Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 70 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Čet Jan 27, 2011 9:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
Gospodine Doktore,
meni je zao sto vi mene niste razumeli. Ja vas ne poznajem /sreca moja/ i ne zelim da vas upoznam i ne zelim da dodjem u situaciju da me vi lecite. Promasili ste temu, ko ovde jos prica o vama,o vasoj frustriranosti, nezadovoljstvu, mrznji prema pacijentima,ma ko ste vi uopste? То sto ste zavrsili Medicinu ne daje vam pravo da pljujete po ljudima i njihovim zivotima zato sto vam se ne svidja radno vreme ili ste nezadovoljni platom i tretmanom. Da li bi se bolje osecali kada bi vam svaki pacijent prvo klanjao do zemlje? NISU PACIJENTI KRIVI ZA VAS STATUS I VISINU PLATE!

Vase pitanje Zasto je lose imati porodicu i zeleti dobro za njih? Pa niste vi jedini ko ima porodicu, i ja imam porodicu, i zasto je lose zeleti dobro za njih!
VI STE PROMASILI TEMU OVO JE TEMA O KARDINALNIM GRESKAMA I SUJETI VI TREBA DA PISETE NA TEMU O
EKONOMSKOM STATUSU LEKARA

Vasu povredjenu sujetu smo svi ovde uocili, Vi treba da odete do vaseg Ministra Tomice na razgovor, samo sumnjam da bi na vas obratio paznju, verovatno bi vas gledao sa visine, i ispljuvao kao i vi nas...TO SE ZOVE DEMOKRATIJA iliti lestvica.
Necu ni ja da radim za eksere, pa te iste eksere vama da donosim.
Nisam se ni jednom zapitala kakav ste vi lekar, zato sto sam svesna po vasem pisanju da ste jedan mrgud,nezadovoljni doktor,koji sa pacijentom prica sa visine/zadatka/ i zelite da vas pacijenti gledaju kao Boga i placaju kao Boga... Ko vam pa trazi da nas volite/ sto je ocigledno i nemoguce/. Jako je tesko danas odvojiti zito od kukolja. Najbolje da vi okacite vas cenovnik na vrata, pa ko ima neka se leci kod vas, a ko nema, neka produzi, neka umre-sta se to vas tice, vama treba novac za kola,treba vam za godisnji odmor...i sta kog djavola ja raspravljam sa vama. Gospodine dr. - ne pise se "derali"...nego drali... Hipokrat je izgleda vas zaobisao...
Jos nesto...i bolje da odete i radite nesto drugo...vi ste promasili profesiju, a to gde cemo se mi leciti...ma sta se to vas tice!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Čet Jan 27, 2011 9:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 2:05 pm
Postovi: 21
P.S Pisete uvek ovako kasno...verovatno "DEZURATE" :D :D a mi vam placamo surfovanje po netu... :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Jan 28, 2011 11:59 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ostadoh uskracen za odgovor.

Kako ameri za 4 godine uspeju da naprave lekara opste prakse a nama treba 6 godina?

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Jan 28, 2011 12:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
studentbgd je napisao:
Ostadoh uskracen za odgovor.

Kako ameri za 4 godine uspeju da naprave lekara opste prakse a nama treba 6 godina?



kakvo je americko zdravstveno osiguranje?sta oni rade uopste?koliko ljudi umire jer nece da ih prime u boln icu jer nisu osigurani?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Jan 28, 2011 12:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Slavko_slavko je napisao:
studentbgd je napisao:
Ostadoh uskracen za odgovor.

Kako ameri za 4 godine uspeju da naprave lekara opste prakse a nama treba 6 godina?



kakvo je americko zdravstveno osiguranje?sta oni rade uopste?koliko ljudi umire jer nece da ih prime u boln icu jer nisu osigurani?


To je druga prica.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Jan 28, 2011 5:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
studentbgd je napisao:
Ostadoh uskracen za odgovor.

Kako ameri za 4 godine uspeju da naprave lekara opste prakse a nama treba 6 godina?

Isto je u zbiru i kod njih, samo sto oni imaju neki pre med school ili tako nesto...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Jan 28, 2011 7:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Prva i Druga godina
http://www.med.umich.edu/lrc/medcurricu ... /m1m2.html

Treca i Cetvrta godina
http://www.med.umich.edu/lrc/medcurricu ... /m3m4.html

Cetri godine i nista im ne fali. Sve preko toga je nepotrebno i kosta drzavu. Besplatno treba da bude ono sto ti treba za posao sutra sve ostalo treba da se placa u obliku dodatnih kurseva. Sta ce lakaru opste prakse genetika u najsitnija crevca? Npr. Trosenje vremena, trosenje para, produzenje studiranja i na kraju se ne seca skoro nicega. Oce da uci genetiku u sitna crevca na osnovnim studijama, zanima ga? Moze da plati ili moze kasnije da je specijalizira ako dobije specijalizaciju.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Jan 28, 2011 9:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Nisam mrgud :)
Uglavnom sam nasmejan. I nisam dezurao, bas tad sam dosao sa posla, vecerao sam i pisao (bogu hvala kucam brzo) :)
A ujutro u 6h sam otisao, na posao ponovo :) A evo i danas isto, stigao sam pre oko pola sata.
I nasao sam vremena da vam odgovorim iako se ne slazemo...
No, boze moj... :) Neko mora biti i najgori od sve dece.
Sad sto se Amera tice... To je prica koja trazi malo vise vremena pa... Malo kasnije :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pon Jan 31, 2011 4:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Ameri...
Najbolje se stvari mogu predstaviti poredjenjem... I potsecanjem kako izgleda nas fax.
Da biste predavali u seoskoj osnovnoj skoli (posao od koga svi beze kao djavo od krsta) morate (kao minimalan uslov) imati tokom faxa odslusanu i polozenu tzv. "pedagosku grupu predmeta" - pedagogija, razne metodike nastave i polozen strucini ispit za nastavnika - niti jedan prof. med. faxa kod nas to nema.
Setite se svog studiranja i situacija da se ide na predavanje iz neurologije i sprema ispit iz patofize :) I nikog nije briga... Kao da smo mi i profesori bili dva sveta - oni pojma nemaju dokle smo mi stigli sa gradivom, niti ih to intresuje. Ucili smo iz udzbenika koji su potpuno nekompatibilni sa predavanjima i vezbama, razlike u predjenom gradivu kod ljudi iste grupe na faxu su bile ogromne... Komunikacije izmedju studenata i profesora prakticno da nije bilo - ne znam kako je sada, ali cisto sumnjam da se sta bitno promenulo. Posao profesora je da predaje osnove nekog gradiva, skrece paznju na bitne stvari, prati grupu sa kojom radi, a zatim koriguje greske i svojih sdudenata i svoje, te pojasnjava nejasne stvari i stimulise na dodatno ucenje :) Kad ste to videli kod nas na faxu...
Sve se svodilo na to da sedis kuci i ucis sam, a profesora upoznas pred ispit. Realno vecina ljudi koji zavrse fax u Srbiji su samouki! A medicina je ogromna i komplikovana - bez navodjenja nekog iskusnog u njoj se lako zaluta! Nas fax nije lose zamisljen, ali je realizacija losa - sto znaci da ne valja.
U Americi nije tako - navode te dok ne naucis minimum bitan za dalji rad i usavrsavanje. Njihov skolski sistem je drugaciji i prilicno komplikovan za poredjenje sa nasim (mi pripadamo germanskoj ne anglosaksonskoj medicinskoj skoli) - da - postji premed, pa sam fax (teorijski deo), pa 3 godine, recimo, staziranja, pa specijalizacija - i sve to ukupno traje nekih 8 godina u proseku - jer nije sve bas i obavezno i dosta toga se sazima... Sve se svodi da u principu za 10-11 godina od pocetka citave price mozes dogurati do onoga za sta je u Srbiji potrebno oko 25 :) Usput nacin rada je drugaciji, selekcija isto tako... Da napravite dobrog lekara potrebno je oko 20 godina ozbiljnog rada sa njim, svuda u svetu - to je dug i skup proces (ako zaista zelite dobrog lekara - nije isto poloziti ispit, nauciti gradivo i znati to primeniti - to su sasvim tri razlicite, medjusobno na komplikovan i ne linearnom zavisnoscu povezane, stvari) - UZ ili CT ako crkne vi mozete sutra da zamenite (kupite, pozajmite ili ukradete novi), a za novog dobrog lekara je potrebno 20 godina da vam sazri od zelenog maturanta. Dvadeset godina je dugo vremena i da covek jede cokoladu svaki dan dodijace mu za par meseci, a kamoli "ono sto se ne jede". Jednog lekara jos i mozete zameniti tako sto cete "kupiti" drugog, gotovog - ali 20000 koliko ih ima u Srbiji... Ameri takve stvari shvataju ozbiljno! Mi ne.
Ova sekcija obradjuje temu kvaliteta zdravstvenih usluga - i on je los. Los je ne iz medicinskih nego iz razloga opste kulture i opsteg stanja drzave - mi sigurno idemo putem razvoja u tipicnu "banana republiku" - kombinujemo socijalizam i kapitalizam na nacin da sva roba i usluge koje nas narod kupuje su podlozne zakonima trzista i uglavnom se uvoze, a ono sto mi pravimo i pruzamo je pod kontrolom drzave i za "opste dobro"... Loša strategija razvoja zdravstva je razlog nasih problema i odugovlacenje sa reformama - pa i med. faxa. Mi nemamo realno dovoljno pametnih ljudi da izvedu reforme brzo, a nismo u stanju platiti nekog da to uradi tako za nas. Pa se stvari "prepustaju sudbini"... To je generalna boljka nase tranzicije, pa i obuke na med faxu... Nema dovoljno ljudi za kvalitetnu nastavu, nema love za obuku dodatnih, za materijalne troskove i bolju organizaciju (vezbe i predavanja su organizovani od 8h ujutro, do 7h uvece - a nema mesta gde bi ste mogli rucati na faxu :), imate predavanje na KCS do 1h, a onda morate u 1:30h stici na Bezanijsku kosu... i milion slicnih stvari koje se resavaju po principu da jednostavno tolerisete ne dolazak studenata na predavanje, jer da uskratite potpis stotini ljudi od 400 na godini i da se oni pobune postavilo bi se pitanje organizacije, a onda potrebe za vise ljudi, boljim prostorom, za sta nema love, pa u krug :)
Malo zazmurite na jednu stvar danas, da citav posao bas ne propadne, pa na jednu sutra... Zrno po zrno, dok posle godina i godina stvari prosto ne izmaknu kontroli i vas, u pocetku, dobro zamisljen sistem se ne pretvori u stihijsku borbu za prezivljavanje :) A ponavljam - obuciti dobrog lekara je 20 godina finog rada :) Ne morate vi sijati korov da bi vam on izrastao na njivi, dovoljno je malo zazmuriti i leci sa strane, prestati negovati ono dobro sto ste posijali i korov sam izraste i ugusi sve oko sebe. Dobre i korisne stvari obicno ne nastaju spontano - oko njih se valja pomuciti i u to valja ulagati - sthijskim pristupom skolovanju i zaposljavanju lekara dobijate - pa ovo sto imate i neka nam je svima bog u pomoci :)
Ameri ne rade tako :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Uto Feb 01, 2011 8:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ono sto je kod amerikanaca jako dobro to je sto je centar price na institutu na sistemu organa a ne na predmatima ponaosob ko kod nas. Uce npr. kardiovaskularni sistem i sve o njemu od jednom. Svatilu su da ne mozes da predajes anatomiju pa onda da pravis godinu dana pauze da bi predavao fiziologiju posto je to suludo to su ne odvojive celine jedne nauke i treba ih raditi zajedno tako je prosto lakse. Prva godina sistemi i njihovo normalno funkcionisanje druga godina sistemi i njihovo patolosko funkcionisanje. I milina. Treca i Cetvrta klinicki predmeti. Kod nas anatomija pa ogromna pauzetina pa fiziologija pa pauzetina pa patofiza. Mislim da je njima zato i lakse da sve prodju nego nama. Lakse je pamtiti kada se slika objedini a ne kada se secka pa se iseckani delovi sklapaju posle par godina.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Uto Feb 01, 2011 8:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 01, 2011 8:34 pm
Postovi: 6
studentbgd je napisao:
"Ministarstvo neće protocol

Dr Tatjana Radosavljević, direktor Lekarske komore Srbije, tvrdi da je protokol lečenja neophodan Srbiji, ali Ministarstvo zdravlja odbija da prihvati ovaj koncept.
- Zalažemo se za uvođenje protokola lečenja, koji bi bio obavezujući za sve doktore i na osnovu kojeg bi se vrlo lako moglo utvrditi da li je u ovakvim slučajevima reč o grešci lekara ili ne. Protokolom bi bilo propisano, recimo, koja vrsta lekova se koristi za koje bolesti itd. Tako bi se mogla utvrditi odgovornost lekara, ma kakav bio ishod bolesti. Ne bi bilo lekarske greške, tj. znalo bi se kad je lekar prekršio protokol i radio „na svoju ruku“. Mi nemamo čak ni registar lekarskih grešaka, već za svaki pojedinačni slučaj moramo da molimo sud da nam prosleđuje podatke - kaže ona.
- Ipak, kada god se ova ideja pomene na sastanku, Ministarstvo je osporava pod tvrdnjom da se protokoli veoma brzo menjaju. Da su protokoli loši, ne bi ih imala Velika Britanija i Amerika! Zašto bi Srbija bila izuzetak?!"

Preuzeto sa http://www.kurir-info.rs/vesti/ko-je-kr ... -71082.php

meni je lakše da radim po protokolu,samo kad bi bili dostupni,sama ih kopiram,posudjujem,i sl
lepo je nešto komentarisati,ali jedno je sedeti sa ove ,a jedno sa one strane vrata ambulante
ja eto radim jedno i drugo i ne mogu a da ne tražim dobre i loše strane pružanja zdravstvenih usluga,
svake noći legnem s mišlju da nisam nešto previdela sa ovih mojih deset prstiju i litmankama koje mi je kupila majka,jer nemama lab,nemam spec na 20 km,
ako pošalješ dalje nisi dobar lekar,ako ne pošalješ kažu misli da je bog,
moje dete manje ima hroničnu bolest,pored svih mojih znanja,uz pomoć spec puno puta nismo u stanju da joj pomognemo,toloko puta se razočaram zašto nismo više naučili,više izmislili,više se trudili......kao čovek nemam reči za majku što je izgubila sinčića,nadam se da naći barem delić utehe na sudu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Uto Feb 01, 2011 9:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 01, 2011 8:34 pm
Postovi: 6
sasasa je napisao:
Gospodjo ja nisam ubio vase dete...
Zao mi je zbog onoga sto ste preziveli... Isto tako mi je zao sto niste razumeli ono sto sam pisao. Ja sam samo iskreno rekao kako izgleda Srpska medicina. Ko msli da ja nisam u pravu neka pogleda oko sebe :) Medicina je organizovani sistem koji veoma mnogo kosta. Onaj ko vam kaze da to sve moze i za 100 puta manje para - ili vas laze ili blago receno pojma nema o cemu govori. U Srbiji ima puno lekara koji sjajno rade svoj posao bez i jedne zalbe, ali kada pokusamo reci da nam nije lako - uvek neko izvuce pricu da smo mu ubli dete, da je iza neke hirurske klinike "sajam automobila", da smo puni ko brod... Etc.
Ja svaki drugi dan vidim neko sranje slicno onome koje se vama dogodilo... Ali kada pokusam napisati da to ne valja, onda ja ispadnem zlikovac :)
Narod veruje da mi treba da radimo iz humanosti... Super - nadjite mi 20000 natprosecno inteligentnih ljudi, voljnih da prodju 20 godina paklene obuke pa potom rade za sicu dok ih svi smatraju negativcima i ubicama dece i imacete najbolji zdravstveni sistem na svetu.
Na zalost toga ima samo u Diznilendu. Zasto je lose imati porodicu i zeleti dobro za njih? Sto mi nebismo mogli dobiti razumnije radno vreme - ono sto je na papiru toga se niko od nasih sefova ne pridrzava :) Losom selekcijom kadrova i insistiranjem na prikrivanju svega, velicanjem lazne humanosti dosli smo do toga da sve celne pozicije zauzimaju ljudi koje iskreno zabole za bilo cije dete - ja poznajem te ljude i verujte mi da je to istina - jedino takvi prezive nase obrazovanje.
Mi stvari posmatramo iz drugacije perspektive - najsmesnije je sto se verovatno slazemo da ovako ne valja, ali se nikada necemo naci na istim talasnim duzinama. 20000 prosecno dobrih lekara, vrednih ljudi sa normalnim zivotima bez politicke korektnosti i laznog moralisanja je ono sto je ostvarivo i znacajno bi popravilo zdravlje svih. Vama niko ne brani da sanjate o 20000 vitezova na belim konjima, ali cisto sumnjam da tako nesto postoji.
Sto se osiguranja koje svi placamo tice - istina je da tek oko 1/5 do 1/4 stanovnistva placa za sve - ostali su deca, penzoneri, nezaposleni, ljudi koji primaju minimalac... I ne palacaju gotovo nista. Strancima se mora platiti oprema, lekovi i sve ostalo sto uvozimo - inace tuze - a nama sta ostane. Sto se lekarskih plata tice - ona je izmedju 50 i 90 hiljada mesecno (ako nemate neku titulu ili politicku funkciju - a to je druga prica i nema mnogo veze sa medicinom - ti ljudi su stcajem okolnosti lekari, pa im se na bolnicu fakturise novac koji zaradjuju od politike, da nisu lekari bio bi im slan negde drugde). Nije malo za nase uslove... Ali prosecan sef seoske ambulante, specijalista opste medicine, koga niko ne zarezuje 2% ima vise zavrsene skole od vecine direktora i onih ekonomista koji izlecu sa TV na svakom koraku kao veliki autoriteti. Znate li da deca sa zavrsenom srednjom farmaceutskom koja rade u apotekama Beogradu imaju vecu platu od mene - posle 15 godina skolovanja. Ja sam danas u 8h ujutro otisao u op. salu i izasao sam vecerasu u 7 - i niko mi nije platio dinara preko moje osnovne plate za to. I ne trazim. Ali zsto bi se to kog djavola meni moralo svidjati? Meni je iskreno zao sto je vasa plata 3 puta manja od moje - ali zar to znaci da ja trebam raditi za eksere? Intresantno je jos jedno - vi se ni jednog trenutka niste pitali kakav sam ja lekar :) Dobar, los ili najgori od sve dece... I to je fakat - vecina nasih pacijenata smatra da se mi bogatimo na njihovoj muci, gleda nas sa podozrenjem i doceka na noz kada se pozalimo... Vi nas ne volite - pa sto bismo mi kog djavola voleli vas?! Kazem, iskreno mi je zao zbog vaseg gubitka, ali opet cu to reci - kad vec ubijamo decu - nemojte dolaziti kod nas! Ja nikog ne teram da dodje kod mene, ako se neko ne slaze sa mojim lecenjem neka ode drugome - rado cu mu (radi objektivnosti) preporuciti 5 ljudi koji mene licno ne podnose :) Znate li vi koliko puta su se na mene derali ljudi nad kojima sam bdio nedeljama za dzaba - jer oni "imaju prava", a onda odu kod onog prevaranta sa VMA sto prodaje cajeve koji lece rak i zveknu 40000 za teglu sušenog maslacka :) O.K. i to je njihovo pravo - coveku niko ne moze uskratiti pravo da bude budala ako to zeli :) Ali ako drzava i autoriteti podrzavaju glupost i neznanje tu onda vec nesto ne valja. Dobri ljudi nam odlaze - normalni, skromni, vredni ljudi koji dobro znaju svoj posao nam odose za inostranstvo ili napustaju klinicku medicinu da bi se bavli necim drugim - i to stvarno, nekoliko mojih prijatelja je vec otislo prosle godine, a nekoliko se sprema da ode ovog proleca. Ostaju nam isluzeni, losi i beskrupulozni - oni koji u ovom haosu vide priliku za bogacenje (ne od medicine nego od varanja naroda! To sto to rade u bolnici u belom mantilu je samo predstava i nema mnogo veze sa medicinom.) Ja ne zelim da se obogatim - zelim da zivim normalno. Ako to ne mogu od ovog posla ili ovde radicu nesto drugo ili negde drugde - a vi se lecite kod vracara :)

želela sam da iz ovog foruma izvučem nešto što će mene sačuvati od kardinalnih grešaka,ali ipak osećam samo mržnju i nisam prenaglasila reč
moja deca neće raditi u zdravstvu,radiće negde gde ih neće omalovažavati,gde im neće svako biti kriv,biti čovek nauči se u porodici,na fakultetu su se 7 godina trudili da mi ubiju i ono malo samopoštovanja,puštali me po satima da čekam na hodniku za mrvu znanja,od nas 30 u grupi ja nisam od gužve mogla da vidim krevet a ne pacijenta,
i pored svega pomoći čoveku je moralna obaveza,leo osećaj,naš posao,obaveza
molim vas pišite,ali poštujmo jedni druge,mi ovde ne poznajemo se a tako teške reči padaju

nema reči koje bi opisale tugu majke,nema ništa što bi bol moglo ublažiti,kad izgubi dete


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Sre Feb 02, 2011 12:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Protokoli...
To nije jednostavan posao, kako vecina ljudi misli i ne moze se uraditi brzo!
Evo vam primer - Englezi su sedam godina pravili protokol urgentnog zbrinjavanja trudnica povredjenih u saobracajnim nesrecama... Pazite koje je to detaljisanje: uska grupa populacije, jedna situacija... Istrazivao se mehanizam povredjivanja, tipicne povrede, nacin zbrinjavanja, najcesce greske, prognosticki faktori - 7 godina, u citavoj zemlji! I mi onda, recimo, uzmemo njihov protokol i prepisemo... Kad ono medjutim - najcesce povrede kod njih su povrede stomaka zbog nepravilnog vezivanja i vazdusnih jastuka... Resenje obuka i prevencija. A kod nas su to povrede glave i vrata, zbog neispravnih automobila i ne vezivanja :)
Deca... Kod njih je isofix standard fixiranja sedista, u nas ga samo oko 10% automobila ima...
I vi da ne povredite protokol odma saljete na UZ - da proverite da li je doslo do povrede i odlubljivanja posteljice... A pacijentkinja ima IC krvarenje... Ako je posaljete na skener, a izgubi dete vi ste krivi jer ne postujete standardnu proceduru... Onda ce svaka budala da stiti sebe i salje na UZ (jer cik ti dokazi da je bilo neuroloskog deficita u fizikalnom nalazu) i time da gubi vreme.
Sakati protokoli su opasna stvar! Protokoli koji ne vode racuna o nasoj patologiji i mogucnostima nasih ustanova doneli bi rasulo, a ne red.
Ameri skeniraju svaku povredu glave sa poremecajem svesti - gde mi to da uradimo, ko ce da ocita te snimke, ko ce da obuci ljude da citaju snimke...
Muljanje ljudi nije u intresu ni pacijenata ni lekara - NEMA ZAPADNE MEDICINE ZA SRPSKE NOVCE! Vi ne mozete ocekivati da neko procita kratki prirucnik o ocitavanju MRI snimaka i onda da bezbedno leci ljude... Protokoli su obicno rezultat zrelosti jednog ozbiljnog zdravstvenog sistema. Srpski nije ni ozbiljan, kamo li zreo.
Mi nismo u stanju da resimo neke 1000 puta jednostavnije stvari, a ne standardizaciju zdravstvenih usluga. To je kao da niste jos naucili da zasijete kozu, ali posto je to prosto i vec ce doci na svoje vi odma krecete da operisete pankreas, jer je to vasa stvarna ambicija.
Da ne duzim - mi nismo u stanju da standardizujemo zdravstvene usluge jer nemamo jasnu, realnu i objektivnu sliku kako nas zdravstveni sistem izgleda. A na saznavanju toga se ne radi! To mora prvo, prvo da vidimo kako stvari stoje i sta realno mozemo - a onda prica sta se mora! Ne mozete vi da trazite od ljudi da urade uspesno ono sto realno ne znaju, sto nikada nisu ni videli, a kamo li ucili ili ne daj boze radili. Ne mozete ocekivati isti ishod lecenja kao na zapadu sa nasim dijagnostickim mogucnostima. Mi lecimo odokativno.
Praksi da neki pametnjakovic procita nesto u knjizi ili casopisu, a onda to uradi pa sta bude (obicno su to nekakvi sefovi ili nacelnici, kojima se ne sme prigovarati ako ti je posao mio), pa onda, ako ima srece da pacijent prezivi soli kolegama pamet kako je to, eto, moguce - treba stati na kraj. To je opasno.
Evo jos par detalja - svojevremeno sam video da vozaci saniteta i u kucnom lecenju muljaju sa gorivom tako da obidju po 5 ili 10 pacijenata u jednom "krugu" (oko 10km), a onda daju na potpis naloge kao da su isli tamo vamo 5 ili 10 puta (oko 40-80km). Tahograf i kilometraza se nasteluju (u ovlascenom servisu koji je legalno odabran tenderom) i to sve plati fond, uredno. I - mi to nismo u stanju srediti, II - bez znanja uprave firme ne mozete izvesti takvu muljazu (zbog servisa), III - nema apsolutno nacina (t,j, volje) da se to dokaze. To je smisljeno u vreme kada se sa fondom ratovalo za svaki dinar da bi se pokrili troskovi ustanove... Ko garantuje da te pare nisu jednostavno pokradene? A to su male pare! Sitna kradja. Nasi su zakoni tako podeseni da je gotovo nemoguce pratiti tokove novca u zdravstvu... Fakturisu se uredno rukavice i maske za svaki pregled - iako nase sestre previjaju bez toga... Nema kontrole, nije predvidjena, realno je ne ostvariva u zakonskom okviru koji je za to predvidjen...
To sto sam opisao su sitnice... Ali kao sto rekoh - zrno po zrno :) Strasno se rasipa.
Jedan od razloga je moralisanje da mi uvek radimo maximalno odgovorno, humano... Da je to nasa duznost... Isticanje da se, eto, vecina trudi ali "treba odvojiti zito od kukolja" i da ce onda stvari biti super... Nece. Sistem ne valja. Drzavna uprava stalno navodi narod na misljenje da su lekari krivi za sve - jesmo za dosta toga... Ali zakonodavac obeca nesto neostvarivo, a onda se nadjete u situaciji da vi odlucujete ko ce pre na CT ili operaciju od 50 koji imaju potpuno jednako pravo - to zagolica i najjace karaktere... A nije i svima dopusteno da donose takve odluke... Onda odjednom neko sa platom od 100k dinara mesecno kupi stan od 200k evra i novog BMW-a. Nema zlih pojedinaca koji koce nas put u bolju buducnost - ljudi su takvi kakvi su, a mi nismo nista bolji. Reforma zdravstvenog fonda, realno sagledavanje mogucnosti, kontrola, otvoren dijalog bez pretnji i posledica po onoga ko nesto kaze - to nije ucinjeno u poslednjih 10 godina...
I onda se prica o protokolima... To je kao da nemate para da platite struju, ali zato imate "realan plan" da kupite Mercedes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Feb 04, 2011 2:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
Svakacast za sasasa... Slazem se sa svime sto je napisao...
Jos bih dodala da se ne slazem sa studentbgd da je najbitnija stvar da li fakultet traje 4 ili 6 godina. Mislim da bi mnogo pametnije bilo da ovaj nas beogradski fakultet prepolovi broj studenata koji se upisuje jer je nemoguce sa grupama od po 20 studenata ista uraditi. Koliko mi se samo puta dogodilo da me asistentkinja posalje da uzmem anamnezu i uradim fizikalni pregled a da pacijent nece da saradjuje jer ga je do tada vec pregledalo 20 studenata i uzeta mu je 20 puta anamneza pa mi onda ostaje samo da citam istoriju bolesti. I na kompletnim vezbama procitam nekoliko istorija bolesti (koje se i ne trudim da pamtim) a onda se svrljam po hodniku sa ostalim kolegama dok asistentu ne dosadi pa nas posalje kuci. Ovom fakultetu je izgleda u cilju da uzme sto je vise para moguce a za studente ih boli... !!! I Novi Sad i Kragujevac su prepolovili broj studenata koje upisuju a grupe su im od po 6 studenata za razliku od nasih u kojoj nas ima 15-20 i uopste ne razumem zasto to ne moze i Beograd???!!! Znam da to meni trenutno nista ne bi pomoglo ali bi se bar izbeglo da naredne generacije imaju ovakvu "nastavu". Bila sam na fakultetu u Novom Sadu prosle godine i na fakultetu u Kragujevcu pre mesec dana i moram reci da sam ozbiljno pocela da se razmisljam gde je zapelo u Beogradu??? Kragujevac koji je do pre par godina bio rusevina sada izgleda bolje nego nas fakultet (i spolja i iznutra), imaju bolju opremu, manje studenata a studenti od prve godine studija imaju svoje mentore kojima se obracaju za sve sto im nije jasno!!! Ja profesore vidjam samo na ispitima a u vreme konsultacija vrata od kabineta su cesto zakljucana... Ranije sam se cudila kako je moguce da Beograd dobije akreditaciju medju poslednjima ali posle par godina mi je sve postalo jasno...Na kraju krajeva mi je zao sto sam upisala studije ovde iako je Novi Sad blizi gradu u kome zivim - ali eto... Tada su svi govorili kako je Beograd najbolji i ja nasela!

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kadinalne greske i sujeta
PostPoslato: Pet Feb 04, 2011 2:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 17, 2009 10:45 pm
Postovi: 49
Svakacast za sasasa... Slazem se sa svime sto je napisao...
Jos bih dodala da se ne slazem sa studentbgd da je najbitnija stvar da li fakultet traje 4 ili 6 godina. Mislim da bi mnogo pametnije bilo da ovaj nas beogradski fakultet prepolovi broj studenata koji se upisuje jer je nemoguce sa grupama od po 20 studenata ista uraditi. Koliko mi se samo puta dogodilo da me asistentkinja posalje da uzmem anamnezu i uradim fizikalni pregled a da pacijent nece da saradjuje jer ga je do tada vec pregledalo 20 studenata i uzeta mu je 20 puta anamneza pa mi onda ostaje samo da citam istoriju bolesti. I na kompletnim vezbama procitam nekoliko istorija bolesti (koje se i ne trudim da pamtim) a onda se svrljam po hodniku sa ostalim kolegama dok asistentu ne dosadi pa nas posalje kuci. Ovom fakultetu je izgleda u cilju da uzme sto je vise para moguce a za studente ih boli... !!! I Novi Sad i Kragujevac su prepolovili broj studenata koje upisuju a grupe su im od po 6 studenata za razliku od nasih u kojoj nas ima 15-20 i uopste ne razumem zasto to ne moze i Beograd???!!! Znam da to meni trenutno nista ne bi pomoglo ali bi se bar izbeglo da naredne generacije imaju ovakvu "nastavu". Bila sam na fakultetu u Novom Sadu prosle godine i na fakultetu u Kragujevcu pre mesec dana i moram reci da sam ozbiljno pocela da se razmisljam gde je zapelo u Beogradu??? Kragujevac koji je do pre par godina bio rusevina sada izgleda bolje nego nas fakultet (i spolja i iznutra), imaju bolju opremu, manje studenata a studenti od prve godine studija imaju svoje mentore kojima se obracaju za sve sto im nije jasno!!! Ja profesore vidjam samo na ispitima a u vreme konsultacija vrata od kabineta su cesto zakljucana... Ranije sam se cudila kako je moguce da Beograd dobije akreditaciju medju poslednjima ali posle par godina mi je sve postalo jasno...Na kraju krajeva mi je zao sto sam upisala studije ovde iako je Novi Sad blizi gradu u kome zivim - ali eto... Tada su svi govorili kako je Beograd najbolji i ja nasela!

_________________
Glasanje za specijalizaciju: http://doktormedicine.weebly.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 70 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: