Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Pon Feb 24, 2014 2:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 19, 2013 1:04 pm
Postovi: 2
Poštovani,
Zamolila bih nekoga za odgovor.
Sestra mi je u 8. nedelji trudnoće i danas je na poslu bila u neposrednom kontaktu sa koleginicom čija je ćerkica dobila boginje. Moja sestra nije preležala boginje i vrlo je zabrinuta. Molila bih vas za odgovor da li je koleginica mogla preneti boginje mojoj sestri?
Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Pon Feb 24, 2014 6:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 10:52 pm
Postovi: 324
Ne. Morala bi da bude u direktnom kontaktu sa obolelom osobom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Boginje u trudnoci
PostPoslato: Pet Maj 16, 2014 9:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 16, 2014 8:13 pm
Postovi: 1
Evo da podelim svoje iskustvo sa prelezanom varicelom-ovcijim boginjama u 7.mesecu trudnoce za sve buduce trudnice.Ja boginje nisam prelezala pre trudnoce iako sam citav zivot bila u kolektivu(jaslice,vrtic,skola) i u kontaku sa decom i rodbinom koji su bili zarazeni ovcijim boginjama.Dakle pre trudnoce nikako nisam obolela i pored svih kontakta sa zarazenim osobama.
Boginje mi je prenela cerka koja je pocetkom januara dobila iste u vrticu.Odmah nakon izbijanja boginja kod cerke sva u panici zvala sam doktorku koja mi je vodila trudnocu.Njen komentar je bio da je dobro sto je velika trudnoca jer bi u suprotnom trudnoca morala da se prekine zbog stetnosti virusa na plod.
Po njenom savetu otisla sam odmah na Infektivnu kliniku u Bg. ne bi li dobila imunoglobulin.Imunoglobulin ne sprecava razvoj bolesti ali daje blazu klinicku sliku.
Na infektivnoj klinici su me informisali da oni nemaju imunoglobulin?! i da sam ja sigurno prelezala boginje a da ne znam?! jer imam 30ak godina i dugo vec odolevam tom virsu.Nakon ubedjivanja sa doktorkom na Infektivnoj klinici da pouzdano znam da nisam prelezala boginje-oni mi vade krv i proveravaju IGG i IGM antitela.Rezultat posle 7 dana da imam IGG antitela sto govori da je organizam bio u kontaktu sa virusom nekada i da nemam IGM antitela tj.nemam akutnu infekciju....
Sve vreme ostajem u kuci uz bolesno dete koje negujem...
I sve je bilo ok do 17.og dana inkubacije od kako je cerka dobila boginje.Dva dana pre izbijanja boginja imala sam simptome prehlade,drhtavicu,bolne misice,osecaj da imam temperaturu i sl.Nakon izbijanja boginja opet odlazim kod iste dr. na Inf.klinici koja mi objasnjava da moja IGG antitela nisu bila dovoljna da me zastite od infekcije.Predlazu odmah terapiju sa aciklovirom(tablete) u kucnim uslovima,nema potrebe za hospitalizacijom.Moj ginekolog savetuje da uzmem aciklovir samo u slucaju izrazito visoke temperature...
Epilog svega-vrlo blaga klinicka slika boginja(zbog postojecih IGG antitela),temperatura do 38 C svega dva-tri dana,boginje izasle u malom broju po grudima i trbuhu,jedna na licu i par na nogama i rukama ali svrbele uzasno i ostaile fleke na kozi iako se nisam cesala...
Beba se rodila zdrava,bez ikakavih posledica :D
Nadam se da ce ovaj post biti nekom od koristi...
Pozz.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 72 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: