Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Analiza krvi - dete 9 god
PostPoslato: Uto Apr 12, 2005 2:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2005 2:47 pm
Postovi: 26
Na ultrazvuku, koji smo radili zato što moj 9togodišnji dečak često ima bakterije u mokraći, lekar je video malo povećanu slezinu (100). Dao je da se urade analize, pa Vas molim (obzirom da sam dobila tumačenje tipa - pa nije loše) da mi protumačite laboratorijsku analizu krvi. Iz referentnih vrednosti "izlaze":
-hemoglobin 119
- MCH 25,5
- MCV - 79,9
zatim
-alkalna fosfataza 760 /našla sam da je gornja granica za dete do 12g 472, a za odrasle 650/

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Analiza krvi - dete 9 god - odgovor
PostPoslato: Sre Apr 13, 2005 6:27 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Hemoglobin, MCH i MCV su blago snizeni, sto ukazuje na postojanje blage anemije. Zato je vazno pojacati ishranu (sto vise gvozdja, npr. meso, juneca dzigerica i sl) kao i sprovesti boravak na planini.
Alkalna fosfataza jeste nesto povecana. Najverovatnije nije nista ozbiljno, ali se to moze definitivno reci tek uz klinicku sliku (detaljan lekarski pregled).
Za Vasu informaciju sledi tekst o ALKALNOJ FOSFATAZI (bez namere dsa Vas zaplasi, vec jedino da Vas bolje informise):
Enzim alkalna fosfataza (AP) se stvara u placenti, intestinalnoj mukozi, bubregu, jetri, kostima, plucima i slezini. U serumu se nalaze izoenzimi iz kostiju, intestinalnog i hepatobilijarnog trakta. Kod mladjih osoba aktivnost vecinom potice od kostane, kod trudnica iz placente, a kod odraslih od jetrene AP. Odredjivanje aktivnosti AP ima dijagnosticki znacaj kod oboljenja jetre i kostiju. Referentne vrednosti kod odrasih iznose od 100 do 290 U/L, a kod dece do 645 U/L (mereno aparatom Hitachi 912).
Povecanu aktivnost AP nalazimo kod:
1. Fizioloskih procesa:
• do puberteta aktivnost AP je 2-5 puta veca,
• u poslednjem tromesecju trudnoce,
2. Bolesti kostiju:
• osteomalacija i rahitis,
• primarni hiperparatireoidizam,
• Paget-ova bolest,
• sekundarni karcinom kostiju,
• osteogeni sarkom,
3. Bolesti jetre:
• holestaza,
• hepatitis,
• ciroza jetre,
• tumori,
4. Hiperparatireoidizma,
5. Infektivne mononukleoze,
6. Leukemije,
7. Fanconi-jevog sindroma,
8. Primene sledecih lekova: anabolika, estrogena, eritromicina, fenotiazina, fenilbutazona, imipramina, izonijazida, klindamicina, tetraciklina, linkomicina, metildope, metiltestosterona, nikotinske kiseline, novobiocina, sulfonamida i i.v. infuzije albumina.
Smanjenu aktivnost AP nalazimo kod: hipofosfatemije, malnutricije, hipotireoidizma, perniciozne anemije, skorbuta i kretenizma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 13, 2005 11:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 12, 2005 2:47 pm
Postovi: 26
Veliko hvala. Niste me zabrinuli zato što više volim da budem informisana nego da nagađam. Ovako sam se "uhvatila" za pubertet (napisali ste da može tada da se poveća AP nekoliko puta) i držim se toga dok čekam pregled kod hematologa. Da li imate nekog da mi preporučite?

Inače, dete je dosta na vazduhu (Novi Bgd pored Save), tri puta nedeljno ide na plivanje, a upravo smo se pre dve nedelje vratili sa skijanja. Vozi bicikl skoro svakodnevno. Zimus je i klizao. Da li da mu uvedem još npr. tenis ili nešto slično na otvorenom?
Da li zračenje kompjutera može da utiče (čula sam da pospešuje anemiju, ali ne znam za AP)?

Obzirom da ste pomenuli kosti, da li bi vredelo da dajem detetu ponovo riblje ulje, barem zimi?

HVALA VELIKO JOŠ JEDNOM


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Odgovor briznom roditelju
PostPoslato: Čet Apr 14, 2005 10:29 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Sporta nikada dosta, ali ne treba ni preterivati u tom uzrastu, tj. onoliko koliko mu odgovara.
Za zracenje kompjutera jos uvek nema naucnog odgovora. Zracenje sigurno nije dobro, ali se ne moze bez kompjutera (dete bi bilo nepismeno), medjutim treba izbrisati (ili svestiu na minimum) igrice.
Ako ima adekvatnu ishranu, kalcijum (mleko i mlecni proizvodi) i vitamin D (npr. riba) nemojte brinuti za kosti - pustite dete da raste.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: