Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Napadi Ekstrasistola
PostPoslato: Sre Jan 02, 2008 8:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 02, 2008 7:55 pm
Postovi: 84
Postovani,
Vec par godina kuburim sa ekstrasistolama od kojih sam dobio dobru anksioznost i sad se lecim i od toga ( rivotril + saroxal ). Moj problem nisu pojedinacne ekstrasistole koje imam do 30 dnevno a ponekad nedeljama ni jednu vec sto mi se par puta desava da ih za pet minuta iz cista mirai izredjam preko 50-100 i tad osecam i nervozu u stomaku koja me tera da podrigujem i strah i paniku (koja mi aktivira anksioznost) i posle par minuta to prodje i opet sve po starom (recimo kada mi se to desava pogodi se da svaka druga bude es pa onda recimo jedna normalna 2 es pa onda 2 normalne pa jedna es i tako redom). Radio sam letos eho+kolor dopler i jedino sto mi je kardiolog reko je da imam malo lenjo srce i da mi je ef=56 a da je sve ostalo (ukljucujuci i dimenzije i zalistke) ok.
Da li treba da se opet obratim kardiologu zbog ovakvih smetnji?

inace svaki put kad treba da dobijem taku seriju es-ova pre toga osecam neku nelagodnost u telu i generalno se osecam cudno ( da li je pocetak panicnog napada ili sta vec )...

Od lekova sam pio propranolol po 1/4 ujutro za to + ono gore navedeno za anksioznost

p.s.
pre par godina su mi na studentskoj poliklinici na holteru otkrili ishemiju u trajanju od 1 ipo sat (bez promena na st segmentu) pa sam radio posle toga test opterecenja koji je bio negativan i od tad sam navuko anksioznost...

Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 12:55 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Svakako je potrebno da se obratite kardiologu. Ne znam kakva je to ishemija bez promene ST segmenta, neka Vam urade SPECT ako nisu sigurni. Niste precizirali koje ekstrasistole imate, ako su ventrikularne, propranolol nije za Vas. Ventrikularne se boje lece Propafenom Amiodaronom, Minsetilom... Anksioznost treba gledati kao santu leda - cesto je ona na vrhu, a "ispod vode" je depresija. Tako se cesto simptomi koje imate lece davanjem antidepresiva (saroxal jeste antdepresiv, ako se ne varam, ali nije bas prvi lek izbora....)

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 03, 2008 11:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 02, 2008 7:55 pm
Postovi: 84
Postovani,

Ekstrasistoles su VES posto nisam reko.
Isto tako nisam reko da se jako lako zamaram.. Obicno penjanje na 3 sprat meni napravi max puls od 180 i tad pocne vrtoglavica i slabost da mi se javlja. Na to su mi kardiolozi rekli da je losa kondicija i zato su mi i dali propranolol.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 12:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Uz duzno postovanje prema kardiolozima koji su Vam to rekli, to je malo besmisleno: coveku kome je slaba kondicija ne daju se beta blokatori...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 12:30 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 02, 2008 7:55 pm
Postovi: 84
Znaci kako covek da ne dobije anksioznost..
U studentskoj poliklinici mi kazu ishemija bez st depresije i daju mi da pijem sotalol
Posle negativnog testa opterecenja kazu mi sinusna tahikardija i da pijem po potrebi ako zalupa pola propranolola
Posle mi kazu sve ok, samo imas lenjo srce EF=56 pi svaki dan propranolo
Onda pocnu da me bas cepaju VES i prosle su me posto mi je neki lekar reko da imam nervozu zeluca i dao omeprol. I sad pojma nemam sta ja imam.. dal me zeza srce, ili zeludac ili anksioznost ili sve po malo...
psihijatar kaze da batalim propranolol i da cepam rivotril + saroxat ili kako se vec zove

Kod kog lekara da odem?

koliko je normalno to sto za cas napucam max puls kada radim nesto fizicki a u miru mi je skroz ok. Inace skroz sam digo ruke od fizicke aktivnosti posto ne znam da njom ne zeznem nesto jos gore


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 12:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Gilbert ,pa nije ni čudo što ne znaš šta da radiš kad te šetaju ,a ni oni sami ne znaju o čemu se radi!

Dr.Ivica će te sigurno posavetovati kao stručno lice i ja mu verujem iznad svega,a evo ti moj savet kao neko ko kuburi sa aritmijama već 2-3 godine ,možda i više ni sama ne znam!Isto sam na svoju ruku otišla kod psihijatra ,jer sam mislila da sa mnom nije nešto uredu,al kad sam videla kako je njemu (psihijatru) tvrdim da je njima više potrebna pomoć nego nama!

Ovako ,prvo moraš da odradiš kardiološki pregled( EKG, ultra zvuk srca, i po potrebi holter, a kod tebe će sigurno biti potreban jer imaš ES,krvna slika ,da nije neki od virusa , sad je llupam ali oni će valjda znati,meni je i to rađeno)) potom ,ja sam našla dobrog kardiologa koji se bavi samo aritmijama , tako da ti toplo preporučujem da se dobro raspitaš pre nego što uđeš u ovaj začaran krug ,kod koga ideš - mnogo znači veruj mi!

Kada ti dijagnostikuju kardiolozi ,šta već treba ,onda možeš da se posvetiš drugim pregledima ako su uopšte potrebne!

Još nešto ,po meni ,ja sam jurila po klinikama ko ludača i sve je to bilo ,aparat ne radi danas ,dr. je na opraciji itd.Obzirom da mi muž radi na medicinskom fak.( nisam htela da ga nešto petljam ,alil kad sam videla da nema vajde, mi smo se odlučili na privatnu ordinaciju) tražili smo najboljeg u toj oblasti.Ceo preglad i dijagnoza košta negde oko 5000 din.(bez holtera)Ali sam bar stekla svog lekara koji me može primiti kad god treba, ipak to nisu stvari za igru!

Ja sam verovatno u ovolikom romanu nešto propustila, sačekaj javiće ti se dr. Ivica pa ćeš imati neki tačniji odgovor, ovo je samo deo mog iskustva.Znači najbitnije je poverenje lekara!

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 5:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 02, 2008 7:55 pm
Postovi: 84
Hvala na odgovoru,
Ali odradjivao sam ja proletos kompletan pregled , do duse bez holtera, i nisu mi nasli nista (tj. nasli su mi sve sto treba da ima :) ). Meni nije problem da me cepmne po neka ES u razumnom broju do 100-200 dnevno problem je sto recimo kad popijem neki sok ko pre neki dan ( milslim da je od breskve) u kombinaciji sa kolacima posle par sati me iscepalo 100 za pet minuta. A to mi se ne dogadja bas cesto tako da mi od holtera nema neke pomoci tu. U familiji po caletu deda imao 2 infarkta a njegov brat umro od aritmije a po majci dedin brat isto imao problema sa aritmijama. Isto sam recimo primetio kad popijem 3 cas kokakole na prazan stomak nabijem puls na 180 i ni makac dole dok ne popijem propranolol tako da izbegavam. Ne verujem da mom srcu fali nesto fizicki, nego ga nesto hemijski isprovocira a opet ne znam kome da se obratim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 5:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pozdrav.

Mislim da je bitno da imate kompletnu dijagnostiku, znaci Holter EKG obavezno, potom dobru antiaritmijsku terapiju) za VES uvek preporucujem neke od lekova koje sam pobrojao, Amiodaron skoro najcesce), a psiholosko-psihijatrijsko stanje treba utvrditi egzaktno, pa ga eventualno i leciti - verovatno antidepresivima i anksioliticima.

Da li je uradjen RTG gastroduodenuma i iskljucena zeludacna kila (hiatus hernia)?

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 5:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 02, 2008 7:55 pm
Postovi: 84
Pa za zeludacnu kilu ne znam.. Radili su mi ultrazvuk zeluca i bilo je ok.. samo sto su mi nasli nervozu zeluca. Ne znam dal ta kila moze da se vidi ultrazvukom..

Na proslom holteru pre godinu dve nisam imao ni jednu ekstrasistolu. Od kad sam imao onaj incident pre par dana opet nisam imao skoro ni jednu. Jedan gastroenterolog mi je reko da mi je zbog pektusa nekog ( uvucen grudni kos) srce u cudnom polozaju i da ga zeludac po nekad moze da pritisne.. Pa sad ne znam da je do zeluca al me tad bas uplasilo kad se desilo posto svaki treci otkucaj da bude normalan nije bas prijatna stvar.. :|


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 04, 2008 10:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Pokusajte sa laksom ishranom, sa vise manjih obroka dnevno, bez gaziranih i jace zacinjenih obroka i vecih fizickih opterecenja, pa da vidite da li ce se tegobe ponoviti.
Nego, iskljuciste li vi srcanu ishemiju P.metal-tipa /ono sto je pomenuo dr ivica - SPECT scintigrafija miokarda/?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 12:50 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 02, 2008 7:55 pm
Postovi: 84
Pa primetio sam da sa kolicinom hrane gotovo da nema veze.. Vec su mi dali neku dijetu za gastriticare od koje sam smrsao 5 kila. Jedino sto ima veze je sta pojedem od hrane. Na primer koka kola, kafa, cigara, neki sokovi mi uvek prebace normalan puls i od njih mi se vrti. Kad bilo sta krenem da radim ako ih popijem puls mi je za 30-40 veci nego sto treba i lako se zamaram.

Pre tri godine sam kod jednog kardiologa na ekg-u imao neku nespecificnu st-depresiju i on mi je tad pominjao neki x-sindrom ali je reko da nije nista strasno i da imam zdravo srce sta god to znacilo - tad mi je dao da pijem 2x1/2 sotalex-a od 80mg i to mi je prijalo, ali sam posle godinu dana prekinuo... Sad treba da idem na put u inostranstvo od pola godine pa bih hteo sve sto mogu da ispitam..

Tu SPECT analizu nisam nikad radio.. Pretpostavljam da to moze da se obavi na VMA pa ako mozete da mi kazete koja je procedura za to?

p.s.
Od kad znam za sebe ja sam kuburio sa tim. Jos kad sam bio mali cim treba da se trci meni srce lupa ko ludo, steze me u grlu i sto se kaze dusa mi u nosu.. ali su mi svi kardiolozi rekli da na ehu nema nista osim iz poliklinike koji su mi nasli tu ishemiju bez st depresije kakva god ona bila(na holteru)

Da li mozda imate predstavu sta bi moglo da bude ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:15 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Metabolicki "x sindrom" najcesce se vezuje za tzv tihu ishemiju, gojazne pacijente i diabetes. Takodje podrdazumeva i ishemijske atake bez znacajnih EKG promena.
Vama su svakako vec jednom utvrdili ST depresiju. Zao mi je sto ne mogu videti vas EKG, ukoliko je postojala pre toga i neka beznacajna ST elevacija a nakon toga ST depresija, utoliko je ta depresija relevantnija.
U svakom slucaju, sami ste rekli da odavno niste isli kod kardiologa a da vam je od terapije koju vam je dao bilo bolje....
Idite kod kardiologa. Neka vam urade taj pregled!
SPECT scintigrafija je zamena za ERGO-test, komotnija i bezopasnija.
Svakako, ovde mislim na SPECT uz opterecenje Dipiridamolom. Tako ce se vrlo jasno utvrditi da li postoji anginozni sindrom i da li postoji neko prethodno infarktno ognjiste odnosno oziljak, koji se drugim metodama ne mogu otkriti ili bi bilo opasno po pacijenta, kao sto je to klasican ERGO-test.
Ne znam koliko kosta ali svakako je prethodno potreban kardioloski pregled radi indikovanja pregleda, u ostalom u prisustvu kardiologa se i radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 11:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 06, 2007 8:08 pm
Postovi: 21
Gilberte,bez uvrede,ali sad sam se do suza nasmejao citajuci vas opis tegoba!Verovatno se smejem od muke,posto mi srce preskace kao ludo od pre sat vremena,pa sam dosao na forum da se utesim.Kod mene "glavnu ulogu" ima polozaj tela-na primer,dok sedim za kompjuterom.Taj polozaj,kad mi se "spoje" zeludac i srce,je okidac za moje VES.Mada mi svi kazu da to nema nikakve veze,ali tako je.Jedino me zbunjuje sto nije uvek tako.Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 9:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 02, 2008 7:55 pm
Postovi: 84
Pa, ja sam nesto razmisljao zadnjih dana oko toga i mislim da sam odlucio da pustim stvari nek idu kako je Bog planirao. Kardiolog od pre pola godine mi reko nije nista samo ignorisi ja napravio paniku oko toga, dobio anksioznost i sva moguca sranja zbog necega sto mora tako pa to ti je. Lekari kazu da je najbolje da mi ubrizgaju radioaktivne izotope pa da vide koliko mi srce svetli i da mi kazu da nije ni do toga i tako u krug. Jos uvek razmisljam oko svega toga...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 12:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 06, 2007 8:08 pm
Postovi: 21
Vala bas!Najgore sto moze da mi se desi je-da capnem :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: