Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 300 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Tu sam :)
PostPoslato: Pet Mar 06, 2009 7:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 08, 2009 12:24 am
Postovi: 2
Samo da se javim i pozdravim sve vas! Citamo se :) i Hvala Tamari na odgovoru :)

Ja sam svim zenama prosledila, neke su tvrdile da to vec "znaju" (blago njima!) ali sigurna sam da ce procitati ako nista bar krisom ;) druge su se obradovale, trece lepo priznale kao i ja da ipak nisu sve znale!

Puno vas pozdravljam i ljubim!

Tamara veliki si COVEK! :)

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 07, 2009 8:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:21 pm
Postovi: 13
Tamara imam jedno pitanjce za tebe ako imas vremena. Treba uskoro da idem kod ginekologa da bi mi prepisala kontraceptivne pilule e sad me zanima koliko mi je zdravo da ih uzimam imam 20 god.,ciklusi su mi uglavnom redovni 3-4 dana napred nazad, nemam bolove a menstruacija nije ni obilna ni oskudna pa me zanima ako pocnem da ih pijem da li ce mi se sve ovo poremetiti, ne bih volela da se promeni pa da dobijem posle bolove ili obilnu i ne redovnu menstruaciju i jos povecanje telesne tezine?
E da imam i jos jedno pitanje postoje li na trzistu neke pilule koje treba izbegavati, koje su stetne, pitam za slucaj da mi nesto od toga preporuci ginekolog kod kojeg odem?
Hvala ti unapred, nikako da se odlucim na ovakav nacin zastite od trudnoce skepticna sam skroz kad su hormoni u pitanju sve se plasim da mi se nesto ne poremeti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 07, 2009 8:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:21 pm
Postovi: 13
Tamara imam jedno pitanjce za tebe ako imas vremena. Treba uskoro da idem kod ginekologa da bi mi prepisala kontraceptivne pilule e sad me zanima koliko mi je zdravo da ih uzimam imam 20 god.,ciklusi su mi uglavnom redovni 3-4 dana napred nazad, nemam bolove a menstruacija nije ni obilna ni oskudna pa me zanima ako pocnem da ih pijem da li ce mi se sve ovo poremetiti, ne bih volela da se promeni pa da dobijem posle bolove ili obilnu i ne redovnu menstruaciju i jos povecanje telesne tezine?
E da imam i jos jedno pitanje postoje li na trzistu neke pilule koje treba izbegavati, koje su stetne, pitam za slucaj da mi nesto od toga preporuci ginekolog kod kojeg odem?
Hvala ti unapred, nikako da se odlucim na ovakav nacin zastite od trudnoce skepticna sam skroz kad su hormoni u pitanju sve se plasim da mi se nesto ne poremeti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 07, 2009 8:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 20, 2008 9:21 pm
Postovi: 13
P.S. Tema ti je fenomenalna !!!! Sve sam sacuvala u PDF-u pa da imam tako nesto na sigurnom, kao mali prirucnik :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 07, 2009 9:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Uf uf ja sam zapravo veliki mrzitelj pilula :) Eti priznajem :)

Nekako mi igranje sa hormonima nikad nije ulivalo sigurnost, posebno sto nisu 100% sigurna kontracepcija, ne shtite osobu od infekcija...

Ali jeste dobar vid kontracepcije za devojek koje ne zele da se bave ostalim vidovima kontracepcije, za stabilnu vezu i vezu u kojoj se ne zele deca, su dobar izbor.

A to kako cehs ti reagovati na kontraceptivne pilule ne moze da ti kaze nio :)

Da li ceh simati produzena krvarenja, poremecaj ciklusa, promene raspolozenja, probleme sa licem, celulitom i ostale nus pojave...to je sve individualno i to ti zaista ne moze reci ni tvoj ginekolog.

Na tebi je da odluchish, i probash, a ima dosta tema koje se bave time u ovom podforumu pa kad stignesh pregledaj ih i prochitaj iskustva devojaka i zena koje su koristile oralnu kontracepciju. Da ne prenosimo te texove i ovde.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 09, 2009 5:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 08, 2006 9:37 pm
Postovi: 277
samo da podignem temu i opet se zahvalim na ovako detaljnom opisu svega sto bi zaista svi trebalo da znaju, i ja sam sav tekst koji si tamaraft napisala - kopirala i cuvam ga... jeste da je moja devojcica jako mala ali eto imace odakle da cita ako joj bude neprijatno ikada da me pita bilo sta... Da ne pricam o tome koliko i meni znaci ovaj tekst, jer se neke stvari zaborave... hvala jos jednom i zaista bi trebalo ZALEPITI temu :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 09, 2009 6:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Slika

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 09, 2009 8:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 09, 2009 8:24 pm
Postovi: 1
Cao sviiiiiima!!!!!!!! :) I ja imam problem sa Bartolinijem,nazalost,vec godinu i po dana....Pre nekoliko dana imala sam upalu (inace pre toga me uopste nije bolela,niti mi smetala,samo je bila vidljiva) i moja doktorka mi je uradila inciziju i drenazu i za sada me ne boli mada mi je jos uvek pomalo uvecana.Inace,ovaj zahvat radjen mi je bez anestezije i strasno je bolelo(doktorka mi je rekla da ionako nijedna anestezija ne bi delovala jer je zlezda bila pod upalom).pa mene interesuje,posto uopste ne sumnjam da ce se opet pojaviti,hoce li mi te sledece zahvate(marsupijalizacija...) raditi pod anestezijom,i da li ce mnogo boleti????? Inace sam preplasena,posle incizije,pa bi mi stvaaarno dobro dosao neki savet sto se toga tice!Sajt je super,puno sam toga saznala na ovu temu,iako sam pre bila potpuno neinformisana... :) Pozzzzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 09, 2009 9:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 08, 2006 9:37 pm
Postovi: 277
hahaha :) svaka cast tamaraft... zalepljena


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 10, 2009 11:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Slika

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 10, 2009 11:39 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Rak grlića materice zauzima drugo mesto (na prvom mestu je rak dojke) kako po učestalosti javljanja tako i po mortalitetu od ginekolških malignoma.

Ovo oboljenje najčešće se javlja kod žena od 45 do 50 godine starosti.

Oko 37% oboljelih žena su mlađe od 35 godina, dok žene starije od 65 čine 10% oboljelih.

Najveći mortalitet prema dobnim grupama imaju žene starosti od 65 godina što je vezano za uznapredovalost oboljenja u vreme uspostavljanja dijagnoze.

Uzroci

Uzroci bolesti su nepoznati ali faktori rizika koji povećavaju mogućnost oboljenja su sledeći:

* HPV infekcije-subtipovi 16, 18, 31, 33 i 35
* Osobe iz nižih socioekonomskih klasa sa slabijom mogućnošću redovne zdravstvene zaštite
* Rani početak polnog života i veći broj seksualnih partnera
* Pušenje



Oko 80% malignih tumora grlića materice se razvija iz sluznice egzocerviksa i klasificira se kao karcinom ploćastih ćelija (Ca planocellulare ili squamocellulare).

Oko 18% malignih tumora grlića materice nastaje iz sluznice cervikalnog kanala i klasificira se kao karcinom cilindričnih ćelija (adenocarcinoma).

Ostatak od 2% čine drugi histološki tipovi.


Engleska reč screening (skrining) podrazumeva preventivne medicinske preglede kojima se ispituje populacija naizgled zdravih ljudi kako bi se pronašle one osobe koje pokazuju rane znake neke bolesti ili predispoziciju za nastanak nekog oboljenja.

Screening za rak grlića materice Papanikolau testom je efikasna zaštita od ove bolesti samo ako se obavlja redovno.

Sve osobe ženskog pola treba da idu na screening preglede redovno, jednom godišnje.

Rak grlića materice se razvija na delu materice koji je okrenut prema vagini.

Najvažniji faktor za nastanak raka grlića materice je humani papiloma virus (HPV).

HPV može da prouzrokuje promene u ćelijama grlića koje zatim mogu da prerastu u rak.

Bolest se uglavnom razvija tokom nekoliko godina i ne daje nikakve simptome sve dok ne stigne u uznapredovali stadijum.

Screening pregledi za rak grlića materice Papanikolau testom su jedini načini da se takve promene nadju u ranim stadijumima kada mogu lako da se odstrane, pre nego što se rak uopšte pojavi.

Većina žena zaraženih HPV-om ozdravi u periodu 6-24 meseca a i da ne zna da je bila inficirana.

Medjutim, imuni sistem nekih žena ne uspeva da se oslobodi HPV i rizik za pojavu raka grlića materice je povećan Zbog nerazvijenosti svesti o važnosti redovnih ginekoloških pregleda prvi smo po broju otkrivenih karcinoma grlića.


Kako se zaštititi?

Kondom nije potpuna zaštita od HPV jer se virus može preneti i preko kože koja nije prekrivena kondomom.

Kao najsigurnija i najefektivnija zaštita, od skoro na našem tržištu prisutna je i vakcina GARDASIL koja je efikasna protiv tipova 16 i 18 HPV, dva najčešća tipa odgovorna za 2/3 slučajeva raka grlića materice i mnogo abnormalnihrezultata Papanikolau testa, kao i protiv tipova 6 i 11 izazivača polnih bradavica.

GARDASIL je vakcina za sprecavanje prekanceroznih displazija visokog stepena ( CIN 2/3), karcinoma grlica materice, displasticnih lezija visokog stepena vulve ( VIN 2/3) i spoljasnjih genitalnih kondiloma (condilomata acuminata).

Preporucena je primena GARDASIL vakcine za osobe zenskog pola uzrasta 9-26 godina a u svetu je preporuka da se rutinski vakcinišu devojcice starosti 11 i 12 godina.

Ne preporucuje se primena vakcine kod dece mladje od 9 godina usled podataka o imunogenosti, bezbednosti i efikasnosti.

Sa redovnim screening pregledima treba nastaviti i po imunizaciji GARDASIL vakcinom.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 10, 2009 11:41 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Skrining za rak grlića materice u Srbiji
Cetvrtak, 29. januar 2009. 16:49

U prvoj polovini ove godine u svim domovima zdravlja u Srbiji bi trebalo da počne sprovođenje organizovanog skrining programa za rak grlića materice, rekla je u četvrtak rukovodilac Grupe za javno zdravlje Ministarstva zdravlja Snežana Pantić-Aksentijević.

Aksentijevićeva je agenciji Beta kazala da je Srbija prepoznata kao zemlja koja je uradila "sve što je moguće pre početka skrininga" i kao takva ove nedelje i nagrađena priznanjem "Biser mudrosti" u Briselu na Samitu o raku grlića materce.

"Skrininzi će početi prvo u bolje opremljenim domovima zdravlja, ali očekujemo da u prvoj polovini godine budu uključeni svi. Dosad smo doneli Nacionalnu strategiju za prevenciju raka grlića materice, koja je usvojena na Vladi i objavljena u Službenom glasniku", istakla je ona.

Skrining program podrazumeva organizovano pozivanje žena uzrasta od 25 do 69 godina na preventivne ginekološke preglede, a prema rečima Aksentijevićeve nacionalni program pored toga podrazumeva i veliku medijsku kampanju u cilju podizanja svesti i edukaciji stanovništva da se rak grlića materice može izlečiti ukoliko se dijagnostikuje na vreme.

Srbija je u Briselu sa još pet zemlja nagrađena Biserom mudrosti za 2009. godinu za Nacionalni program za prevenciju raka grlića materice. Samit je održan 20. i 21. januara, a prisustvovalo je 25 zemalja.

Delegaciju Srbije činile su predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju te bolesti Vesna Kesić i Aksentijevićeva, koja je član te komisije.

U svetu oko 274.000 žena godišnje umre od raka grlića materice, a registruje se oko 493.000 novoobolelih.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: PROMENA PARTNERA I SEKRET
PostPoslato: Uto Mar 10, 2009 3:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 10, 2009 8:40 am
Postovi: 2
Promenom partnera kod moje partnerke se pojavio sekret kojeg do sada nije imala, te me interesuje kakve posledice mogu nastati iz toga, obzirom da znam da je moja prethodna partnerka imala problema sa grlićem materice. Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 11, 2009 12:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vaginalni sekret sam za sebe ne predstavlja neko odredjeno patolosko stanje ili oboljenje, vec samo simptom kao sto je naprimer glavobolja, povracanje, povisena telesna temperatura. Leci se lokalno ali je uvek potrebno ustanoviti uzrok koji je doveo do pojave ovog simptoma.

Prema osobinama sadrzaja sekreta deli se cistoca vagine na 3 stepena:

I grupa sekreta - sekret je bez mikroorganizama i bez gnoja
II grupa sekreta - sekret bez gnoja, ali sadrzi izvesne bakterije

Ove dve grupe sekreta predstavljaju normalan sekret vagine


III grupa sekreta - je sekret koji sadrzi bakterije i gnoj

IV grupa sekreta - je sekret koji sadrzi gonokoke

V grupa sekreta - je sekret koji sadrzi trihomonade

VI grupa sekreta - sekret koji sadrzi mikoze (gljivice)


Jedna od vaznih uloga vagine je da stvara odbranu protiv prodora spoljnih bakterija u nju i u unutrasnje delove polnih organa.
Ovaj zadatak ona obavlja putem biohemijskih procesa kojima upravljaju jajnici.
Sluzokoza vagine je uvek vlazna a normalna flora vagine sastoji se iz Dederlajnovih bakterija.
Preduslov za odrzavanje flore vagine je kisela sredina koja tokom menstrualnog ciklusa varira ali je kisela u proseku ph 4 -4,5.

Harmonicnom simbiozom izmedju zida vagine, Dederlajnovih bakterija pod protektorijatom hormona jajnika stvara se odbrambena moc vagine tj. bakterijalno samociscenje vagine koja je izlozena prodoru bakterija iz spoljasnjeg sveta.

Svaki poremecaj biohemijskih procesa moze dovesti do prodora bakterija i stvaranje kolpita - vaginitisa, ciji je simptom pojacani i sadrzajem izmenjeni sekret.


Uzroci mogu biti unutrasnji i spoljasnji.

Od unutrasnjih uzroka cesto moze biti povecana propustljivost zida vagine za tecnost, zato sto je tkivo slabo ili zid vagine ostecen.
Posledica ovoga je da Dederlajnovih bakterije ne mogu da stvore dovoljnu kolicinu mlecne kiseline i time osiguraju sekretu vagine dovoljnu kiselost.
Slabi odbrambena moc flore vagine, vise ne moze da se odupire invaziji bakterija ili drugih patogenih mikroorganizama one dobijaju prevagu nad normalnom florom i sadrzaj vaginalnog sekreta cine sve necistijim.
Pri ovakvom stanju u razmazu sekreta vagine nalaze se umesto odlubljenog epitela vagine i njene normalne flore, mnogobrojne bakterije kao sto su streptokoke, stafilokoke, diplokoke, grampozitivni i gramnegativni stapici i td. i nesto manja ili nesto veca kolicina leukocita.

Pojacani vaginalni sekret nije samo prosto povecanje kolicine sekreta vec i izmena njegovih osobina a one zavise od uzrocnika koji ga stvara pa moze biti sluzav, vodnjikav, penast, gnojav, krvavo vodnjikast, trulezan, neprijatnog mirisa.


Drugi endogeni faktor moze biti poremecaj regulacije sudovno-nervnog sistema. Pri njemu postoji labilnost sudova celog tela koji se ispoljava lakim crvenjenjem lica, hladnim i vlaznim rukama i nogama, brzim zamaranjem, poremecenom sekrecijom zelutca.

Jos jedan unutrasnji uzrocnik je je nedovoljna funkcija jajnika.

Najcesci uzrok su opsta oboljenja kao sto su akutne i hronicne infektivne bolesti, grip, angina, secerna bolest.

Spoljasnji faktori - kolpit-vaginitis nastao usled prodora patogenih mikroorganizama u vaginu , cija je invazija veca od odbrambene moci vagine. Ovaj prodor je mogus polnim odnosom, upotrebom zarazenih predmeta za higijenu. Uzrocnici mogu biti i hemijski, termicki ili neko strano telo uneto i zaboravljeno u vaginu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 11, 2009 12:42 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kontracepcija


Hormonske metode kontracepcije (hormonski kontraceptivi) su posebno efikasan metod planiranja porodice. To je potpuno reverzibilni metod, što znači da žena može da zatrudni odmah po prestanku uzimanja tableta.

Hormonski kontraceptivi sadrže polne hormone koji deluju slično prirodnom estrogenu i progesteronu koje proizvodi telo. Postoje razne forme hormonske kontracepcije.

Hormoni se mogu uzimati u formi tablete. Kada ljudi govore o ‘piluli’ obično misle na kombinovanu pilulu ili kombinovani oralni kontraceptiv (KOK ) koji sadrži estrogen i progesteron – što je i najčešće korišćena forma kontracepcije. Ali, postoji i ‘’mini pilula’’ koja sadrži samo progestin.

Dugo delujući hormonski preparati vrlo sporo otpuštaju hormone u telo u toku dužeg vremenskog perioda. Kontraceptivi ovog tipa su intrauterini sistemi, injekcioni kontraceptivi, implanti, kontraceptivni flasteri i vaginalni prsten.

Pilula za ‘’jutro posle’’ (postkoitalna kontracepcija) takođe može sprečiti trudnoću ali bi trebalo da se koristi samo u hitnim slučajevima.
Hormonske kontraceptive obično propisuje lekar, ginekolog.
Trenutno tržište nudi tri osnovne vrste kontraceptiva:

1. Kombinovana hormonska oralna kontracepcija. Ona sadrži ženski polni hormon (estrogen) i hormon žutog tela (progestin). Ovim hormonima ona blago utiče na mehanizam povratnih sprega između jajnika i moždanih centara i na taj način blokira ovulaciju. Tu spadaju sve uobičajene pilule i kontraceptivni flasteri. U svetu postoji i u vidu injekcija a priprema se uvođenje i vaginalnih hormonalnih uložaka.

2. Gestagena kontracepcija koja koristi isključivo hormon žutog tela i utiče pre svega na sluz u kanalu grlića materice koja tako postaje neprohodna za spermatozoide (samo neki metodi blokiraju i ovulaciju). Dostupna je u formi tableta (tzv. minipilule), injekcija i potkožnih uložaka. Tu spada i postkoitalna kontracepcija.

3. Intrauterina kontracepcija je metod kontracepcije kojim se u matericu postavlja uložak koji ometa kretanje spermatozoida na putu ka jajašcetu, tako da ne dolazi do njihovog spajanja. Najmodernije vrste ovih uložaka su hormonalno aktivni (sadrže hormon žutog tela) i kombinuju na taj način prednosti oba pristupa.


Kombinovane metoda


Opis metoda


Tu spadaju sve uobičajene pilule. Svaka tableta sadrži dva hormona, estrogen (ženski polni hormon) i progestin (hormon žutog tela). Obično se koristi u ciklusima od 28 dana, što znači da se tablete koriste 21 dan i pravi 7 dana pauze; u tom periodu se javlja menstrualno krvarenje.

Sa sledećim pakovanjem se počinje 8. dana.

Umesto pauze, neki od preparata sadrže neaktivne tablete, što snižava rizik da će žena pogrešiti. Nekada se tablete piju i 22 ili 24 dana. Moguća je i upotreba u dužem periodu, bez pauza između pakovanja (čak u trajanju od 60 dana, izuzetno i duže). Kombinovanu hormonalnu kontracepciju moguće je koristiti i u formi flastera a postoji i u vidu injekcija i vaginalnih prstenova.

Mehanizam delovanja


Mehanizam delovanja se pre svega sastoji u blokiranju ovulacije, (što se postiže tako što „tuđ“ hormon šalje lažnu informaciju u centre mozga koji regulišu rad jajnika, tako da oni beleže drugačiju fazu menstrualnog ciklusa i ne šalju signal za ovulaciju).
Dodatni mehanizam, koji povećava sigurnost, jeste uticaj na sluz u kanalu grlića materice koja je lepljiva i samim tim neprohodna za spermatozoide.

Prednosti


Glavna prednost je pouzdanost i povoljni uticaji na zdravlje. Kombinovana hormonalna kontracepcija je pogodna je za većinu žena. Nije pogodna samo za zaboravne žene i za žene koje pate od određenih bolesti.

Povoljni zdravstveni uticaji kombinovane hormonalne kontracepcije podrazumevaju: uredan menstrualni ciklus, eliminisanje bolnih menstruacija, poboljšanje predmenstrualnog sindroma, izrazit pad rizika kasnijeg razvoja raka endometrijuma, raka jajnika (opadanje rizika sa cca 20% po godini upotrebe, pri čemu zaštita kako izgleda ostaje doživotno), kao i raka debelog creva i anusa i najverovatnije i pluća, izraziti pad rizika nastajanja cisti na jajnicima, snižavanje pojave tzv. fibrocističnih oboljenja dojke i fibroadenoma dojke, snižavanje pojave endometrioze, poboljšanje stanja akni i pojave maljavosti muškog tipa, nestanak bolova u karlici, snižavanje rizika od upale materice i jajovoda, snižavanje pojave anemije i osteoporoze. Kontraceptivne pilule se mogu koristiti u lečenju nekih ženskih i kožnih oboljenja, pre svega hirsutizma (preterane maljavosti), akni, sindroma policističnih jajnika, endometrioze, bolnih menstruacija, premenstrualnog sindroma. Koristi se i kao hormonalna supstitucija kod žena s nedostatkom ženskih polnih hormona.

Rizici


Zdravstveni rizici modernih preparata kombinovane hormonalne kontracepcije su minimalni, praktičan značaj danas ima samo blago povišen rizik od duboke venske tromboze (mnogo manje nego u trudnoćama).

Eventualno može da se pojavi mučnina, napetost u dojkama, smeđi sekret mimo menstruacije.

Retko može da se pojavi migrena ili tzv. holestatična hepatopatija (reguliše se posle prekidanja kontracepcije).

Moderna pilula ne utiče značajno na jetru (vršenje „testova jetre“ nije potrebno) i nema nikakav uticaj na razvoj ili pogoršanje stanja unutrašnjih vena (to je tipična zabluda).

Što se tiče uticaja na telesnu težinu, samo izuzetno se možemo složiti s time da kod posebno osetljivih žena pilula može da neznatno pojača apetit a stariji tipovi pilula mogu imati neznatno anaboličko dejstvo. Kombinovana hormonalna kontracepcija ne utiče na povećanje telesne težine – što je dovoljno pouzdano dokazano na osnovu čitavog niza naučnih studija. Prosečni porast telesne težine kod žena koje koriste pilulu je otprilike 0,5 kg godišnje, što je isto kao kod žena koje ne koriste pilulu. I broj žena koje su se naglo ugojile isti je u obe grupe.

Kontraindikacije


Apsolutne kontraindikacije (tj. zdravstveno stanje koje ne dozvoljava upotrebu ovog metoda) jesu: lična anamneza duboke venske tromboze ili tromboembolija, ponavljana pojava duboke venske tromboze ili tromboembolije u porodici i istovremeno prisustvo povišene koagulacije krvi, akutno oboljenje jetre i hronična oboljenja jetre vezana s poremećajem funkcije jetre, nelečena ili uz lečenje nepromenjena hipertenzija, primarna plućna hipertenzija.

Relativne kontraindikacije: kada se planira operacija većeg obima, prisustvo više faktora koji utiču na povećanje rizika od duboke venske tromboze (ali ne i kod pojave površinskih unutrašnjih vena), kod ostalih oboljenja jetre (ali ne i Gilbertova hiperbilirubinemija), komplikovanog dijabetesa,vaskularne migrene, oboljenja srčanih zalistaka .

Podela preparata


Kombinovane kontraceptivne pilule mogu se podeliti na osnovu nekoliko kriterijuma:
Prema upotrebljenom estrogenu. Sve pilule trenutno registrovane u SCG sadrže isti estrogen (etinilestradiol-EE).*
Prema upotrebljenom progestinu. Upotrebljavani progestini su sintetički hormoni čije je glavno dejstvo jednako s dejstvom hormona žutog tela – progesterona. Najpraktičnije je njihovu podelu izvršiti prema tome da li poseduju zaostalu aktivnost androgena.

Možemo ih podeliti u tri grupe.

• hormoni sa slabim androgenim dejstvom .
• hormoni s minimalnim androgenim dejstvom.
• hormoni koji blokiraju dejstvo androgena.

Međi njima važno mesto ima progestin drospirenon, koji osim toga što do određene granice blokira dejstvo androgena,deluje antimineralokortikoidno.
On blokira zadržavanje tečnosti koje se ponekad može pojaviti pri korišćenju kombinovane kontracepcije.

Prema količini hormona. Danas su doze hormona koje se nalaze u kontraceptivnim pilulama veoma niske, u opsegu 15–50 mikrograma estrogena. Većini žena odgovaraju preparati sa 20–35 mikrograma, koji se najčešće i najradije koriste.

Prema ciklusu. Pilula je jednofazna, kada je sastav svih pilula isti. Ukoliko se tokom ciklusa odnos oba hormona menja, pilula je dvofazna (njena posebna varijanta je pilula kombifazna) ili trofazna. Motiv za uvođenje ovih tipova nalazi se u podržavanju hormonalnih promena menstrualnog ciklusa.

U poslednje vreme je upotreba drugih preparata, osim jednofaznih, u opadanju. Nemaju nikave prednosti i ne može se uz njihovu upotrebu pomerati menstrualno krvarenje kao kod jednofaznih preparata.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 300 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 83 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: