetovati.

Unapred zahvalan,

Dragan Barjaktarevic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 22, 2005 12:06 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Dragane,
samo da te ohrabrim i posavetujem da nastavis dalje lecenje.
Takodje treba da budes strpljiv jer je za totalno izlecenje potrebno vreme.

Inace, ovde (koliko ja znam) nema psihijatra koji odgovaraju na pitanja, vec uglavnom mi to izmenjujemo razna iskustva.
pozdrav,
danka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 22, 2005 1:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 01, 2005 11:56 pm
Postovi: 8
Pozdrav Dragane

Ja nisam doktor, ali pokusacu da ti pomognem.
Prvo, ne treba da te brines da si na putu da obolis od neke bolesti.
F29 je jedan nepotpuno definisani oblik lakse psihoze, a tvoji psihoticni simptomi trajali su daleko manje od 6 meseci koliko je potrebno da bi se dijagnozirala bilo kakva bolest. Dakle totalno opusteno.

Sto se tice lekova ti uzimas Rissar koji je antipsihotik, dakle namenjen je za lecenje o psihoze i ovo je najvazniji tvoj lek koji kontrolisano umanjuje kolicinu dopamina u mozgu.
Ako nivo dopamina koristenjem Rissara padne na jos nizi nivo od predvidjenog, stvara se velika mogucnost da se proizvedu simptomi Parkisonove Bolesti pa ti koristis Biperiden koji sprecava tu mogucnost.
Fluoxetin je tu da te leci od depresivnih simptoma.
Lorazepam je tu za smirenje a inace koristi se i kao antiakciozno sredstvo.
Lorazepam stvara zavisnost i to je jedini lek u skupini svih lekova koje uzimas koje bih ja da sam na tvom mestu zeleo da prestanem nakon odredjenog vremena da uzimam.

Sasvim je normalno da verovatno osecas i jacu dozu umora i gubitak energije dok uzimas Lorazepam i Rissar, a Fuoxetin je tu da te tu "podigne", pa bih ja pitao doktora za smanjenje doze Lorazepama i povecanje doze Fluoxetina.

Sto se tice nekih drugih lekova, naravno da i o tome mozes da popricas sa svojim doktorom jer svi ljudi ne reaguju isto na jedan lek.
Npr. moguce je da tebi kao antidepresiv bolje odgovara neki drugi lek, pitaj doktora za spektar lekova i probaj neki Antidepresiv, jer mislim da tvoje nezadovoljstvo dolazi s te strane.

U svakom slucaju bez brige, ti ces da trajno ozdravis i 99% da slucaj kao ti nikad vise nece doziveti drugu epizodu psihoze, ali je zato jako bitno da slusas doktora i uzimas Rissar bez samovoljnog prestanka.
Savetovao bih ti da potrazis jos jednog dobrog psihijatra i paralelno s njim isto pricas o svojim problemima i lekovima kako bi ti mozda on dao neke druge savete jer psihijatri se isto razlikuju i mogce je da kod drugog psihoijatra imas drugaciju terapiju.

Svako dobro i zelim ti ozdravljenje brate


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: za kolegu
PostPoslato: Pet Mar 18, 2005 3:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 18, 2005 3:03 pm
Postovi: 1
Samo da ti kazem da i ja sad imam tu sifru.F29.
Pre sam imao F23.Pio sam artane,lorazapane,haloperidole.
Sada sam na leponeksu.Odbio sam pre neki dan dnevnu bolnicu.Bio sam tamo vec jednom i uzas.Sve sami matorci.Na pocetku sam lezao,pre dve godine,iz straha da me neko ne ubije.Pretili su mi neki a i pogledi i saputanja razna.
Ako ti znas nesto vise ili ako ti se prica tu sam.
Ovaj zadnji deo je verovatno vezan za bolest,pretnje i to.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: