Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 112 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 19, 2008 3:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Pozdrav svima!
I ja imam često to , nazovimo ga "preskakanje",ali i često lupanje srca,tako da mi je bilo vrlo čudno,kao laiku,kad mi je utvrđena bradikardija kod interniste,slučajno, svi su me kardiolozi kod kojih sam kasnije išla pitali dal se bavim nekom sportom :lol: ...ali ne...
pa izgleda stvarno da je ta pojava česta,mnogi i ne znaju da imaju aritmiju,kao i šum i štošta nešto,pa su pametni ljudi koji i ne idu kod lekara svaki čas ,kad kažu ko zna šta će sve lekari da otkriju... :lol: :lol: malo šale...
inače imam i nizak pritisak,vrlo često oko 95/55 i puls 50,55...e to mi smeta,na preskakanje i lupanje sam se već navikla i ne ispitujem to dalje,poslednji dr je napisao da imam voluminozniji prednji MK,šta god da je to.. :lol: i prolaps PMK,bez hemodinamskog značaja...
i da dođem na kontrolu za par godina...čini mi se... :lol:
Al imam samo jedno pitanjce : dal da brinem zbog ovog pritiska?
samo to... :wink:
pozdrav..... 8)
8) 8) 8)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 19, 2008 4:06 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Zaboravih samo da napišem da mi je prvi kardiolog rekao,nakon eha,da imam priraslice na srčanoj kesi,i da je to verovatno od nekog virusa , koji nisam preležala ,tj. nisam ni znala da ga imam..
A koji je to virus....... :o :o
nemam pojma....
ali i te priraslice su kao česta,tj.danas se to kaže normalna pojava........
eto...
:wink: 8)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 23, 2008 1:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 12:17 pm
Postovi: 10
Ventrikularne Ekstrasistole, potrebni savjeti.

Zaista se nadam da se autor (ica) teme nece ljutiti, medjutim nisam htjeo da otvaram novi topic, kada vec postoji adekvatan.

Naime:

Imam 24,5 godine. 2006 godine prilikom trcanja osjetio sam jedan vanredan otkucaj srca, u avgustu ove godine sam osjetio isti otkucaj srca prilikom rada na kompjuteru. Svo vrijeme od rodjenja do prije nekoliko dana nikada nisam osjecao nista slicno, niti sam imao potrebu da se raspitujem o novonastaloj situaciji. Medjutim u protekla 3 dana, osjetio sam najmanje 30 jacih otkucaja srca u grlu koji su se pojavljivali u razlicitim dobima dana, i u razlicitim okolnostima, iako se najvise puta desilo u stanju mirovanja. Osjecaj je zaista jeziv, na tih par momenata mi se zaledi krv u zilama.

Procitao sam nekoliko tekstova po internetu, i spoznao sam da su simptomi isti kao i kod mnogih ljudi, te da se radi o beznacajnim preskakanjima uobicajenog srcanog ritma.

Radio sam nekoliko nalaza, te bih stoga molio da strucne osobe meni kao medicinskom laiku, "narodnim jezikom" objasne situaciju koja me psihicki dosta izbacila iz ravnoteze. U ovaj post cu kopirati tekst sa nalaza:

Kardioloski pregled:
    Uredne dimenzije i debljina zidova srcanih supljina (LVIDD 5I mm)
    Ocuvane sistolne i dijastolne funkcije
    EF 60%
    Uredne dijastolne funkcije
    Uredan rad valavula
    Perikardijalna separacija uredna
    Ocuvane globalne i segmentalne kontraktilnosti

Ultrazvuk abdomena
    Jetra urednog polozaja, oblika i velicine, pravilnih kontura, eho homogenog parenhima, urednog promjera vene porte, II,2 mm (pretpostavljam da se ovdje radi o 11,2 mm)
    Gusteraca, zucni mjehur, vodovi, bubrezi i slezena urednog nalaza
    Nalaz uredan, konsultacija infektologa


Nalazi krvi su pokazali prekoracenja u 4 komponente, za koje neznam sta tacno rade, takodjer bih zamolio obrazlozenje:

(S) CRP (Izmjereno 11,5, ref. interval iznosi <5,0)
(S) LDH: Laktat - dehidrogenaza (Izmjereno 860, ref. interval iznosi <480)
(S) CK: Kreatin kinaza (Izmjereno 224, ref. interval iznosi 24 - 195)
(CK) SE (Izmjereno 12/30, ref. interval iznosi <10)

Radio sam EKG, ukoliko bude neophodno poslat cu skeniranu sliku istog. Pritisak se oduvijek krece oko 110 - 120/70. Puls u stanju mirovanja se krece od 70 do 80, prilikom dubokog pravilnog disanja (kojeg se niko ne pridrzava, pa tako ni ja) puls ide jako nisko, nedavno sam izmjerio tek 47 BPM. Mislim da su navedene 4 nepravilne vrijednosti napravle zbrku, zbog kojih sam primoran raditi hepatitis markere tipa A,B i C.

Prije 3 dana sam ima cudan oblik jesenje prehlade, nekoliko sati sam osjecao slabost i drhtavicu, medjutim nakon sto sam popio nekoliko tableta izasao sam na setnju na svjez zrak. Nakon povratka kuci (cca. 1 sat), osjecao sam se savrseno jak i zdrav. Prehlada se nakon toga vise nije javljala. Da li ova neobicna pojava ima povezanost sa VES, buduci da sam procitao da se prehlade u velikom broju slucajeva povezuju sa VES.

Mislim da bi bilo uredu da napisem nesto i o svom nacinu zivota. Obozavam sport, i veliki dio svoje energije i vremena sam ulozio u izgradnju tijela i izgradnju i ocuvanje celicnog zdravlja. Upravo radi toga se psihicki osjecam porazeno, buduci da se i pored velikih napora i odricanja pojavi situacija poput ove koja navede covjeka da se zapita. 4,5 godine sa bavim trcanjem, teretanom se bavim od 2001 godine uz par povremenih duzih prekida od nekoliko mjeseci. Totalni sam antipusac i antialkoholicar, mada moram napomenuti da dosta vremena provodim sa 2 strastvena pusaca, te se stoga svrstavam u kategoriju pasivnih pusaca. Hranim se prema uputama sa vodecih svjetskih fitness web - stranica. 6 manjih pravilno rasporedjenih obroka, maksimalno izbalansiranih nutrijentima: proteini, ugljikohidrati, masti, vitamini i minerali. Masnu i tesku hranu, kojom se hrani 95% stanovista (pizza, bureci, gazirani napitci) konzumiram samo nedjeljom.

Buduci da je medicinsko osoblje kao pojavu VES - a navelo potencijalnu mogucnost pretreniranja i prevelikog fizickog napora, napisat cu opise treninga za koje vec odavno zelim da razjasnim da li su uredu ili ne.

Aerobni trening, trcanje
Naime, moje genetske i motoricke sposobnosti nikada nisu bile kvalitetno izrazene. Nikada nisam mogao recimo da pretrcim npr. 2 kilometra u komadu. Stoga sam sam sebi odredio ritam treninga, npr. pretrcim standardnim tempom 200 metara, zatim prepjesacim 200 metara, nakon toga npr. odradim puni sprint na nekih 50 metara, i tako u krug sat vremena. Ovakav tip treninga mi najvise odgovara, medjutim moje pitanje glasi: Da li je zdravo u sat vremena konstantno varirati srcani puls, te ga dovoditi iz jednog stanja u drugi vise puta u jednom kratkom vremenskom razdoblju (1 sat)

Anaerobni trening, fitness
Prilikom dizanja malo vecih tezina, kod pojedinih vjezbi primoran sam da vazduh zadrzim u sebi, sto u svakom slucaju nije pravilno. Spreman sam odreci se velikih tezina i konstantno raditi trening sa malim tezinama tako da puls ne prelazi 60 - 70%, tj negdje oko 120 otkucaja u minuti.

Obozavam da setam i boravim na svjezem zraku. Pokusavam da zaboravim na VES, jer razumijem da je to najbolji lijek, medjutim osjecam tremu. Bojim se da radim neke stvari koje sam prije tek nekoliko dana radio sasvim normalno. Bojim se da odem na trening i maksimalno sam pazljiv, pogotovo kada treba da ulozim fizicki napor nebi li uradio neki posao. Da li smijem da nastavim da se bavim sportom? Da li su nalazi uredu, jednom rijecju, da li sam zdrav?

Iskreno se izvinjavam na dugackom postu, ali hitno su mi potrebni odgovori. Osjecam se pomalo zbunjeno i izgubljeno.

Unaprijed hvala i sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 24, 2008 12:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 12:17 pm
Postovi: 10
Zaboravio sam da napomenem slijedece odrednice koje bi mogle biti bitne:

Od marta do septembra 2004 godine prezivio sam, kao i ostatak moje porodice veliki stres (porodicni zdravstveni problemi). Jos jedan stres, mnogo manjeg inteziteta sam takodjer prezivio i u proljece ove godine. Tokom zivota bilo je stresova ciji je intezitet vjerovatno beznacajan, tipa lagano razocarenje nakon neprolaska na ispitu za koji ocekujem da cu proci, etc.

Zamolio bih iskusnije osobe za par savjeta i odgovora. Zelim sto prije da se vratim u redovan zivotni ritam, a trenutno sam izvan njega. Nadam se da nisam zahtjevan.

Unaprijed hvala i sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 26, 2008 5:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 11:18 pm
Postovi: 204
Buduci da je medicinsko osoblje kao pojavu VES - a navelo potencijalnu mogucnost pretreniranja i prevelikog fizickog napora, napisat cu opise treninga za koje vec odavno zelim da razjasnim da li su uredu ili ne.

Aerobni trening, trcanje
Naime, moje genetske i motoricke sposobnosti nikada nisu bile kvalitetno izrazene. Nikada nisam mogao recimo da pretrcim npr. 2 kilometra u komadu. Stoga sam sam sebi odredio ritam treninga, npr. pretrcim standardnim tempom 200 metara, zatim prepjesacim 200 metara, nakon toga npr. odradim puni sprint na nekih 50 metara, i tako u krug sat vremena. Ovakav tip treninga mi najvise odgovara, medjutim moje pitanje glasi: Da li je zdravo u sat vremena konstantno varirati srcani puls, te ga dovoditi iz jednog stanja u drugi vise puta u jednom kratkom vremenskom razdoblju (1 sat)

Anaerobni trening, fitness
Prilikom dizanja malo vecih tezina, kod pojedinih vjezbi primoran sam da vazduh zadrzim u sebi, sto u svakom slucaju nije pravilno. Spreman sam odreci se velikih tezina i konstantno raditi trening sa malim tezinama tako da puls ne prelazi 60 - 70%, tj negdje oko 120 otkucaja u minuti.

Obozavam da setam i boravim na svjezem zraku. Pokusavam da zaboravim na VES, jer razumijem da je to najbolji lijek, medjutim osjecam tremu. Bojim se da radim neke stvari koje sam prije tek nekoliko dana radio sasvim normalno. Bojim se da odem na trening i maksimalno sam pazljiv, pogotovo kada treba da ulozim fizicki napor nebi li uradio neki posao. Da li smijem da nastavim da se bavim sportom? Da li su nalazi uredu, jednom rijecju, da li sam zdrav?

Iskreno se izvinjavam na dugackom postu, ali hitno su mi potrebni odgovori. Osjecam se pomalo zbunjeno i izgubljeno.

Unaprijed hvala i sve najbolje.[/quote]


ovako,ja ti kao bivsi sportas-atleticar mogu odgovoriti u vezi areobnog treninga da ti je taj sistem dobar,ali ti je sat vremena ipak previse.smanji na 45 min,s tim da nakon 10 ili 15 min napravise pauzu od 5 min.
izbjegavaj velike tezine jer one za cuku ionako nisu bas zdrave,a sa laksim iso vjezbaj ali uz cesce pauze.
da li ti se ves javlja u toku ili nakon napora?
mozda ne bi bilo lose da uradis cisto sigurnosti radi jedan ergometrijski test.
ja sam to poceo osjecati kada sam prebacio 30. a sportom se bavio uz jedan prekid od 14 godine,sada ves imam relativno cesto,radio sam od sada 3 ergometrije,ekg-ova tonu , uzv srca i slicno, potpuno te razumijem.
istina ja imam i neki problem a stitnom ali to nema veze sa tobom.
nerviranje te moze ispaliti,znam o iz svog iskustva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 27, 2008 12:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 12:17 pm
Postovi: 10
Zahvaljujem na odgovoru.

Shvatam da cu morati naciniti odredjene promjene na polju bavljenja sportom, mada ce biti malo razocaravajuce, jer mi je sport sastavni dio zivota, i nesto sto odradjujem sa ljubavlju.

VES se uglavnom pojavljivao u stanju mirovanja, dakle nesto tipa sjedim za kompjuterom, te odjedanput osjetim jedan krupan otkucaj u plucima / grlu. Da kucnem u drvo, u proteklih nekoliko dana VES je u mnogome iscezao, tek 1 ili 2 otkucaja koje osjetim u danu. Od tableta trenutno koristim: Xiclav, Andol 100 i B Complex.

Najvise me zabrinjavaju nalazi koji iskacu od normale (navedeni u prethodnim postovima), zanimalo bi me obrazlozenje sta bi moglo prouzrokovati njihov disbalans, i sta tacno znace?

Poprilicno sam se zazelio trckaranja po prirodi, zbog cega sam pomalo neraspolozen i potisten. Ali osjecam laganu fobiju, jer se bojim kako da reagujem ukoliko pri brzem radu srca osjetim jedan preskok.

Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 05, 2008 11:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 05, 2008 10:28 pm
Postovi: 10
I ja cu da se ubacim na ovu temu, mada sam vec o tome pisala. takodje imam preskakanja srca koja kao da su izazvana prvo udarcem u predelu zeluca ili dijafragme i u tom momentu srce neotkuca, bar kako ja napipavam puls. Nekad mi to traje i minutima i strasan je osecaj. Isto nijednom nije uhvaceno na ekg-u a svi nalazi su ok cak i gvozdje, sve zivo sam probala, malo se primiri pa opet. Radim stresan posao pa bi to mogao biti uzrok. Ne prija mi sto svi kazu da mi je ok a meni nije i zato te u potpunosti razumem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: .......
PostPoslato: Uto Dec 16, 2008 12:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 7:04 pm
Postovi: 15
Lokacija: Sabac
Dr Ivica je preneo odlicno objasnjenje za vecinu nas, Autoinspekcija, ja sam primetio da ako iole obratim paznju na preskoke i pocnem da ih kontrolisem, pojacava se anksioznost i same aritmije. Ako ne proveravam vec samo nastavim dalje vise ih ne osecam ili ih nema.


Dr Ivice , moja puna podrska vama i svakom vasem kolegi koji smatra da je krsenje osnovnih prava na rad protivzakonito. Dole ministar.
Inace i ja radim u zdravstvu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 19, 2008 5:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 12:17 pm
Postovi: 10
Evo jednog lijepog teksta za čitanje.

Kada srce preskače

Želio bih da priupitam koje metode možemo preuzeti u cilju spriječavanja pojave VES, i da li postoje stvari koje mogu da eliminišu ili umanje efekat ekstrasistola.

Dakle pored standardnih rutina poput nekonzumiranja kafe, alkohola, cigara, izbjegavanje masne hrane, te umjereno bavljenje sportom (fitness, jogging, kućni bicikl), da li postoje još neki detalji i finese koje mogu da se instaliraju u svakodnevni život. Već odavno znam da su kakao i med odlične materije za zdravlje srca, te ih već neko vrijeme svakodnevno konzumiram.

Hvala na svakom doprinosu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 20, 2008 11:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 12:17 pm
Postovi: 10
Također me zanimaju eventualna djelovanja umjetnih sladila. Budući da izbjegavam bijeli šećer, češće koristim Natreen (cca desetak tabletica dnevno), kao i bombone za osvježavanje daha kao što su Orbit, Winterfresh i slično (također između 5 i 10 bombona dnevno).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 12, 2009 2:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 11, 2009 9:16 pm
Postovi: 25
zdravo ja sam nova imam 37 godina i petoro dece naj strije 15 naj mladje 9 meseci ja imam pitnje sta je preskakanje srca dal srce stane sta moze da mi se desi to je strasno :roll: .elena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 12, 2009 1:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Nov 07, 2008 1:47 am
Postovi: 175
Ja samo mogu da vam kazem iz mog iskustva i sta sam ja zakljucila.To nije nista starsno,jako je neprijatno.To je sasvim normalna pojava samo sto neko na to reaguje a neko ni ne primecuje.Verovatno zavisi od stepena napetosti i stresa. Treba da proverite koliko vi imate preskoka da bi koristili neku terapiju ako je potrebno i da bi utvrdili da li je na nervnoj bazi i da budete sigurni da nije organskog porekla.Trebalo bi da se obratite nekom kardiologu ali se prvo dobro raspitajte koji je dobar!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: preskanje srca
PostPoslato: Pon Jan 12, 2009 4:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 11, 2009 9:16 pm
Postovi: 25
sta je preskakanje srca dal je opasno ja mislim dami tog mometa stne srce oduzmeme panika :-? elena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: preskanje srca
PostPoslato: Pon Jan 12, 2009 6:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 11, 2009 9:16 pm
Postovi: 25
:P cao ja sam nova zovem se elena imam 37 godina i majka sam petoro dece vrlo srecna :D .ja imam neku vrstu thikardije otkucaji 120 u mirnom a kad krene lupanje i do 180 otkuca,nego sad mi se desava da osetim ko dami srce stane sva se preznojim zamracimi se pred oci odlepim od straha da cu umreti,panika nastaje te udarce oetimkad se krecem oda mi bas preskace u grlu ga osetim da lupa .kako se ponasati sa tim staje to plasim se da neumrem tokg mometaaaa :cry: .sta da uradim


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 13, 2009 12:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 12, 2008 2:31 am
Postovi: 36
Evo citam ove predhodne postove pa mi nesto nije jasno...sta je to SVES ? mislim da li su to isto neke ektrasistole, posto na oba holtera kja su mi radjena pronadjen je citiram mali broj SVES (11), a u drugom slucaju (28)

_________________
.."too wired to live, to rare to die.."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 112 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: