Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: RZZO steze obruc!
PostPoslato: Uto Avg 16, 2011 4:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kakve su Vase reakcije na chinjenicu i odluku RZZO da utice na lekare da prepisuju manje kolicine lekova i premestanje nekih lekova sa liste A?

Kazu da je u pitanju vid stednje i kontrole nacije, poboljsanja zivota ali ne vidim u skoroj buducnosti da ce narod da se smiri i prihvati ovakav vid lechenja. Vidim samo punije cekaonice po domovima zdravlja! I sve vise nezadovoljnih pacijenata!

Zele da poradimo na prevenciji a ne vidim nijedan drzavni projekat koji stimulise prevenciju ili edukuje ljude!

Zar je bitnije da se ukinu lekovi koji ublazavaju simptome nekog oboljenja i omogucavaju ljudima da funkcionisu kako tako, nego da se narod prvo nauchi necemu?

Gde si akcije rzzo o prevenciji?

Gde su emicije o prevenciji? Predavanja? Tribine? Bilo sta!

Gde su ti lekari i medicinski radnici koji prichaju o prevenciji i savetima?

Bitno je da ce se blokovi za recepte manje trositi a to sto pola nacije ne zna sta je mamograf ili sta su eritrociti to nije bitno!

RZZO je resio da preskoci par koraka i odmah se dao na ukidanje lekova.

Ima li koga da uvede neki, bilo kakav red u zavode i ministarstva? Ili se radi onako, stihijski, kako kome padne na pamet?
Zar se zaista misli da je prosecan gradjanin Srbije toliko glup da ne primeti ovakve stvari?

Na osnovu kakvog zakona, ljudskog ili prirodnog RZZO ne odobrava putno osiguranje hronicnim pacijentima? Zar to nije vid diskriminacije? To znachi da ako imam dijebetes, myasteniu gravis, epilepsiju itd ne smem da putujem van zemlje jer Republicki zavod za zdravstveno osiguranje NE MOZE da mi omoguci putno osiguranje?

Cemu onda pasos i bilo kakav lichni dokument ako osnovno pravo putovanja moja drzava ne moze da mi obezbedi? Zasto onda placati poreze i komunalije?

Sta nam onda to drzava i republicki zavodi omogucavaju? Da cekamo u domovima zdravlja, da dobijamo upute od lekara do lekara kad neko ne zna da uspostavi dijagnozu, da svu precutkuju istinu i ne znaju kako da saopshte dijagnozu i cinjenice pacijentu? Da moramo da kupujem lekove i medicinske materijale jer ih klinika 'trenutno' nema u skladistu?

A da svaki mesec dajemo deo plate za ovakvo osiguranje i 'brigu' o nama?!


I posle se cudimo sto svi napustaju zemlju!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RZZO steze obruc!
PostPoslato: Sre Avg 24, 2011 9:47 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Nista novo, samo povecavaju nezadovoljstvo medju ljudima koje je i onako prema medicinskom osoblju preslo svaku granicu. Odavno ovo drustvo "klizi" iz krajnosti u krajnost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RZZO steze obruc!
PostPoslato: Pon Avg 29, 2011 3:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Ljudi problem nije ni priblizno komplikovan koliko vecina ljudi misli -
Srbija jednostavno, ni u najludjim snovima, nema para da obezbedi kvalitetno lecenje svim svojim gradjanima, prakticno za dzaba, a narodu politicari to stalno obecavaju.
Postoji jedna ogromna disproporcija izmedju onoga sto mi realno mozemo da uradimo, u uslovima u kojima radimo, sa sredstvima i znanjem kojima raspolazemo i onoga sto se narodu obecava i sto narod od nas ocekuje.
Neposteno je to sto niko to nece javno da kaze, od onih koji koji su visoko.
Srbi veruju u vojsku i kada god je neko sranje u drzavi poteze se neki "strucnjak" sa VMA koji ce da "zavede disciplinu" i resi stvari, kao da smo mi raspusteni balavci kojima treba cvrsta ruka i koja "roditeljska" da se dozovemo pameti... Onda on dodje i onako vojnicki odsecno preti, obecava, uverava, garantuje... Bas me zanima sta ce od toga na kraju da bude :)
Ljudima se stalno sa TV-a puni glava koja su i kakva su sve njihova prava, sta sve nasi "strucnjaci" mogu, u cemu smo sve "vodeci u svetu"... A onda obican covek ode u lokalni dom zdravlja ili obliznju bolnicu i pomisli "J..o te, koji su ovi moji mesari i lopovi!!! Sta sam ja bogu zgresio, na sta sve ovo lici!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RZZO steze obruc!
PostPoslato: Pon Avg 29, 2011 5:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 29, 2007 6:18 pm
Postovi: 277
Ma kako god da se okrene ne valja... Ako se privatizuje zdravstvo - to niko nece moci da placa pa ce opet medicinari biti lopovi kojima para nikad dosta. Zalosno ali je tako. Od kako su mediji krenuli linc na medicinu i lekare uopste, nezadovoljstvo je skocilo za 200%. Ne kazem da treba braniti, posebno ne one koji traze mito, ali opet ne treba ni generalizovati jer svi nisu "takvi". Mislim da su se i pacijenti prilicno osilili pa misle ako su osigurani da mogu da "prenoce" u bolnici, da se snimaju kad im padne na pamet.
Bas sam se zapitao (mala digresija) pored toliko zastite prava pacijenata kakvu zastitu i prava imaju lekari i medicinsko osoblje, posebno u (ne)uslovima u kojima su se nasli? Od kako sam prisustvovao sceni u kojoj je pacijent pljunuo (u pravom smislu te reci) doktorku u urgentnom centru (uz "najlepse" reci iz naseg jezika) zato sto mu je rekla da je stanje njegovog oca potpuno stabilno i da nema potrebe da ga zadrzi u stacionarnom delu UC. Zatim, verovatno svi znaju za incident koji je napravio covek u jednoj bolnici kada je sutnuo doktorku koja je pokusala da ga izbaci iz sale za reanimaciju zbog panike koju je pravio... Na kraju se pitam sta bi se desilo kada bi se upostavili cenovnici po bolnicama??? Ne smem ni da pomislim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RZZO steze obruc!
PostPoslato: Uto Avg 30, 2011 1:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Ovako to otprilike sada izgleda - tamo negde 2002 ili 2003 bio je jedan strajk u zdravstvu... Obecano je da ce se padom Slobe stvari najzad promeniti... Prestace laganje naroda, reformisace se fond, prestace ucene, izivljavanje, rad za dzaba... A onda se dugo nije desavalo nista... I nije se desavalo nista iako je obecavano puno...
I nekim cudom sindikati, tada jos u revolucionarnom zanosu su se ujedinili i medicinari su odbili poslusnost, a strajk je uspeo - drzava je obecala i morala da ispuni ono sto je tada trazeno - povecanje plata, regulisanje statusa zdravstvenih radnika, ukidanje volonterskih specijalizacija, povecanje koeficijenata za lekare, prilagodjavanje tempa rasta plata inflaciji i deviznom kursu, dogovorena je dinamika daljih reformi.
To je deo koji mnogi od vas znaju, normalno neki i ne :)
To sto sada ipak imamo leba da jedemo mozemo zahvaliti tom strajku i onome sto je tada izboreno.
E sad deo koji ne znaju bas svi... Kada su stvari najzad legle i situacija se primirila ucinjeno je skoro sve sto se moze da bi se mogucnost ponovnog ujedinjena medicinara svela na teorijsku. Posmenjivana su rukovodstva vecine zdravstvenih ustanova u Srbiji. Nova rukovodstva su ucinila jako mnogo da se diskredituju sindikati i oni ljudi u njima koji su vodili pobunu - osnivani su sindikati na sve strane, a pravdajuci to omogucavanjem prava na ravnopravnost u sindikalnom organizovanju, bolnicka rukovodstva su bukvalno sponzorisala smutljivce - davan im je prostor za sastanke, slikali su se sa direktorima - kao bas oni resavaju socijalne probleme radnika i onda bi pokrali neke pare i nestali... Ljudi su potpuno izgubili veru u sindikat i njegovo vodjstvo.
Lekar u Srbiji nije slobodno zanimanje kao recimo advokat.
Prema nasim zakonima lekar je u sustini cinovnik - za lecenje pacijenta i ishod lecenja je odgovorna zdravstvena ustanova u kojoj lekar radi; na specijalizaciju vas moze poslati samo ustanova - registrovana za odredjeni oblik rada bez obzira na vlasnicku strukturu, ali mora biti ustanova!
Ko god hoce da specijalizira potpisuje ugovor po kom je po zavrsetku specijalizacije duzan da radi dvostruko trajanje specijalizacije u toj ustanovi - po novom je recimo hirurgija 6 godina + 12 godina rada u toj ustanovi... Vi ste prakticno rob 18 godina! Mogu da vas ucenjuju kako hoce! Ako nesto neces - odbijas poslusnost i preti ti se otkazom (recimo neces da potpises da se odrices prava na isplatu putnih troskova - i toga je bilo, verujte mi), a onda moras vratiti sve plate za vreme specijalizacije i troskove specijalizacije - oko 40k evra, a toliko na posten nacin ne mozes ustedeti ni u najludjim snovima - nas drzava tera da krademo! Dovode nas u nemoguc i ponizavajuci polozaj - prave budale od nas i na sve moguce nacine pokusavaju uciniti da se ne organizujemo i ne bunimo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RZZO steze obruc!
PostPoslato: Sub Sep 03, 2011 1:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
Stvarno pocinjem da se pitam kakvu zastitu ima medicinsko osoblje? Pacijenti su se toliko obezobrazili da je ovo preslo svaku granicu! Najnovije u nizu (objavljenih) napada je http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/274903/Besni-pacijent-polomio-nos-medicinskoj-sestri ovaj... A koliko ih ima neobjavljenih... Sobzirom da sam student, vise puta sam prisustvovala neprijatnostima koje prave pacijenti, pocevsi od najbenignijih psovki i pogrdnih reci pa i do fizickog napada. Pitam se samo, dokle ce to biti tako i kakvu zastitu ima medicinsko osoblje?

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RZZO steze obruc!
PostPoslato: Sub Sep 17, 2011 1:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 04, 2004 2:00 am
Postovi: 49
Franjo K., stariji i težak bolesnik, zbog zdravstvenih problema pre četiri dana je operisan u Urgentnom centru. Posle hirurške intervencije smešten je na Odeljenje intenzivne nege, gde je primao infuziju.
Medicinsko osoblje je juče prepodne ušlo u sobu u kojoj je ležao, a Franjo K. je bez razloga počeo da viče na njih. Kada se malo smirio, prišla je medicinska sestra Vesna Miletić da bi mu dala terapiju. Tog trenutka, naočigled pacijenata i osoblja, pacijent je zamahnuo držačem za infuziju i udario medicinsku sestru po nosu.

Meni ovo lici na delirijum. Ima li dodatnih medicinskih (ne laickih) informacija? Kakva je obucenost osoblja u prepoznavanju postoperativnog delirijuma kod vulnerabilnih pacijenata? Mozda je povreda mogla biti sprecena i mozda nije resenje u tome da se deliricni pacijent hapsi. Mozda bi sestra trebala da tuzi bolnicu, a ne pacijenta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RZZO steze obruc!
PostPoslato: Sub Sep 17, 2011 2:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 04, 2004 2:00 am
Postovi: 49
S druge strane, tek sada kapiram da je dobri stari Blic vec u naslovu dao dijagnozu: u pitanju je besnilo, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: