Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 77 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Sterilitet - za Obgyn
PostPoslato: Sre Avg 09, 2006 3:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 3:04 pm
Postovi: 174
Postovana Obgyn,
Prateci uputstva koja ste dali Mini pokusacu da Vam predstavim i nas problem.
Suprug i ja smo u braku 6 godina, od toga pokusavamo da ostanemo u drugom stanju 3 godine. Problem je u tome sto su svi nalazi „u redu“, a do trudnoce ipak ne dolazi. Oboje imamo 33 godine, ne pijemo, ne pusimo i ne koristimo nikakve lekove.
Suprug ima alergiju na kukuruznu i psenicnu prasinu. Kod njega je spermogram pokazivao slabu pokretljivost spermatozoida, ali je nakon promene lekara otkrivena varicocela, koju je i operisao, nakon cega se pokretljivost poboljsala. Trenutno stanje (6 meseci nakon operacije) je: zivih 53%, nezivih 47%, progresivno brzo 35%, progresivno sporo 21%, neprogresivno 14%, nepokretni 29%. Spermokultura je normalna. Test na hlamidiju i mikoplazmu negativan.
Sto se mene tice, do sada sam bila zdrava, nisam nista operisala, prvu menstruaciju dobila sam sa 12 godina, redovne na 26 dana, poslednja 22. jula. Prosle godine otkrivena „ranica“ na grlicu: Erythoplakio PVU, Electrocoagulatio PVU, nakon „skidanja“ ranice koristila Hyperol vaginalete nakon menstruacije. Testovi na hlamidiju i mikoplazmu negativni. Papa II, VS treca grupa (ponekad bude 3a). Uradjen HSG (uredan). PCT (12 dan ciklusa) 4-5 progresivno pokretnih spermatozoida normalne morfoloske gradje, 3 u mestu pokretna i 2 nepokretna, test kristalizacije pozitivan (rastegljivost preko 6cm). Analize hormona: FSH 3,41 mIU/mL, LH3,28 mIU/mL, Prolaktin 308 mIU/L, Progesteron 37,6 nmol/L i Estradiol 150,0 pg/mL radjene 20. dan ciklusa. Folikulometrijom utvrdjena ovulacija 11-12 dan pre godinu dana (u tom periodu pojacan sekret redovno, svaki mesec, providno sluzav). Poslednji nalaz ginekologa (april) glasi: uterus u AVF, normalnog oblika i velicine, praznog kavuma, endometrijuma debljine 3mm, oba jajnika normalne velicine i urednog sonografskog nalaza, Cavum Douglasi prazan, grlic konican, epitelizovan. Uterus u AVF, normalnog oblika i velicine, cvrst, pokretan, adneksa i parametrija obostrano palpatorno b.o. Visoka sam 178cm, teska 68kg.
Oboma nam je ovo prvi brak, ni jedno nema dece iz prethodnih veza, odnosi redovni 4-5 puta nedeljno, nikada nismo koristili zastitu (zajedno smo vec 12 godina) i nikada nije doslo do zaceca. Suprug je krvna grupa A neg, a ja 0 poz.
Predlozeno je da ja uradim laparoskopiju (planiramo to za septembar).
Zanima nas Vase misljenje sta i kako dalje?
Unapred hvala,
Gordy


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 10, 2006 11:53 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Niste napisali Volumen sperme dobijene u ejakulatu i broj spermatozoida ( milioni ) ili density ! u analizi sperme.

Kod Vas treba uraditi TSH, T4...hormone stitnjace. FSH and LH se na rade 20.dana ciklusa nego 3.dana, mada ne mislim da je sa istorijom normalnih regularnih ciklusa to posebno vazno, ali samo da znate !

Slijedeci korak jeste HSG ( histerosalpingogram ) a ne laparoskopija, jer mislim da se kod Vas radi o muskom faktoru infertitliteta, tako da smatram laparoskopijom nepotrebnom u ovom casu ! ali ako je imate zakazano nadam se da ce uradit probu metilenksim plavim i testirati prohodnost jajovoda, jer je to jedan od bazicnih ispiitivanja, i ja pretpostavljam da je kod Vas sve u redu.

Javite mi preostale rezultate, pa cemo se opet 'pisati'.
Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 10, 2006 12:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 3:04 pm
Postovi: 174
Verovatno mi je u silnom prepisivanju rezultata promaklo: volumen 5,0ml, pH 7,6, Viskoznost normalna, Likvefakcija 20 minuta. Inace, ne znam da li je vazno ali..., cak i kada su spermatozoidi bili spori, volumen je uvek bio 5 ili 6.

Meni je prosle godine u martu radjen HSG (nalaz uredan) i bilo je toliko bolno da se zivo secam boli svaki put kada pomislim na to. Nakon snimanja imala sam krvarenje kao obilnijeg dana menstruacije (samo tog dana), zbog cega sam zvala svog ginekologa koji me je pregledao sutra dan i rekao da je sve u redu (moj strah je bio da mi nisu nesto „poremetili“ unutra).

Laparoskopiju jos uvek nismo zakazali, receno nam je da bi bilo bolje sacekati jesen zbog vrucina.

U svakom slucaju hvala na vremenu i sugestiji, ovih dana cu uraditi hormone stitnjace sto ste naveli pa cu Vam javiti „rezultat“.

Pozdrav,
Gordy


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 11, 2006 5:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Procitala sam Vasu dodatnu poruku...zaboravili ste napisati BROJ SPERMATOZOIDA U MILILITRU ! sto je vazan podatak.

Kada uradite dodatne nalaze ukljucujuci laparoskopiju, javite se sa rezultatima, pa cu Vam odgovoriti sa prijedlozima. Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 11, 2006 8:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 3:04 pm
Postovi: 174
Na nalazu zaista pise onako kako sam Vam napisala: Volumen 5,0 ml, referentna 2-6. Ako ista znaci.

Javljam se ponovo sa novim rezultatima.

Pozdrav,
Gordy

_________________
Don't worry about the world coming to an end today, it's already tomorrow in Australia.

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... sterilitet


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 14, 2006 7:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 5:47 am
Postovi: 32
Lokacija: KRALJEVO
Citajuci tvoj problem u njemu sam pronasla sebe. I ja i suprug smo imali isti problem kao i Vi i to dobrih 5 godina. 2002 su mi preporucili laparaskopiju i ja sam to sve nekako izbegavala. Medjutim u aprilu 2005 sam otisla na tu intervrnciju i neces mi verovati ostala sam u drugom stanju u maju.
18.02.2006 rodio se Mateja. Moj ti je savet da sto pre ides na laparoskopiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 14, 2006 8:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 3:04 pm
Postovi: 174
vdj hvala na podrsci.

Radicemo i laparoskopiju, ali je mene jako strah jer su lekari kod nas u bolnici uzasno neljubazni i grubi. Trenutno sam u fazi psihicke pripreme.

Pozdrav,
Gordy

_________________
Don't worry about the world coming to an end today, it's already tomorrow in Australia.

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... sterilitet


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 14, 2006 11:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 5:47 am
Postovi: 32
Lokacija: KRALJEVO
Nemas cega da se plasis.Ako si prezivela HSG kao i ja ovo je decija igra.
Radi se pod totalnom anestezijom i za dva dana se ide kuci.Posle intervencije sam lezala 5 dana, ali ne zato sto me je bolela rana (to se cak i ne vidi posle jer su to samo dve male tackice) vec su me bolela ledja valjda od anestezije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 14, 2006 2:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 04, 2006 4:48 pm
Postovi: 32
Lokacija: BG
VDj,
gde si radila laparoskopiju?
Trebalo bi da i ja idem u septembru ali jos nisam odlucila gde cu. Na forumima sam nasla da preporucuju bolnicu u Valjevu, ali sam isto tako procitala da se tamo stavlja kateter.
U bolnici u Pancevu su mi stavljali kateter da mi napune besiku za ultrazvuk???, kao: "nisi popila dovoljno vode sad cemo mi to caskom da napunimo"... meni je to bilo cudno jer sam pre toga uvek isla privatno i UZ se radi vaginalnom sondom, ali onako sludjena poverujem.. Posle tog katetera sam 3 dana imala stravicne bolove prilikom mokrenja da sam svaki odlazak u WC preplakala. Jel mora taj kateter za laparoskopiju? :cry:

A ti bolovi u ledjima, citala sam da je to od gasova koje ti upumpaju prilikom operacije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 14, 2006 7:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 5:47 am
Postovi: 32
Lokacija: KRALJEVO
Radila sam je u Kraljevu, ali verujem da se svuda radi isto. Nazalost mora da se stavi kateter, ali ja posle nisam imala problema sa tim.Jos jednom ponavljam samo se spremite za neverovatan bol u ledjima.Dovodio me je do suza.
Gordy da li si dobila moju privatnu poruku? Nisam sigurna da li sam je poslala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 14, 2006 10:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 18, 2006 7:04 pm
Postovi: 74
Ma hajte molim vas ko se to boji laparoskopije? Ništa strašno ja je radila u februaru mesecu nikakve bolove u ledjima niti bilo gde nisam imala. A isto sam se mnooooogo bojala. Meni ni kateter nije bio toliko strašan koliko klistiranje. Ajoj, dali su mi u toku dana neke tabletice milion njih da bih išla u wc, ja krenem jednom drugi treći put, nikad kraja kad u neko doba večeri zove me sestra ajd na klistiranje. Ja računam neki čepić će mi staviti a ona žena uzela neku ogromnu čašu punu nečeg ta čaša na nekoj cevki ta cevka meni u d...... i ne smeš odmah u wc nego malo šetnje.Bila sam besna ko ris, kad žena mi kaže moraš to ponovo ujutru u šest. :o :o :o Stres! Nije mi bila namera da nikoga plašim jer evo i sad se smejem kad se toga setim već da vam kažem da mi je to bilo teže od same operacije. Mada i kateter je grozan . Dobila sam neku spavaćicu u bolnici a ona ogrooooomna a ja oliva, došla poseta i mozak su mi s mesta pomerili kao torbica ti je super baš ti lepo stoji sa tom haljinom, spremaš se za bal. :lol: :lol: :lol: E mene tek sad čeka pravi stres. Ja početkom septembra idem na HSG :cry: . Ja sam se odlučila za anesteziju, pa ako je neko to radio sa anestezijom neka mi se javi. Može i na temi "šta dalje". Hvala i pozdravljam vas sve


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 05, 2007 2:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 3:04 pm
Postovi: 174
Postovana ObGyn,

Javljam se ponovo. Konacno mi je zakazana laparoskopija. 12. februara trebam da se javim u bolnicu radi prijema, a radice je, pretpostavljam, sutra dan.

U medjuvremenu sam uradila analize koje ste rekli:
hTSH 1,12 (ref 0,4-4,0)
T4 109,0 (ref 58,0-161,0)

Suprug je ponovo radio spermogram i rezultat je sledeci:
Volumen 4,2 (ref 2-6)
pH 7,7 (ref 7,2-8,0)
Viskoznost normalna
Likvefakcija 18 (ref <30)
Spermatozoida/ml 74 (ref >20)
Spermatozoida / V 310,8 (ref >40)
Leukocita nema
Okruglih celija nema
Zivih spermatozoida 69 (ref >50)
Nezivih spermatozoida 31 (ref < 50)
Progresivno brzo 50 (ref >25)
Progresivno sporo 13
Neprogresivno 8
Nepokretni 29
Aglutinacije nema
Normalnih formi 0,78 (ref >0,50)
Abnormalnih formi 0,22 (ref <0,40)

Sada sam napisala ove podatke da bih malo podigla post, a javljam se ponovo sa rezultatom laparoskopije. Ukoliko prezivim! :-?

Pozdrav

_________________
Don't worry about the world coming to an end today, it's already tomorrow in Australia.

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... sterilitet


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 05, 2007 5:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 15, 2006 5:41 pm
Postovi: 39
Ne boj se nista i nemoj oklevati.Ja sam uradila laparoskopiju 2004 god i nalaz je bio uredan...samo mi je zao sto tada nije uradjena histeroskopija(dijagnosticka)jer mi je polip pronadjen sada nakon toliko godina>laparoskopijom se ne moze videti unutrasnjost materice vec samo histeroskopski...Zato ne oklevaj i nista se ne plasi....Nije nista strasno...Nakon operacije mislices da je to najgora stvar koja ti se desila ali vec posle 24 sata osecaces se totalno normalno...Ne oklevaj jer ces sebe spasiti nepotrebnog gubljenja vremena...Puno srece i puno bebica...Ukoliko ti treba neki savet ...tu smo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 06, 2007 11:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 3:04 pm
Postovi: 174
Bebetto mnogo hvala!

Planirala sam ja da "odradim" ovu laparoskopiju jos u septembru, ali su se isprecile neke okolnosti tako da cu je uraditi tek sada.

Inace, zamolila sam lekara koji ce mi raditi laparoskopiju da mi odmah uradi i histeroskopiju. Kad vec lezim tamo... Videcemo sta ce reci i jedno i drugo.
Mislim da se i ne plasim vise nego drugi ljudi, valjda je ovo normalan strah. Ipak cu biti uspavana, odnosno u mom slucaju to znaci "necu znati sta mi se desava", a to mi se jos nije desilo. S' druge strane, za sve postoji prvi put! :wink:

_________________
Don't worry about the world coming to an end today, it's already tomorrow in Australia.

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... sterilitet


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 06, 2007 3:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 15, 2006 5:41 pm
Postovi: 39
Nema na cemu!!


Odlicno je sto ce istovremeno raditi i histeroskopiju to bi i trebalo uvek da ide zajedno .....Sto se tice anestezije nista se ne plasi....jednostavno nista ne boli...nista ne znas....niceg se ne secas i to je super...Zelim ti puno srece pa se javi sa novim vestima.....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 77 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: