Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Higijena u zdravstvu
PostPoslato: Sub Dec 05, 2015 5:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 06, 2013 12:02 am
Postovi: 28
Poštovanje,
Zanima me koliko ljudi zapravo mare za higijenu u zdravstvu. Eto ja se raspravljam sa medicinskim osobljem,tehničarima i lekarima ali džaba. Advokat za prava pacijenata kojeg sam kontaktirao u vezi u neke druge teme je pokazao da je lažov teški.
Naime meni izuzetno smeta da mi na pulmologiji doktorica ili doktor osluškuju disanje sa slušalicama koje koriste i za druge pacijente. Mnogi pacijenti se znoje i izbacuju razne bakterije i viruse na površinu. I onda doktori sa tom pločicom koju stavljaju na leđa i grudi pacijenta prenose sve te viruse i bakterije sa jednog na drugog pacijenta. Ja sam uspeo nekako da izmolim da jedna doktorica pulmolog kao dezinfikuje tu pločicu pre nego što me pregleda ali moram svaki put da je zamolim i onda uzme neko sredstvo i obriše neverovatno brzo tako da ne znam kada uspe da eliminiše toksine. Da bi se dezinfikovalo treba obrisati sa dezinfekcionim sredstvom ali malo sporije da ima kada da deluje. Mislim da 10 tak sekundi nije dugo za dezinfekciju ali izgleda da je i 2 do 3 sekunde previše dugo za doktoricu. Oni bi rekli da se nema vremena jer ima puno pacijenta. A baš zbog nehigijene nas i ima mnogo. A i kada npr gastroenterolog opipava abdomen pacijenta on ne opere ruke pre toga a opipava na desetine pacijenata redom a taj doktor hvata i kvake kada ulazi u ordinaciju i izlazi iz nje a razni ljudi kašlju u ruke i hvataju kvake i isto tako prenosi bacile sa jednog pacijenta na drugog. I isto tako na rentgen snimanju bilo čega,ne dezinfikuju ploču na koju pacijenti stavljaju svoje golo telo. Npr kod rentgena pluća tehničar ne obriše ploču sa alkoholom ili nekim drugim dezinfekcionim sredstvom a pacijent za pacijentom se snima i ostavlja svoje viruse i bakterije na ploči da bi ih pokupio sledeći pacijent. Isto tako na irigografiji nisam siguran da li dezinfikuju za svakim pacijentom što bi posebno trebalo.Tamo u creva ubacuju kontrast u navodno čista creva,ali da li baš svi dobro očiste creva. I onda obavezno creva ne izdrže i nešta kontrasta sa stolicom koja se možda jedva primeti izađe na sto gde leže posle drugi pacijenti. Pre pregleda nisam pitao da li dezinfikuju što i danas žalim. Nemam nameru skoro na takav pregled jer je sve u redu ali i ako ikad budem morao da opet idem unapred ću da vidim da li će mi dozvoliti da lično obrišem alkoholom rentgen ploču ili neću ići na pregled.A možda ću i da se obratim njihovim nadređenima. Ovo je verovatno smešno i čudno mnogima,ali nekada su lekari operisali a da nisu oprali uopšte ruke i to je tada bilo normalno. I šta mislite kako su reagovali i lekari i pacijenti kada je neko prvi spomenuo da bi trebalo da peru ruke. Taj neko prvi je bio smatran čudakom. Inače neki lekari i tehničari se slažu sa mnom,ali onda nađu neko kao opravdanje zašto to ne može da se sprovede u delo. Želeo bih da znam kakvi su ljudi u ovoj državi. Da li ima neko ko misli kao ja? Nekada su u prodavnici na kasi uzimali novac a potom dirali hleb koji smo kupili, istim rukama. Sada se u rukavicama daje hleb i stavlja u papirne kese. Sada je to normalno. A pre 15 godina? Ko je prvi to spomenuo smatrali su da preteruje i fantazira.
Hvala na vremenu za čitanje ovog teksta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Higijena u zdravstvu
PostPoslato: Pon Dec 07, 2015 11:51 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Потпуно си у праву али ситуација је још гора него што мислиш. На пример знам да се понегде купују пластични хируршки инструменти за једнократну употребу а после употребе се не бацају него стерилишу. Јадна ли је таква стерилност!

Када лекари говоре обичним људима да треба да перу руке после тоалета ваљда мисле да то за њих не важи јер њима ништа не може да се деси. Или шта?!

Прочитај шта сам на мом сајту http://www.aca.rs написао у Савети, Здравље па под Мобилни телефон.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Higijena u zdravstvu
PostPoslato: Uto Dec 15, 2015 11:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 15, 2015 11:49 am
Postovi: 4
Smatram da je higijena obavezna i iznimno bitna stavka u zdravstvu, posebice što svaki dan u svim bolnicama, salama i ordinacijama cirkulira veliki broj ljudi, različitih bolesti i zdrastvenih problema.. Ono što je postala sve češća pojava jest da ljudi nakon što borave par dana u bolnici pokupe neku bakteriju ili infekciju s kojom se moraju boriti..Tako da sam ja svakako za strožu i kontroliraniju higijenu u svim zdrastvenim ustanovama..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Higijena u zdravstvu
PostPoslato: Ned Jul 07, 2019 10:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 06, 2018 3:31 pm
Postovi: 35
Ni posle ovoliko vremena nema promena. Sve te stvari i ja primećujem i užasno me nerviraju. Slažem se da se gomila ljudi navuče štošta zbog nehigijene po bolnicama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Higijena u zdravstvu
PostPoslato: Uto Jul 09, 2019 10:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Али они за то криве прекомерну употребу антибиотика а не њихову нехигијену.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Higijena u zdravstvu
PostPoslato: Sre Okt 09, 2019 7:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 06, 2018 3:31 pm
Postovi: 35
Pa naravno, uvek se nadje neki drugi krivac... Kao i svuda.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: