Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Upala jajnika
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 11:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Cesto na ovim temama vidim da su zene napisale da su imale "upalu jajnika". Toliko cesto da prosto ne mogu da verujem da se tu misli na "Pelvic Inflammatory Disease" koji je prilicno redak i opasan.

Dakle, o cemu se tu radi? O infekciji, o prehladi (?!) sta tacno znaci ta dijagnoza i kako se postavlja.

[Ili je to jos jedna mitoloska dijagnoza kao "ranica na grlicu" koja moze da znaci sve i nista].


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 11:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
:o pa šta su meni lečili godinama u studentskoj poliklinici,pod tom "dijagnozom",raznoraznim antibioticima,gomilom antibiotika,injekcija,vaginaleta,,,,,ja nemam pojma...evo smejem se,sebi,ovom sistemu,ovoj zemlji u kojoj živimo...teško nama neukima ...neprosvećenima...blago onima što misle da sve znaju.... :lol: :lol: :lol:
nek su živi i zdravi svi naši pametni i savesni ginekolozi! Pa šta to onda lečimo kad imamo "upalu jajnika"? :o :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 11:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Cudi me zato sto kod nas izgleda da nema zene koja nije "imala upalu jajnika" a niko ne kaze kako se dobija, sta su simptomi, po cemu se razlikuje od drugih bolesti ili stanja (za "kolege" iz inostranstva: "differential diagnosis") i kako se leci. Cak nema ni neke jasne simptome, koliko mogu da vidim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 12:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
ne znam kako se dobija,ja eto celog zivota vodim računa o oblačenju,na primer,da se ne prehladim i sl. nemam pojma kako je to sve počelo,ali imala sam bolove,odem na pregled,kažu mi uvećani itd.i krene tako lečenje... :lol: e stvarno nisam nikad ni razmišljala o tome,jeste rađena analiza krvi,tipa Se ,le itd i pregled urina,ali ništa osim toga,da ,za sve to vreme, a trajalo prilično dugo,(počelo 1997-e ) niko nikakva objašnjenja...nemam pojma,ali je baš zanimljiva tema,valjda će se naći ko stručan...i ja bi baš volela da znam nešto o tome... :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 12:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Vidim da je dr. Pedja tu, ukoliko se ne varam, on je ginekolog koji radi kod nas. Mozda bi on mogao da nam pojasni tu dijagnozu, pogotovu kako je odlucivao (ako je) da je i sam daje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 12:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 24, 2007 7:44 pm
Postovi: 39
Da to je zanimljivo i meni su redovno na studenskoj poliklinici konstatovali upalu jajnika, davali antibiotike i nikada mi nisu rekli e kada polijes dodji na kontrolu. Isto tako imam "oziljak" od neke stare upale jajnika, sta to god to znacilo,barem je tako moja bivsa lekarka objasnjavala zasto pri pregledu imam bol sa leve strane.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 10:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 15, 2008 4:53 pm
Postovi: 12
Eto, i ja sam jedna od tih kojima je nebrojeno puta konstatovana dijagnoza upale jajnika, a da pritom NIKADA nisam (osim za vreme menstruacije, kada imam jake bolove) osetila spontani "tupi ili ostri" bol u "donjem predelu trbuha", kako bi trebalo da se oseca za vreme upale jajnika. tacno je da se kao tinejdzerka nisam dobro oblacila i da sam nosila kratke jaknice zimi i tako to, ali nikada mi nisu radili neke detaljnjije analize da bi konstatovali da se radi o upali jajnika, nego, ako je za vreme obicnog ginekoloskog pregleda neki od jajnika osetljiv i malo zaboli: UPALA! a onda mi je jednom, kada sam slucajno otisla kod drugog ginekologa, u inostranstvu, ta doktorka rekla: "Svasta! Sta pricate!? Pa Vi sigurno nikad niste ni imali upalu jajnika! Vi ni ne znate sta je to upala jajnika!" Mislila sam da je ona luda, ali sad mi se sve vise cini da se ovde ta dijagnoza toliko odokativno postavlja, da je to strasno. A sad mi, na osnovu "istorije cestih upala jajnika", moj ginekolog ovde u Beogradu, preporucuje da radim HSG, a da suprug i ja uopste nismo ni PROBALI da zacnemo (do pre nedelju dana sam pila Logest, a sada hocemo da pravimo bebu). Cinjenica je da ponekad na pocetku odnosa osecam blagi bol u donjem delu stomaka, za koji moj lekar kaze da je od priraslica koje su se stvorile najverovatnije od lelecenih upala jajnika... a ja ispila hiljade i hiljade antibiotika lececi upale jajnika... i na kraju mi uopste nije jasno jesam li ja imala te upale ili ne? :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 1:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 12, 2007 5:21 pm
Postovi: 231
To sam se i ja pitala, jer kada sam pokusala da pretrazim americke sajtove, nisam uspevala da nadjem slicno tome (osim spomenute PID). Upalu jajnika sam imala 2001. godine, bila je pracena tupim, paralisucem bolom u predelu donjeg stomaka od koga nisam mogla da stojim uspravno. Takodje sam imala izuzetno pojacan sekret. Doktorka (ginekolog) kod koje sam se tada lecila mi je rekla da imam upalu jajnika i prepisala 2 kutije Ciprocinala. Sada se pitam sta zapravo nasi lekari podrazumevaju pod upalom jajnika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 6:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ako se daju antibiotici - onda mora da se utvrdi bakterijska infekcija. Ako je to, onda je u pitanju PID, ali je ne moguce da se toliko desava. A akoi samo bacaju antibiotike u prazno jer ne znaju sta ce, onda je to drugi problem (i zaista problem, antibiotici nisu tik-tak bombone).)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 6:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 7:17 pm
Postovi: 75
Sada procitah da se PID otkrije kod milion zena u USA svake godine.
http://www.emedicine.com/med/byname/oophoritis.htm

To je otprilike 1.6% zenske populacije od 18 - 50 godina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 6:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
kako to onda da je kod nas procenat skoro 50%???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 17, 2008 9:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 7:17 pm
Postovi: 75
1 milion registrovanih PID na 300 miliona Amerikanaca (ukupno) - 0.3% godisnje.
150 miliona zena u USA, od cega 40% u dobi od 18-49 godina (oko 60 miliona) ili 9% u dobi od 18-25 godina, kada se PID najcesce javlja - oko 15 miliona - daje 1.6% (18-49 god) ili 6.6% (18-24 godina) godisnje.

Recimo da je kod nas prilicno slicna statisticka raspodela stanovnistva po polu i godinama. Otprilike 2% godisnje u grupi zena 18-49 god. ili recimo 8% godisnje u grupi 18-24 godine bi bilo 35 - 40 hiljada obolelih svake godine.

Da li je broj obolelih godisnje u Srbiji mnogo veci od 40,000?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 18, 2008 8:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Nov 16, 2006 4:00 pm
Postovi: 55
Mozda mi neko moze pojasniti sta znaci skracen jajovod,tj.kakve to posledice ima???Takodje na studentskoj pre 4 god dijagnostikovana upala jajnika te strane,obicnim pregledom rukom .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 18, 2008 9:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Koliko vidim - bol pri pregledu, malo uvecan jajnik, mozda i sekret, a mozda i ne - sve to kod nas zovu "upala jajnika"...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 21, 2008 8:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Da podignem temu i da vidim da li ima neki lekar koji bi nas udostojio odgovora (ovo sve vise lici na pravi pregled :roll: )


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 44 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: