Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1381 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 93  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 9:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Hvala Blue, izlecila sam eserihiju, ima mesec i po. Skoro sam proverila zato sto me maltretira kandida posle tolike antibiotik trovacine. Slicni su simptomi, pa imam fobiju da se ne vrati.
B. M. W., u svakom slucaju bolje sto vise ne pusis, dobro je sto si uspela da prevazidjes otpor. Ja nikad nisam pusila, pa opet... Za UC cak ima prica da pusenje moze da olaksa situaciju :roll: . Jee, sta sam sve procitala, zvuci kao da je sve nagadjanje i u nekim kontradidktornim hipotezama.
Jeste za antibiotike se pominju orvagil i cipro.
I mene je svako pitao da li smo u porodici imali slucajeve, vecini lekara koji nisu gastro prvo pada na pamet da je nasledna bolest. Ali, i za ovo ima drugih teorija. I kod mene koliko znam nema ovoga u porodici. Sa jedne strane su mi srcani bolesnici - ima teorija da je i Kron ishemijskog porekla, to je jedina logika koju mogu genetski da povucem. I ima kancera sa strane jednog od deda. Jedna rodjaka ima MS, dakle autoimuno, ali to je vec daleko srodstvo.
Kako stojite sa kafom i cajevima?
Ja sam ljubitelj jakih cajeva i nisam sigurna da li mi to u nekom trenutku skodi. Od biljnih, evo upravo pripremam bosiljak, nije los protiv nadimanja, a i lepo opusta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 9:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 9:07 pm
Postovi: 30
Pijem kafu, jaku, crnu tursku, ujutru na prazan stomak, to mi je onako odmah jutarnji samar da se sto pre razbudim. A nisam neki ljubitelj cajeva, ponekad popijem od nane, vocni, volim crni s mlekom i secerom k'o pravi englezi :), i zeleni caj, da taj bas volim, pogotovo leti ohladjen sa limunom i medom. Nisam primetila da m neki ne prija...Al nekad mi je bio merak casa crnog vina i cigara, a sad ne mogu ni jedno ni drugo, boli me stomak od crnog vina. Uf, mozda me i razbole to meracenje!

_________________
Ms Crohn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 10:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
B.M.W kakva je to terapija jednom u tri meseca sa B12? I meni je odstranjeno 20 cm tankog creva i terminalni ileum, ali mi niko nije nista pominjao. Sto se tice kamena u zuci ja ga na nekom UZ imam a na nekom nemam.... Do sada me nije ozbiljno mucilo.
Iskreno ja nemam poroka kada je u pitanju kafa, alkohol i sl. Alkohol sam primetila da mi smeta cak iako popijem par gutljaja nekog likercica pa sam jednostavno prestala. Pusila nisam nikada.
Sto se tice nastanka bolesti kod mene se sumnja na neku imunolosku gresku. Starija sestra mi je umrla sa 7 godina od Leukemije.... A ko nam je sta od predaka preneo to nisam sigurna da neko zna s obzirom da tada nisu vrsene obdukcije i detaljna ispitivanja ako je smrt izgledala kao prirodna...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 11:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 9:07 pm
Postovi: 30
U terminalnom ileumu se apsorbuje B12, jedino tu i nigde vise (kao i te zucne kiseline sto sam spominjala). Kad sam proveravala B 12 u krvi bio mi je na donjoj granici, ali mi je doktor ipak prepisao injekcije jednom u tri meseca. Usled nedostatka dolazi do anemije, eritrociti ti se povecaju, a trpe i sve celije organizma koje se brzo dele (creva, jezik), kao sto utice i na nerve (izaziva senzacije u vidu peckanja, zarenja po rukama, nogama). B12 ima ulogu u replikaciji DNK. Mozda ti nisu ukljucili jer si imala dobre rezultate B12, mozda nije odstrajen u potpunosti deo creva koji ga apsorbuje...u svakom slucaju proveri, lako se dodaje, a nije zgodno ako ga nema.

_________________
Ms Crohn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 11:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
A jel mora inekcijama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 12:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 9:07 pm
Postovi: 30
Mora, al ne boli, ne pece, ne ostaju ti modrice...pored svega ostalog, po to idem skakucuci. Secam se kad sam radila pregled tankog creva na magnetu sa kontrastom, sat jedan sam pokusavala da progutam ono crevo! i taman kad su namestili gde treba, ispade da crevo ne funcionise! elem, kad je na kraju ipak sve dobro namesteno, morala sam da cekam u cekaonici sat vremena sa sve tim crevom koje mi je virilo iz usta jos 1,5h jer devojci pre mene nikako nisu mogli da nadju venu za infuziju!A to je bilo jos u bolnici posle operacije, tad sam mislila da cu svisnuti. Posle toga sve ostalo je mala maca.

_________________
Ms Crohn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 2:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Joj :( . Strava, posebno sto su te izmucili tim cekanjem.A gde se radi magnet sa kontrastom? Pitam za svaki slucaj :o . Ja sam odbila enteroklizu zbog zracenja, samo rendgen i skener su pominjani. Nigde nisam mogla da pronadjem da se radi i magnet.
B.M.W. da li znas jos nesto sto se prevashodno apsorbuje u t.i. ? Moj je jos sa mnom, ali tu su promene.
I da vas jos pitam - da li neka od vas oseca jezu i smrzavanje, meni je cesto hladno "do kostiju", toliko da se tresem i ni kretanje ni natrontavanje ne pomognu.
I meni je vino uglavnom na smetnji, a volim dobro crno. Ali stvarno sam i inace retko ponesto popila. I kafu ne pijem redovno, ali razne crne, zelene i bele cajice da. Ima kada su mi pravili smetnje tj. krcanje i neprijatnost u zelucu. Koka kolu sam potpuno ukinula, i to sa zadovoljstvom, nikad nisam bila posebni ljubitelj, sada mi je bljaks.
Tako da se ne sekras, nisu ti takve rekreacije donele probleme, neka si ti nama uzivala :) .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 3:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
Zima i drhtavica posle... obavezni pratilac, a jaka kafa ni slucajno. Malo crnog vinca ponekad mislim da ne skodi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 5:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 9:07 pm
Postovi: 30
kad vas uhvati jeza, je l vam se cini da imate povisenu temperaturu? meni zna da bude hladno, al znam da je to jer stalno sedim i ucim, a ovi malo-malo pa ne greju.
Dok se postavlja sonda koja treba da se zaglavi u pocetak tankog creva (duodenum) kontrolise se na rengenu, tako da sto se zracenja tice, ne mozes a da ne prodjes bez njega. Sve me je snaslo dok sam bila na odmoru van zemlje pa nisam to ovde radila, ali nekako sam sigurna da se to i ovde radi, zove se metoda po zelingeru, cini mi se. uglavnom sluzi da se vidi da li ima nekih komplikacija u vidu stenoza, striktura, fistula. mada sve to daje neke simptome(a nekad budu i potpuno neme!), tako da je taj pregled vise "ajd da vidimo je l nam nesto promaklo". mozda bi sam pregled imao neke svrhe kad bi se radio preventivno kod kronovaca jednom godisnje, al ko ce proci kroz torturu gutanja onog creva jednom godisnje :o
Koliko znam, t.i. je bitan zbog B12 i zucnih kiselina. dosta je i to, tako dve bitne stvari na tako malom delu creva...

_________________
Ms Crohn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 10:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ah prica sa tim crevom mi je poznata. Meni su ga doduse gurali kroz nos i dr. bukvalno 45 minuta nije mogao da izadje iz zeludca u crevo. No prezivela sam. Dakle moram da trazim kad vadim krv da mi provere nivou B12 da bih videla za te inekcije? Cudno mi je da moj gastro to nikad nije pomenuo, no imam za 10-tak dana kontrolu pa cu ga pitati....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 10:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ali taj pregled nije pregled magnetnom rezonancom vec pasaza tankog creva (sa tim crevom koji se gura kroz nos/usta). CT I Magnetnu rezonancu sam radila vise puta ali bez ikakvog creva, vec su mi davali kontrast u venu (ne za oba pregleda, nego za jedan od ova dva pregleda - za drugi nije trebalo nista - ali ih mesam posto su oba u nekoj vrsti kapsule).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 5:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Hvala na odgovorima. Nema ovde ni m od magneta, radi se rendgen i da se vidi kako se crevo namesta, i dokle je kontrast dospeo, a zatim jos serija snimaka u raznim polozajima. Bas sam se dosta raspitivala. Na VMA su mi rekli da ima multislajsni skener, ali nije nesto znacajna razlka po pitanju zracenja.
Dok cak nije znao da se enterokliza ne radi kod njega u bolnici :o . Cak mi je i zakazao datum, ja dobila temperaturu pa odlozila. I sledeci put zovem ga da zakaze, a on - pitao sam radiologe, ne radi se kod nas (?).
To mi je bila srecna okolnost, jer sam se u medjuvremenu sabrala - veliko zracenje + planovi za bebu :evil: :( .
Takodje, razumno je sto Dea kaze, da je situacija promenljiva i ne vredi da se ovo mucenje samo jednom odradi.
Za to smrzavanje, meni nije samo kada ucim i kada je spolja hladno. Najneprijatnije mi je upravo kada sam svesna da je lepo vreme. Ili kada pokusam da se zagrejem vezbanjem, uvrnut osecaj - kreces se, polako se znojis, a hladna kao led. Bukvalno mrtvacka hladnoca i jezenje kao na struju. Ako se zakopam pod pokrivace dugo osecam da sam ugrejana samo od njih, a unutra hladna, kada se pomerim ili otkrijem opet se jezim.
Temperaturu nisam pratila kada mi je hladno, ne cini mi se da je imam tada. Cesto mi je malo povisena, ili vecernja preko 37. Pa sam odlucila da mi je uzalud da na to obracam paznju... Kada sam bila tinejdzerka, slicna hladnoca mi se desavala dan, dva u PMS-u.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 8:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
IRITABILNI KOLON I ULCEROZNI KOLITIS -JEL TO JEDNO TE ISTO?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 8:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
nije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 31, 2009 11:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Ulcerozni kolitis je organsko, hronicno, zapaljensko i veoma ozbiljno oboljenje.
Iritabilni kolon dobro moze da se opise izrazom nervozna creva. Nije organsko oboljenje, creva su zdrava i bez promena.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1381 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 93  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: