Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 115 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 1:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 08, 2007 9:43 am
Postovi: 14
Lokacija: Novi Zeland
@Dark Angel
ja sam postupak osudila jer je prevara i kao takvog nikako ne mogu da ga opravdam, ali mi nije ogavan ili gnusan vec prosto mislim da je pravi primer zasto je ovo potrebno zakonski regulisati (tj. omoguciti banku sperme (i jajnih celija, why not) u Srbiji).
druga stvar: zene koje se raspituju o ovome, na ovom topiku napisase poduze postove o tome zasto nemaju dete sa partnerom, sto mislim da je totalno nepotrebno tj. ne mislim da su one duzne bilo kome ovde ili bilo gde da se pravdaju zbog ovoga. ali, of course, to je Srbija, ako ste same jer niste htele da prihvatite bilo sta, onda ste i krive...ponavljam ono sto sam napisala - banka sperme treba da bude mogucnost izbora bilo koje zene, ne samo spas za 'ocajne' (a prito zene bez partnera, u bilo kom zivotnom dobu ne smatram ni najmanje ocajnim :) )
hoce li neko da se pozabavi peticijom, kontaktiranjem...ja sa Novog Zelanda stvarno ne mogu bas puno da pomognem...mozda bi bilo pametno kontaktirati b92, oni mi deluju kao neko ko bi hteo da pokrene ovakvu temu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 7:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 07, 2007 12:12 am
Postovi: 12
estel, hvala na odgovoru. Slazem se, da treba biti zakonski regulisano, naravno.Ja sam prosto upala u krizu, kada sam saznala da banka sperme u Srbiji ne postoji, da moj partner sa kojim zivim, nece kako doktori kazu "da da uzorak", mislim "on hoce dete, ali ne pomocu vantelesne, nego nekako drugacije", a ja jedino mogu vantelesno, i to sam saznala pre dva meseca posle operacije.I onda sam pocela da se raspitujem, sta sve moze da se uradi. Najgore je sto se ja nadam da ce on ipak pristati, a dani prolaze (ja bih trebala da radim u septembru), mi o tome ni ne pricamo, itd. Pakao.Nikako da kazem sebi, pa ne voli te, idi dalje.Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 9:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Biće da bi ovoj temi itekako prijao novi početak, pa bez mnogo objašnjavanja ponuditi samo konkretne odgovore, ako ih uopšte ima.

Ja jesam žensko, ali ne vidim nijedan jedini razlog zbog kog bih mogla da opravdam postupak krađe i oplodnje na taj način. Žao mi može biti zbog situacije koja ju je dovela do takvog postupka, ali mi ne pada na pamet da tvrdim d ami sam postupak nije gnusan, jer mi se zaista stegao želudac kad sam pročitala napisano. Uopšte me ne čudi što su ljudi skloni osudama, pogotovo kad se ovakvo nešto pokuša predstaviti kao jedino rešenje. Nikada nije jedino rešenje ono rešenje koje je ne samo prevara, nego i krivično delo. Da ne pominjem da u celoj priči ja ne vidim ništa do sebičnog insistiranja da je počiniteljka u pravu, jer nju niko ne razume. Znam lično bar nekoliko žena koje su bile u sličnim situacijama - nijednoj nije palo na pamet niti da nekoga "navuče na bebu", niti da nekoga pokrade i izigra na ovakav način. Samo na ovom sajtu poruke šalje veliki broj žena koje ne mogu da ostanu u drugom stanju iz ovih ili onih razloga, pa nisam ni kod jedne pročitala toliko bezobraznu ideju, pa čak i realizaciju iste. Iskreno se nadam da će lekarka koja je takav postupak omogućila biti osuđena (jednom) i od strane Lekarske komore.

Takođe ne vidim potrebu za osuđivanje države zbog nepružanja podrške. Mogu kojekakvi političari da tupe o natalitetu do sudnjeg dana, činjenica je da razumni ljudi ne rađaju decu državi, no sebi. Tu i tamo uleti neka, makar i mizerna pomoć i to je usluga, a ne obaveza države. Bar je ja kao takvu posmatram.

Što se konkretnog predloga o oformljivanju banke sperme tiče, teško da obični građani tu mogu imati mnogo uticaja. Setimo se samo koliko je potpisa bilo na peticiji za ukidanje PDV-a za bebi opremu, pa od toga još uvek ništa nema.
Jedini možda uspešan način bio bi onaj koji je pokrenut od strane stručnjaka, udruženih lekara i pravnika. Ne vidim kako bi inače bandoglave i često vrlo konzervativne političare bilo moguće ubediti da glasaju za usvajanje zakona koji bi omogućio formiranje zvanične institucije koja bi se bavila rešavanjem ovog problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 9:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
sanja 74 pa zašto neće da pristane, jasno bi mi bilo da je on sterilan, pa onda da tebe oplode sa spermom nekog drugog muškaraca, to bi mi bilo jasno mada mi je i to sebično no dobro, to mogu da razumem!

Ali zašto neće ovako?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 11, 2007 1:11 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Oprostite im grešnima ne znaju šta čine! Naravno mislim na puritance...

"Od najlepših bića potomke želimo
Da ruža lepote nikada ne mine,
Jer vremenom, kada kroz zrelost sagorimo,
Nek nežni naslednik za naš spomen brine.

Ogledalo gledaj i tom liku reci:
Vreme je već da se menja lice to,
Jer ako mu svu draž ne ostaviš deci
Varaš svet i nekoj majci činiš zlo.

A tebi kome na dar dade vreme
Obilnu lepotu - daruj i ti nju.
Ko žig te stvori priroda, te stoga
Ne ostavljaj je bez otiska svoga."

"Autoriteti" u oblasti steriliteta očigledno ne žele da menjaju postojeće stanje, jer najbolje se lovi u mutnom, tako reći dobro im je!!!

Onaj ko nije doživeo na svojoj koži samo predpostavlja, samo ko je to doživeo oseća kako je ovim osobama! Zato ne sudite drugima!
"Ko je bezgrešan neka se prvi baci kamenom"

Podrav i srećno DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 11, 2007 10:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
DrPedja, bojim se da takvim stavom u potpunosti fulate ono što bi trebalo da bude cilj ove teme, a to je animiranje ljudi zatečenih ovim problemom i stručnjaka na akcije koje bi nešto promenile.

Manite me biblijskih pouka (a licemerno je u ovom kontekstu citirati Isusove reči), daleko sam ja od puritanaca, no prepoznajem prozivke i kada su "stihovane". Znam da je postalo u Srbiji moderno napadati one koji još imaju nešto sačuvanog morala i koji pokušavaju bar osnovnih ljudskih kodeksa da se pridržavaju, ali me to nikako neće ubediti da tako i treba da bude. Veselim se danima kada će svi zdušno, jednoglasno osuđivati ovakve činove. Ne želim ni da mislim da će u ovoj zemlji uvek cilj da opravdava sredstvo.

Niko ne mora da proba da prevari da bi mogao da kaže da je prevara nepoštena.

Kao što rekoh, mnogo bi veća korist bila da vi i vaše kolege odreagujete npr. prostim predlogom Ministarstvu ili peticijom koja bi se skupljala u svim dispanzerima, GA klinikama... Tako bi se na istoj strani našli i pacijenti i lekari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 11, 2007 9:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 06, 2007 9:50 pm
Postovi: 10
Lokacija: nis
O VA TEMA JE PREVISE OZBILJNA ZA SVE NAS ZAINTERESOVANE, DA BI SMO DOPUSTILIOVAKVE DIGRESIJE I PREMORALISAVANJE I OSUDE!
Samo bih pitala kako bi trebalo da sudimo mom bivsem muzu, mom bivsem partneru, Sanjinom muzu, njenom sadasnjem parteru i moru slicnih ljudi (oba pola) kojima nije stalo ni do morala ni do osecanja drugih ljudi.
Pitanje za Dr Pedju i ostale beogradske doktore: zasto nije oformljena niska klinika za vantelesnu oplodnju, kao sto je planirano jos 2004. godine, pri Klinici za ginekologiju i akuserstvo niskog Klinickog centa? Lekari su isli na subsubsub...specijalizacije (ako treba, navescu imena i lekara), da bi bili edukovani za samostalni rad, a oprema je obezbedjena>
Zasto Beograd nije dao dozvolu doktoru Stojkovicu da otvoriu kliniku za reproduktivnu embriologiju u Leskovcu? (uprkos parama, opremama i slicno). Verovatno su opet pare u pitanju, da bi ostale u beogradu, jer onda pola Srbije bi islo u Nis i Leskovac. a podseticu vas da sam u ovoj prici od kraja 2000.godine i tada je bilo sasvim moguce koristiti doniranu spermu za "rasparene" dame. Kontrazakon donesen je negde 2003-2004.

MISLIM DA SU SVE NAVEDENE CINJENICE ZA OSUDU, A NE POJEDINACNI SLUCAJEVI.
GOSPODJI MARINI PREPORUCUJEM DA SE "SKINE" SA SAJTOVA I DA MIRNO DOCEKA RODJENJE SVOG SINCICA.
Za sve one sklone osudi, ocigledno kao deca niste citali basnu o ocu,decaku oi konju-Nikada ne mozes svima ugoditi.
pozdrav svima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 4:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
A u kojim zemljama je zakonom odobreno surogat roditeljstvo?

Da žena rodi dete muškarca i žene čija žena nije u mogućnosti da iznese trudnoći ali ima dobre jajne ćelije pa se ona ubaci u surogat majku?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 5:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Znaci li to dr PedjaDJ kad bi od vas trazio neko da ucinite sto je ucinila ona doktorka i na prevaru oplodila zenu,da biste vi to ucinili,zato sto vam je pacijentkinja ocajna???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 6:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 22, 2007 4:37 pm
Postovi: 57
Uh.....Ne znam sta da kazem...Sobzirom da sam zensko i da podjem od toga da je neko moju jajnu celiju uzeo na kvarno(da naglasim KVARANO),i da to saznam poludela bih..Ne bih doticnu Gospodju toliko krivila koliko takvog GINEKOLOGA...Ja znam kako je silno zeleti imati bebu,u slicnoj sam situaciji...Niste mi jasni Gospodjo da pricate o ovome tako javno bez obzira na inkognitnost,navodno ste zeleli da pomognete drugim zenama :roll.Vas toliko ne krivim koliko vaseg ginekologa..Strasno..Gospodine Pedjadj vi ste me neprijatno iznenadili...Zelim vam svu srecu

_________________
Mozda cu imati vise srece treci put


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 6:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 22, 2007 4:37 pm
Postovi: 57
I jos nesto...Zar trebamo da budemo lopovi,i da krademo tudje organe zato sto drzava nije omogucila Banku sperme???Nije vam GrckA toliko daleko..To je lose opravdanje

_________________
Mozda cu imati vise srece treci put


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 9:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
merijet je napisao:
I jos nesto...Zar trebamo da budemo lopovi,i da krademo tudje organe zato sto drzava nije omogucila Banku sperme???Nije vam GrckA toliko daleko..To je lose opravdanje


Ko zna kolika je procedura da našoj ženi (Srpkinji) koja je pod našim osiguranjem, odrade to, velika bi procedura bila i da se to radi ovde u našoj zemlji, višegradskoj npr. a kamoli u ovom slučaju, prevodioci papiri, komisije, ko zna koliko čuda!
Ok, da je žena imala 30tak godina, a njoj nije prolazio zadnji voz nego bilo je pitanje da li je već prošao.

A drugo, prevara jeste, ali to ipak nije bila krađa tuđih organa, već sperme koja nikako nije organ i koja tom mladiću od kad je predao više ništa nije značila.

Ono što bih preporučila ženi koja treba da rodi je samo ta da se preseli malo dalje, makar u susedni grad jer bi bilo najbolje za sve da se to ne sazna, a ako se sazna, bilo bi nezgodno ali nikakva katasrtofa jer niko nikoga nije ubio već samo stvorio jedan novi život!

Da li su bolje one žene koje zahtevaju abortus a imaju zdravu trudnoću nego im jednostavno dete ne treba pa ga bez razmišljanja ubiju, ili žena koja jeste na prevaru, ali rađa dete koje će da neguje, čuva i pruži mu sve što može?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 27, 2006 3:41 pm
Postovi: 26
Lokacija: juzna pruga
14 godina u braku,iza sebe imam 3 neuspela icsi-ja i 1 zamalo da bude(spontani 8.nedelja),tako da vrlo dobro razumem i zelju za bebom i strah da vreme ide(36 god) i bes i ocaj i bol i tugu.....
Pitam se samo jedno,koliko puta tj. kod koliko zena je upotrebljena sperma mladog studenta i koliko je jos takvih ilegalnih inseminacija odradjeno?Koliko ce se brace i sestara neznajuci da to jesu sretati i mozda kroz 20-ak godina uleteti u vezu sa rodjenim bratom(sestrom) ali posto neznaju to onda nije greh????!!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 11:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Za Oju:Sperma je deo tela,i jeste isto sto i organ,a ne znamo da li je tom mladicu nesto znacila,posto ga niko nije ni pitao,a ni rekao sta ce biti ucinjeno sa njegovom spermom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 11:16 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Dannina
ja lično niti sam niti bih uradio ništa van zakona, postoje drugi legalni načini da se dođe do "materijala" i da se čoveku pomogne!
To što branim ženu ne znači da se slažem sa kršenjem zakona, ali su za to bar podjednako krivi zakonodavci i autoriteti ove oblasti!

Neverovatno je da dosad niste shvatile da sve što je ljudski um izmislio odmah je bilo i zloupotrebljeno.
Da se to ne bi događalo sve se mora odmah i zakonski regulisati, što u ovoj situaciji kao i u mnogima pre nije učinjeno. Sve to ostavlja prostor za manipulacije, zloupotrebe nesavesnih na obe strane.

Mogu da razumem prejak materinski instikt i paniku zbog otkucavanja biološkog časovnika a i idu mi na živce puritanci.
Žena je zgrešila, treba se truditi da do ovoga ne dođe, a kada se desi tj. rodi mora se ljuljati!

PS. Za merijet: da li se često u životu iznenađujete?

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 115 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 71 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: