Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 91 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: O CAROBNOM PROGESTERONU
PostPoslato: Pet Jul 28, 2006 4:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
jos malo o progesteronu...odmah da se razumijemo...nije da ja nisam 'u ljubavi' sa progesteronom ! volimo se mi ali ja ga dajem vrlo rijetko jer za to imam objektivne razloge, kao sto Yu ginekolozi imaju subjektivne / religiozne / 'daj da nesto dam'/ 'sveta vodica' / nece naskoditi...da sumiram veoma neracionalne razloge.

"Malo" o progesteronu...progesteron i estrogen veoma bitni hormoni u zenskom zivotu i imaju svoje mjesto u terapiji i veoma vaznu ulogu u mnogih situacijama kao sto menstrualni ciklus, trudnoca, menopauza, iregularna krvarenja, amenoreja...et cetera...njihovo lucenje se odvija pod direktonom kontrolom 2 hormona iz hipofize koji se zovu FSH and LH, a lucenje ova dva je pod uticajem hipotalamusa, dijela mozda koji ja omiljeno zovem mjesto gdje se nalazi ljudska dusa ( kao ja hocu gdje je to mjesto u covjeku gdje nekad boli a mi se drzimo za grudi ?!).

Progesteron se luci u toku cijelog menstrualnog ciklusa manje u prvom dijelu koji se zove folikularni, ali mnogo vise u drugom dijelu koji se zove sekretorni kada dostize svoj vrhunac u koncentraciji. Njegova glavna uloga jeste PRIPREMA ENDOMETRIJUMA ( rast i razvoj krvnih zila i prokrvljenost ) ZA IMPLANTACIJU OPLODJENOG JAJASCA.

Dio jajnika u kome se luci progesteron zove se CORPUS LUTEUM, ili zuto tijelo, a dio celija koje ga luce se zove GRANULOZA CELIJE. Dakle kada folikul prsne i oslobodi jajnu celiju, i onda ode u jajovod gdje biva oplodjena u prirodnom ciklusu, granuloza celija iz zutog tijela nastave da luce vece kolicine progesterona i endometrijum se zadebljava sto je kako rekoh posljedica pojacane vaskularizacije i protoka krvi kroz sluznicu materice.

O uzrocima infertiliteta ja sam pisala nekoliko puta, i na toj listi se nalazi i uzrok koji se zove DEFEKT LUTEALNE FAZE, u kojoj se zapravo radi o neaekvatnoj pripremi endometrijuma usljed niske koncentracije progesterona, ciji uzrok niko ne zna, i nikada ovaj klinicki entitet nije laboratorijski dokazan, i mjerenje koncentracije progesterona je potpuno nepouzdano, jer se luci pulsatilno, i jedna vrijednost izmjerena ujutro ne znaci sama po sebi nista, jer vrijednost poslije podne moze biti potpuno drugacija !!! Jedno vrijeme su reproduktivni ginekolozi radili biopsiju endometrijuma i dogovor do kojeg se doslo da bi se definisao defekt lutealne faze, jeste da ukoliko dvije biopsije u razmaku od nekoliko dana u drugoj fazi menstrualnog ciklusa poslije ovulacije pokazu da je razvoj endometrijuma u zaostatku vise od 1 dan u odnosu na dan menstruacije da se to onda zove defekt lutealne faze.
Dakle dio odgovora na VAse pitanje jeste da ne postoji siguran dijagnosticki test kojim se moze utvrditi insuficijencija zutog tijela ili defekt luetalne faze, ili nizak progesteron, jer su testovi potpuno nepouzdani ! Kod mnogih zena koje su bile u ovim istrazivanjima pokazalo se da su one kod kojih je koncentracija progesterona bila nista, iznijele potpuno normalnu trudnocu.

Jos jedan veoma vazan podatak...na onoj listi uzroka infertiliteta ta spekulativna dijagnoza DEFEKT ZUTOG TIJELA se desava negdje oko
3-4%. DA LI JE TO OPRAVDANJE DA ONDA SVAKA TRUDNICA, KOJA JE POTPUNO ZDRAVA ILI IMA NEKO KRVARENJA U PRVOM TRIMESTRU PIJE PROGESTERON ???

NAMECE MI SE ZAKLJUCAK DA NASE ZENE NEMAJU PROGESTERON UOPSTE JER NA OSTATKU ZEMALJSKE KUGLE PRIMAJU PROGESTEON SAMO AKO SE USTANOVE POSEBNE INDIKACIJE ( IVF, ICSI, HABITUALNI POBACAJ ) DOBIJAJU PROGESTERON A SVE OSTALE IMAJU NORMALNE TRUDNOCE I RADJAJU ZIVU I ZDRAVU DJECU BEZ PROGESTERONA.

DA LI VI MISLITE DA NASE ZENE TREBA DA PIJU PROGESTERON I DA IMAJU STERILNU VAGINU ??? TO JE DRUGA OMILJENA DIJAGNOZA YU GINEKOLOGA VULVOVAGINITISI, VAGINITIS, CERVICITISI, COLPITISI I SVE JADNE TROSE MASU VAGINALETA DOK NE POBIJU SVE NORMALNE BAKTERIJE KOJE CINE VAGINU ZIVOM, VLAZNOM I ZDRAVOM ! A ONDA ZENE ZAISTA IMAJU PROBLEM.

Da ne skrecem sa teme...Ako se desi trudnoca ZUTO TIJELO LUCI PROGESTERON DO PERIODA IZMEDJU 8 I 10 NEDJELJE GESTACIJE, ako racunamo trudnocu od 1. dana poslednje menstruacije, a poslije toga lucenje progesterona preuzima placenta !!! I DAVANJE PROGESTERONA NEMA NIKAKVE LOGIKE POSLIJE10.NEDJELJE TRUDNOCE !!! AKO SE ZENA NALAZI U ONIH 3-4 % INFERTILITETA.

Sta se desava kod IVF-a...u tom procesu u fazi koja se zove EGG RETRIEVAL, ili uzimanje jajnih celija iz folikula pod kontrolom UZ, u toku aspiracije ne aspiriraju se samo folikuli nego i ranije pomenute granuloza celije, koje luce progesteron, i posto se embrioni vracaju nakon nekoliko dana od dana kada se uzimaju jajne celije zeni koja prolazi kroz IVF, se daje terapija progesteronom, da bi se pospjesila priprema endometrijuma za implantaciju embriona. Tako da svaka zena koja prolazi kroz IVF po mom misljenju treba da uzima progesteron.

Kod svih ostalih dijagnoza !!! kao sto je krvarenje u prvom trimestru ( prvih 12 nedjelja trudnoce ), prijeteci spontani pobacaj, hematom na UZ, davanje progesterona nema nikakvog naucnog osnova i klinickog smisla !!! To je jedna obicna sarena laza za pacijenta, trosak, i lazna nada, jer taj progesteron uopste ne pomaze kod spontanih pobacaja niti ih sprecava !

I jos nesto, naucnici se jos nisu dogovorili kako da se daje...intramuskularno, oralno u tabletama ili vaginalno ! jer ne mogu kako rekoh da prate koncentraciju istog. Pokazalo da se moze davati na sve tri nacina, i doza je oko 100 mg dnevno....ako zene koje ga uzimaju pa se osjecaju pospano i umorno, neko ima vrtoglavicu, moze da uzima isti vaginalno tablete.

Dakle kada procitam na forumu pricu...trudna sam 23 nedjelje, imala sam krvarenje prije 4 nedjelje i dr mi je dao progesteron tablete nakon cega mi je krvarenje stalo !...to nema veze sa istinom ! jer je to krvarenje stalo samo od sebe, a ne zbog progesterona, a taj dr koji je dao progesteron u 19, nedjelji trudnoce nema veze o lucenje i djelovanju progesterona !!! pa prema tome oprez !...kad ovo procitam meni para na usi izlazi, jer je to jedna obicna glupost !

Dakle da sumiramo...

1. Progesteron je hormon koga ne mozemo mjeriti da bismo dijagnostikovali defekt faze zutog tijela, jer se luci pulsatilno.

2. Niske koncentracije na testovima ne znace nista jer vecina zena kojima se to izmjeri iznese normalnu trudnocu.

3. Progesteron je potrebno davati jedino u IVF ostvarenim trudnocama, i habitualnim pobacajima ( vise od 3 ponavljajuca pobacaja ) u dozi od 100mg dnevno, oralno,ili vaginalno, i davanje vece doze nema nikakve prednosti !

4. Ako se daje progesteron potrebno ga je davati do 10.nedjelje trudnoce i onda prestati ! jer posteljica preuzima ulogu lucenja istog.

5. Progesteron ne utice na zaustavljanje krvarenja u trudnoci i tretmanu spontanih pobacaja i prijeteci pobacaj nije indikacija za davanje terapije progesteronom.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 28, 2006 6:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Molim administratora da postavi ovaj topik u ljepljivu jer zelim da svaka zena koja je trudna i trosi Urogestan ili neki drugi progesteronski preparata procita ovaj topik, a eventualno isprinta i ponese svom ginekologu kad krene na pregled.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Progesteron
PostPoslato: Sub Jul 29, 2006 6:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 20, 2006 9:48 pm
Postovi: 15
Lokacija: ki
Poštovana Obgyn,čitajući vaš tekst nisam shvatila kada je folikularna a kada luteinska faza?
Ja sam pre neki dan (21. dan ciklusa) radila sledeće analize:
FSH 6,6
LH 6,3
Estradiol 68,3
Progesteron 23,4
CA 124 2,1
Tu se nalaze referentne vrednosti za folikularnu, luteinsku i fazu ovulacije.Ako je 21. dan ciklusa luteinska faza onda mi je progesteron enormno visok,a ako je folikularna faza onda je estradiol malo ispod referentne vrednosti.Da li možete da mi protumačite analizu?Inače ja sam se u par navrata Vama javljala za problem endometrioze.Koliko vidim CA 125 nije povišen...
Srdačan pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 4:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
A sta kazete na ovo:

http://www.naprotechnology.com/progesterone.htm

Nisam bas siguran da niste pojednosatvili ulogu progesterona...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 02, 2006 12:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Zanima me da li je jedno od nezeljenih dejstava uzimanja progesterona izostanak prirodnih kontrakcija kod porodjaja? Porodila sam se 15.8.2006. ali uz indukciju, jer ni 9 dana nakon termina nije bilo prirodnih kontrakcija. U trudnoci sam do negde 5-6 meseca pila Utrogestan po 3 tablete dnevno jer sam pre te trudnoce imala jedan missed ab 23.12.2004. (i u toj trudnoci sam pila Utrogestan, ali tada sam stvarno imala kontrakcije u pocetku trudnoce, u ovoj drugoj trudnoci ja nisam osecala nikakve bolove ali mi je dr. dala utrogestan posto sam ga i prethodno pila i zbog miseda). Znam za slucajeve da su zene uzimale progesteron do 8 meseca i normalno se porodile, ali zanima me da li je moguce da on ima i to dejstvo da "umrtvi" porodjajne kontrakcije? Posto su mi u porodilistu rekli da je utrogestan verovatno uzrok sto moj porodjaj nije krenuo prirodnim putem... :-? Mislim, hvala Bogu sve se dobro zavrsilo i moja beba sad ima 3.5 meseca, ali cisto bih volela da cujem strucno misljenje... narocito ako dr.Obgyn "naleti" ponovo na casak na forum... :wink:

_________________
moja dva sunasca - LENA 15.08.2006. u 15:10 i VASILIJE 10.04.2008. u 02:15


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 01, 2007 1:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Za dr ivicu: Može li (bar skraćeni) prevod na srpski :lol:

Za obgin: Šta vi radite i koju terapiju sprovodite kada vam dođe trudnica (na početku trudnoće 6-7 nedelja) koja kaže da ima krvarenja, blage bolove a pre toga nije imala neuspele trudnoće, a ovo je preteći spontani, koju biste joj terapiju prepisali ( i koje analize bi obavili)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za OBGYN
PostPoslato: Pet Feb 09, 2007 7:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:33 pm
Postovi: 5
Molim vas da mi odgovorite na pitanje. Dakle, ako je zena imala blago krvarenje u 8. nedelji i nakon toga spontani...pa je ovo druga trudnoca i opet oko 8. nedelje ima blago krvarenje..sta biste uradili? Da li biste jednostavno pustili da zena opet ima spontani i cekali mozda jos jedan pa joj tek onda dali progesteron ili imate neko drugo resenje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 09, 2007 7:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Nur, pa da, i mene intresuje upravo to što si ti sad pitala i napisala sam to u prethodnom postu i svaki dan proveravam da li su dr ivica i obgyn ali evo već 9-ti dan nema odgovora.

Meni nije hitno ali me interesuje isto i informativno a i zbog toga što sam ja sa mojom ćerkom koja ima 20 meseci sada imala u 6-toj nedelji 5 dana braon kapi i nisam ništa pila i sve je prošlo OK, baš je trebalo da počnem da pijem Utrogestan kad se to braon smirilo i trudnoća nastavila da napreduje.

Ali sam ovog septembra ostala trudna i uradila test, pozitivan, a imala sam braon kapi i nisam se sekirala zbog prethodnog dobrog iskustva.
Ali nakon 9 dana krenula je svetlaija i jača krv i ja se uplašim i odem kod lekara i počela sam da pijem Utrogestan popila sam 5 tabletica za 2 dana i prestala jer je došlo do spontanog, moguće je da nisam na vreme počela da ga pijem ili je u pitanju neki drugi razlog.

Ja se sad jako plašim da mi se to ne ponovi kad rešim sledeći put da zatrudnim. I zato me sve interesuje i pre nego što dođem u tu situaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 10, 2007 8:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:33 pm
Postovi: 5
Pa evo i ja redovno proveravam ali niko ne odgovara;(
Ja sam imala spontani, nista nisam pila tada...sada sam evo opet trudna i ovaj put nakon krvarenja sam se odlucila da pijem dabroston i za sada je sve ok..ovaj put su culi srce itd......picu ga do kraja 10. nedelje i prestati....nema druge;)Mojoj doktroki u Kanadi ne smem ni da kazem da uzimam ali opet mislim bolje nesto uraditi nego opet proci kroz pakao od spontanog;(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 11, 2007 4:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Evo prevoda, ali samo ukratko:

============================

Progesteronska podrska tokom trudnoce

Najveci deo radova koji su se bavili odredjivanjem serumskog progesterona u normalnoj trudnoci datira od ranih 1950-ih godina do 1970-ih godina.

Podaci o nivou progesterona kod komplikovanih trudnoca dobijeni su od ranih 1960-ih do ranih 1980-ih godina. Uprkos unapredjenju metoda preciznog odredjivanja nivoa progesterona u novije vreme, kao i mogicnosti da se preciznije ustanvi starost trudnoce i gestacijsko doba, vrlo malo pomaka u saznanjima je napravljeno u ovoj oblasti.

Podaci dobijeni tokom perioda 1980-2001 na Institutu Papa Pavle VI sakupljeni su iz sttudije tokom koje je praceno 610 pacijentkinja u 830 trudnoca, sa odredjivanjem i statistickom obradom 8.545 uzraka progesterona. Pacijentkinje su uglavnom bile primarno neplodne pacijentkinje, koje su dobijale progesteron kao nadoknadu tokom trudnoce. Osim primarne i sekundarne neplodnosti, pojedine pacijentkinje imale su istoriju ranijih spontanih pobacaja, a u pojedinim slucajevima, i ponovljene spontane pobacaje. rezultati su prikazani u prilozenim tabelama.

Poznato je odavno da je kod pacijentkinja koje imaju spontani abortus u prvom trimestru trudnoce progesteronski nivo smanjen. Takodje je poznato da placenta preuzima na sebe proizvodnju progesterona tokom drygog i treceg trimestra trudnoce. Studija potvrdjuje da su nivoi progesterona smanjeni kod pobacaja nastalih u prvom i drugom mesecu trudnoce.

Medjuti, zapazen je i pad nivoa proizvodnje progesterona od strane placente u drugom i trecem mesecu kod komplikovanih trudnoca. Ovo sugerise da bi uloga progesterona kao indikatora placentarne funkcije mogla da bude znacajnija nego sto se ranije smatralo, i od veceg je znacaja tokom drugog i treceg triemstra trudnoce. Ova faza trudnoce je, inace, slabo proucavana u proslosti. (...)

(...) U pocetku je progesteronska terapija davana pacijentkinjama koje su imale habitualne spontane pobacaje usled slabosti lutealne faze. Ova slabost uzrokovana je ispadom funkcije zurtog tela u produkciji progesterona. (...) postoje dokazi koji podrzavaju koncept da davanje progesterona pacijentkinjama u ranoj trudnoci moze da bude korisno kod zena sa ponovljenim pobacajima, a merenje serumskog progesterona tokom rane trudnoce moze da bude koristan marker u proceni daljeg razvoja patoloske trudnoce.

Primena progesterona kasnije tokom trudnoce smatrana je opravdanom zbog zapazenog smanjena cirkulisuceg progesterona sa nastupanjem porodjaja, i udruzenoscu prevremenog porodjaja sa smanjenom koncentracijom progesterona, kao i evidentiranim tokolitickim efektom progesterona. Verovano je da primena egzogenog progesterona moze da smanji uterusne kontrakcije i spreci prevremeni porodjaj.

Ovakvo verovanje dobilo je podrsku skorasnjim velikim publicitetom koji su dobila dva dokumenta koja dokazuju znacajno smanjenje prevremenog poradjanja kod profilakticke primene bilo progesterona ili 17-alfa -hidroksiporgesteron kaproata. Iako je ovo prikazano kao izuzetan pomak u naucnim saznanjima na nacionalnim medijima, u realnosti, upotreba progesterona je u prevenciji prevremenih porodjaja prisutna u medicinskoh literaturi vec skoro 30 godina.

Progesteron u sadejstvu sa estrogenima ima sledece bitne funkcije:

- stimulise rast uterusa
- pospesuje sazrevanje i diferencijaciju endometrijuma, menjajuci ga u sekretorni tip
- Stimulise decidualnu reakciju endometrijuma, potrebnu za implantaciju
- inhibira kontrakcije miometrijuma

(...)

Tokom godina javljali su se komentari koji su sugerisali da je progesteron, kada je primenjivan tokom trudnoce, povezan sa fetalnim abnormalnostima. U knjizi koja ukljucuje 25-godisnje iskustvo sa Instituta Papa Pavle VI, prikazano je 933 trudnica koje su dobijale progsteron tokom trudnoce. Ovo je najveca studija te vrste ikad izvedena. Incidenca fetalnih abnormalnosti zapravo je niza kod ovih pacijentkinja nego u populaciji koja nije primala progesteron.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 11, 2007 8:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Mnogo vam hvala dr Ivice.
Mene je jako začudila ova tema jer znam da progesteron nije štetan (naravno u velikoj količini jeste ali ako se koristi po uputstvu može samo da učvrsti bebu za matericu)
Meni je doktorka u prvoj (uspešnoj) trudnoći rekla kada sam imala braon kapi da ne pijem ništa (bila sam 6-ta nedelja) jer se po pravilu ne daje ništa do početka trećeg meseca ali mi je ipak prepisala Utrogestan, ali ga nisam pila jer mi je to blago krvarenje tog dana prestalo.
I sve je posle bilo super, nikakve komplikacije niti lekovi.

Ali druga...počela sam da pijem ali kasno, kada više nisu bile braon kapi već sveža krv, i nije pomoglo.
Sledeći put mislim da ću odmah (ako primetim i minimalno krvarenje) da počnem sa Utrogestanom uz konsultaciju sa mojom doktorkom, jako sam zadovoljna kako mi je vodila trudnoću i kasnije.

Nur, zašto ne smeš da kažeš doktorki.
Između doktora i pacijenta treba da bude potpuno poverenje i razumevanje.
Nemoj pogrešno da me shvatiš, ne kritikujem tebe već nju što ženi koja je već imala spontani ne daje ništa od terapije!!!
Ja sam mislila da je u Kanadi bolji tim lekara nego ovde u Srbiji, ali vidim da sam pogrešila.
Normalno je da si počela da piješ nešto ali nadam se da si u konsultaciji sa nekim ginekologom to uzela i da ti je odredio terapiju, ipak je opasno na svoju ruku.
Preporučujem ti da promeniš ginekologa, ko neće da eksperimentiše svoje stavove na tebi, tvojim osećanjima i trudnoćama da bi doneo neki svoj doktorski zaključak.

Ja znam šta je spontani i potpuno te razumem.

Poslaću ti na pp odgovor jedne žene sa kojom sam se dopisivala na jednom drugom forumu koja je imala 2 trudnoće praćene krvarenjima i obe izgurane do kraja zahvaljujući lekovima, pa mi je pisala kojim.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Dr. Olju
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 9:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:33 pm
Postovi: 5
Dr. Ivice hvala puno na clanku!
Draga Olja,
hvala ti puno na poruci...
Sto se tice Kanade ja sam se toliko razocarala u njihove doktore i sam pristup pacijentima da ti ne mogu opisati....:(
Ja ni u prvoj trudnoci a evo ni u drugoj jos uvek nisam ni uspela da dodjem do ginekologa...sta drugo da ti kazem...jos uvek sam kod porodicnog lekara....cetvrtog po redu....i od svakog sam dobila isti odgovor...progesteron jedino nakon treceg spontanog....Ne bi ni to smetalo toliko da su oni meni bilo kakve analize uradili nakon tog spontanog...ali niko nista...Kada sam trazila od doktorice da mi uradi nivo progesterona, nasmejala se i rekla to se ovde ne radi, a ako ni ova trudnoca ne bude u redu onda cemo da pricamo o tome:(
Znas sta, u pocetku sam mislila da sam ja stvorila neki antagonizam prema kanadskim lekarima ali onda sam pricala sa dosta ljudi koji su isto tako blago zgrozeni njihovim metodama...ali sta da se radi...tu sam gde sam;)
Uglavnom, ja sam u stalnom kontaktu sa mojim ginekologom iz Srbije i nadam se da ce ovaj put ipak sve biti u redu;)
Hvala puno jos jednom na poruci;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 12, 2007 3:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Nur je napisao:
od svakog sam dobila isti odgovor...progesteron jedino nakon treceg spontanog....Ne bi ni to smetalo toliko da su oni meni bilo kakve analize uradili nakon tog spontanog...


Strašno!!!
Znači, kad bolje pogledaš ti si za njih samo jedan pacijent više na kojima će da vrše svoja ispitivanja, da li će ili neće doći do pobačaja :cry:
I tek kada se ti napatiš i izgubiš i krv i gvožđe (nakon trećeg pobačaja) i želju za ponovo ostaneš trudna od straha da neće ponovo, a možda moraš i na kiretaže koje nose neke rizike za sobom (po plodnost itd...) onda bi se smilovali da ti daju progesteron koji je neuporedivo manje štetan od svih ovih stvari, i po tvoje fizičko i psihičko zdravlje i po živote tih beba koje su mogle da se rode a nisu.

Stvarno tužno.

Želim ti da uživaš u trudnoći i dobiješ zdravu i lepu bebicu.
Pozdrav :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Dr. Olju
PostPoslato: Uto Feb 13, 2007 8:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:33 pm
Postovi: 5
Draga Olja, samo da se zahvalim na lepim zeljama:)
Danas idem na ultrazvuk i nadam se da ce sve biti u redu:)
Pozdrav iz kisnog Vankuvera;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: progesteron
PostPoslato: Uto Feb 13, 2007 9:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 07, 2006 11:28 pm
Postovi: 14
Molim ako moze neko da mi odgovori, sta se desava ako se uzima veca doza progesterona npr: 600mg dnevno?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 91 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: