Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 06, 2004 12:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 06, 2004 2:00 am
Postovi: 142
Koliko sam ja uspela da shvatim takve ciste se operišu a posle uklanjanja se daje hormonalna terapija da se ne bi obnavljale. Ja iz tog razloga i pitam jer su meni otprilike nagovestili opraciju ali pošto je moj slučaj veoma komplikovan i pošto sam imala skoro problema sa crevima nisam sigurna šta je najbolje raditi.
Inače prvi put je utvrđena cista u februaru i tada je bila 3,5 sa hematogenim sadržajem pa je posle toga bio cističan jajnik pa me interesuje takođe zašto je jajnik cističan posle ciste a pre toga ne?
Još jednom Hvala!!!!!!!!!!!!! :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 06, 2004 1:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 06, 2004 2:00 am
Postovi: 142
Zaboravih malo pre da napišem da ni u februaru a verujem ni sad nisam trudna zadnja men. 10.08.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 13, 2004 8:27 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Ciste ispod 5 cm, generalno se ne operisu, pa cak i kada postoji sumnja na endometriozu jajnika. Ukoliko se radi o manjim cisticnim promenama, kao sto su vase, ispod 5 cm, tu vredi pokusati sa hormonalnom terapijom. U svakom slucaju , ne znam, da li sam vec napisala, takve ciste je najbolje, resavati laparoskopskim putem i to onda, kada planirate potomstvo, a zatrudnjavanje ide otezano. Mikrocisticne promene na jajnicima nisu zabrinjavajuce i naravno da ponekad nastaju i zbog pojave manjih cisticnih formacija, koje se zbog hormona pojavljuju i nestaju. Prim. Dr Lj.Presetnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 15, 2004 10:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 06, 2004 2:00 am
Postovi: 142
Posto je u pitanju hormonska stvar sto se tice cista interesuje me da li ti hormoni imaju veze sa displazijama na dojkama jer koliko znam i jedno i drugo su posledica anovulativnih ciklusa i kako bi moglo da se ispita sta je u stvari. Jos jedno pitanje je da li priraslice mogu da onemoguce rad jajnika i da se od njih stvaraju ciste?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 18, 2004 5:07 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Mozete da napravite hormonalni profil u toku menstrualnog ciklusa, vadeci krv na gonadotropine i na estradiol i progesteron. Hormonalni problem ne znaci , samo anovulatorni ciklus, vec promene na dojkama , kao i na drugim target organima, su posledica i prisustva i osetljivosti receptora ( individualno), na te hormone. U svakom slucaju ocekujem da bi imali relativan visak estradiola u odnosu na progesteron , jer te promene se desavaju pod njegovim delovanjem.
Priraslice bez daljnjeg cesto sprecavaju prskanje ovulatornih folikula, pa takodje predstavljaju problem.
Prim. Dr Lj.Presetnik
P.S. Od vas ce biti dobar ginekolog, imate dara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 20, 2004 12:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 06, 2004 2:00 am
Postovi: 142
Sto se tice medicina kao mala sam zelela da postanem doktor da bih lecila baku ali naravno posle toga sam se usmerila u drugom pravcu iako je medicinska skola bila na pet minuta od moje zgrade. (mislim da bih se pre ja onesvestila nego da nekom dam inekciju ili vadim krv).
Inace jos malo se razmisljam da dam doktorsku disertaciju na temu priraslice (malo sale nije na odmet)
Ono sto mene muci i zasto postavljam toliko pitanje je sto sam do sada imala kao sto sam na pocetku napisala tri operacije (cak dve prosle god) a jos uvek kad god me nesto zaboli jace spominju operacije iako one bas i nisu preporucljive za mene (zbog priralica)
Jednostavno pokusavam da sebi na neki nacin pomognem slusajuci savete vise doktora (po principu dve glave su pametnije nego jedna), znate kako je kad je covek ocajan iako mi mnogo ne ulivaju nadu ipak se nadam da ce nesto da prolongira naredne operacije (posto je to jedina opcija kod priraslica)
U SVAKOM SLUCAJU MNOGO STE MI POMOGLI PA VAM ZATO VEOMA HVALA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Inace interesuje me da li se ultrazvucnim doplerom moze utvrditi kakva je cista (koja vrsta) i sadrzaj ciste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 26, 2004 9:36 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Doplerom se moze utvrditi da li postoji patoloska cirkulacija i na taj nacin postaviti sumnja na moguci karakter ciste( brzorastuca, malignitet i sl). Inace " obican " 2D ultrazvuk vec moze da ukaze na sadrzaj ciste, tj. da li je bistar, zamucen, krvav i sl.
Ne znam koliko imate godina, ali broj operacija je zaista vec dovoljan za jednu osobu, tj. potrosili ste bonus( mala sala). U svakom sluicaju , i da niste operisani, treba biti konzervativan maksimalno, kada se pravi odluka o eventualnoj operaciji. Prim. Dr Lj.Presetnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 28, 2004 1:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 06, 2004 2:00 am
Postovi: 142
Interesuje me jos koje bi pretrage morala da uradim da bih ustanovila prohodnost ovog preostalog jajovoda. Cime se to proverava.
Da li bi Vi na osnovu svega navedenog u mom slucaju preporucili trudnocu.
Zaboravih inace imama 26 god.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 03, 2004 11:58 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Jedna od mogucnosti za proveru prohodnosti je HSG ( histerosalpingografija), ali pouzdanost je oko 70%, dok je pouzdanija metoda laparoskopski pregled organa male karlice .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 11, 2004 2:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 06, 2004 2:00 am
Postovi: 142
Interesuje me da li displazije na dojkama mogu da se izgube ili je to nesto sto nastaje i trajno je tu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 13, 2004 12:10 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Generalno jednom formirane displazije ne nestaju, ali se mogu ublaziti i spreciti njihovo povecanje trudnocom i dojenjem. Prim. Dr lj.Presetnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: cista?
PostPoslato: Ned Nov 14, 2004 12:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 11, 2004 2:00 am
Postovi: 44
treceg dana menstruacije poceo je dam me boli levi jajnik,tacije leva starna stomaka,ukljucujuci i krsta.to traje vec dva i po dana, sinoc sam osecala i mucninu.inace,prvog dana menstruacije sam pocela da pijem Logest,pa me zanima od cega taj bol moze da bude?svakako cu morati da odem do ginekologa,ali me zanima sta bi to moglo biti?dac li od ciste jer imam jednu na levom jajniku.hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 17, 2004 11:16 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 06, 2004 2:00 am
Postovi: 142
Zamolila bih vas da mi objasnite o kakvoj se cisti radi

DG: CYSTIS INCLUSIONES INFLAMATUS.
PERISALPINGITIS ACUTA.

Unaped zahvalna!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 21, 2004 2:44 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Radi se o cisti koja nastaje zapusenjem izvodnog kanala, prouzrokovnog upalnim procesom. Prim. Dr Lj.Presetnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 24, 2004 12:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 06, 2004 2:00 am
Postovi: 142
Koliko sam ja razumela to je ustvari cista na jajovodu vise nego na jajniku sta se radi kod takvih cista da li se odstranjuje jajovod?
Takodje posto ponovo imama cistu na ostatku od desnog jajnika pa se ne moze reci koja je jer se do sada mislilio da je on samo za hormonsku funkciju (to bi trebalo da iskljuci funkcionalne ciste) da li je mozda dobro da uzimam nesto od kontraceptivnih sredstava, da bar nesto pokusamo jer kod mene bilo kakva cista a ova posebno izaziva jake bolove pa su ponovo poceli da mi spominju operacije sto se meni uopste ne svidja, naravno uz konsultaciju sa gin. i da li bi to odgovaralo za displazije?
Inace cist je vel.8*6.5 (tri dana pred men.)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 81 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: