Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 11:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 09, 2007 11:52 am
Postovi: 4
DEA,DUX...
Ja imam iritabilni kolon.Radio sam dva tumor markera CEA i Ca19-9 i oba su bila negativna.Stolicu imam svaki dan,formiranu,po jednom dnevno,imam tvrdu stolicu,nema krvi niti sluzi u njoj,nemam temperaturu..Jedino sto me muci su ponekad grcevi sa donje leve strane gde je kolon i posle odlaska u wc.Da li mislite da je u pitanju Kron,ulcerozni kolitis i tumor je doktor odbacio na osnovu tumor markera.Pitam u vezi Krona jer sam negde procitao da se moze postaviti dijagnoza iritabilnog kolona a na kraju da ispadne Kron.Plasim se kolonoskopije tj bola,radjena mio je gastroskopija ,imam hron.gastritis samo,i tu sam se napatio ko Isus tako da sam sada odbojan prerma kolonoskopiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 11:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 09, 2007 11:52 am
Postovi: 4
DEA,DUX...
Ja imam iritabilni kolon.Radio sam dva tumor markera CEA i Ca19-9 i oba su bila negativna.Stolicu imam svaki dan,formiranu,po jednom dnevno,imam tvrdu stolicu,nema krvi niti sluzi u njoj,nemam temperaturu..Jedino sto me muci su ponekad grcevi sa donje leve strane gde je kolon i posle odlaska u wc.Da li mislite da je u pitanju Kron,ulcerozni kolitis i tumor je doktor odbacio na osnovu tumor markera.Pitam u vezi Krona jer sam negde procitao da se moze postaviti dijagnoza iritabilnog kolona a na kraju da ispadne Kron.Plasim se kolonoskopije tj bola,radjena mio je gastroskopija ,imam hron.gastritis samo,i tu sam se napatio ko Isus tako da sam sada odbojan prerma kolonoskopiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 5:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
Verovatno nije ni Kron ni ulcerozni kolitis. Da ne bi patila po bezveznim endoskopijama uradi: na VMA i Zvezdari:

p-ANCA, ASCA, ASMA, CRP, FAECAL CALPROTECTIN, Adler-Weber i KKS + biohemija!

Akonje sve ovo OK, nemoj se nimalo brinuti!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 6:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 09, 2007 11:52 am
Postovi: 4
A KAKVI SU TO SVE NALAZI ,KOJI ZA KOJU BOLEST,KOLIKO KOSTAJU I DA LI SE RADE SAMO NA WMA I ZVEZDARI ILI MOGU I U PRIVATNIM LABORATORIJAMA???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 7:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
p-ANCA, CRP, ASMA (AGMA),Adler-Weber. p-ANCA i ASMA je za UC, Adler-Weber je test stolice na okultno krvarenje. CRP ti je upalni marker skoro uvek povisen kod HIV infekcije i kod upalnih bolesti creva. Ovo gore mozes uraditi i privatno za oko: 10+5+10+5=30e

Faecal Calprotectin radi samo gradska bolnica Zvezdara, ne znam koliko je. Izuzetan je test i visokosofisticiran hvata IBD (MC, UC i IC), polipe kao i kolorektalni karcinom. ASCA (za Kron) radi samo VMA i on je 20e. Sve se to radi i za gradjanstvo. KKS i biohemiju radis u domu zdravlja...sve to nije skupo!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 09, 2007 11:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
I ja mislim da imas samo nervozno crevo(colon iritabile),sto znaci da imas samo funkcionalni poremecaj a ne i organski.Ipak to moze da potvrdi samo kolonoskopija.Posto ne mrsavis,nema krvarenja ni proliva za sada je ne bi radio.U konsultaciji sa lekarom mozes da probas Cisap ili Rudakol(mebeverin).Mada ce neki lekari da se ljute jer se preporucuje terapija internetom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 10, 2007 12:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
A sta se dokazuje tim ASCA testom? Mozda je razlicita skracenica u pitanju, ali ja je na mojim nalazima nisam nikad videla....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 10, 2007 1:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
ASCA ti je skracenica. Posto se Kron vodi kao nasledni u oko 80% slucajeva je povisen. Radi se zdruzeno sa p-ANCA i hvata IBD


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 10, 2007 5:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Hm, ovde na zapadu lekari nemaju teoriju da se Kron nasledjuje (o tome sam puno pricala sa par lekara pre nego sto sam planirala trudnocu). Imaju vise teorija ali u principu za sad nema pouzdane potvrde ni za jednu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 10, 2007 5:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pretpostavljam da se ti testovi rade privatno. Koliko kostaju i koliko se ceka na njih (mislim da li se zakazuju ili jednostavno odes i uradis?) Kad dodjem u BGD da onda odradim i to. Da li koriscenje Azathioprina moze da utice na njihove rezultate?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 10, 2007 6:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2007 12:12 pm
Postovi: 424
Vise podataka ces naci kucajuci p-ANCA test i ASCA test na google. Ovako: UC se smatra da je manje nasledan od MC. Kod nas p-ANCA (vise hvata UC) je oko 10e i radi se privatno dok ASCA (vise hvata Kron) samo na VMA za 20e. Oba testa ti predvidjaju da li postoji bolest ali pre svega kakav ce njen tok biti u toku zivota pacijenata. Bazirani na ELISA autoantitela-antigen mogu biti urodjena ili stecena, terpaija ne utice ali pred vadjnenje ne uzimas nista 24h. Ceka se nakeda dugo jer reaganasa ima malo retko se radi pa cekaju da se sakupi dovoljno materijala. Ja sam u drzavnoj p-ANCA cekao mesec dana a ASCA 15 dana (jos nije stigao). Vrlo su sofisticirani u predvidjanju obima i tezine bolesti. Faecal Calprotectin (gradska bolnica Zvezdara) ti predvidja relaps simptoma, obim i intenzitet a smatra se kao jedan od najboljih markera za IBD (UC, MC, IC) i kolorektalni karcinom (nekroze). Ne znam cenu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 9:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Cini mi se da od ovog leka imam stalno grceve. Moram stalno da trcim u wc jer me zavija stomak. Neki put se ispostavi da je trcanje bilo opravdano, a vecinom samo sedim i kolutam ocima dok me okrecu grcevi... Da li bi ovo moglo biti od Azathioprina?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 4:10 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Kod bolesnika koji su refraktarni na KS primenjuju se purinski analozi, azatioprin (2-2,5 mg/kg/24h), koji je prolek
jer se u organizmu tranformise u 6-merkaptopurin (6-MP), koji takodje postoji kao preparat (1-1,5 mg/kg/24h). Njihova
delotvornost je ogranicena sporim pocetkom dejstva, za koje je potrebno 3-6 meseci. Obzirom na nezeljena dejstva ovih lekova, pre svega
leukopeniju, pankreatitis i hepatitis, neophodan je laboratorijski monitoring na 10-15 dana prva 3 meseca, a kasnije na
3-4 meseca.

Za sve o UC i like-UC oboljenjima pogledajte KONSEZUS RADNE GRUPE ZA INFLAMATORNE BOLESTI CREVA JUGOSLOVENSKOG ASTROENTEROLOSKOG UDRUZENJA/ni do danas se nije nista znacajno u stavovima izmenilo/-evo adrese:


www.yuga.org.yu/pdf/Gastro%20konsenzus%20IBC.pdf -

Pozdrav![/i][/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 4:17 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
Dodatak o AZA:
Generički naziv : azatioprin lek se izdaje na lekarski recept
INDIKACIJE: transplantacija, autoimune bolesti.
NEŽELJENA DEJSTVA: mijelosupresija, hepatotoksiènost.
DOZE I INDIKACIJE: Leukemija: 1,5—3 mg/kg/dan, transplantacija: 1—4 mg/kg/dan; autoimune bolesti: 2—2,5 mg/kg/dan.
Fabricki naziv:
Imuran — GLAXO SMITH KLINE
1 01 4 020 tabl. 100 po 50 mg

Sto ce reci, kontrolisite KKS i hepatogarm!
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ja pijem 100 ml dnevno (imam 55 kg). Za sad ne daje bolje rezultate od Budenofalka (pijem Azathioprin 3 meseca). Krvna slika mi je za sad ok, ali zbog bola sam 30.12 zavrsila u bolnici (imam i dve stenoze, pa kad tako jako boli radije odem na sigurno mesto). Kao i uvek sutradan mi je bilo ok. Radili su mi CT i kazu da u odnosu na proslu godinu nema nekih velikih promena.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: