Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Da li je iko cuo za podjeljenu matericu?
PostPoslato: Čet Nov 08, 2007 5:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
Cao,
prije godinu dana sam dila trudna, i nosila sam blizance, iako je to geneticki bilo nemoguce, i jedan plod sam izgupila i drugom mjesacu, i tada mi je otkriveno da imam takozvanu podjeljenu matericu. U cetvrtom mjesecu mi je otkriveno da se drugi plod ne razvija kako treba, i uradjen mi je pobacaj. Poslije toga sam trazila savjete i misljenja nekoliko doktora, neki su mi rekli da moram na operaciju, dok su drugi bili izricito protiv toga, i da operacija nije neophodna. Ja sam u velikoj nedoumici, i ne znam sta mi je ciniti. Moze li neko da mi savjetom pomogne, ili mozda znate nekoga sa istim problemom, pa da mi kazete iskustva te osobe? Unaprijed hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: uterus duplex ?
PostPoslato: Čet Nov 08, 2007 7:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 06, 2005 11:50 am
Postovi: 22
Ćao !

Možda su mislili na uterus duplex, a to ti je tzv. dupla materica. Može biti nekoliko oblika. Materica nastaje od dva Milerova kanala, njihovim spajanjem, pa ako se ne spoje kako treba, nastaje deformacija. Mogu nastati dve vagine sa dve materice, ili jedna vagina sa dve materice, a najlakši oblik je materica koja je podeljena nazovi opnom koja se lako može ukloniti tokom histeroskopskog pregleda/zahvata. Potrebno je uraditi histeroskopiju i laparoskopiju da bi se utvrdilo koji je oblik materice. Ako je ova opna u pitanju onda će je odmah ukloniti tokom histeroskopije. Mene to isto čeka. Još ne znam kojeg mi je oblika. Jedan ginekolog mi je rekao da nemam šta da operišem, imao je on takav slučaj, žena je pobacila pet-šest puta, ali je na kraju uspela da rodi ! Da ne poveruješ ! Normalno, promenila sam ginekologa ! Drugi mi je odmah rekao šta treba da uradim, jer je i zašeće teže a i moguće pobačaje niko ne želi. zašto rizikovati ? Ako su totalno podeljene materice, e tu odgovor ne znam ....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 08, 2007 7:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 20, 2007 1:01 pm
Postovi: 24
Ne znam da li je ovo slicno tvom slucaju, ali procitaj
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... a+materica
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: HVALA MONA LIZA
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 2:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
E isto to je i meni rekao jedan doktor! Samo njemu je to bila pacijentkinja, i uspjela je iz treceg puta da rodi. Drugi doktor mi je rekao da najnovija istrazivanja pokazuju da ovakva materica ne mora da se operise. Neki su mi cak i govorili da je ta operacija mnogo precizna, i ne daj boze, moze lako da dodje do greske... Iskreno, ne znam sta cu. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 12:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 20, 2007 10:39 pm
Postovi: 123
Jedna moja drugarica je trenutno u drugom stanju 20-ta nedelja.Njoj su rekli da ima dvorogu matericu i neki septum,ali da je sve u redu i da nista nije rizicno.Radila je i amniocentezu(zbog godina) i nisu joj rekli nista o tome da je njena trudnoca rizicna.Zatrudnela je lako i bez problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 3:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Pitanje je da li imas tzv. dvorogu matericu ili u okviru materice imas pregradu (septum) koji se hirurski otklanja.

Mislim da se sve to lepo vidi na ultrazvuku. Isto tako mozes da uradis histeroskopiju i laparaskopiju, pa ces sve znati u detalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 4:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
Nemam ja dvorogu matericu, samo je podjeljena, i to se tacno vidi na ultrazvuku... :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 12, 2007 11:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Majo
na vaš neodređen izraz "podeljena materica" ne može se dati određeni odgovor!
Iza ovog laičkog izraza može se kriti: dvoroga materica, uterus subseptus, uterus septus, uterus didelphus (duplex).
Bez obzira na ultrazvuk za definitivnu dijagnozu i odluku šta raditi dalje neophodan je i HSG, histeroskopija i laparaskopija.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 16, 2007 7:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 18, 2007 1:43 pm
Postovi: 23
Maja82 Uterus unicolis bicornis [/i] je moja dijagnoza. Imala sam tu opnu koja deli matericu i više je nemam.To ti je takozvana dvoroga ili dupla materica.Obično posle porođaja nestane tj.pocepa se, pukne.Posavetuj se sa nekim ginekologom.Nije to ništa strašno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 24, 2007 1:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 09, 2007 11:33 pm
Postovi: 63
Moja drugarica ima pregradu u materici,tako joj je receno .Zbog toga je imala pobacaj u prvoj trudnoci. Doktorica joj savjetuje operaciju ili da pokusa jos koji put da iznese.Njoj se naravno ne prolazi kroz stresove ponovo.
Posto smo u RS a ovde nema strucnjaka koji bi dobro uradili takvu operaciju,dr joj savjetuje da se operise u Bgd.
Mene interesuje,gdje moze u Bgd da se obrati,ko radi takve operacije? Kakva je operacija i koliko kosta,posto osiguranje iz RS ne placa za takve stvari koje nisu hitne,i kako su oni nazvali predtstavljaju" luksuz" :roll:

Ona ima 26 god.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: galina
PostPoslato: Sub Nov 24, 2007 8:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
Nek potrazi dr Ljubica, on radi u visegradsku, ili u privatnu kliniku Jevremova. U visegradsku mislim da ne moze da uradi operaciju bez uputa, a u privatnu operacija kosta, bar je toliko kostala prije ljeta, 2500e. Operacija kao operacija nije teska, ali je jako precizna, i mala greska moze da pogorsa situaciju. Ja sam odustala od operacije, po savjetu mog ginekologa, pa cu da vidim sta ce biti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 25, 2007 11:54 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 09, 2007 11:33 pm
Postovi: 63
Hvala ti na odgovoru.
A zasto ti je gineklolog savjetovao da odustanes?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 25, 2007 3:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Drage dame
pre bilo kave "operacije" valjda se mora postaviti precizna dijagnoza, a tek na osnovu dobijenog stanja isplanirati obim i vrstu eventualnog operativnog zahvata?!
Dakle neophodno je uraditi: HSG, Laparaskopiju i dijagnostičku histeroskopiju.
Aparat kojim se radi resekcija pregrada materične šupljine zove se histeroresektoskop.
Potrebna preciznost ne umanjujući ozbiljnost operacija (radim je u dve privatne Bg ordinacije) nije ni veća ni manja nego kod kiretaže (abortusa), dakle najčešća komplikacija je perforacija materice!
Skidanjem debelih i kompletnih pregleda možemo narušiti arhitekturu materične šupljine, tako da ne treba preterivati sa obimom zahvata!

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 25, 2007 11:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 09, 2007 11:33 pm
Postovi: 63
Mene zanima da li mogu dobiti neku adresu,kontakt telefon klinike gdje se to radi i koja je otprilike cjena.Rado bih pomogla drugarici,da se barem obrati na pravo mjesto,jer joj je otvoreno rečeno da to ovde u RS niko ne može dobro da joj uradi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: galina
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 3:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 07, 2007 9:07 pm
Postovi: 162
Lokacija: Podgorica
Malo je nezahvalno reci sto je meni rekao taj doktor, mogu samo reci da je on kucni prijatelj (da ne objasnjavam sad), i da ne gleda na mene samo kao na pacijenta, vec kao na prijatelja. Njegov savjet je bio da pokusam jos jednom. Koliko je on u pravu, ne znam reci sad, moci cu na to da odgovorim tek kad ostanem trudna. Sto se tice broja tel, broj Jevremove klinike je lako naci, nalazi se u Bg, a operacija kosta, kao sto sam rekla, 2500e. Ako ipak ne dodjes do broja tel, obrati mi se opet ovdje, pokusacu da ga nadjem za tebe. Preporucujem tvojoj drugarici da uradi nalaze, kao sto je savjetivao PedjaDj. I da naravno postupi kako misli da treba.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: