Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Pon Maj 24, 2010 12:06 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Tuzna prica zaista. A koliko istine o neizmernom neznanju ima mogu i da potvrdim. Ja nisam lekar pa mogu da POTPISEM da mogu da prepoznam ulcerozni ili Krona na prvu loptu, uz obicnu anamnezu i UZ, ili makar da uputim dalje. Raditi explorativnu hirurgiju i odstranjivanje creva bez prethodne endoskopije moze da ordinira samo budaletina.


opsednuta je napisao:
kad se prica o greskama lekara ja se nekako nadjem u rascepu,u familiji imam mnoooogo zdravstvenih radnika pa me s jedne strane boli kad cujem ovakve stvari a opet znam vise slucajeva koji su uzasni ali bukvalno uzasni i prosto mi nije jasno da posle toga niko nije odgovarao

moja drugarica je pre nekoliko godina umrla u svojoj 25 godini zato sto lekari nisu mogli da postave pravu dijagnozu,tek na obdukciji se pokazalo da je bio u pitanju ulceralni kolitis,a oni su je konstantno lecili od stomacnog virusa,pa su onda operisali slepo crevo,a posto njoj ni tada bolovi nisu uminuli i stalno je zapomagala premestili su je da bude sama u sobi i zatvorili vrata pod izgovorom da ona svojim ponasanjem ugrozava zdravstveno stanje drugih pacijenata i uznemirava ih :o :o :o :o :o

ona je tako lezala sama u sobi danima,potom je pala u komu i posle 3 dana umrla

najgore mi je bilo kad mi je njena majka rekla da su joj poslednje reci pre padanja u komu bile:"mama danas niko nije usao u sobu da pogleda kako mi je" :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

uzasno,uzasno,uzasno
a sve to se nije dogodilo u nekoj zabiti nego u Novom Sadu

stalno razmisljam o tome kako je lezati sam,ostavljen od svih i bukvalno umirati,a nikoga da ti pomogne :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Ned Jun 06, 2010 8:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Molim, samo bez nepotrebnih generalizacija. Hvala.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Pet Dec 10, 2010 2:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 10, 2010 2:21 am
Postovi: 1
Poz svima. Operisao sam slepo crevo pre deetak dana i pre par dana su mi se pojavili grcevi u podrebarnom delu sa prednje strane. Oko rane i ispod njenemam bolova. Ne znam da li je to pocetak sepse ili upale trbusne maramice ili trbusne duplje kao i da li su to mozda grcevi zeluca ili crevnog trakta. Ukoliko neko zna odgovor kako bih to mogao samostalno da dijagnostikujem molio bih ga da ostavi post koji ce mi puno znacit. Elem, Operisan sam ali cim sam dosao sebi morao sam samostalno da vodim racuna o terapiji antibioticima jer se jednostavno desavalo da sestre zaborave da mi daju terapiju koju primim tek posle sat vremena od momenta kada je trebalo. Opravdanje je uvek bilo tipa Boze kako to da sam te preskocila uopste mi nije jasno. Kao drugo posle operacije nisam dobio inekciju koja se daje u stomak a koliko sam cuo sluzi da spreci koagulaciju krvi nakon intervencije.Inace, moju inekciju je primio covek koji je lezao do mene jer je on jedini primio dve. Dok sam se ja ofrkestio sta se desilo vec je bilo kasno za intervenciju. Znaci sada je moj zivot u bozjim rukama jer od sestara nema nista osim stete. Ukoliko neko zna koje su posledice ovog propusta molio bih ga da mi pojasni kao i nacin kako da se cuvam u narednom periodu. Ovo nisam procitao u kuriru vec je bazirano na licnom iskustvu.
Poz svima i dobro zdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Sre Jan 19, 2011 3:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
Ana_88 je napisao:
U vecinu tih prica koje se pisu po (zutim) novinskim stranicama i po principu gluvih telefona prepricavaju od jednog do drugog, ne verujem. Svako nesto doda a nesto oduzme, pa se tako dobije neka sokantna prica koja zapravo nema veze sa stvarnoscu vec je kreirana da se prenosi i prepricava... Kuriru uopste ne verujem jer ne spada u klasu naucnih casopisa (sa nekom reputacijom) koji moze da iznese korektne i konkretne cinjenice, vec je to (za mene) obican zuti list koji radi sve za tiraz... i naravno, sve to ide uz VEEEEEEEEEEEEEEEEliki naslov na prvoj stranici...
Cela ova tema bi bila korektna da ju je postavio neko ko je prosecan gradjanin sa najosnovnijim znanjem medicine ali zacudjuje me sto Vi kolega (studentbgd) postavljate ovakve teme... Ipak Vas smatram za nekoga ko je obrazovan i ko se ne "peca" na novinarske zvrljotine bas zbog obrazovanja koje ima... Razmislite samo koliko strucnog medicinskog znanja ima neki novinar koji pise o ovome i na na ovakav nacin plasira isto, kao i porodica neke osobe koja prepricava tom istom novinaru koji na kraju taj intervju "malo doradi" (da ne kazem nafiluje) da bi bio zanimljiviji za citanje? Pa zamislite koliko drugih stvari moze da uzrokuje ovo stanje.Niste valjda pomislili da je traheotomija radjena da bi lekari imali sta da rade...I nemojte da se srucite na nekoga a posebno kada Vam je jedina cinjenica pisanje dnevnog lista koji izlazi svaki dan i koji za sve te dane mora napisati nesto zanimljivo i senzacionalno ne bi li ubrao neki profit...
Moja sestra je imala sam prilike da pre par godina prisustvuje obdukciji gospodje o kojoj su novine pisale danima kao o gresci nesavesnog lecenja lekara... Danima je to bila sokantna i zanimljiva tema kojom su svakodnevno maltretirali ljude koji su brinuli za njeno zdravlje, a kada je uradjena obdukcija i kada je potvrdjeno da greske nije bilo (vec je uzrok smrti bila kongenitalna anomalija sa kojom je pacijentkinja bila upoznata) sve novine su se ucutale i niko nije stavio cak ni mikroskopski naslov na poslednjoj stranici u zamenu za sve ono sto su uradili coveku koji je optuzen za njenu smrt od strane stampe... Tako da se zestoko gadim svih ovakvih natpisa i naslova...
Posle objavljivanja natpisa o katastrofalnim greskama lekara koje se na kraju ispostave kao netacne, trebalo bi sankcionisati novinara na odgovarajuci nacin (ukljucujuci i list koji je istu objavio) zbog zbog svega sto uradi pojedincu na koga se strovalio kao i zbog blacenja medicinske profesije, prevare zarad ubiranja profita i sl... Samo u Srbiji se desava da novine smeju da objave informaciju kojom terete nekoga pre zavrsetka obdukcije i da posle ne odgovaraju za posledice svoje manipulacije... Kod nas postoji ona izreka: prvo skoci pa reci hop, ali se toga ocigledno slabo ko drzi...


Kao prvo moram da se zahvalim Studentbgd na postu

"4. 11. 1997 - Nakon operacije krajnika na Institutu za majku i dete umro Stefan Gavrilović (5). Obdukcija pokazala da je Stefan dobio sepsu."

"9. 9. 2006 - U Urgentnom centru KCS preminula Jelica Radović (18), koja je dobila sepsu nakon operacije čukljeva na privatnoj klinici „Decedrau“."

Da ne odugovlacim, ja sam majka Stefana Gavrilovica, deteta koje je preminulo 04.11.1997 posle operacije krajnika, a upoznala sam i majku Jelice Radovic, na zalost ista nas je tuga i muka zblizila. Ovim putem zelim da se obratim Tamaraft i Ana 88. Zgranuta sam vasim postovima, narocito Aninim, hocu i zelim da joj kazem da ne bih na naslovnu stranu stavila VEEEEEEEEEEEEliki naslov vec bih stavila VEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEci i jos VEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEci naslov. Eh, drago dete, ne daj Boze nikome da mu dete strada na ovakav nacin kao meni, potpuno zdravo dete odvedeno na operaciju...i ima veze sa stvarnoscu, SVE ima veze sa stvarnoscu, jer se ja vec 13.godina budim bez svog sina, koji bi ove godine napunio 19 godina, bio bi mladic,student,pisac,slikar,bio bi ziv!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Trinaest godina se sudim sa birokratijom, trinaest godina se borim sa vetrenjacama ali NECU ODUSTATI. Nisam medicinski radnik, ali UMEM da citam, tako da mi med.fakultet nije potreban da bih saznala, naucila, prostudirala ono sto me zanima, nije mi potrebno strucno medicinsko znanje koje na zalost optuzeni lekari nisu imali kada su postavili potpuno POGRESNU dijagnozu u slucaju mog deteta. Da je data pogresna dijagnoza potvrdio je i Sudsko-med.odbor. Ako se ovakav slucaj ne pojavi u dnevnoj stampi, sta ostaje meni kao pojedincu, kao neutesnoj majci, ko ce stati iza ovolike bahatosti zdravstva i zdravstvenih radnika/ ni u kom slucaju ne mislim na sve, vec na pojedince, kako ti ono rece kukolje u zitu/ kako ce lekari koji savesno i posteno rade svoj posao opstati, jer se zna da kukolj unistava zito...Eto draga Ana...skacem evo vec trinaest godina...isplakala sam i oci i srce i dusu...a oni se baskare, rade i dalje tamo gde su radili i sto je najcrnje sve je VISE slucajeva slicnih mom... Zato se ponovo zahvaljujem Studentbgd sto je sve to i ovde napisao. Zalosno je i jadno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 11:59 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Tekst sa http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/230037 ... nih-puteva

"Dejan Janev, pedijatar iz Beograda, kaže da se zapaljenje gornjih disajnih puteva može izazvati banalnim virusom ili alergijskom infekcijom.



- Zapaljenje nastaje otokom sluzokože, koja blokira dušnik i glasne žice. Na taj način onemogućava detetu da diše. U tom slučaju, jedini spas predstavlja traheotomija, zahvat kod koga se ispod jabučice napravi rez, a zatim se u grlo gurne kanila, cevčica koja omogućuje disanje. To je vrlo komplikovana intervencija kod koje lekar mora biti potpuno koncentrisan - objašnjava Janev."

Vrlo komplikovana procedura? Kod koja lekar mora da bude jako koncentrisan?
Lupi covek i ostade ziv.

E od ovakvih mi se dize kosa na glavi, filozofa, knjiskih moljaca, grejaca guzice i bubatora koji se kite diplomama a nemaju MUDA da urade posao i sve im je jako komplikovano. Znate za medicinu i stomatologiju prvo treba imati MUDA da uletite u ozbiljan problem a zato ste lekar, pa tek posle MUDA potrebno je znanje. Kijavice moze da leci svako za to vam i ne treba fakultet.

Mozda nisam neki bubator tj. student ali zato bar imam MUDA da uletim u problem za razliku od vecine svojih kolega i sve vise shvatam koliko treba da budem ponosan zbog toga.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 8:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 8:20 pm
Postovi: 191
Da, potrebno je da bude koncentrisan i jeste komplikovano! Obratite paznju, kolega, koliko je radno polje lekaru koji mora da uradi traheotomiju detetu od pet godina. Pipnite nekad dusnik deteta od pet godina. Zamislite dete od pet godina koje se gusi, place i vristi u panici, a vi pokusavate da mu zasecete traheju (ukoliko hitnost intervencije ne dozvoljava da se dete uvede u anesteziju). Previse lako sudite! Koliko ste vi traheotomija do sada uradili? Koliko puta ste prisustvovali izvodjenju traheotomije kod dece?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Pet Jan 21, 2011 1:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Mozete da se kladite da bi pokusao da je uradim mrtav ladam makar posle me tuzili. Dete je mrtvo ako se ne uradi pa je mrtvo, nema sta da se izgubi ako se pokusa. Zar ne?
Postoji i alternativno resenje cricothireotomija koja moze da se uradi i sa iglom

http://www.youtube.com/watch?v=Fq5YCpYTYUY
http://www.youtube.com/watch?v=IXrPXWiH ... re=related

Slozicemo se da kada je prognoza nepovoljna 100% ako se nesto ne uradi to nesto treba uraditi jer tako mozda moze da se pomogne.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Pon Jan 31, 2011 4:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Bogu fala nisam to morao da radim :) I od srca se nadam da necu ni morati... Imao sam prilike raditi sa povredjenom decom koju dovode uspaniceni roditelji... To je uvek intresantno iskustvo...
Pa... Igrati se skalpelom na 1.5-2cm od velikih KS vrata uspanicenog deteta od 5 godina koje se baca na sve strane, sa svom kuknjavom i pretnjama okolo...
Ne zelim puno pametovati... Dali bih to uradio dobro ili ne - pojma nemam... Staviti dva sava na glavu detetu, sa lok. anestezijom, dok ga dvoje ljudi drzi - i nije bas jednostavno, a kamoli nesto drugo... Teorija i vezbe su jedno... A kad prava sranja pocnu obicno ne izgledaju kao u atlasu :) Znate kolega medicina jeste nezgodan posao i trazi dosta odlucnosti i hrabrosti... Ali preterana hrabrost u bilo kom obliku hirurgije je retko zdrava i po pacijenta i po Vas.
Postoji i problem prirode gusenja i dali cete dobiti zadovoljavajuci odgovor samo traheotomijom, dali cete to bas uspeti iz prve, moze li to neko uraditi bolje, a ko je dovoljno blizu, problem pridruzenih bolesti ili povreda... Jebeno je donositi takve odluke, a to nam je posao :)
Znaci postoji bar dve grupe vrlo ozbiljnih problema u takvoj jednoj situaciji - tehnicka ogranicenja, kako Vasa tako i pacijenta, i Vase znanje, iskustvo, sposobnost i kompetentnost da donesete jednu ozbiljnu odluku... Ne znam... Ja licno nisam bio u takvoj jednoj takvoj corbi i ne bih voleo biti (bio sam u slicnima i otprilike znam kako se oseca onaj ko pokusava da pliva), zato ne treba suditi prebrzo... Sam sud nikoga nece vratiti iz mrtvih, a moze nekoga poslati na djubriste... Tako da bolje biti temeljan, razlozan i objektivan nego brz :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Znaju li oni nesto ???!!!
PostPoslato: Sre Nov 02, 2011 7:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 02, 2011 1:35 pm
Postovi: 7
Trazeci neke informacije, dodjoh dovde.. Tema je mozda stara i ne posecenja skoro ali moram da podelim ovo sa vama.Vec trecu nedelju imam jake (povremene) bolove na desnoj strani stomaka. Inace zadnjih 6. meseci su se slicni bolovi pojavljivali ali su prolazili, ali protekle 3. sedmice su katastrofa. Setali su me od dr do dr i samo su glupo cutali, kao nije to nista..ma gde nije nista kad ovoliko boli?! Pre 10-ak dana zavrsim u Ns (sasvim slucajno dr sa urgentnog mi da uput za pogresnog dr- abdominalni hirurg,ali koji samo prima pacijente koje je on operisao) koji me je jedva primio, ali je konstatovao hronicnu upalu slepog creva. Samo prilikom dodira. Ali ok bar neki pomak. Moram da napomenem da mi je krvna slika sasvim u redu. Zakaze mi prijem za tacno 7. dana ako pukne u medjuvremenu da dodjem na urg. Ja posle 3 dana dobijem opet jake bolove,dodjem na urgentni, oni mi kazu da ne mogu da me operisu jer nije puklo!Znaci bukvalno sam vapila za pomoc! Da mi neko pomogne, JER IMA DETE OD 7. GODINA ZA KOJE SE PLASIM DA NE OSTANE SAMO. Ali vapi ti Milkice koliko hoces to je licno tvoja stvar. Tuzno majke mi. Nastavak.. Posle 7.dana (juce) lepo odem sa sve ''torbicom za prijem'' a dr primarijus mi kaze da ce me staviti na listu cekanja! Kad se nisam srusila! Inace bolovi su i dalje povremeni ali jaki. "Pa doktore kada je to?" -" Javicemo vam se otprilike za 10-ak dana. Ako u medjuvremenu..znate vec.." Ja moju torbu preko ruke i polako kuci, sama, autobusom 40-ak km..U zagrljaj svom detetu koje me je ispratilo placuci. E Srbijo moja... Dzabe meni i moja lepota i sve..Ostaje mi samo ovaj optimizam..zbog mog deteta.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: