Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: objasnjenje u vezi lekova
PostPoslato: Ned Jul 02, 2006 6:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 6:19 pm
Postovi: 222
postovani

pisem u ime jedne starije gospodje,ona je 51 godiste.
imala je nekih srcanih problema,trombozu,koju je operisla na obe noge.
sada me zanima,dobila je lekove da pije
dilkoran
nifetal
lasiks
amlopin
andol 100,koj ne pije jer kaze da je muci zeludac od njega.
meni ova kombinacija lekova nije bas najjasnija,da li je ovo uopste u redu.
molila bih Vas za sto brzi odgovor ili nekoga ko se razumije .

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 06, 2006 5:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 6:19 pm
Postovi: 222
pa zar nema niko da odgovori :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 06, 2006 6:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
A kakve je to srčane probleme imala? Ovako napisano ne deluje ova terapija nešto neobično. Znaju kardiolozi to tako da nakite za npr. visoki pritisak i anginu pektoris u kombinaciji. Ukoliko se ona dobro oseća onda je verovatno OK. Kardiološka terapija treba da se prilagođava pacijentu, tako da ako joj nešto ne odgovara može da se menja.

chokoladica je napisao:
meni ova kombinacija lekova nije bas najjasnija


A šta konkretno vam tu nije jasno?

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 06, 2006 6:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Ovo sam zaboravio, Andol je tu vrlo bitna stavka jer je imala trombozu i očigledno da je sklona tome. Ukoliko ne može da pije andol neka razmisli o nekoj zameni (Ticlodix npr.). Ovako rizikuje ponovnu trombozu.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 07, 2006 8:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 6:19 pm
Postovi: 222
pa vidite ovako, ova tri leka mi deluju slicno dilkoran,
nifetal,amlopin.
od nifetala ima mucnine.
Vama hvala u svakom slucaju ja nisam doktor tako da se bas i ne razumem,zato sam postavila pitanje,nadam se na pravom mestu. :D

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 08, 2006 12:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Dilkoran 80 je nitrat. Širi vene i smanjuje priliv u srce. Daje se kod angine pektoris.
Nifelat je blokator kalcijumskih kanala (napisali ste nifetal, ali za taj nisam čuo, pa pretpostavljam da je nifelat) - širi arterijske krvne sudove i omogućava smanjenje krvnog pritiska. Takođe se daje kod angine pektoris.
Amlopin - slično kao i ovaj prethodni, samo noviji, moderniji i ima neke dodatne prednosti.

Dakle, jedina nelogičnost, ovako preko foruma, bi bila to što pije dva leka iz iste farmakološke grupe. To bi trebalo proveriti kod nadležnog kardiologa i tražiti razlog za to. Ukoliko postoji, treba piti oba leka, a ukoliko ne, onda ukinuti jedan, i po meni bi bilo najbolje, Nifelat. Ali to sve treba da bude pod nadzorom nekog lekara, jer ja ne mogu ovako da imam potpun uvid u zdravstveno stanje te gospođe. Davanje dva kalcijumska antagonista nije nemoguće, ali je i neuobičajeno, pa vidite o čemu se tu radi.

I zamena za Andol, obavezno!

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 08, 2006 10:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jun 24, 2006 6:19 pm
Postovi: 222
Filip je napisao:
Dilkoran 80 je nitrat. Širi vene i smanjuje priliv u srce. Daje se kod angine pektoris.
Nifelat je blokator kalcijumskih kanala (napisali ste nifetal, ali za taj nisam čuo, pa pretpostavljam da je nifelat) - širi arterijske krvne sudove i omogućava smanjenje krvnog pritiska. Takođe se daje kod angine pektoris.
Amlopin - slično kao i ovaj prethodni, samo noviji, moderniji i ima neke dodatne prednosti.

Dakle, jedina nelogičnost, ovako preko foruma, bi bila to što pije dva leka iz iste farmakološke grupe. To bi trebalo proveriti kod nadležnog kardiologa i tražiti razlog za to. Ukoliko postoji, treba piti oba leka, a ukoliko ne, onda ukinuti jedan, i po meni bi bilo najbolje, Nifelat. Ali to sve treba da bude pod nadzorom nekog lekara, jer ja ne mogu ovako da imam potpun uvid u zdravstveno stanje te gospođe. Davanje dva kalcijumska antagonista nije nemoguće, ali je i neuobičajeno, pa vidite o čemu se tu radi.

I zamena za Andol, obavezno!




Za nifelat ste u pravu,nego sam ja napisala pogresno.
zanaci ipak su dva leka,slicna tj. imaju istu funkciju.prenecu sta ste mi Vi rekli pa neka ode ponovo kod doktora.
i recicu za ovu zamenu za andol.
sto se tice zdravstvenog stanja,ona je imala dve operacije na obe noge u pitanju je tromboza.srca sto se tice,nije imala neko oboljenje nego neke srcane smetnje jer ima visok pritisak.druga noga posle operacije je crna,evo vec dve godine je crna noga i natice sa vremena na vreme.
hvala Vam pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: andol ?
PostPoslato: Sub Jul 22, 2006 9:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
samo kratko, od nedavno se pojavio u apotekama``bayerov`` aspirin sa dodatom oznakom protekt, od 100 mg. sto je doza koja se preporucuje srcanim bolesnicima. Taj ne bi trebalo da stvara probleme kao sto je nekad bio dobar aspirin Ph8 samo je on imao vecu koncentraciju mislim 500mg. sto nije preporucljivo za srcane bolesnike. Moze to da proba. Za njega je vazno da ne izaziva moguce krvarenje zeludca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 12:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 4:19 pm
Postovi: 7
Lokacija: Kac
Postoji i Cardiopirin, obložen je gastrorezistentnim slojem da ne bi iritirao želudac


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 64 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: