Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ULCEROZNI KOLITIS-proctitis ulceroza chronika
PostPoslato: Pet Avg 03, 2007 3:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
Pol muski, godina 26. 6 meseci od pojave simptoma, nije bilo pogorsanja niti poboljsanja, bez upotrebe lekova. Nedavno mi je na kolonoskopiju (totalna cekim to terminalnog ileuma) ustanovljen najblazi oblik ulceroznog kolitisa: Dg. proktitis ulcerosa chr. pa ce moja zapazanja i pitanja verovatno biti od koristi i drugima koji,ne daj Boze,imaju ovako nesto.

Dakle: ascedens, transverzum, descedens i sigma su uredni B.O. UC je ogranicen na rektum (koji je inace duzine 10-15cm) sa pojedinacnim ulceracijama. Jedini simptomi koje sam imao su vetrovi, povremena i blaga krvarenja i sluz u stolici a vrlo retko lazna stolica sa sluzi i kasasta stolica. KKS i urin su uvek bili odlicni: niska sedimentacija, normalan fibrinogen i alkalna fosfataza, hemoglobin i eritrociti pri vrhu, CRP upalni marker (ciljan na IBD) u granicama, nisam imao nikakve bolove, normalna telesna temperatura, bez gibitaka na masi (nema mrsavljenja), normalne stolice 2-4x na dan (kao i uvek, bez promena od puberteta), bez gubitka apetita i umora, normalno spavanje, nema mucnine i povracanja, ne smeta mi nista od hrane...sve OK. Glavni uzroci bolesti su emocionalni i profesionalni stres (nerviranje, strahovi), nasledni faktor...posto je bolest nepoznate etiologije nastanka patolosko-autoimuna tj. uporena protiv samog dela organizma usled neobjasnjivog dejstva normalne crevne flore, virusa, bakterija...

Znam da se ovo leci kako bi bolest nestala ili otisla u dugogodisnju remisiju. A zanima me sledece: da li primenom 5ASA i sulfalazamina u ovom stadijumu bolest moze da se povuce totalno i da se ona endoskopom ne moze videti jer je crevo oporavljeno od ostecenja, ulceracija...??? Ako se drzi pod kontorlom da li je obavezno da se ova bolest siri posto je balog lokalizovana samo na 5-10% debelog creva??? Znam da je hronicni stres kao okidac i da se ona moze ponovo javiti nakon zdravog perioda. Koja je udarna dijeta kojom bi se uz lekove ovo brze saniralo, terapija traje mesec dana? Da li je pre upotrebe 5ASA supozitorija i lekova potrebno upotrebljavati Orvagil tablete, kako i koliko dugo? Sta je pozeljno uzimati kao dodatke ishrani (pre/pro-biotici, vitamini, minerali, eznimi, koenzimi...)? Da li se nakon oporavka moze vratiti u ishranu povremeno rostilj, przeno, svinjsko...ili se dozivotno mora strogo paziti na ishranu? Sta je sve potrebno promeniti (fizicka aktivnost, promena nacina zivota i ishrane, sta obavezno izbaciti?).Pitam jer bi to trebalo potpuno da iscezne makar na neko vreme i ako nema stresa kao triggera, hrana ne bi smela uticati na pojavu bolesti jer nije ni uzrok ovoj bolesti.

Hvala svim dobrim ljudima na pomoci i odgovorima, sto vise to bolje, jer
verujem da ce mnigima koristiti. Sve najbolje!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 1:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 10, 2007 1:00 pm
Postovi: 1
Moj muz ima taj ulcerosni kolitis vec 8god.njegovi simptomi su bili mnogo izrazeniji.imao je periode kada bi lezao u bolnici na infuzijama po 10 dana i strogoj djeti.sada unazad dvije godine nema nikakvih problema.trosi i dalje sulfasalazin dva puta dnevno.Sto se tice hrane moram reci da je godinu dana jeo sve kuhano,tj crveno meso je morao zamijeniti ribom,povrce koje nadima ili napuhava izbjegavati,obavezno jesti kuhano voce ili kompot,zelenu salatu izbaciti kao i suhomesnate proizvode.Sto se tice rostilja njemu su preporucili da smije jer navodno to nije przena i pecena hrana sa masnocama.u prehranu smo ubacili i maslinovo ulje.od vitamina koristi b-kompleks.od sporta su mu preporucili doktori da puno pliva i sece.eto nadam se da sam nekako mogla pomoci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 1:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 10, 2007 1:00 pm
Postovi: 1
Moj muz ima taj ulcerosni kolitis vec 8god.njegovi simptomi su bili mnogo izrazeniji.imao je periode kada bi lezao u bolnici na infuzijama po 10 dana i strogoj djeti.sada unazad dvije godine nema nikakvih problema.trosi i dalje sulfasalazin dva puta dnevno.Sto se tice hrane moram reci da je godinu dana jeo sve kuhano,tj crveno meso je morao zamijeniti ribom,povrce koje nadima ili napuhava izbjegavati,obavezno jesti kuhano voce ili kompot,zelenu salatu izbaciti kao i suhomesnate proizvode.Sto se tice rostilja njemu su preporucili da smije jer navodno to nije przena i pecena hrana sa masnocama.u prehranu smo ubacili i maslinovo ulje.od vitamina koristi b-kompleks.od sporta su mu preporucili doktori da puno pliva i sece.eto nadam se da sam nekako mogla pomoci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 18, 2007 10:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Okt 08, 2006 5:11 pm
Postovi: 55
Mene ineteresuje da li ste imali problema oko zaceca- beba?
Moj suprug ima vec 10 god. UC, i pije 5-asa i procitala sam da one dovode do privremenog steriliteta, a muz i ja pkusavamo oko 2 god. da ostanem trudna (a on je tezak da ode da uradi spremogram) ?
pozzz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: