Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: vsd
PostPoslato: Pon Apr 10, 2006 9:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 05, 2006 1:10 am
Postovi: 24
Lokacija: centar grada beograda
vsd,asd,vcc da li bi neko mogao da mi objasni sta znace ove skracenice?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 11, 2006 8:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
vsd - Ventrikularni Septalni Defekt - Rupica u delu međukomorske pregrade. Omogućava mešanje oksigenisane (bogate kiseonikom) krvi iz leve komore i kiseonikom siromašne (venske) krvi iz desne komore.

asd - Atrijalni Septalni Defekt - Rupica u delu međupretkomorske pregrade - takođe omogućava mešanje venske i arterijske krvi iz desne i leve pretkomore.

vcc - ne znam, u kom kontekstu je ta skraćenica?

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 11, 2006 10:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 3:43 pm
Postovi: 72
Lokacija: BGD
Filipe, ne bih da otvaram novu temu ali me zanima da li bi mogao da mi pojasnis neke stvari u vezi tumacenja rezultata EKG Holtera? Tamo takodje postoje neke skracenice koje ja pojma nemam sta predstavljaju :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 12, 2006 2:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Tu ima ogroman broj skraćenica, nikako mi ne mogu sve pasti na pamet, najbolje napišite one koje vas zbunjuju, pa ćemo o njima.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 12, 2006 5:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 3:43 pm
Postovi: 72
Lokacija: BGD
Filip je napisao:
Tu ima ogroman broj skraćenica, nikako mi ne mogu sve pasti na pamet, najbolje napišite one koje vas zbunjuju, pa ćemo o njima.


Super, hvala!

Necu ulaziti mnogo u detalje samo me zanima sledece:
"ST episode minutes totaled 22. The maximum Delta ST change was -1.3.
Total ST minutes CH1: 19
Total ST minutes CH2: 0
Total ST minutes CH3: 3

Max Delta ST Depression -1.3 at 8:29@CH1
Max Delta ST Elevation +5.1 at 8:16@CH2
Max ST episode 6 minutes at 8:53
Max HR in ST episode 167"

Ima zaista mnogo podataka ali ovo je crvenim pa me malo brine :oops: Inace doktor rece da kod mene nije ustanovljena aritmija na koju sam se zalila i zapravo je ustanovljeno da meni tahikardija pravi problem. To "preskakanje" srca na koje sam se ja zalila je zapravo u trenutcima kada mi sa nekog ustaljenog ritma srce ubrza.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 13, 2006 2:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
ST je oznaka za deo EKG zapisa koji se naziva ST segment. ST epizoda znači da su ST segment i J tačka (još jedna stvar u EKGu)istovremeno bili u depresiji (spustili su se u odnosu na osnovnu liniju EKGa) većoj od 1 mm u periodu dužem od jednog minuta. Pošto aparat treba da beleži sve što se dešava 24h (nekad i duže) potreban je specijalan matematički postupak da bi se svi ti podaci analizirali, jer ne može lekar da sedne i gleda sve to zabeleženo za 24 h npr, trebalo bi mu barem toliko sve da pregleda. Zato se postupak automatske analize tih podataka i njihovo zapisivanje u zbirnom obliku zove delta analiza (tako se zove firma koja je to smislila).
Evo gde je ta J tačka
Slika
A evo i delova EKGa sa ST segmentom
Slika

CH je kanal, obično postoje tri kanala CH1, CH2 i CH3 u kojima se odvojeno beleži aktivnost srca.

Max ST delta depression -1.3 at 8:29@CH1 znači da je u kanalu jedan u 8h 29 minuta zabeležena najveća depresija ST segmenta od svih ST depresija koje ste imali u toku ta 24h i da je ona iznosila -1.3 mm, ovo je veća depresija nego što treba i ukazuje na nedostatak kiseonika, Elevation je uzdizanje ST segmenta, ali u holter analizi nema značaj koliki ima depresija.

Max ST episode 6 minutes at 8:53@CH1 znači da ste imali ST epizodu u 8 i 53 koja je trajala 6 minuta u kanalu 1. Ovo ne treba da bude ovako.
Max HR in ST episode 167" znači da vam je u toku jedne ST epizode srce kucalo 167 otkucaja u minuti.

Total ST minutes CH1: 19
Total ST minutes CH2: 0
Total ST minutes CH3: 3
Trajanje ST elevacija ili depresija zajedno u toku rađenja holtera u svakom kanalu ponaosob.

Ovakav zapis označava da ste imali tahikardiju (ubrzan rad srca) i da je u toku tahikardije postojalo smanjeno snabdevanje srca kiseonikom. Otkud to, moglo bi da se vidi nekim drugim pregledom, taj prolaps mitralnog zaliska (video da imate to na drugoj temi) bi mogao da dovede do toga jer povećava naprezanje srca, ali bi to sve zavisilo i od stepena regurgitacije, ako je on mali, onda je sve ovo (i nalazi) relativno OK. Možda vam je i malo deblji zid leve komore (vidi se na UZ srca).

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 13, 2006 8:38 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 3:43 pm
Postovi: 72
Lokacija: BGD
Filipe, veliko hvala na ovom pojasnjenju!
Sto se tice zadebljanja srca sa jedne strane - da, UZ je pokazao zadebljanje leve strane srca (imam ako sam dobro zapamtila naslage kalcijuma). Znaci, sve u svemu nema razloga za preteranu brigu :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 13, 2006 10:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 05, 2006 1:10 am
Postovi: 24
Lokacija: centar grada beograda
hvala Filipe na informaciji. Sin mi je umro od svega toga a imao je i cor aorte, s obzirom da mi lekari nisu nista objasnili ovo je bio jedini nacin da saznam sta mu se desilo. Hvala jos jednom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 14, 2006 9:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
@s.and.i
Ne, ali su kontrole potrebne.

@dusicalazicic
Žao mi je da to čujem, u svakom slučaju nadam se da ćete imati puno zdrave dece. Srčane mane uglavnom nisu nasledne.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 14, 2006 11:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 05, 2006 1:10 am
Postovi: 24
Lokacija: centar grada beograda
s obzirom da sam rodila blizance da li postoji mogucnos da i drugi ima neke probleme. Njemu je radjen ekg i sve je bilo u redu ali da bi se otklonila svaka sumnja verovatno bi trebalo da se uradi i uz. On za sada nije pokazao nikakve znake bilo kog srcanog oboljenja kao sto je plavilo usana itd


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 16, 2006 2:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Najverovatnije je sve u redu kada je sve to što kažete tako kako jeste, ali ja mislim da bi morao da se uradi i UZ, svake sigurnosti radi.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: