Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 10:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 1:37 am
Postovi: 199
remi je napisao:
maja1974 je napisao:
ok za krvne grupe, ali mene interesuje Rh faktor - ili +!


Ako su oba roditelja Rh-, onda dete ne može da bude rh+. Tako bar piše.

Roditelji treba ponovo da provere svoje krvne grupe, kao i krvnu grupu deteta. Ako je rezultat isti, a nije bilo prevare ili donacije polne ćelije (za ovu drugu varijantu ima i snimljena naša TV drama), moguće je da je dete zamenjeno u porodilištu. Ako ništa od toga, DNK analiza pokaže poklapanje, onda ste specifična porodica.


...svaki gen dolazi u paru, od svakog roditelja po jedan... u praksi nije bitno odredjivanje genetske strukture vec ekspresije, tako da ako se hemaglutinacijom utvrdi prisustvo beta hemaglutinina u necijoj krvi, reci ce se da ta osoba ima B krvnu grupu i nece se zalaziti u detalje da li je BB ili B0 sto se moze utvrditi samo genetskom analizom... ako se kaze da je neko Rh+, znaci da u njegovoj krvi ima rezus faktora ali se ne ulazi u analizu da li su oba roditelja prenela toj osobi rh faktor pa je potomak homozigot (++), ili je samo jedan od roditelja preneo rh faktor pa je potomak heterozigot (+-)... ocigledno su tvoji roditelji heterozigoti (+-) pa je kod tebe nastala kombinacija -- koja ima incidenciju nastajanja od 25%...
moguce kombinacije:

+- x +- =

++ Rh pozitivan
+- Rh pozitivan
-+ Rh pozitivan
-- Rh negativan


mogucnost nastajanja -- koji daje Rh- je 1:4 odnosno 25%


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 10:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 1:37 am
Postovi: 199
Sto ce reci da je mogucnost da u tvom slucaju, gdje su roditelji + i +, postoji vjerovatnoca od 25% da si ti - (negativna)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 27, 2009 3:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 25, 2009 3:02 pm
Postovi: 6
Lokacija: nis
ok seven.maja, hvala, ali pitanje je da kad su oba roditelja - (Rh negativna) i zakljucak je da dete ne moze ni u kom slucaju da bude + (Rh pozitivno)!
remi je. bar mislim, dao/la pravi odgovor.
hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: pitanje!
PostPoslato: Uto Jan 27, 2009 3:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 25, 2009 3:02 pm
Postovi: 6
Lokacija: nis
maja1974 je napisao:
Ako su roditelji:
majka A-
otac B-
ima li bilo kakve sanse da dete bude B+?
(ja mislim da moze biti bilo koje krvne grupe ali da mora biti -)!
Da li gresim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 9:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 25, 2009 3:02 pm
Postovi: 6
Lokacija: nis
Ima necega u ovoj prici sto me zaista brine!
Naime, ja jedina i sa sigurnoscu znam da nije bilo nikakve prevare, ja sam A-, muz je B- a dete nam je ipak B+( po otpusnoj listi novorodjenceta)! Muzevljevi roditelji su: majka B-, otac B+.
Koliko je moguce da je greska u bolnici oko odredjivanja Rh faktora?
Sada me zaista brine, ako je to nemoguca kombinacija, da mi slucajno dete nije zamenjeno, sto bi za mene bila katastrofa!
Izgleda da moram uraditi DNK test!
Mozete li mi reci gde to mogu uciniti i po kojoj ceni?
Dali DNK analizu mogu uraditi u Nisu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 12:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
maja1974 je napisao:
Ima necega u ovoj prici sto me zaista brine!
Naime, ja jedina i sa sigurnoscu znam da nije bilo nikakve prevare, ja sam A-, muz je B- a dete nam je ipak B+( po otpusnoj listi novorodjenceta)! Muzevljevi roditelji su: majka B-, otac B+.
Koliko je moguce da je greska u bolnici oko odredjivanja Rh faktora?
Sada me zaista brine, ako je to nemoguca kombinacija, da mi slucajno dete nije zamenjeno, sto bi za mene bila katastrofa!
Izgleda da moram uraditi DNK test!
Mozete li mi reci gde to mogu uciniti i po kojoj ceni?
Dali DNK analizu mogu uraditi u Nisu?


Ne znam za DNK analizu, ali zašto prvo ne proverite Krvnu grupu (i Rh faktor) za svo troje, ili bar za dete (gde je jako verovatno da je nastala greška). To uradite u nekoj jako dobroj laboratoriji i zamolite nekoga da vam (ukoliko je Rh ipak + kod deteta) prouči i fenotip. Ne znam baš kako da objasnim, po zanimanju nisam ni približno medicini-biologiji.

Nešto razmišljam, ako postoji za krvne grupe takozvani Bombaj tip (slučaj kada, npr. A i A daju B krvnu grupu) i to sa objašnjava da jedan ili oba roditela imaju AO krvnu grupu (genotipski odraz), a to je u stvari AB (fenotipski odraz, ono B je neaktivno (uspavano) i vidi se kao O, i može da se prenosi u tom stanju iz generacije u generaciju dok se konačno ne "probudi" i napravi zbrku), možda možda postoji verovatnoća da jedno (ili verovatnije oboje) od vas dvoje ima "uspavan" +, koji se kod vašeg deteta "probudio. Ovo je samo nagađanje. Nigde nisam naišla da Rh- i Rh- mogu da daju Rh+.
Pošto sam ja imala "problem" da su moja oba roditelja Rh+, a ja Rh-, za šta sam smatrala tada da je nemoguće, bila sam se jedno vreme pošteno bacila na proučavanju krvnih grupa. Ovih dana nemam vremena da potražim i ubacim sve ono što sam našla na ovu temu, a znam kakvu zbrku može da napravi (naizgled) nemoguća situacija.

Ako se odlučiš za DNK analizu, ako prođete sa 1000EUR-a biće super, ali OBAVEZNO proveri i da li si ti majka.

Pozdrav i sve najbolje.

P.S. Nadam se da je ipak greška prilikom analize. Ja se kladim na to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 11:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 25, 2009 3:02 pm
Postovi: 6
Lokacija: nis
Hvala na pomoci!
Provericu krvnu grupu deteta pa cu javiti sta je bilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: OTAC JEDNA KRVNA GRUPA,MAJKA DRUGA A DETE TRECA???
PostPoslato: Ned Mar 06, 2016 9:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 9:34 pm
Postovi: 7
Lokacija: bg
da li je moguce, da je majka A+ a otac O+, da jedno dete bude AB a drugo dete O grupa? Zapravo, interesuje me da li ikako postoji mogucnost da dete dobije AB grupu?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: