Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 398 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 27  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Remisija
PostPoslato: Pet Sep 12, 2008 9:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Kod UCa je moguce postici laboratorijsku/klinicku, endoskopsku i histolosku remisjiu (jedini dokaz je iregularna vaskularna mreza i smanjen broj deformisanih kripti bez inflamatarnog infiltrata sa zdravom laminom proprijom i serozom) dok Crohn nema samo histolosku remisiji. Dakle, UC moze biti u jednom od 3 stadijuma mirovanja. Naravno, histopatoloska remisija je idelan slucaj. Najbolja procena IBD aktivnosti je definitivno Fecal Calprotectin koji se dobija merenjem calcium binding proteina iz uzorka stolice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 5:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 13, 2007 4:29 pm
Postovi: 33
evo mog trenutnog stanja sto se tice UC-a:

bol - sa leve strane nekih 5 cm od pupka osecam vrlo blagu bol koja se javlja povremeno pa nestane, ne mogu da utvrdim neko pravilo u pojavljivanju, uglavnom vise lici na naki blagi pritisak nego na bol
broj stolica - u 95% slucajeva odn. dana to je jedna stolica, uglavnom formirana (ne proliv) u periodu izmedju 7 i 8h ujutru, tacnije cim ustanem
opste stanje - odlicno bez bilo kakvih drugih zdravstvenih problema
odredjene komplikacije - nema ih
analize krvi - pre 2 meseca sam radio analizu krvi i sve je perfekto tj. u granicama normale (sedimentacija je recimo 3, dok sam za vreme akutnog stanja imao i preko 120). Jedino mi je bilirubin povisen ali mi je doktor rekao da je to iz razloga sto sam dva dana pre vadjenja krvi primio injekciju Dexasona posle izvrsenog alergo-testa(valjda je to neki kortikosterioid). Nikad do sada kad sam vadio krv nisam imao povisen bilirubin pa ni u vreme akutnog stanja UC-a
temperatura - nemam

sto se tice ovog Fecal Calprotectin-a, odn. merenja alcium binding proteina iz uzorka stolice, gde to obaviti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: FC-CBP
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 8:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Samo pod patronatom: metabolicko odeljenje KBC Zvezdara (Gradska bolnica) prof.dr. Njegica Jojic, gastroeneterologija/odeljenje za klinicka ispitivanja VMA doc.dr. Dino Tarabar. Cena je oko 1000din. Jedini test koji je pouzdaniji je endoskopija+histopatologija. Postoji tabela kojim se tumace granice. Do 50ug/g je bez upale (normalno ili IBS). Obicno IBD u remisiji ima vr. 50-100ug/g. Sve preko toga je aktivna bolest. Inace test ima visoku prosecnu specificnost/senzitivnost od preko 95%. Dakle, pouzdaniji je od CRP, ASCA, p-ANCA, CEA, CA-19.9 s obzirom da je uvecan i kod benignih displazija, tumora, polipoidnih promena i svih vrsta upala GITa (idiopatskih i obicnih)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 8:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 13, 2007 4:29 pm
Postovi: 33
Ne znam kako da to izvedem posto ne zivim u Beogradu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: FC-CBP
PostPoslato: Ned Sep 14, 2008 11:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 13, 2008 11:49 am
Postovi: 11
Lokacija: Novi Sad
MACHINE je napisao:
Samo pod patronatom: metabolicko odeljenje KBC Zvezdara (Gradska bolnica) prof.dr. Njegica Jojic, gastroeneterologija/odeljenje za klinicka ispitivanja VMA doc.dr. Dino Tarabar. Cena je oko 1000din. Jedini test koji je pouzdaniji je endoskopija+histopatologija. Postoji tabela kojim se tumace granice. Do 50ug/g je bez upale (normalno ili IBS). Obicno IBD u remisiji ima vr. 50-100ug/g. Sve preko toga je aktivna bolest. Inace test ima visoku prosecnu specificnost/senzitivnost od preko 95%. Dakle, pouzdaniji je od CRP, ASCA, p-ANCA, CEA, CA-19.9 s obzirom da je uvecan i kod benignih displazija, tumora, polipoidnih promena i svih vrsta upala GITa (idiopatskih i obicnih)


Ja sam radio pre 2 nedelje f. kalprotektin na kbc Zvezdara.
Uzorak stolice se predaje u metaboličkoj lab. na drugom spratu gastroenterologije. Nema nikakve posebne dijete pre davanja uzorka.
Placa se po uzimanju rezultata i košta 1500 din.
Čitao sam za FK na netu da je bolji od CRP-a i čak morfološkog kolonoskopskog pregleda. Jedino je patohistologija merodavnija.
Inače imam Krona. Rezultat mi je bio 445, što me je jako začudilo, pošto sam video da piše da je sve iznad 100 relaps.
U kliničkoj remisiji sam. Ne osećam nikakve bolove. 1 stolica na dan u proseku (malo mekša, ali ok). Prošle godine u aprilu mi je dijagnostikovan Kron (blaži oblik). Posle izlaska iz bolnice nisam osećao nikakve tegobe, osim povremene dijareje (na nekoliko meseci).
Konsultovaću se sutra sa lekarom o rezultatu.
Pozdrav za sve na forumu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 15, 2008 12:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Ja sam imao 500 a bilo mi je OK, stolice normalne samo rektum pod upalom. Crohn daje tako visoke nalaze


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 15, 2008 12:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 13, 2008 11:49 am
Postovi: 11
Lokacija: Novi Sad
Interesuje me kakav je kadar na zvezdari? Lečim se u ns na kc-u kod prof.dr.Mrđe., inače idem na kontrole i konsultacije kod Bojićke pošto mi je neko preporučio prošle godine.
Rekla mi je da je specijalizirala na IBD i vidim da je dosta aktivna kao predavač na yuga konferencijama. stekao sam dosta poverenja u nju.
Jel ide neko kod Njegice Jojić? znam da je subspecijalista i čuo sam da će u penziju uskoro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ...
PostPoslato: Pon Sep 15, 2008 11:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Od kadrova koji se bave iskljucivo GITom i to za IBD i TU najpoznatiji su:

prof.dr. Njegica Jojic (KBCZ-GB)
prof.dr. Milenko Ugljesic (KCS)
doc.dr. Dino Tarabar (VMA) takodje je onkolog za GIT
prof.dr. Miodrag Krstic (KCS) radi sa endovideokapsulom
prof.dr. Zoran Krivokapic (KCS), kolorektalni hirurg

Ja sam bio kod vecine...to ti je najpriznatiji kadar. Ali ako ti neko pomogne na pravi nacin resavajuci problem sistematicno onda je on najbolji. Titule i renome ponekad ne znace ama bas nista. Veruj mi. Ovim se intenzivno bavim 2god. i mogu tete a tete da polemisem sa vecinom internista...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 21, 2008 2:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 21, 2008 2:47 pm
Postovi: 1
zna li neko kako utice ulcerozni kolitis na trudnocu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 21, 2008 5:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 13, 2007 4:29 pm
Postovi: 33
kao laik i oboleli od UC-a mislim da to zavisi od tezine bolesti, od trenutnog stanja, mozda godina starosti i sl. Ako je zena u nekoj stabilnoj remisiji neki duzi period mislim da nije problem da se zatrudni, odrzava trudnoca, porodi...Samo je potrebno mnogo se vise i cesce kontrolisati i paziti...tokom trudnoce a i pre trudnoce konsultovati svog gastro-a i ginekologa...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 24, 2008 8:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Najvaznije je da je zena u remisiji, a ako dodje do pogorsanja postoje lekovi koji su bezbedni da se nastave ili uvedu. Mesalazin, kortikosteroidi, naisla sam na nekom hrv. sajtu da su trudnice imale prepisano, bez stete po bebu. U nacelu, autoimune bolesti mogu da se eventualno pogorsaju posle trudnoce, a trudnoca obicno deluje dobro.
Na ovom f imas Deu koja je rodila slatku devojcicu, a boluje od Krohna. Takodje poznajem jednu zenu sa UC koja ima dvoje dece i nije imala probleme.
Ne bi trebalo da je prepreka, naravno kontrole, i ako mozes da ulovis sto mirniji period.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 29, 2008 6:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Pozdrav svima. Evo mene sa nekim novostima. Prva novost je da sam početkom ovog meseca nakon 8 godina obavio kolonoskopiju i to ovaj put pod anestezijom. Kao što neko na ovom sajtu reče - ne treba izigravati Tarzana, ovo je totalni konfor-. Doktor Doder je kolonoskopom čak ušao 30 cm u tanko crevo dok sam ja bio u carstvu snova. Da nisam imao obilne gasove posle pregleda ne bih ni verovao da su ga uradili. Zato ako vam treba ovaj pregled toplo vam preporučujem polikliniku Intertim.
http://intertim.net/

Druga, još lepša novost je da je ulcerozni kolitis izlečiv. Verujte i meni zvuči neverovatno, ali je dr. Doder je u svom nalazu posle pregleda mog debelog creva napisao "NALAZ UREDAN". Kada smo se, pošto je pregledana biopsija, posle nekoliko dana čuli telefonom, rekao mi je da ja više nemam ulcerozni kolitis!!! Pošto nisam mogao da verujem svojim ušima morao je nekoliko puta da mi ponovi da u mom crevu nema ni znakova upale ni ulceracija. I da polako izbacujem iz upotrebe lekove!!! E sad da vam ne objašnjavam moje zaprepašćenje, skakanje od sreće i tome slično. Moj UC je bio lakši slučaj, ali su mi na VMA 2000-te jasno rekli da ću doživotno da pijem lekove.
Sulfasalazin sam pre nekoliko dana potpuno izbacio, mada još ne mogu da uživam u potpuno zdravom stomaku pošto mi se kandida ponovo aktivirala (promene vremena, prehlada, iscrpljenost poslom i koječim još...). Ali bitno je da je doživotna bolest ipak neće biti doživotna!!!
[/b]

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 29, 2008 6:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
To su super vesti i nalazi. Samo to moras paziti!!! Kod tebe je ili dobro zalecen IBD sto je kod UCa moguce jer se moze postici i patohistoloska remisija (potpuno mirovanje) ili pak nisi ni imao idiopatski UC. Verujem da je sadasnji nalaz validan s obzirom na to koga je radio i na renome. Ali da je izleciv to svakako nije u 99% slucajeva, to su samo dobre remisije koje mogu ocas posla da budu prekinute, ostalo su prethodno omasene Dg. a samo 1 promil se pripisuje cudima. Tebi za sada vise ne trebaju kolonoskopije ali kao izvanredan prediktor radi fecal calprotectin (senzitivnost i specificnost preko 95%) makar jednom godisnje na Zvezdari ili VMA, on ce ti reci da li ces imati relapsa, jer ne sme biti veci od 10ug/g fecesa. Uzivaj u zivotu bez ili sa mirnim UCom. Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 29, 2008 7:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Mozete li napisati da li ste imali tegobe u smislu sluzi i krv u proteklih godinu dana? Da li ste leceni kortikosteroidima i imunomodulatorima ili samo mesalazinom i kojim? Ako imate napisite neku od kolonoskopija i patohistoloskihi nalaza uzoraka, ranije. Da li ste imali izrazenu anorektalnu bolest i dogle je UC dosezao. Ja recimo imam nedefinisani IBD (vise vuce na Crohn) ali isto blag pa me cisto zanimaju tvoja iskustva


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 30, 2008 10:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
U pravu si da moram paziti. I to najviše na način života i ishranu. Želja mi je da malo više u ishranu uvodim žitarice i povrće koje sam u prethodnih godina izbegavao zbog vlakana. U zadnje vreme se dosta piše o lošem uticaju mesa na debelo crevo, pa ću probati da ga nadomestim zdravijom hranom. Imamo dugačka creva za razliku od životinja mesoždera pa se meso dugo zadržava u njima i dolazi do truljenja koje truje organizam i deluje kao izazivač raka debelog creva.
Evo odgovora na tvoja pitanja:
- Krvi nisam nikada imao u stolici a sluzi ponekad
- Tokom 2000-te i 2002-ge sam koristio hidrokortizon ali kao klizmu, pomešan sa vodom ili čajem od koprive. Slabo je pomagao, stolica se malo stvrdnjavala tih dana dok sam koristio a posle se ponovo vraćala dijareja. Za razliku od njih dobar rezultat su postizale Salofalk klizme.
- Ako se dobro sećam reči dr. Lukačevića sa VMA zahvaćeno mi je nekih 20-tak centimetara creva na levoj strani stomaka. On je, tada 2000-te, išao kolonoskopom samo do kolona descedensa (ja i danas ne znam dokle je to), pošto sam ja urlao od bolova.
- Anorektalnu bolest nisam imao (ne znam ni šta je to)
- Od oralnih lekova sam koristi samo Sulfasalazin 4x1 dnevno.
A detaljno o mojim problemima imaš na 2. strani ove teme.

Nego objasni mi malo detaljnije šta je to fecal calprotectin? Jeli to laboratoriski pregled stolice?

Pozdrav!!!

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 398 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 27  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 43 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: