Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 02, 2008 10:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 01, 2008 4:11 am
Postovi: 41
drsasa je napisao:
Nedostatak gvozdja u serumu ima klinicki znacaj samo ako je udruzen sa smanjenim brojem eritrocita ili niskim hemoglobinom. Nivo feritina pak moze ukazati na neku bolest ako je i nivo gvozdja u serumu nizak. Ja sam pazljivo pregledao rezultate koje ste postavili i primetio da je krvna slika bila losa samo 2004 godine.
Aritmija koju pominjete nije posledica anemije ili niskog gvozdja
Spanac ima gvozdja kao sto ga imaju i srafovi ali ne moze da se iskoristi


drsasa - ne znam da li je ovaj odgovor bio upucen meni ili nekom drugom?
ako je za mene,ne znam gde ste videli moju krvnu sliku iz 2004?
mozda gresim,mozda ovo nije bio odgovor za mene,ali ja aritmiju uvek imam bas kad mi je gvozdje lose,cim krenem da uzimam tablete za gvozdje aritmija nestane.Inace,moja celokupna krva slika je bila veoma dobra kada sam nedavno radila samo taj ferritin/gvozdje...
jel to znaci da ni iz koprive ne moze da se iskoristi govozdje,posto ne moze ni iz spanaca?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 03, 2008 4:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 13, 2005 12:43 pm
Postovi: 24
:o :o :o OOOO! Sad vidim . Pa ja sm tumacio rezultate od millabg.Izvinjavam se.

_________________
lepota je prolazna, ali je zato glupost - večna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 03, 2008 6:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 13, 2005 12:43 pm
Postovi: 24
Kay Da opet ne bih napravio propust zamolio bih te da prepises tacno sve laboratorijske rezultate sa navedenim datumom.
Jos jednom izvini na mojoj nesmotrenosti :oops:
Starost, visina, kilogrami, neke ranije bolesti su vazni podaci takodje

_________________
lepota je prolazna, ali je zato glupost - večna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 14, 2008 9:17 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 10:50 am
Postovi: 65
Pozdrav svima...
Imam 43 god, muškarac. Zadnjih 6 meseci mi je uočen manjak gvoždja. Pre tri meseca je bio 6, pa je skočio na 20, zadnje vadjenje krvi 9 (od 10 do 30). Svi ostali parametri su u redu sem transaminaza jer imam masnu jetru, pa su one ponekad povećane. Nekih problema fizičkih nemam, ponekad sam malo umoran. Lekarka opšte prakse mi je prepisala Ferrum (ili kako se vće zove) sirup, da pijem 3 nedelje pa 3 ned pauza, pa da opet proverim krvnu sliku.

Zhelim da napomenem da skoro uopšte ne konzumiram crveno meso (isključivo piletinu i ribu), ali jedem mnogo salata, blitve, mlečnih proizvoda. Nisam vegetarijanac ali mi meso ne prija.
Takođe sam dobrovoljni davalac krvi. Dajem krv svaka 4 meseca. To je 450 ml.
Da li ove dve zadnje činjenice mogu da budu uzrok?
Hvala. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 05, 2008 8:20 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Viktore i ja sam veliki anemicar koji nisam prije bila.
Zasto dajes krv kada si anemican?
Treba da se vidi uzrok tvojoj anemiji.Nije meso!
Ja sam isla na pretrage.Prvo analiza stolice,jer ne moras golim okom videti krv.Ako imas problema sa jakom kiselinom onda pregled kod gastroenrerologa.Ako imas suljeve i problema sa stolicom uraditi kolonoskopiju.Ako nisi prije bio,a sad jesi......razlog mora postojati,Meni se za sada sumnja svela na dva,tako da cu videti to prvo da resim.Nacin ishrane nisam promenila pa je cudno kada odjednom zeljezo padne na 9 a normalno je 40.Imam stalan umor,sada mi je pocela kosa jako opadati.....
Pozdrav i pravac kod lekara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 05, 2008 8:24 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
E DA JOS DA TI KAZEM JA SAM I NA INEKCIJAMA b12 VITAMINA VEC VISE OD GODINU DANA,SVAKE 3 NEDELJE.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 05, 2008 9:48 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 10:50 am
Postovi: 65
e pa hvala... Imam kiselinu već 20 godina, ali ne obracam neku posebnu paznju na to, čak su mi našli i čir na dvanestercu 1991. god. Kiselina mi se javlja od kafe, nekad mi i muka od toga, pa izbacim, inače ne pijem alkohol...
Ja nisam anemičan, malokrvan ,krvna slika je u uvek bila u redu, eritrociti, hemogloglobin, sve... povremeno transaminaze.
Imao sam dobrovoljno davanje krvi sad u ponedeljak, više kao naviku. Popiću ovaj ferum do kraja nedelje, a onda ću da pauziram 2-3 nedelje pa da uradim laboratoriju, pa ćemo videti. Da ne hipohodrišem bezveze


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 06, 2008 11:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Viktore,da li si i sa cime lecio cir?
Kada si zadnji puta bio na gastroskopiji?
Koje si lekove pio za cir?
Da li si radio analizu stolice?
Zasto i dalje dajes krv kada si anemocan?
Sta koristis za pojacanu kiselinu u zelucu?
Pozdravvvvvvv :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 07, 2008 3:27 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 10:50 am
Postovi: 65
uradio sam juce analizu stolice na krvarenje, negativna je.

Gastroskopiju nisam nikad radio, kad su mi nasli cir, radilo se samo sa barijumovom kashom. To sam lechio ranisanom i famotidinom. Stvara mi problem samo kad sam gladan, bude mi blaga muka. Kiselinu kad mi nadodje, uzmem malo sode bikarbone ili rupurut. Svakako u nekoj bliskoj buducnosti treba da iskontrolishem zheludac, ali to je vec tema za gastroloshki deo foruma.

Sad sam bash pogledao, imam nisko gvozdje vec skoro vishe od godinu i po dana. Tu je negde 9, 10, 11 (norm 10-30). Nishta, prestacu da dajem krv, sta da radim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 07, 2008 11:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Viktore,moj je pokojni otac uzimao sodu bikarbonu zbog bolova.Onda je poceo da krvari putem stolice i nije znao.Imao je tamnu,katranastu stolicu.Cir je pukao,izgubio je dosta krvi pa su mu morali dati 7 boca.Bio je u sok sobi i dobro je prosao.Onda je dobio lekove i KONACNO POSLUSAO KOMSIJU(takode pokojnog).Nabavio je zob(mislim da to konji jedu)majka mu je ocistila,oprala i kuvala caj.Sipao je u flase i drzao u frizideru.Pio je mesto vode.Kada je otisao posle mesec dana na gastroskopiju ostao je samo oziljak,cira nije bilo.Doktor mu je rekao da je odlicno sto je pio lekove i kada mu je tata rekao ostao je SOKIRAN.Nikada vise nije imao problema dok je bio ziv sa zelucem.Ja cu kupiti ovde i poceti piti jer i ja misim da ga imam.Ti bolje nesto preduzmi jer sve je to dobro---do jednom----kada se pogorsa stanje.
Puno pozdrava..... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: gvozdje
PostPoslato: Pon Dec 08, 2008 1:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 01, 2008 9:36 am
Postovi: 15
Nedostatak gvozdja u serumu ima klinicki znacaj samo ako je udruzen sa smanjenim brojem eritrocita ili niskim hemoglobinom.
Citiraj:

Upravo vezano za citirano sam postavila posebnu temu (gvozdje), ali mi je relativno nejasno odgovoreno pa bih molila za razjasnjenje.
Imam 38 godina. Anemija mi se prvi put pojavila godinu dana posle porodjaja 2004. godine. Tada mi je hemoglobin bio 100 a gvozdje 6, eritrociti na donjoj granici. Pila sam tot-hemu po preporuci lekara 4 meseca, i nakon toga po 3-4 ampule tokom svakog mens. ciklusa. Tako naredne 2 godine. Posto mi je na svakoj kontroli (na 3 meseca) gvozdje bilo od 14-18 ginekolog mi je rekao da ne moram vise da pijem gvozdje uopste. Pri tom je uradio i ultrazvuk i rekao da nemam nikakvih problema. Medjutim, godinu dana nakon toga (pre mesec dana) imala sam upalu jajnika i veoma obilno krvarenje te sam primila 3 injekcije za zaustavljanje krvarenja, a krvna slika je pokazala gvozdje 4,4 a hemoglobin 133. Jos jedan ultrazvuk nakon Marocena pokazao je da nema nikakvih problema. Ali ginekolog mi je rekao da pijem gvozdje 2 meseca.
Moje pitanje je 1) da li je prva anemija uzrokovana trudnocom i 2) da li bas moram da pijem gvozdje sad opet s obzirom da je hemoglobin u redu, kao i svi ostali rezultati, i da li je ova druga anemija blaza ili kako bi se to vec moglo nazvati?
Molim za odgovor, unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 08, 2008 1:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 01, 2008 9:36 am
Postovi: 15
Uh izvinjavam se, ja sam novi clan, ovaj citat i tekst su trebali obrnuto da stoje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nedostatak gvozdja- Feritin
PostPoslato: Sre Dec 05, 2018 11:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 05, 2018 10:12 pm
Postovi: 3
Dugo čitam ove forume i drago mi je što mogu pročitati mišljenje iskusnih. Jer danas imamo dosta foruma na kojima se piše sve i svašta od uglavnom neiskusnih ljudi, amatera i slično.

Dakle ja imam pitanje jedno u vezi feritina.

Kod mene je slučaj da mi je feritin često povišen, dok je većima drugih stavki dobra (malo povišen bilirubin, holesterol i ponekad ALT) obzirom da radim analize na 6m - 12m. Feritin se na analizama koje radim kreće od 50-250 dok se meni kreće od 255 do 290. Šta sam samo primetio, kada mi je gvožđe ka gornjoj granici 26 (gornja granica 28), tada mi je i feritin povišen oko 290 (gornja granica 250) i tada imam povišen i ALT. Kada mi je gvožđe oko 18-20 tada mi je Feritin oko 255. Nisam ranije radio analizu feritina pa ne znam ali gvožđe nikad nije bilo da kažem ispod polovine.

Većina doktora mi kaže da ništa drugo apsolutno ne ukazuje na bilo kakave probleme jer je sve ostalo u redu. Jedino što bi dodao je da imam polip na žučnoj kesi, koji pratimo dve godine sa jednim od najboljih gastroenterologa u Nišu, i taj polip stagnira sve to vreme. Što se tiče mojih životnih navika: unosim dosta mesa (uglavnom domaćeg), nažalost zbog posla fizičku aktivnost gotovo da nemam.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: