Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 13, 2005 3:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 27, 2005 8:24 pm
Postovi: 14
Stvarno super prica.Ponekad se stvarno pitam dokle ce ovo svima nama da traje jer slozicete se samnom i ne izgleda bas privlacno zivot u kojem se moras boriti sam sa sobom,ali kada nakon toga uzmem u obzir sve napade koje prolazimo i to da smo hvala bogu i pored toga zivi i zdravi ne mogu a da ne dodjem do zakljucka da je covek zaista gori i od zivotinje sta sve izdrzi.Moramo dalje nismo mi to birali,niti smo drugaciji od drugih doduse jesmo drugaciji zbog toga sto zivot gledamo drugim ocima i svesni smo koliko znaci zdravlje.Zato braco i sestre po bolu nedajte se! :D :D :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 16, 2005 5:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 16, 2005 5:15 pm
Postovi: 11
Lokacija: podgorica
:oops: cao svim panicarima. ja sam iy podgorice i povremeno imam napade panike i neynam kako da se oslobodim toga.ako ima neko sa ovih prostora sa ovim poremecajima neka se javi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Svi smo mi pomalo narkomani...
PostPoslato: Sre Maj 18, 2005 7:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Feb 26, 2005 1:30 pm
Postovi: 54
Lokacija: Zemun
Narkomana grupa narkomana nece skinuti sa droge.
MISLITE O TOME !!!
Okrenite se ZDRAVIM i pozitivnim ljudima. U njima nam je spas.

Kad malo bolje razmislim, svi smo mi pomalo narkomani...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Bane
PostPoslato: Čet Maj 26, 2005 10:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 13, 2004 2:57 pm
Postovi: 16
Mnogo si pametan bre, blago tebi, na svakom topiku isti citat, ko papagaj...
Meni je baš puno pomogla devojka koja ima istu dijatnozu (F40) i slične simptome kao ja, a pomogla sam i ja njoj. Pijemo iste lekove, deluju odlično obema, pa smo krenule zajedno u osvajanja sveta bez panike - putovanje autobusom po gradu, prelazci mostova, visina, širina. I odlično se osećam. :D Danas idemo na Kališ - na vožnju u panorami! Znam da ću se slediti od straha, ali znam i da više nema napada panike 8) I da idem samo napred, napred u normalan život! (šta god to bilo). I to, posle 7-8 godina svakodnevnih paničnih napada, osećam se ko milion dolara!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 26, 2005 11:16 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Lidija, odlicna si! :)
pozdravljam te,
danka (c)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 28, 2005 2:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 16, 2005 8:25 am
Postovi: 12
Lidija,tako pise jedna osoba resena da pobedi svoje strahove.Bravo.I znaj da ces uspeti.
Baneb,sto se tice ove tvoje konstatacije apsolutno si u pravu,ali...
-Mi nismo narkomani
-Narkomana grupa narkomana nece skinuti sa droge,ali narkomanu koji HOCE da se skine sa droge i te kako ce pomoci grupa narkomana koja takodje HOCE da se skine sa droge.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 28, 2005 10:05 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Feb 26, 2005 1:30 pm
Postovi: 54
Lokacija: Zemun
Ja sam rekao sta sam imao i mislim da sam definitivno u pravu.
A koga je istina zabolela... taj i replicira...
Nista, sve u svemu, ostavljam Vas vasim problemima, samo se vi zatvarajte u vase sobice pored vasih kompjutera, ja sam, ako me neko trazi u prirodi...
Dovidjenja, dragi moji...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 28, 2005 11:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Dec 08, 2004 12:10 am
Postovi: 210
MISLIM DA JE BANEB U PRAVU PA BOLELO TO ILI NE LEKOVI SU NEMINOVNOST ALI SAMO DO ODREDJENOG MOMENTA POSL TOGA VISE NEMAJU DEJSTVO VEC VISE KAO PLACEBO A IZAZIVAJU I ONAJ EFEKAT MORAM IH UZETI TOLIKO POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 29, 2005 2:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 16, 2005 8:25 am
Postovi: 12
Ne zelim da se raspravljam ni sa kime i ne kazem da covek nije u pravu(ali samo delimicno).Hocu samo da kazem da postoje osobe kod kojih je ovaj poremecaj vise izrazen i oni kod kojih je manje izrazen.E sad:ako je kod njega problem manji(da se tako izrazim)nije u redu da ovoj drugoj grupi deli neke superiorne savete.Cini mi se da je cilj ovog celog foruma da podelimo iskustva(dobra i losa)i da koliko je moguce pomognemo nekome ko ce se sutra naci u istoj situaciji kao mi juce.
Sto se tice setnje po prirodi,druzenja sa pozitivnim ljudima apsolutno se slazem.
Bilo kako bilo,ipak mi se svidja svako pozitivno razmisljanje,jer ono i jeste kljuc uspeha.
Pozdrav i svako dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: moj slucaj,mozda nekom pomogne
PostPoslato: Ned Maj 29, 2005 6:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
Evo Vam moj slucaj pa mozda nekom pomogne.....
Imam 26 godina i bolujem od jednog psihosomatskog poremecaja 11 godina(za upucene rec je o bulimiji),a faze depresije su mi bile sve ucestalije i teze iz godine u godinu.Napad panike sam pocela da osecam od pre tri godine.Ti napadi nikad nisu bili ucestali samo iz razloga sto sam sebe izolovala od spoljasnjeg sveta,i sto za vecinu obaveza koje moram da uradim,mogu vrlo lako da angazujem neku drugu osobu,ali ono sto moram sama da obavim,pa makar to bio i najobicniji telefonski razgovor sa nekom nepoznatom osobom radi dobijanja nekih informacija....Boze pomozi!
Kad sam pocela da razmisljam o tome da potrazim strucnu pomoc,samo sam strahovala od toga da ne dobijem da pijem razne lekove i antidepresive,prema kojima gajim jednu veliku predrasudu i sve sam to odlagala do pre dve nedelje.U medjuvremenu sam dobila na poklon flasu noni soka od jednog prijatelja,i pocela sam da ga pijem.Posle samo nedelju dana sam pocela da osecam velike promene,i po prvi put nakon 11 godina,osecam zdravu atmosferu u glavi.Odem ja kod doktorke (specijalista za poremecaje u ishrani),i ona mi kaze da cu svakako morati da idem na psihoterapiju,i da ce me psihijatar svakako baciti na prozak ili neki drugi antidepresiv,koji,citiram njene reci,vremenom otupljuje mozak i deluje po principu-ne razmisljas ni o cemu pa izmedju ostalog ni o svojoj bolesti.
Pa mi ona sama pomene Noni juice(ne znajuci da ga ja vec pijem) i Rhodiolin kapsule(Planinska ruza,sa Kavkaza).Rekla sam joj da vec pijem noni,a onda smo obe pocele da delimo pozitivna iskustva(licna).Jedan profesor sa medicinskog fakulteta joj je rekao da veruje da je noni lek 21.veka,i da deluje poput emaila koji se salje na adrese gde je i potreban.Inace kod doktorke sam se sama odvezla svojim kolima,i prvi put nakon dugog vremena sam sela za volan i nisam imala osecaj kako sva ostala kola kidisu na mene da me udare.
Reakcija doktorke za mene znaci samo podrsku,a da li je u pitanju placebo efekat ili stvarno znacaj napitak-vreme ce pokazati,a ja nameravam da i dalje koristim ono sto mi trenutno pomaze,ako nakon pola godine efekti budu isti ili bolji,za mene ce to znaciti da nisam nista umislila(inace sam po prirodi skeptik koji ponekad sumnja u samu sumnju).
Za neverne Tome sa ovog foruma,nisam multilevel trgovac,niti nameravam da budem,i isti sok necu kupovati preko moje doktorke,niti mi je to ona i u jednom momentu predlozila.Inace svi ljudi za koje znam da piju noni su visoki intelektualci,medju njima ima nekoliko doktora,npr.moj tetak koji je hirurg-ortoped,i neke njegove kolege.Za one koji zele da probaju noni,imam samo savet da se cuvaju plagijata ovog proizvoda,ima ih dosta.Srecno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 30, 2005 10:56 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Ja uzimam lekove i za lecenje hipertenzije (i to nekoliko) i pa lekove za ovo- i za - ono.
Znaci, stalno sam pod nekakvim lekovima, manje ili vise.
Ali, evo ovaj vikend provedoh u prirodi (na Fruskoj gori), iskupala sam se u bazenu (zatvorenom jer otvoren jos ne radi), nasetala po Fruskoj gori (sve noseci ranac na ledjima) i bilo mi je super!

Ako sam ja narkoman, onda i nije lose biti narkoman jer cu jedno 10 dana biti van foruma posto popodne putujem na godisnji odmor, mislim da je vreme da se i ja odmorim od kuvanja i pranja sudja.
Ima da vas se zazelim. :)

Znaci, lekovi i priroda itekako idu zajedno! :)

pozdrav
danka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 30, 2005 11:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
... posto ovde prvenstveno razmenjujemo iskustva i posto vec pominjemo boravak u prirodi, moje iskustvo je da bez sesirica (ili kacketa) nigde ne treba ici (niko, a posebno osobe sa ovim poremecajem)!

Takodje treba zasititi kozu od sunca, sve ovo iz iskustva da nam ne presedne boravak u prirodi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 30, 2005 12:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 24, 2005 2:00 am
Postovi: 28
Danka, lepo se provedi i odmori. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 10, 2005 12:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 16, 2005 8:25 am
Postovi: 12
Ovo sam pronasao na netu,mozda nekom bude od koristi.Vredi procitati...

Panični poremećaj


Što je panični poremećaj ?

Panični poremećaj očituje se napadajima panike, tj. spontanim, naglim, neočekivanim napadajima intenzivnog straha ili užasa uz doživljavanje životne ugroženosti. Napadaji panike mogu se pojaviti svaki puta kada se nađete u određenoj situaciji, ili bez jasnog razloga neovisno o situaciji ili spletu okolnosti. Stoga su potpuno nepredvidivi. Mogu znatno smanjiti kvalitetu života Vas i Vaše obitelji.

Napadaje panike prate različiti tjelesni simptomi, primjerice:
- osjećaj gušenja
- lupanje srca
- bol u prsima
- drhtanje tijela
- vrtoglavica
- znojenje
- mučnina

Za vrijeme napadaje panike možete povjerovati da ste neizlječivo bolesni, da ćete umrijeti, poludjeti ili izgubiti kontrolu nad sobom. Napadaji panike obično traju nekoliko minuta, ali se još neko vrijeme nakon njihova prestanka možete osjećati napetima i uznemirenima.
Panični napadaji mogu se pojaviti i za vrijeme spavanja, te se iznenada budite u užasnom strahu.
Važno je zapamtiti da je panični poremećaj čest u populaciji, otprilike jedna od deset osoba doživjet će panični napadaj u određenom razdoblju svoga života.

Panični poremećaj i ostali anksiozni poremećaji

Neki ljudi koji boluju od paničnog poremećaja mogu bolovati i od nekih drugih anksioznih poremećaja, kao što su agorafobija (strah od otvorenog prostora i javnih mjesta), obuzeto-prisilni poremećaj ili depresija.
Tako otprilike trećina ljudi s paničnim poremećajem također pati od depresije, iako toga nisu svjesni. Depresija može znatno pogoršati panični poremećaj i učiniti ga težim i dugotrajnijim.
Zato je vrlo važno liječiti stanje koje je prisutno uz panični poremećaj.

Što uzrokuje panični poremećaj ?

Životni događaji
Uzrok paničnih napadaja je nepoznat. Ponekad se mogu pojaviti nakon važnih životnih događaja kao što je gubirak bliske osobe, razvoda braka ili gubitak zaposlenja. Međutim, ponekad je potpuno nejasno što ih je potaknulo.

Biologijski uzroci
Vjeruje se da su panični napadaji posljedica određenih bioloških disfunkcija, odnosno promjena u kemijskoj ravnoteži supstancija u mozgu zvanih neurotransmitori. Poznata je uloga serotonina u depresiji. Danas se vjeruje da je pormećaj serotoninskog sustava također važan činitelj i u nastanku paničnog poremećaja.
Druga je mogućnost da tijelo (osoba) pogrešno opaža da se guši, pri čemu se aktiviraju mehanizmi kojima se to nastoji prevladati.


Kako se liječi panični poremećaj ?

Panični poremećaj može se vrlo djelotvorno liječiti.

Ponekad su dovoljni samo objašnjenje o razlozima nastanka simptoma i savjet liječnika, pa da se bolesnik osjeća bolje i da se simptomi ublaže.

Dva su načina liječenja, lijekovima i psihoterapijom, koji se mogu primjenjivati zasebno ili u kombinaciji:

Liječenje lijekovima
Lijekovi su djelotvorni u 7 od 10 bolesnika.
Lijek koji će vam liječnik propisati vjerojatno će biti jedan antidepresiv i /ili anksiolitik (iz skupine benzodiazepina), a oba vam lijeka mogu pomoći u kontroli paničnih napadaja. Ako uz panični napadaj imate i depresiju ili koji drugi anksiozni poremećaj, antidepresiv će također biti djelotvoran.
Kao pri uzimanju svih ostalih lijekova, možda ćete i pri uzimanju ovih lijekova imati neke neugodne simptome, neželjena djelovanja lijeka, ali oni su obično kratkotrajni i prolazni.
Neželjena djelovanja benzodiazepina su pospanost, umor i pogoršanje simptoma nakon prestanka uzimanja lijeka.
Postoji više različitih antidepresiva, a vaš liječnik će vam propisati jedan za koji smatra da će biti najpogodniji za vas. Važno je zapamtiti da antidepresivi, za razliku od benzodiazepina, ne uzrokuju ovisnosti, no i oni imaju neka neželjena djelovanja.
Da bi antidepresivi djelovali treba ih neprekidno uzimati najmanje 3 do 6 tjedana, a nakon toga ih treba nastaviti uzimati kako bi povoljno djelovanje lijeka potrajalo i kako se bolest opet ne bi vratila. Stoga ih uzimajte upravo onako kako vam je to liječnik preporučio.
Neželjena djelovanja starijih, klasičnih antidepresiva su suhoća usta, zamagljen vid, opstipacija i povećanje tjelesne težine. U muškaraca sa povećanom prostatom može se pojaviti otežano mokrenje.
Najčešća neželjena djelovanja novijih antidepresiva su mučnina, prolazno pojačanje anksioznosti, glavobolja, vrtoglavica i pospanost.
Ako imate neke od navedenih smetnji izražene u težem obliku ili dulje vrijeme, obratite se svom liječniku koji će smanjiti dozu lijeka ili promijeniti terapiju.

Psihoterapija
Vaš liječnik može odlučiti da je za vas najprikladnije kombinirano liječenje lijekovima i psihoterapija. Psihoterapija vam može pomoći da promjenite način mišljenja uslijed kojega dolazi do pojave simptoma paničnih napadaja i/ili ponašanje, te tako spriječiti pogoršanje iz blažeg stupnja poremećaja u teži.

Nekim će ljudima biti dovoljno samo kraće liječenje lijekovima ili psihoterapijom tijekom nekoliko tjedana. Nekima će pak trebati dugotrajnije liječenje tijekom godine dana i dulje.
Možda ćete, također, primjetiti da je potrebno određeno vrijeme da lijek koji uzimate počne djelovati. Vaš liječnik vas može savjetovati kada možete očekivati ublažavanje simptoma nakon što počnete uzimati lijek. Bez obzira na to koji lijek uzimate, važno je da ga uzimate sve dok liječnik ne odredi drugačije.

Budućnost

Možda vam je sada teško vjerovati, ali uz pravilno liječenje panični poremećaj može biti uspješno svladan. Zapamtite da je važno slušati savjete liječnika uključujući redovito svakodnevno uzimanje lijeka kako je liječnik odredio.

Ako imate bilo kakvo pitanje ili kakvu nejasnoću u vezi s vašim stanjem ili lijekom koji uzimate, obratite se za savjet svojem liječniku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 20, 2005 11:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Dec 08, 2004 12:10 am
Postovi: 210
kako mislis da koristim(o) cajeve ili prirodne biljne lekove kada smo svi na nekakvim anaksioliticima koji izazivaju zavisnost i sl kod panika i anksioznosti koliko sam dobro razumeo iduci na psihoterapije 2 god je spas jedino suociti se sa njima pa koliko to delovalo bolno ili tesko to je kao efekat kada te napadne kuce pa ako pocnes da bezis pojurice te ako mu pruzis otpor ustuknuce toliko ako neko misli drugacije neka se izjasni pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 48 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: