Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 99 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Donacija jc u Srbiji-moje iskustvo
PostPoslato: Ned Dec 21, 2008 6:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 3:28 pm
Postovi: 37
Pozdrav svim damama sa ovog podforuma i sve cestitke za temu-zasluzuje da bude izdvojena!
Pokusacu da 12 godina neverice, strepnje,neizvesnosti,lutanja,patnje, nade, strahova..., sazmem u ovom pismu.
Dakle, u 24-oj mi je konstatovana sekundarna(hipergonadotropna)amenoreja tj. prerani klimaks. Od tada,gotovo bez prestanka, uzimam cikloproginovu. Sada mi je 40. U 28-oj sam imala prvi pokusaj VTO sa doniranim jc na klinici u Jovanovoj. Posle toga jos desetak pokusaja(prestala sam da brojim negde posle 7-og puta) na istoj klinici, plus dva "izleta" kod drugog dr koji to radi potpuno "inkognito" pa me je,diskretno, zamolio da ga ne spominjem ako budem isla jos negde. Svi pokusaji bezuspesni. Za pripremu endometrijuma koristila sam sledece kombinacije lekova (hronoloski):1.suprefact+proginova+utrogestan;2. proginova+utrogestan;3.estraderm TTS 50 flasteri+utrogestan.U sva tri slucaja, posle ET-a, i progesteron depo inj. na treci dan. Cena postupka je prosle godine bila 1500EUR a sada je 3000EUR za sve protokole(bez lekova)!!! Ove godine sam prvi put koristila flastere i imam utisak da bolje reagujem na njih nego na proginovu;ne znam u cemu je "trik", da li je metabolicki put leka drugaciji kada se aplicira preko koze u odnosu na m.put kada se uzima oralno (nisam to istrazivala);sa proginovom,estradiol(E2) uglavnom nije prelazio vrednost 200 dok je sa flasterima, u jednom trenutku, iznosio 300 .Dr mi je objasnio da su flasteri bolji zbog toga sto se E2 ravnomerno,kontinuirano oslobadja u toku 24h sto najvise odgovara prirodnom ciklusu.Sto se debljine endometrijuma tice, kod "inkognito" doktora je na dan ET-a bila 9,9mm. U Jovanovoj mi nikada nisu rekli kolika je deblj.end. ; njihov stav je da taj parametar nije presudan i da postoje 7-8 drugih parametara koji odredjuju kvalitet endometrijuma. Medjutim, mene "kopka" pitanje, koja je to donja granica deblj.end.(7,8 ,9mm??) kao i koje su optimalne vrednosti za E2, posto sam negde procitala da previsok estradiol utice na "prerano sazrevanje endometrijuma" ma sta to znacilo!
Razocarana sam cinjenicom,da ,ni posle toliko neuspesnih VTO, dr nije predlozio nikakve dodatne pretrage tipa endokrinoloskih,imunoloskih i sl.
Uterus mi je,recimo,jako mali a nikada mi nisu prepisali neku th za uvecanje istog(citala sam da je to moguce i da se primenjuje npr. kod zena koje imaju primarnu amenoreju). Zatim, imam ozbiljnu hipertenziju (pijem lekove) sto takodje nisu uzeli u neko ozbiljnije razmatranje iako sam im skrenula paznju. Testovi na HIV i hepatitise se ne rade pa me je uhvatila blaga panika-da li jc mogu biti zarazene virusom HIV-a?
Samoinicijativno sam uradila trombofilijske testove i, hvala Bogu, sve je u redu.Doduse, ostaje mi jos da uradim i molekularnu dijagnostiku da bih bila potpuno sigurna.Zbog dugogodisnje hipertenzije i hormonske th, uradila sam i druge lab.testove i,za sada, sve je u granicama normale. Trenutno sam u nedoumici kuda i sta dalje?Da li da zakazem kod hematologa(da mi ,eventualno, predlozi jos neku analizu), reproduktivnog imunologa (ima li takvih u BGD-u?), repr.endokrinologa...O inostranstvu jos uvek ne razmisljam, iz finansijskih,tehnickih pa i psihickih razloga.U svakom slucaju,pre takve odluke, zelela bih da iskljucim sve faktore koji mogu negativno da uticu na uspesnost postupka. Steta sto nisam ranije pocela da koristim internet(razlog je potpuno bizaran), mozda bih sada pisala na podforumu "Bebe sa foruma"(valjda tako glasi naslov)! Naravno da svim forumasicama zelim da se sto pre tamo nadju!
Iznenadilo me je to sto sam procitala o Visegradskoj, bila sam ubedjena da se donacije jc,ni slucajno,ne rade u drzavnim klinikama(osim u spec.situacijama,npr.kada sami nadjete donatorku) zbog nejasne ili nedovrsene zakonske regulative u toj oblasti. Utoliko vise, sto su mi na dve privatne klinike("Bis medicus" i "Sretenovic") rekli da ne rade donaciju upravo iz tih razloga.Preporucili su mi Prag.
Milion pitanja mi se vrzma po glavi ali ne zelim da moje prvo pismo bude sa "milion" znakova pitanja!
Za kraj, vic: "Zasto se plavusi sve zelje ispunjavaju? Zato sto ima zlatnu ribicu"!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 21, 2008 7:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
Anibla,
da li si videla i drugu temu - standardno: donacija jc /povišen fsh/ smanjena ovularna rezerva? Autor je , takođe, Mini.

Dođi tamo, u međuvremnu ćemo pročitati tvoj post!

Devojka sa nikom BMW pokušavala na GAK-u, već više puta...Pozz

Kod mene, takođe, sekundarna amenoreja...U postupku pripreme sam za donaciju ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 21, 2008 9:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 3:28 pm
Postovi: 37
Hvala Lily-an, citala sam vec taj podforum, mada ne sve, veliki je broj stranica a ja ne znam kako da direktno "skocim" na odredjenu stranicu (bedak :-? ). BMW i ja imamo vrlo slican problem.Pridruzicu Vam se tamo! Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 21, 2008 10:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 3:28 pm
Postovi: 37
Samo da ispravim samu sebe. Rekla sam u prethodnom postu da u Jovanovoj ne rade testove na HIV i hepatitise.Tacno je da meni i mm to nikad nisu radili (ili nas makar nisu obavestili o tome).Ne znam kakav je slucaj sa drugim pacijentima.Cisto da ne bude zabune!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 22, 2008 12:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
ANIBLA,
pričamo tamo :lol: na drugoj temi...

i ja ti se već obratila...
:lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 22, 2008 1:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Genesis Medical (dr. Nikola Antic) iz Beograda potpisao je poslovnu saradnju s klinikom Pronatal iz Praga (dr. Tonko Mardesic).
Ugovorom postaju zastupnici Pronatala za jugoistocnu Evropu.
Priprema se radi u Genesisu prema uputstvima dr. Mardesica.

Specijalna ginekoloska bolnica "Genesis Medical", Bulevar mira br. 20:
011/ 367-0000; 367-2091 i 2665-977

_________________
-ja'75,
-2 rana spontana
-max fsh 15; MTHFR heterozigot; 46,xx,17ps+ (mozaicizam broja kopija p53 gena), sve ostalo OK
-1 prirodni ICSI (Jevremova), beta=0
-1 IUI (Ivanovici), no results
-1 stim. IVF (Ivanovici), beta=0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 22, 2008 9:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
Klinika Ava-Petar-Sankt Peterburg - ANALIZE KOJE SU OBAVEZNE,pre konsultativnog pregleda ILI pre embrio - transfera:

oba partnera:
- hepatitis Bi C;
- HIV;
- Sifilis;prve tri analize ne smeju biti starije od 3 meseca.
- Krvna grupa.

žena:
- biohemijska analiza krvi( bilirubin,kreatinin, glikoza, ukupni protein, AST,AIT);Rok važenja ovog nalaza - 1 mesec.
- papnikolau - rok važenja - 1 godina;
- bakteriološki bris -crevikalni - rok važenja, za prihvatanje rezultata je 1 mesec.

Ne pristupa se donaciji, za slučaj dijagnostikovanja:ciste, polipa, adenomioma, endometroze, neuravnotežena tiorida / nalaz ovih hormona/.

OBAVEZAN dokaz LEKARA OPŠTE PRAKSE da "ne postoje kontraindikacije za trudnoću" .Priznaju ovaj izveštaj na engleskom ili overen kod tumača za ruski jezik!

OBAVEZAN dokaz - izveštaj svog ordinirajućeg ginekologa: da nije bilo ranijih ili da li je bilo spontanog pobačaja, vanmaterične,hiruških , ginekoloških intervencija,
kao i OBAVEZAN DOKAZ lekara opšte prakse da:
NEMA ALERGIJA I DOKAZ O RANIJIM OPERACIJAMA ILI DOKAZ DA NIJE BILO HIRUŠKIH INTERVENCIJA NA UNUTRAŠNJIM ORGANIMA.
Sve navedeno- u izveštaju iz dolazeće zemlje važi za ženu - primaoca jajne ćelije!
Međutim, gro ovih info se traži i prilikom popunjavanja on-line upitnika za prijavu, i za muškog partnera.
Kariotip je obavezan za oba bračna partnera.Inače, nema limita oko bračnog, odnosno vanbračnog statusa.
----------------------------------------------------------------------------
TERAPIJA- priprema za OD- DE-donaciju jane ćelije, kod secundarne amenoreje, bez upotrebe HRT-a, odnosno hormonske supstitucione terapije:

- Cykloprogynova,
- Progynova;
- Climara flasteri/ upotreba na 4. dan, tek nakon dve kutije CP/.
- Divigili gel/ utrljavanje u stomak- transdermalno, nema ga na srpskom tržištu, niti ga srpski ginekolozi uopšte terapijski preporučuju/.
- Aspirin, od 50mg. Inače, u navedenoj dozi se ne prodaje na srpskom tržištu, a u Rusiji kupljen sa natpisom "Trombo ASS", svaki dan, sa pauzama od 7 dana, između, zimanja cykloprogyinove, do Et-a.
- folna kiselina- svaki dan , do odlaska na Et.
Za sada, traže Uz nalaze, na kraju meseca, jedanputa.

Napomena: dr iz Rusije je za kvalitetan spermogram naglasila da valja ići , pre svega, na antioksidanse i uredan život....što god to značilo...


:wink:
Takođe, lično mi je rečeno, da žena MORA da se zaštiti od stresa tokom terapije, i poslebno pre ET! ....što god to značilo :wink:

Sankt Peterburg je 8 milinoski grad, u kome se NE ČUJE SIRENA AUTOMOBILA!??!!!Sve je lagano...niko nigde ne žuri...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 30, 2008 2:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
...da ne padne tema dalje...

Postaviću posle Novogodišnjih praznika Minin post - research sa fertilityfriends foruma za podebljanje endometrijuma....izbor hrane sa dodavanjem B1 vitamina..

U Srbiji se može naći ovaj američki vit. preparat RICH life MP...koji ja trenutno koristim..Da dodam, osim folne kiseline - B9 vitamina i pomenutog B1 svi ostali vitamini grupe B, se proizvode i prodaju kao kompleks ovog vitamina...Proizilazi da su pomenuta dva od uticaja u postupku IVF-a...obziroma na preporuku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 30, 2008 7:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
Evo ga mali research sa FF foruma u vezi sa liningom...

Mini je 7.novembra 2008.g. postavila, (skinuto sa ff foruma),sublimirajuće vrste, doze, vitamina i minerala, izbor hrane, za kvalitetan endometrijum. Sa sugestijom da je od koristi i akunpuktura.
Obratiti pažnju i na poslednju rečenicu!

Sledi:

Zita West's book "Guide to Getting Pregnant" gives the following tips for building womb lining:

daily supplement Vit E
daily supplement Vit B1
food rich in iron such as pumpkin seeds and almonds
include nuts, spinach, seeds, kelp, garlic, kidney beans, milk, brown rice and oatmeal in diet
eat citrus fruits, broccoli, grapes and tomatoes
L arginine and amino acids may help
acupuncture helps with pelvic blood flow and womb lining
keep lower abdomen warm with use of hot water bottle in the evenings (NOT AFTER TRANSFER)
_________________


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 7:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
:roll: :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 04, 2009 3:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
Za Aniblu ili BMW...o donaciji jajne celije u Srbiji...i malo o endometrijumu...
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Inače, u Institutu u Višegradskoj, pored klasične vantelesne oplodnje (kada su dobri nalazi i jajne i semene ćelije) i mikromanipulacije (direktnog ubacivanja spermatozoida u jajnu ćeliju, u slučaju kada ima malo semenih ćelija), od skoro se radi nova metoda dozrevanja jajne ćelije.

- Ova metoda se radi kod žena koje ne mogu da izbace jajnu ćeliju i, od četiri pokušaja, u oktobru kod nas je jedna osoba ostala u drugom stanju. Inače, ova metoda još nije počela da se primenjuje u većini evropskih zemalja - navodi dr Radunović. Etički komitet predložio nacrt zakona
Banka ćelija nada za parove bez dece
Autor: Nevena Erac | 10.12.2007 - 06:05

Metoda zamrzavanja genetskog materijala za koju je od pre nekoliko sedmica osposobljen Institut za ginekologiju i akušerstvo u Beogradu formalno može da obezbedi doniranje jajnih ćelija i spematozoida parovima koji ne mogu normalnim načinom da dobiju decu. Jajne ćelije koje se od pre nekoliko sedmica novom danskom metodom zamrzavaju na minus 200 stepeni mogu se očuvati tri do četiri godine.

Banka genetskog materijala, koja u razvijenim zemljama Evrope postoji već dvadesetak godina i koju sada ima i Srbija, dobiće širu primenu tek usvajanjem zakona o ljudskoj reprodukciji, koji bi trebalo da sledeće godine uđe u skupštinsku proceduru. Etički komitet Kliničkog centra uradio je pravilnik o lečenju neplodnosti merama biomedicinski potpomognutog oplođenja i dostavio ovaj dokument Ministarstvu zdravlja kao predlog nacrta zakona o ljudskoj reprodukciji.

Jajne ćelije za žene do 50 godina
- U vantelesnoj oplodnji iskoristimo tri-četiri jajne ćelije, dok smo preostale do sada uz pristanak donatora istovremeno ustupali pacijentkinjama koje nisu mogle da proizvedu jajnu ćeliju. Donatorke su u većini slučajeva pristajale, jer bi materijal u svakom slučaju propao. Uvođenjem postupka zamrzavanja jajnih ćelija na minus 200 stepeni, višak sada ne moramo odmah da iskoristimo, već možemo da sačuvamo za naredni pokušaj ukoliko prvi nije uspeo. Takođe, sada možemo da formiramo banku jajnih ćelija koje bi u naredne tri-četiri godine mogle da koriste i druge žene, a i banku spermatozoida - kaže profesor doktor Ivan Tulić iz Instituta za ginekologiju i akušerstvo u Beogradu.
Prema pravilniku koji je do sada koristio Etički komitet Kliničkog centra i koji je prosleđen Ministarstvu zdravlja kao predlog nacrta zakona o ljudskoj reprodukciji, jajne ćelije moći će da budu donirane ženama, koje nisu starije od 45 do 50 godina, koje nisu u mogućnosti da stvore sopstvenu jajnu ćeliju ili je druga jajna ćelija neophodna radi sprečavanja prenošenja neke nasledne bolesti. Donator ostaje anoniman, a genetski materijal može da daruje samo jednom centru u Srbiji. Jedinstveni registar donatora imaće samo Ministarstvo zdravlja Srbije, a ova medicinska dokumentacija je službena tajna koju su dužni da čuvaju svi zdravstveni radnici koji dođu u kontakt sa podacima. Ime davaoca tajna
Identitet davaoca je tajna, a podatke o zdravstvenom stanju davaoca može da sazna dete začeto na ovakav način ukoliko ima zdravstvene probleme za koje se sumnja da su nasledni i kada napuni 15 godina. Podatke pod istim uslovima može da sazna i zakonski zastupnik deteta sa dozvolom koju izdaje sud u vanparničnom postupku.
- Identitet donatorke jajne ćelije i do sada je bio tajna, a samo jednom su davalac i primalac bile sestre. Donacija spermatozoida do sada uopšte nije rađena, jer nismo imali uslove za neophodnu kontrolu ispravnosti materijala davaoca. Banka jajnih ćelija će zvanično postojati tek sa donošenjem zakona. Donacije su vrlo osetljiva stvar i moraju da budu zakonom regulisane. Sada nisu zabranjene, ali moraju da se ispoštuju svi indikatori koji regulišu odnose sa darodavcima. Mi već godinama primenjujemo ovu metodu vantelesne oplodnje i najstarija beba iz epruvete je dečak koji upravo polazi u prvi razred. Sam postupak uopšte nije problem, ali mora da se čeka zakon - kaže profesor Tulić.
U zemljama Evrope donatori dobijaju i nadoknadu, koja može biti materijalna ili se pacijentkinjama koje su dale jajne ćelije omogući da ih u sledećem postupku koriste i tako se umanje troškovi ili se novi postupak radi besplatno.

Određivanje pola deteta
Donatorke bi trebalo da imaju najviše do 30 godina, a nije dozvoljeno davati ili primati novac za darovane polne ćelije. Namerno određivanje pola dozvoljeno je samo ukoliko je to jedini način da se izbegne neka nasledna bolest. Pri odabiru jajnih ćelija i do sada se vodilo računa o fizičkoj sličnosti sa primaocem, da se ne bi dogodilo da tamnoputi roditelji dobiju plavokoso dete, što će i ubuduće biti pravilo. Broj donora biće ograničen, kao i koliko puta može određena osoba da ustupi genetski materijal ovoj banci.
- Srbija je mala, pa zato nikada ne možete teoretski isključiti određenu situaciju - kaže profesor Ivan Tulić.
Postojeći pravilnik podrazumeva:

- primenu vantelesne oplodnje samo sa dozvolom ministra
- zabranu surogat materinstva
- darivanje polnih ćelija (bez nadoknade)
- za poslove darivanja ćelija zadužen je samo jedan centar
- donor može da bude zdrava, punoletna osoba,
koja ima manje od 40. godina
- donori nemaju pravnih i drugih obaveza prema detetu
- oplodnja embrionom ne starijim od 14 dana
- polne ćelije mogu se čuvati najduže
Etički komitet za vantelesnu oplodnju Kliničkog centra doneo pravilnik koji uređuje ovu oblast, ali niko ne garantuje da se on primenjuje i da se u praksi ne dešava ono što je njim zabranjeno

BEOGRAD - Budući da je Srbija jedna od retkih zemalja u Evropi, pa i svetu, u kojoj vantelesna oplodnja nije zakonski regulisana, javnost, kao ni nadležne organe uopšte ne treba da čudi najava realijanaca da će prva klon beba biti rođena upravo ovde. S obzirom na to da zakon ne postoji, a samim tim ni kazne, Srbija je sasvim plodno tlo za ovakve eksperimente.

Pa tako kod nas, osim kloniranja, kada je reč o vantelesnoj oplodnji, možete slobodno da prodate nekome jajnu ili semenu ćeliju, da budete majka surogat (da jedna osoba iznese trudnoću umesto neke druge) i da posle dete preko usvajanja završi kod biološke majke, kao i da svoje jajne ćelije po povoljnoj ceni ustupite mnoštvu ustanova koje se ovim bave i da vas za to niko ne kazni jer kazni nema.

I čak i da se ovako nešto i ne dešava, niko ne može, ako to hoćete, da vam zabrani niti da vas kazni. Doduše, kod nas je pre nekog vremena Etički komitet za vantelesnu oplodnju Kliničkog centra doneo pravilnik koji uređuje ovu oblast, ali niko ne garantuje da se pravilnik primenjuje i da se u praksi ne dešava ono što je njim zabranjeno. Imajući u vidu da se vantelesna oplodnja kod nas radi još od devedesetih, a zakona nema, Centar za bioetiku ukazao je na neophodnost hitnog donošenja ovog zakona.

- Zakon mora da se donese jer se vantelesna oplodnja kod nas radi, čak i u privatnim ordinacijama i nad tim nema nikakve kontrole. Nema kaznenih odredbi, ne postoji centar koji bi davao dozvole ustanovama da se time bave, pa se u praksi dešava i ono što nije dozvoljeno pravilnikom. Etički komitet je skoro imao pritiske roditelja i lekara da dozvoli surogat materinstvo. Iako ne dajemo saglasnost za tako nešto, ovakvi slučajevi se ipak dešavaju u praksi, a rođeno dete završava kod biološke majke preko usvojenja - komentariše za Glas dr Marija Draškić, profesor Porodičnog prava na Pravnom fakultetu i član Centra za bioetiku.

I prof. dr Nebojša Radunović, direktor Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, smatra da bi zakon trebalo pod hitno doneti zbog one grupe ljudi koji su hendikepirani u tom smislu što nemaju svoju jajnu, semenu ćeliju ili matericu pa zbog toga ne mogu da ostvare potomstvo.

- Naš etički komitet ima zadatak da proba da reguliše darovanje jajne ćelije, jer takvih zahteva ima, ali nema zakona. Međutim, u to se moraju uključiti i oni koji se bave etikom jer u slučaju darivanja polnih ćelija, onaj ko je donor, kao i surogat majka, mora da se odrekne bioloških prava na datu ćeliju, odnosno na dete - kaže prof. Radunović.

Dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja, izjavio je u julu ove godine da su stručnjaci već pripremili radnu verziju zakona o potpomognutoj vantelesnoj oplodnji, ali od tada o ovom zakonu nije bilo ni reči. Kako kažu u Ministarstvu zdravlja, pre ovog i ostalih pojedinačnih zakona, biće doneti sistemski zakoni - o zdravstvenoj zaštiti i komorama.

U nedostatku zakona, mnogobrojni parovi koji se leče od steriliteta, a prema nekim procenama, ima ih oko 20 odsto, prinuđeni su na već utemeljene metode vantelesne oplodnje, takođe zakonski nepokrivene. I da za jedan pokušaj plate od 1.000 do 3.000 evra.

- U našem institutu vantelesna oplodnja se uspešno obavlja još od devedesetih, zahvaljujući skupoj opremi koju smo dobili od Danske. Do sada je, zahvaljujući vantelesnoj oplodnji, u našoj ustanovi rođeno gotovo 500 beba - navodi prof. Radunović.

Inače, u Institutu u Višegradskoj, pored klasične vantelesne oplodnje (kada su dobri nalazi i jajne i semene ćelije) i mikromanipulacije (direktnog ubacivanja spermatozoida u jajnu ćeliju, u slučaju kada ima malo semenih ćelija), od skoro se radi nova metoda dozrevanja jajne ćelije.

- Ova metoda se radi kod žena koje ne mogu da izbace jajnu ćeliju i, od četiri pokušaja, u oktobru kod nas je jedna osoba ostala u drugom stanju. Inače, ova metoda još nije počela da se primenjuje u većini evropskih zemalja - navodi dr Radunović.

Do deteta za 3.000 evra

Jedan pokušaj vantelesne oplodnje kod nas košta od 1.000 do 1.300 evra (75.000 do 100.000 dinara u Institutu u Višegradskoj) do 2.000 evra u privatnim klinikama u Beogradu. Efikasnost kod nas, bar u državnim ustanovama, prema rečima prof. Radunovića, jeste od 20 do 30 odsto koliko i u svetu. Što se tiče plaćanja ovog metoda, to, nažalost, kao i u većini drugih zemalja, plaćaju građani i ne postoji mogućnost da država refundira.
- U Francuskoj, doduše, 80 odsto troškova u prva tri pokušaja finansira država, u Sloveniji jedan broj postupaka i Mađarskoj, ali u Italiji, na primer, ne - kaže prof. Radunović.
Na zahteve roditelja da im ovakve troškove pokriva država, nadležni organi u zdravstvu odgovarali su da nema sredstava za tako nešto "jer je naše zdravstvo siromašno i izdvajanja svakog od nas od oko 120 evra godišnje za zdravstvo su veoma skromna".
ENDOMETRIJUM-debljina, u postupku potpomognute oplodnje
Debljina endometrijuma u IVF postupku
I dok između debljine endometrijuma i nastupanja trudnoće u postupku vestacke oplodnje i embrijskog transfera postoji jasna povezanost, ovaj odnos je više linearnog nego stupnjevitog karaktera, navodi se u naucnom časopisu Fertility and Sterility.
O ENDOMETRIJIMU...DEBLJINI...
Debljina endometrijuma - sluznice koja oblaže materničnu šupljinu predstavlja pokazatelj prijemčivosti maternice za embrijon, i u tipičnom postupku će se mjeriti neposredno prije embrijskog transfera u okviru postupka umjetne oplodnje IVF (in vitro fertilizacija), navode američki znanstvenici, "no međutim interpretacija i klinička uporaba ovog mjerenja ostaje kontroverzna."

Američki znanstvenici iz Shady Grove Fertility Reproductive Science Center, Rockville, Maryland, suprotno dosadašnjim rezultatima, našli su u retrospektivnom ispitivanju 1.294 IVF ciklusa s prijenosom jednog ili dva visoko kvalitetna embrija u stadiju blastociste, kako ne postoji pad učestalosti nastupanja trudnoća ukoliko se embrijski transfer obavlja kod endometrija debljine manje od preporučenih 8 - 10 mm.

"Unatoč ranijim shvatanjima, našli smo vrlo blagi pad učestalosti u nastupanju trudnoće kod manje debljine endometrija," navode autori.

"Stopa trudnoća je bila najviša (oko 75%) u skupini pacijentica kod kojih je endometrij bio najdeblji (14 mm ili više), dok je još uvijek bila odlična (više od 50%) u skupini pacijentica kod kojih je endometrij bio tanji od 8 mm," pojašnjavaju znanstvenici.

"Neki kliničari će se odlučiti za prekid postupka embrijskog transfera ukoliko je endometrij ispod graničnih vrijednosti od 8-10 mm, te će pristupiti zaleđivanju embrija u nadi da će prijenos embrija biti moguć kasnije, kada će prijemčivost maternice biti daleko veća," naglasili su autori.

"Naši rezultati ukazuju da zbog tankog endometrija nije nužno prekidati postupak embrijskog transfera, jer se visoka stopa trudnoća može ostvariti unatoč vrlo tankom endometriju ukoliko se radi o visoko kvalitetnim embrijima," zaključak je američkih istraživača.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 14, 2009 9:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 21, 2008 3:56 pm
Postovi: 169
Lokacija: zagreb
podižem!
:o otišlo skroz na 4. stranicu!

_________________
- ja '75. visoki FSH-27,8
- mm '68. AT-OAT
- 2 stimulirana - 0 j.s.
- 2 klomifenska - 2 ET - beta=0
- 8 prirodnih - 1 ET = beta 20
- 2 femarska - 1.=ET 2 blast.; 2. nema ET


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 16, 2009 6:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 4:16 am
Postovi: 695
Lokacija: Beograd
Na TV Avala gostovala je danas dr. Gordana Lazovic, predsednica Etickog komiteta (Visegradska) koji odobrava IVF postupak s doniranom jajnom celijom. Izjavila je da je u Visegradskoj uspeh postupka s doniranim jc oko 46%.
Takodje, koliko sam shvatila, favorizuje "rodjacku" donaciju iako ona kod nas nije tako cesta, najcesce zbog neinformisanosti i straha potencijalne donatorke od procedure.
Gostovanje dr Lazovic je izgleda uvertira u skoro donosenje zakona o IVF-u i doniranim celijama :P

_________________
-ja'75,
-2 rana spontana
-max fsh 15; MTHFR heterozigot; 46,xx,17ps+ (mozaicizam broja kopija p53 gena), sve ostalo OK
-1 prirodni ICSI (Jevremova), beta=0
-1 IUI (Ivanovici), no results
-1 stim. IVF (Ivanovici), beta=0


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 17, 2009 2:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Mar 22, 2008 12:25 am
Postovi: 753
Monarh-aktuelni, i misleći večiti, ministar zdravlja, izjavio pre nekoliko dana, gostujući u jutarnjem programu RTSA-a, da će Zakon o donaciji biti u tzv. "javnoj raspravi" oko tri meseca...Usled delikatnosti materije...Ko će činiti članove radnih grupa?

U štampi objavljeni nazivi klinika kojima je odobren rad za VTO, po sistemu dotirane VTO...od strane države...licence za rad, Ministarstvo dodelilo za 7 bolnica-jer , Srbija nema privatne klinike, i to uprkos već propisanim uslovima, među kojima je i uslov: da bolnica mora imati lekare koji isključivo rade u toj privatnoj bolnici.Međutim, ministarstvo je , pišu novine, "progledalo kroz prste" ostalima ...
Navodno, ovaj uslov ispunjava samo tzv. klinika Ivanović i Beograd, Radulovića...
Tako će biti i sa donacijom jajne ćelije...
U ovom tekstu su spomenute i činjenice da navedene i pobrojane bolnice nemaju adekvatne frižidere za zamrzavanje....kao u Evropi!Takođe, navedeno, da naša praksa, u pogledu VTO nema sistematizovanu i transparentu staitstiku o uspešnosti, opet, sa osvrtom na Evropske zemlje, u ovoj oblasti!
Toliko.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 17, 2009 6:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 5:07 pm
Postovi: 640
Bas sam naisla na ff forumu....

Detalje klilnike koje rade ivf i izmedju ostalog donacije u Ceskoj /Slovackoj pa i neke Turske klinike se pominje mada one rade donaciju u satelitskim klinikama jer je po muslimanskoj tradiciji donacja zabranjena...

proverite:

healingcareinfo.com

http://www.healingcare.info/infertility ... on-ivf/all


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 99 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 67 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: