Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Tumacenje ultrazvuka
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 6:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 29, 2008 6:16 pm
Postovi: 5
Lokacija: pirot
TA 120/80 ,p.70/ min,cor:rad pravilan,levo parasternalnu sistolni sum 3/6.
EKG:sinusni ritam,ekstremna desna devijacija,AQRS 123 stepena,trabekularni kompleks rSr u V1 I V2 u Rs u S1 I V6
Eho srca:normalna venska drenaža.sistus solitus,IAS ocuvanog kontinuiteta,mit.val.pmk lako izduzen,koaptacije normalna,Dopplerom se registruje blaga Mr ¼ u normalnu lpk.LK normalne velicine I kontraktilnosti,EF 60%.Aorta neprosirena ,trivelarna.Desne srcane supljine bo Dopplerom se registruje holosistalna TR 2/4 I blaga PUL.REG. Perikarg bo.
Dg. Block rami dex.fas His
Insuff.val.tricuspidalis
Th.Nihil

Moze li neko dami objasni sta sve ovo znaci i sta je to blok srca!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 9:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
blok desne grane nije nikakav "zastrasujuci" nalaz sam po sebi. to znaci da se impulsi sporije prenose kroz desnu stranu srca (inace, impulsi ne idu zajedno nego levo i desno), da budem najkraci. odredjeni broj ljudi ima od rodjenja ovu pojavu, cesce se srece kod mladih muskaraca.
da li vam je oduvek bio prisutan u ekg-u?
koliko imate godina, i zasto ste isli kod kardiologa? od kada je prisutan sum na srcu i da li se pojavio naglo? da li ste nekada probali drogu (intravenski)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 1:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 29, 2008 6:16 pm
Postovi: 5
Lokacija: pirot
Imam 19 godina,NIKAD NISAM PROBAO DROGU A NI NE NAMERAVAM,ali volim malo vise da popijem,i da li ce ovo da utice na to da vise ne smem da pijem.Sum na srcu mi se javio u prvoj godini srednje skole ali doktor (opste prakse) je rekao da to nije nista ozbiljno i da nije nista.Sad sam uradio ultrazvuk i receno mi je da imam blok srca i eto.Pri vecim opterecenjima nemam nikakve tegobe.meni je bitno dal to moze da se izleci,dali ja mogu da pijem alkohol,mislim bar na dva tri piva,i dali to moze da se pogorsa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 2:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 29, 2008 6:16 pm
Postovi: 5
Lokacija: pirot
Pa u osnovnoj skoli nisam imao nikakve smetnje i onda u prvoj srednje na sistematskom su mi nasli sum.i mozda bude bitno ali kao mali sam imao naslednu bronhijalnu astmu ali sada vise nemam problema sa tim.Od petog osnovne vise nemam problema sa astmom (pio sam mnogo cajeve i to mi je najvise pomoglo).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 5:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
blok desne grane ZABORAVI kao problem!
nalaz na mitralnoj i trikuspidnoj valvuli je nesto sto mora da se tokom zivota kontrolise ultrazvucnim pregledima! tokom zivota ce mozda biti potrebe da se nekada ukljuci neki lek, a mozda u kasnijim decenijama i da se operise.
pre svake stomatoloske i druge intervencije kojom potrebna je antibiotska zastita!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 9:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 29, 2008 6:16 pm
Postovi: 5
Lokacija: pirot
A alkohol.dal mogu da pijem bar dva tri piva bez posledica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 07, 2008 2:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 29, 2008 6:16 pm
Postovi: 5
Lokacija: pirot
Takodje sam primetio da u poslednje vreme imam bol na levoj strani srca posle umora i da se veoma lako umaram.Sta to treba da znaci da znam dal da si kupim mesto u groblju za svaki slucaj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 11, 2008 9:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 11, 2008 9:47 pm
Postovi: 10
Hoce li mi neko protumaciti ultrazvuk srca koji glasi:Aorta svijetlih zidova,normalnog dijametra u korjenu,ocuvane separacije AoV trolisna,sa AR 2+.Lijeva pretkomora dilatirana 49mm,bez stranih masa u njoj:lijeva komora normalnih zidova i kavitarnih dimenzija,ocuvane EF oko 60%.Mitralna valvula fibrozno izmijenjena uz MR 2-3+ i sistolno podrhtavanje PML.Desna komora normalnih dimenzija uz TR 1-2+ i kompetetna PV perikard bez slobodne tecnosti. Da napomenem da je predlozena operacija,o kakvoj se operaciji radi kakav je ishod itd.upitanju je zenska osoba 60 godina,imala laksi mozdani udar pre pola godine


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 12, 2008 12:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
za Nikolau: moze jedno do dva pica. psiholoski strah od bolesti i strpenja da li je izlecenje potpuno mnogima zagorcavaju zivot nakon virusnog miokardita. ako su sva ispitivanja bila u redu, mozes eventualno kod jos nekoga (kardiologa) proveriti misljenje, ako je i tu nalaz da je miokarditis prestao, ne obracaj paznju na simptome.

za Maladju: osoba svakako treba da prihvati operaciju zamene mitralnog zaliska, slog je i nastao zbog toga sto je takav osteceni zalistak pogodan za razvoj tromba koji "ode" u mozak, najkrace recno. ta osoba bi EVENTUALNO mogla jos neku godinu uz lekove da funkcionise, ali ce kasnije srce propasti, a i bice sve starija - tako da kada je obim tegoba natera na operaciju moze biti kasno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 17, 2008 6:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 11, 2008 9:47 pm
Postovi: 10
Operacija je znaci neizbjezna,e sad me zanima kako srce funkcionise posle operacije ugradnje novog zaliska posto lijeva pretkomora ostaje uvecana dr. kaze da u zdravog srca u pretkomoru stane oko 50 ml.krvi a kod nje je 93 ml. pa je to i dalje pogodno za stvaranje novog ugruska koji ako bi opet dospio u mozak nebi bio kao prosli put.Mene zanima sta ce biti sa ovim uvecanjem ono ostaje i posle operacije to znaci i dalje ce biti pogodno za stvaranje tromba,koliko je ta operacija zamjene zaliska teska ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 23, 2008 10:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 11, 2008 9:47 pm
Postovi: 10
Danas sam bio u NS kod kardiologa (radi privatno) koji je napisao ovu dg: Vitium aortico mitrale. Insufficientia valvulae mitralis et valvulae tricuspidalis. Cardiomyopathia valvularis comp. Status post IVC Tad me dr. pitao da li osoba uzima sintrom, ja sam rekao da ne uzima na sta se sam uvjerio iz prilozene dokumentacije i rekao mi da bi to trebalo uzimati e sad kako da ja to kazem mom dr.mislim da mu bas nece odgovarati pa pitam da li je to bas neophodno (sintrom). Do sada koristi ove lekove: zorkaptil,aspirin,moniklor,bromazepan, oikamid, sortis i lasix na treci dan mislim da nisam nesto izostavio


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 24, 2008 12:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
sintrom je neophodan, stiti je od sloga!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 01, 2008 9:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 11, 2008 9:47 pm
Postovi: 10
Moze li mi neko ukratko objasniti o koliko teskoj operaciji srca se ovde radi
1.Rekonstrukcija mitralnog zaliska
2.Anuloplastika trikuspidnog zalistka
Intraoperativna procena sa TEE.
Unapred zahvaljujem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 1:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
radi se o operacijama koje su u svim kardiohirurskim centrima rutinske.
sa druge strane, svaka intervencija iz ove grupe nosi neki rizik, koji ce najbolje proceniti nadlezni kardiolog.
sigurno vam je objasnjeno da su to stanja kod kojih izlecenja bez operacije nema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 11, 2008 8:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Dec 11, 2008 6:15 pm
Postovi: 72
Sve četri srčane šupljine uredni dimenzija.Lijevi ventrikul ekscentrično hipertofičan, očuvane sistolne funkcije i reducirane dijastolne funkcije, IVS fibrozno promjenjen. Kinetika bez segmentnih poremečaja pokretljivosti. Valvularni aparat Aorta rubno kalcificirana, trolisna, uz blagu do umjerenu aortnu regurgitaciju. Prisutna i umjerena mitralna regurgitacija. Perikard uredne separacije. Molim da pojasnite ovaj ultrazvuk.Dali se radi o ozbiljnijem stanju tj bolesti jer imam visok krvni tlak malo otičem zamaram se itd. Inace imam 41 godinu.UNAPRIJED ZAHVALNA.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: