Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Besplatna VTO u Srbiji - vase misljenje
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 4:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Danas su u emisiji „Svet zdravlja“ na prvom programu RTS-a gostovali dr. Elijana Garalejic, nacelnica odeljenja za sterilitet u GAK Narodni front, i dr Tulic iz GAK Visegradska. Tema je bila besplatna vantelesna oplodnja.

Iako i pre ove emisije nisam bila veliki optimista u pogledu tog besplatnog, drzavnog programa, danas su me dodatno razocarali.

Zasto i pre emisije nisam imala pozitivan stav o tom programu?

1. Mislim da je prvo trebalo zakonski urediti tu oblast. Utvrditi pravila igre, propisati obavezne standarde, protokole, broj embriona koji se sme transferovati i sl.

2. Taj zakon bi „isfiltrirao“ brojne privatne klinike, tako da bi opstale samo one najbolje, a onda bi se eventualno moglo dozvoliti da se besplatna VTO radi i u nekoj od njih.

3. Trebalo je da detaljnije propisu kriterijume koji par jeste, a koji nije za vantelesnu u tom prvom krugu i koji doktori smeju, a koji ne, da budu u sastavu tela koje ce o svemu tome odlucivati.

4. Prijavljivanje nije trebalo da pocne u julu i avgustu – u sezoni godisnjih odmora.

5. Smatram da nisu otklonjene mogucnosti za „upadanje“ na listu preko veze, niti su ceo taj postupak biranja parova zastitili od podmicivanja i slicnih razradjenih tehnika koje neminovno postoje u nasem drustvu.

6. Nije fer, zbog parova iz unutrasnjosti, da se besplatna VTO radi samo u Beogradu i Novom Sadu.

Sta me je dodatno razocaralo tokom danasnje emisije:

1. Oba navedena doktora rade u privatnim klinikama za VTO i oboje su u komisijama za izbor parova za besplatnu VTO. Meni je taj podatak dovoljan da sumnjam u njihovu nepristrasnost. A vama?

2. Kazu da nisu opremljeni specijalnim zamrzivacima za zamrzavanje viska embriona. Po recima dr Tulica, takav zamrzivac kosta oko 50.000 Eura. Zar nije bilo logicno nabaviti ga pre otpocinjanja programa besplatne VTO?

3. Kazu da ce parove „uzimati u rad“ onim redom kako su se prijavljivali telefonom na listu. To mi je totalno nebulozno. Zar ne bi trebalo da se vidi, na osnovu propisanih kriterijuma, kojim parovima je hitnije potrebna intervencija? Sta je sa starijim zenama, koje se blize granici od 38 godina, zar one ne bi trebalo da imaju prednost? Uostalom, ako je vec tako da parovi dolaze na red po redosledu prijavljivanja, onda prijavljivanje nikako nije smelo da pocne u sezoni godisnjih odmora i za to njihovo nazovi pravilo smo trebali da znamo. Ja sam recimo smatrala da je potpuno svejedno kada cemo se prijaviti.

4. Razocarenje je i to sto su rekli da nece vaditi materijal biopsijom testisa. Znaci parovi kod kojih je dijagnoza azospermija, a imaju spermice u testisima, nemaju sansu da udju u program besplatne VTO. Nije mi jasno zasto su tako odlucili. Za takve parove je VTO jedini put do potomstva.

5. Dr Garalejic je nabrojala silne analize koje zena treba da obavi pre nego sto dodje pred komisiju i savetovala je da ne gubimo vreme, vec da dok cekamo da nas pozovu, prikupljamo rezultate. Znaci pre nego sto dodjemo pred komisiju za besplatnu VTO treba da damo gomile para po privatnim klinikama i laboratorijama za analize. Isto tako mi nije jasno zasto bi kod parova kod kojih je uzrok steriliteta los spermogram, zena morala da radi HSG i slicno.

Sve u svemu, nisam gajila velike iluzije o tome da ce program besplatne VTO u nasoj zemlji biti posten i bez „muvanja“, a sad jos manje verujem u to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Besplatna VTO u Srbiji - vase misljenje
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 5:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
zabrinuta75 je napisao:

5. Dr Garalejic je nabrojala silne analize koje zena treba da obavi pre nego sto dodje pred komisiju i savetovala je da ne gubimo vreme, vec da dok cekamo da nas pozovu, prikupljamo rezultate. Znaci pre nego sto dodjemo pred komisiju za besplatnu VTO treba da damo gomile para po privatnim klinikama i laboratorijama za analize. Isto tako mi nije jasno zasto bi kod parova kod kojih je uzrok steriliteta los spermogram, zena morala da radi HSG i slicno.

Sve u svemu, nisam gajila velike iluzije o tome da ce program besplatne VTO u nasoj zemlji biti posten i bez „muvanja“, a sad jos manje verujem u to.


na zalost nisam gledala tu emisiju. da li ima repriza i kada?

potpuno se slazem sa svim sto si napisala.

zanima me sta je dr garaleic nabrojala da zena treba da uradi?

sto se tice HSG, treba se odraditi jer kod zene moze postojati skriveni problem, koji se dijagnostkuje sa HSG, laparoskopijom i histeroskopijom, resenje problema povecava sanse zaceca i ispesno znesene trudnoce.
osim zacepljenih jajovoda, hidrosal,... moze postojati i endometrioza, mislim da se delimicno na osnovu ovih rezultata donosi odluka o protokolu pri ivf.
inace HSG, lapar i hist daju sasvim razlicite inf.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 6:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Ne znam da li se ta emisija reprizira. Emitovana je danas pre podne, oko 11h, na prvom programu RTS-a. Ako imas novine sa tv programom, pogledaj da li su mozda planirali reprizu.

Dr Garalejic je pominjala HSG, zatim analizu ovarijalne rezerve kod zene, ultrazvucno dijagnostikovanje oblika materice (da nema nekih deformiteta), analizu postojanja mioma, polipa i sl.

Sad citam na www.roditelj.com da jedna ucesnica kaze da je njena prijateljica u Novom Sadu vec usla u program i pocela da prima injekcije. Nista mi nije jasno. Nas koji smo se prijavili u Beogradu jos niko nije pozvao ni da donesemo dokumentaciju, a kamoli da znamo ko je usao u program, a ovamo vec poceli sa stimulacijom. Zar nije trebalo napraviti jedinstvenu listu za celu Srbiju, od svih uzeti dokumentaciju, pa tek onda odluciti ko ce uci u tih 1000 parova, a zatim sa izabranima otpoceti postupak. Totalna ludnica!!!

Pretpostavljam da su sve te analize koje nabrajas prilicno "invazivne" i da se mogu odraditi samo na velikim klinikama. Jesam li u pravu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 6:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
hsg rade u narodnom frontu, besplatno, sa totalnom anestezijom. u visegradskoj naplacuju, rade bez anestezije. u sloveniji je hsg 150 eura. verovatno je u madjarskoj manje.

ovarijalne rezerve su ti mislim FSH.

vaginalni uzv imaju i u narodnom frontu i u visegradskoj, ne kosta mnogo ni da ga platis, ako ga budes placala mozda je bolje da ga radis u narodnom frontu , jer kad placas ides preko reda a ne verujem da mnogo kosta. u svakom slucaju je jeftinije nego kod privatnika. kod njih uradi i FSH, jer su jeftiniji nego privatnici, a ustalom ti niko iz drzavne bolnice nece priznati nalaze privatne laboratorije. u narodnom frontu uradi i prolaktin, ustanes u 8h, odes u cekaonicu, citas knjigu do 10h, tad ga vadis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 11:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
potpuno se slazem da je sve uradjeno na brzinu! svesna sam ja gde zivimo i da je kod nas opsta katastrofa,ali je ovo ipak osetljiva tema i trebalo je drugacije pristupiti svemu tome: npr. dr. Garaleic kaze da zene ne gube vreme vec da MOGU da urade neke analize, ali ne kaze koje i da li TREBA da ih uradimo i donesemo, pominje citav tim koji ce zenu pregledati,zasto onda bas sve mora da bude "taze"! Ok, svi mi koji smo u tom problemu steriliteta smo skoro sve o tome naucili pa cemo i znati sta treba da odradimo,ali svi ti brisevi imaju "rok trajanja"- VS i CB samo mesec dana (cak sam cula od jedne sestre iz N.fronta 15 dana) a otkud ja znam kad ce me pozvati? Da li ce mi priznati nalaze iz privatne gin. ordinacije i laboratorije ili ce insistirati da se sve odradi kod njih? Kad sam prosle godine radila laparaskopiju u Frontu,priznavali su mi i takve rezultate!!! Hormone sam radila na pocetku ove moje borbe sa sterilitetom i nisam ih ponavljala jer su bili ok pa smo isli dalje da trazimo uzrok i nasli smo ga-neprohodni jajovodi! Niko ne kaze nista sta ako zeni nadju neku bakteriju,koja se leci kutijom antibiotika sta onda, da li gubi svoj redni broj ili je u potpunosti eliminisu, sta ako neko ima hidrosalfings a ne zna...? Mnogo je tu nedorecenosti a do lekara ne mozes da dodjes vec eventualno do neke sestre a one nemaju pojma o tome...
posto sam videla sta se desava sa zenama koje nemaju neku vezu i vezicu prosle god kad sam radila laparaskop.- jednu su dve godine setkali od bolnice nazad do kuce, te ima ovu bakteriju te gljivicu te menstruaciju,stitnu zlezdu pa je sad godisnji odmor i jos svakakvi dr razlozi a mene su licno skinuli sa operacionog stola,bila sam prikacena na sve one aparate,dobila injekciju za smirenje,klistirana,vezana za sto jer anesteziolog nije hteo da sidje u znak solidarnosti sa koleginicom koju su uhapsili prethodne noci jer je trazila 150 eura za epidural,pa svemu pristupam ovome sa velikom rezervom,ionako sam vec dovoljno namucen i dovoljno nesrecna zbog svega i ne mogu sebi da priustim da se mnogo nadam u neki fer odnos pa da se razocaram,mislim da to posle svih mojih muka ne bih ponela tek sam na posetku borbe! Tako da ovo vidim kao neku eventualnu mogucnost da me uzmu "u rad"! Neke analize sam urdila a za ostalo nek oni kazu sta treba, na sajto N.fronta i ne pise da treba poneti rezultate vec samo knjizicu,licnu karti,uput i dosadasnju dokumentaciju, na kraju krajeva to su i nazvali konsultacijama! Ja sam se prijavila prvog dana i imam dobar redni broj ali jednostavno se plasim da se previse nadam!
Veliki pozdrav svima koji su na istim mukama i zelim svima mnogo srece i sto vise bebica!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 9:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
E stvarno svasta rade.


Poslednji put menjao zabrinuta75 dana Ned Sep 10, 2006 9:58 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 9:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Stvarno ne znam zasto vec jednom zakonski ne zabrane da doktori koji rade u drzavnim institucijama istovremeno obavljaju i privatnu praksu. Tu postoji ocigledan sukob interesa. Dosta mi je vise toga da odem kod specijaliste, a on mi kao sramezljivo preko stola gura vizit kartu svoje privatne klinike. Kako da znam da je u drzavnoj klinici odradio sve kako treba, kad samo misli na to kako da me odvuce u svoju privatnu kliniku i tamo uzme velike pare?

Posmatram to u okviru svoje profesije. Advokati ne smeju nigde da budu u radnom odnosu. Sudije ne smeju istovremeno da se bave i advokaturom. Zasto se onda doktorima dozvoljava da rade na koliko hoce mesta?

I onda ti isti doktori, sa svojim razradjenim privatnim praksama za VTO, budu u komisiji koja odlucuje o izboru parova za besplatnu VTO i budu glavni u sprovodjenju tih postupaka. Potpuno suludo!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 11, 2006 11:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 14, 2006 4:34 pm
Postovi: 3
Zahvaljujem svima koji su nas starije od 38 godina osudili da smo prestari da imamo dece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 11, 2006 2:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Tema je preteska i svi ste u pravu. Licni interes nikada nece biti iskljucen , bar ne u ovoj nasoj drzavi. Ali, ja jako glasno govorim i imenujem sve i svuda!!! Male plate, ne nego alavost i koristoljublje!!! Zato svakog lekara koji vam ponudi vizit kartu, imenujmo bar na nasem fotumu, kod nasih prijatelja u nasem komsiluk. Muka mi je od tog protokolarnog sedenja prepodne u drzavnim ustanovama i skupljanja pacijenata za popodne u privatnim ordinacijama. Jer lekar neki nadcovek , jel on moze da radi 15 sati dnevno??? Ne!!! Ali moze da zabusava 6 sati prepodne, i da onda radi jos cetiri pet sati popodne kod provatnika, gde vas popravilu pregledaju lekari koji su jos na specijalizaciji ili su tek zavrsili istu, jer imena velikih profesora, primarijusa i lekara sa zaista puno iskustva stoje u oglasima samo kao reklama. Ubedena sam da je do profesora univerziteta lakse doci regularnim putem kroz drzavne bolnice nego ih juriti po privatnim ordinacijama i uz to bacati pare!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 11, 2006 9:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
Da li neko zna kako izgledaju te "konsultacije"? Imate li takva saznanja od nekog ko je to prosao,da li ste culi nesto? sta se desava nakon toga?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Prijave i u Nisu
PostPoslato: Uto Sep 12, 2006 1:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Citiram devojku sa jednog drugog foruma:

"leeloodesign (tourist guide) - 11. septembar 2006. u 15.07

Nego,imam jedno obavestenje za Nislijke...buduci da sam se ovih dana „muvala” po GAK Nis, kao i prethodnih par godina:) ..čula sam da je pocelo prijavljivanje za besplatnu vantelesnu na GAK-u Nis, mada se sve to drzi u najstrozoj tajnosti. Prijavljivanje se vrsi kod dr Jasmine (I sprat) i treba vam zeleni uput iz Doma zdravlja i sva dokumentacija koju ste skupljali svih ovih godina na uvidjaj. Troclana komisija na celu sa dr Jasminom određuje da li ste ili niste slučaj za besplatnu vantelesnu.

Ovo vam govorim zato što sam juče tu istu dr Jasminu videla na RTS-u kako kaže da ne može da veruje da se samo 20 parova iz Nisa prijavilo kod njih za besplatnu vantelesnu. Pa to ni Molder ni Skali ne bi mogli da otkriju pod kakvom se zaverom drže ti podaci o prijavljivanju... Mislim strasno...da nisam slučajno čula razgovor cekajuci razne doktore i sestre po hodnicima GAK-a ne bi ni ja znala da prijavljivanje u Nisu uopste postoji..

So, girls..navalite and good luck:) "


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 13, 2006 1:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 25, 2006 11:46 am
Postovi: 41
Slažem se d tu ima još dosta toga da se reguliše. Ipak, nekad je bolje nešto i pokrenuti, pa na osnovu sugestija najzainteresoanijih za ta pitanja, u hodu to ispravljati. To je neko moje mišljenje. A iskustvo je sledeće:
zakazala sam razgovor za vantelesnu na GAK-u 20.oktobra. Pre toga sam otišla u Genesis, da vidim kakve mi oni mogućnosti pružaju i za koliko novca. Doktorka mi je rekla da smo težak slučaj, da sve analize koje treba da obavim - obavim u državnoj bolnici gde su uslovi isto tako dobri (nemaju opciju zamrzavanja, ali koliko do nje kod u našem slučaju dođe, moći će taj deo privatno). Bukvalno rekla mi je - biraj gde ćeš da radiš!Procenat uspešnosti na GAK-u im je 23%, što po meni nije nisko. Polako sam krenula sa pripremama i kontrolnu histeroskopiju ću raditi 10.oktobra ( pre dve godine sa je radila privatno i izašlo me je tačno 9 puta skuplje nego što če sad). Vreme otkucava i svakako da mi je stalo da obaviš što brže šta mogu, ali da ne platim debelo baš sve...
Da znam da me u privatnoj klinici očekuje viša uspešnost, danas bih digla kredit (kao i većini to mi je jedina opcija) i sve tamo zakazala. Lepa reč mnogo znači. Jedino me nada drži i trudim se da je kupim na svakom mestu... Pozdrav za sve!

_________________
Mudrosti, neiskusno sviću jutra
na obične reči više nemam pravo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 13, 2006 3:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
zabrinuta75 je napisao:
Dosta mi je vise toga da odem kod specijaliste, a on mi kao sramezljivo preko stola gura vizit kartu svoje privatne klinike.









Ha, tebi su bar to sramezljivo... Dozivela sam ja i potpuno drugacije - bez blama... :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 14, 2006 3:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
I onda im kazete:Izvinite ko je vas nacelnik ili direktor, i malo se namrstite i onda ce odjednom postati ljubazni prema Vama. posto je to vec pravi primitivizam od skupljnja pacijenata prepodne i odvljacenja u privatne ordinacije sa sumnjivom klijentelom i jos sumnjivijim osobljem!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Obratih se medijima
PostPoslato: Čet Sep 14, 2006 7:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 07, 2005 1:18 am
Postovi: 323
Evo sadržaja e-mail-a koji sam danas uputila RTS-u (emisijama "Beogradska hronika" i "Svet zdravlja"), TV B-92, TV Studiu B i listu "Kurir":

"Poštovani,

Mi smo jedan od, kako se procenjuje, 400.000,00 parova u Srbiji, koji se već godinama bori sa bračnim sterilitetom.

Mi, kao i mnogi drugi parovi sa istim ovim problemom, sa kojima kontaktiramo i razmenjujemo informacije na Internet forumima (www.roditelj.com, www.doktor.rs, www2.serbiancafe.com), primećujemo da se dešava velika nepravda, zbog čega smo, blago rečeno, očajni i ogorčeni.

Naime, o početku programa besplatne vantelesne oplodnje za 1000 parova bez dece, starosti do 38 godina, javnost je bila obaveštena isključivo putem medija. Na zvaničnom sajtu Ministarstva zdravlja nisu ni tada, ni sada, postojale zvanične informacije i relevantna pravila po kojima će se čitava ta procedura odvijati.

Dakle, u televizijskim emisijama i štampi rečeno je da će početkom avgusta početi prijavljivanje zainteresovanih parova i to telefonom, u tri ginekološko akušerske klinike (Narodni front, Višegradska i Novi Sad), da će svaki par dobiti svoj evidencioni broj, da će biti formirana jedinstvena baza podataka za celu Srbiju (te da nema potrebe da se kandidati prijavljuju na više mesta) i da će na kraju prijavljivanja svi parovi biti pozvani da zakazanog dana u zakazano vreme donesu dokumentaciju o svom dosadašnjem lečenju, te da će specijalna komisija, nakon pregleda predate dokumentacije, napraviti listu čekanja.

Svi smo verovali da će zaista biti onako kako je rečeno. Zato smo smatrali da uopšte nije bitno kad ćemo se prijaviti, gde ćemo se prijaviti i koji ćemo broj dobiti. Računali smo na to da ćemo svi biti pozvani da donesemo svoju dokumentaciju i da će tek onda, nakon komisijske ocene dokumentacije, biti određen redosled ulaska u program. Takođe smo zdravorazumski verovali da će stariji parovi, teži slučajevi, parovi sa po nekoliko bezuspešnih vantelesnih oplodnji iza sebe, parovi kojima je jedina opcija vantelesna oplodnja, imati prvenstvo.

Pre nekoliko dana u medijima su počele da se pojavljuju informacije da će redosled „uzimanja kandidata u rad“ biti redosled prijavljivanja. Takođe je procurela informacija da u Novom Sadu prvi kandidati već kreću u postupak i primaju injekcije za stimulaciju. Zatim je osvanuo podatak da se niškom GAK-u prijavilo samo 20 parova (normalno, niko nije pominjao da se u Nišu uopšte vrši prijavljivanje).

Nakon ovih informacija, na pomenutim forumima nastala je prava panika i pometnja. Mnogim kandidatima nisu, prilikom prijave, saopšteni evidencioni brojevi. Većina nas u Beogradu nije ni pozvana da dostavi dokumentaciju, a u Novom Sadu sa postupkom već krenuli. Onda čujemo da su parovi koji su se krajem avgusta prijavljivali u GAK Višegradska dobijali brojeve do broja 500, a mi koji smo se početkom i sredinom avgusta prijavili u GAK Narodni front, dobismo brojeve preko hiljadu. Kako je onda moguće da postoji jedinstvena baza kandidata i brojeva?

Nazvali smo GAK Narodni front da pitamo kada treba da donesemo dokumentaciju. Ledeni glas sa druge strane žice upita pod kojim smo brojem prijavljeni. Kada smo rekli da smo hiljadu i neki, rekoše nam da se javimo iduće godine otprilike u ovo vreme.

Svi s’pravom smatramo da smo prevareni. Ukoliko su naumili da redosled prijavljivanja bude i redosled ulaska u postupak, onda je to svima nama trebalo da bude rečeno. Osim toga, prijavljivanje u takvom slučaju nikako nije smelo da počne u sezoni godišnjih odmora.

Nastala situacija je stvarno jako, jako nepravedna. U celoj ovoj priči treba uzeti u obzir da smo svi mi koji se godinama borimo sa sterilitetom, odavno izgubili živce, jer smo u svemu oduvek bili prepušteni sami sebi. Retko ko, ko je van ovog našeg problema, može i da nasluti sa koliko se nedaća susrećemo – od psihičkih problema, finansijskih, preko namernog pogrešnog lečenja ili odugovlačenja sa lečenjem po brojnim privatnim klinikama (da bi nam što duže uzimali pare), lažiranja rezultata po privatnim laboratorijama.... I taman kad smo se ponadali da se država konačno i nas setila, pljus – nepravda u lice.

Molimo Vas da kontaktirate nekog od nadležnih iz Ministarstva zdravlja, kako bi nam konačno dali obrazloženje za nastalu zbrku.

Pored razjašnjenja zbrke, nadležnima treba saopštiti i sledeće, vezano za aktuelni program besplatne vantelesne oplodnje i šire:

- Neophodno je objaviti sva postavljena pravila u vezi sa programom besplatne vantelesne oplodnje. Doktori koji imaju razrađenu privatnu praksu ne smeju biti nosioci projekta, niti članovi državne komisije za ovaj program, zbog očiglednog sukoba interesa koji bi u takvom slučaju nastao. Država mora obezbediti klinikama koje su nosioci projekta specijalne zamrzivače za zamrzavanje tzv. viška embriona. Takođe, državna kontrola čitavog projekta mora biti mnogo, mnogo veća, kako bi se spečilo cirkulisanje tzv. plavih koverata i dolazak na listu na taj način.
- Neophodno je potpuno zakonski urediti oblast lečenja steriliteta (ovo je trebalo da bude preduslov za program besplatne vantelesne oplodnje). Potrebno je propisati obavezne standarde (stručnost, starost i stanje opreme koja se koristi...) koje moraju da ispunjavaju kako državne, tako i privatne klinike i laboratorije. Mora se uvesti obaveza objavljivanja postignutih rezultata na polugodišnjem ili godišnjem nivou, kako bi doktori i ostalo osoblje bili stimulisani da bolje rade i imaju veći broj uspešno obavljenih potpomognutih postupaka oplodnje. Mora se propisati obavezna lista analiza koje se moraju uraditi pre ulaska u postupak, kao i obavezni parametri koje svaka od tih analiza treba da sadrži.
- Neophodno je, takođe, da se propiše obaveznost praćenja svetskih trendova u lečenju steriliteta i primene istih.
- Mora se uvesti obavezno utvrdjivanje uzroka zbog kojih postupak vantelesne oplodnje nije uspeo ili je uspeo, ali je kasnije došlo do pobačaja.
- Za svakog pacijenta, makar bio lečen i u privatnoj klinici, mora postojati obaveza vodjenja kartona sa svim potrebnim informacijama, od pregleda i analiza koji su uradjeni, preko tačnog naziva i količine medikamenata koji su mu prepisani, do metode VTO koja je obavljena i utvrdjenih razloga zbog kojih postupak eventualno nije uspeo.
- Država mora da uspostavi mehanizme za strogu kontrolu rada klinika i laboratorija, naročito onih privatnih. Za namerne propuste ili propuste učinjene zbog nestručnosti ili nemara, lekari i ostalo osoblje moraju da odgovaraju. Mora se posebno predvideti odgovornost za namerno pogrešno lečenje, odugovlačenje sa lečenjem da bi se od pacijenata sto duže uzimao novac, kao i za lažiranje laboratorijskih nalaza u cilju opravdavanja skuplje metode potpomognute oplodnje.
- Država mora postaviti granice u utvrdjivanju cenovnika za usluge privatnih klinika i laboratorija, kao i propisati obaveznost vidnog isticanja cenovnika i izdavanja fiskalnog računa za svaku pruženu uslugu.
- Treba uvesti obavezu vraćanja dela novca u slučaju neuspešnog postupka potpomognute oplodnje.
- Lekovi koji se koriste u lečenju steriliteta ili tokom postupka potpomognute oplodnje treba da budu na pozitivnim listama ili bar država treba delimično da učestvuje u njihovoj ceni i treba da budu dostupni u svim državnim apotekama.
- Mora se zabraniti istovremeni rad u državnim i privatnim klinikama. Nesumnjivo je da kod lekara koji pre podne radi u državnoj klinici, a posle podne u privatnoj, postoji veliki sukob interesa, ali isto tako i fizička nemogućnost da sa jednakom paznjom i posvećenošću radi više od 12 sati dnevno.
- U državi kakva je naša, gde svaki šesti par ima problem sa dobijanjem potomstva i gde je stopa smrtnosti veća od nataliteta, moraju se obezbediti sredstva za više besplatnih pokušaja vantelesne oplodnje. Svaki par bi trebalo da ima pravo na četiri besplatna pokušaja, uz ograničenje jednog besplatnog pokušaja godišnje (kako je u nekim zemljama u našem okruženju).
- Za one koji ispune bonus u besplatnim pokušajima vantelesne oplodnje, treba obezbediti subvenisane kredite sa znatno nižim kamatnim stopama od ovih predvidjenih za redovne, gotovinske kredite.
- Mora se propisati broj embriona koji će biti transferovani (vraćeni u matericu), kao i postupanje sa viškom embriona (obavezno zamrzavanje i sl.).
- Potrebno je uvesti tzv. banke sperme, doniranje jajnih celija, surogat materinstvo...

Kad bi se sve uredilo na gore opisan način, više nam se ne bi dešavalo:

- da nam doktor u državnoj klinici, kao sramežljivo, preko stola daje vizit kartu privatne klinike u kojoj radi;
- da nam u državnoj klinici ne priznaju skupo plaćene nalaze iz privatnih laboratorija, a u privatnim klinikama iz državnih;
- da budemo primorani da uradimo spermogram u nekoliko laboratorija da bismo dobili prikaz svih parametara i da bismo proverili tačnost prikazanih rezultata;
- da urolozi prepisuju hormonske preparate bez prethodne analize hormonskog statusa muškarca, što je u praksi često dovodilo do naglog pada rezultata ili čak azospermije, a nijedan doktor nije zbog toga odgovarao; da zakazuju preglede na mesec dana (da bi češće uzeli novac), a zna se da spermatogeneza traje 2,5 meseca; da namerno krenu sa „lečenjem” u pogrešnom pravcu, kako bi se isto odužilo i kako bi sto duže vremena imali nas kao pacijente (čitaj „ovce za šišanje”);
- da u privatnim klinikama neće da nam kažu cenu pojedinih usluga dok se ne dogovorimo sa doktorom (čitaj „dok dr ne proceni kolika nam je platežna moć, pa onda na licu mesta formira cenu”);
- da u privatnim klinikama neće da nam daju naš karton ili bar podatke o tome šta nam je radjeno;
- da nas uslove da spermogram uoči postupka vantelesne oplodnje uradimo isključivo u njihovoj klinici, kako bi mogli da „našteluju” isti i tako opravdaju skuplji metod (ICSI umesto IVF);

Lista ružnih stvari koje su se svima nama dešavale je duža od ove koju smo naveli, a sigurno je da bi većim angažovanjem države ovakvi namerni propusti i javašluk mogli da se svedu na minimum.

Izvinjavamo se zbog opširnosti izlaganja. Nadamo se da ste mogli, makar delimično, da sagledate nastalu situaciju i da shvatite zbog čega se smatramo prevarenim i zbog čega smo ljuti, očajni i ogorčeni.

jedan od mnogobrojnih
parova bez potomstva"


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 80 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: