Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Laringo Faringealni i/ili Gastro Ezofagealni Rexlux
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 9:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Meni je dijagnostikovana ova bolest pre nesto vise od godinu dana,glavni siptomi su bili jaki bolovi u grlu,los zadah,konstantno vracanje kiseline-podrigivanje,i ono sto mi je najvise smetalo konstantno slivanje sekreta iz nosa u grlo..

Od tad se lecim jedino disciplinovanom ishranom,i radim toaletu nosa ujutru i uvece.. Mnogo mi je lakse nego pre,ali simptomi i dalje postoje,nekad skoro neprimetno,e nekad mi je dosta lose..

Mene zanima da li smem na slepo da uzmem da se lecim nekim lekom koji se obicno propisuje za ovo,ili pa moram da prodjes kroz one grozne procedure u gradskoj bolnici? Ja bi se najradije lecio kod ove lekarke koja mi je i dijagnostikovala ovu bolest,ali ovaj put finansije presudjuju,a lecenje u startu (pregled,guranje one kamerice kroz nos pa sve do zeluca,pa posle toga ona PH metrija,i uz to cena goriva,putarina,vreme itd.. ispada u startu 350-400 e,a da ne pricamo koliko cu jos kontrola morati da imam i lekova da kupujem tako da mi to trenutno nije neka realna opcija imajuci uvid u moju finansijsku situaciju)

Nadam se da ce neko imati nesto da kaze na ovu temu..

P.S.Srecna nova godina svima,i pre svega puno zdravlja pa onda sve ostalo.. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 10:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne znam kako imate dijagnostikovan reflux ,ako vam nije radjena ezofagogastroskopija i ezogagogastrografija.One sluze da bi se upravo videlo koliki je reflux,da li postoji ezofagitis i gastritis,koliko je i kakvo je ostecenje sluznice,uzeti biopsiju da bi se ispitalo postojanje metaplazije i H.Pylori infekcije.Slivanje sekreta iz nosa u farinks nije simptom refluxa vec bi trebalo usmeriti ispitivanja u pravcu ORL regije.Zasto je vazno leciti reflux??Na terenu hronicne infekcije obavezno dolazi do proliferacije vezivnog tkiva i nastajanja stenoza tj suzenja koja otezavaju gutanje a ukoliko se skupi previse cvrstog sadrzaja usled prekida cirkulacije i perforacije jednjaka.Opet na terenu hronicnog zapaljenja odvija se i dinamican proces regeneracije sluznice pa na terenu bilo metaplasticne bilo sluznice koja je normalno prisutna moze doci i do maligne alteracije i nastanka karcinoma.Zato pregledi nisu nista posebno u odnosu na posledice refuxa koji moze da se leci lekovima ,a ako to nije dovoljno onda se zbrinjava operativno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 11:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Uf ovo mi je trebalo.. Sad ste me malo uplasili tako da bi trebao da se ouzbiljim!

Inace ta doktorka je ORL doktorka koja je bas strucnjak za ovu bolest.. Ja sam imao infekciju tesku stafilokoka i jos par problema ali sam to sve zalecio,i onda smo hteli da probamo samo da regulisem ishranu da vidimo sta ce se desiti..

Meni su svi simptomi bili posle obroka,i pica.. Ja sam samo jeo masno,jeo sam u ogromnim obrocima,pusio cigare,pio alkohol i gazirane sokove,znaci sve kontra,i simptomi su bili uzasni.. Kako sam krenuo da se hranim po rezimu ishrane,zadnji obrok do 9 uvece i to samo ella sir (0%masti,0% uh,12% proteina),5-7 manjih obroka dnevno,i 2 puta radim toaletu nosa stanje se popravilo za nekih 70 %..

Jos je bilo slivanja,ali neuporedivo manje! Nestalo je bolova u grlu ujutru,nestao je los zadah,ali eto to slivanje je ostalo,i u poslednje vreme se cini mi se pogorsalo tako da zelim jednom za svagda da okoncam ovo i da se izlecim!

Imao sam pre i bolove u predelu grudi,pa su nestali,ali u ovo poslednje vreme sam i to osetio par puta,ali 10 puta slabije nego tada..

Sta mi vi preporucujete? Ja iskreno nemam ni malo poverenja u ove ORL doktore iz Smedereva.. Oni su meni davali lekove za iskasljavanje pluca,za to sto imam slivanja.. Oni su totalni promasaji,i operaciju koju su mi radili (devijacija septuma) su uradili lose,ostala je neka grba,i to su jos radili u lokalnoj anesteziji,gde sam bio vezan kao zivotinja dok su mi cekicem lupali nos..

Za sada nemam nikakvih problema sa gutanjem,ali iskreno plasim se.. Najvise se plasim tih malignih bolesti!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 11:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Reflux nema veze sa ORL regijom nego sa zelucem i ispitivanje i terapija su u domenu interniste ,gastroenterologa ili hirurga!!!Ako smatrate da niste zadovoljni sa ORL specijalistima ,a po pitanju problema ORL regije trazite misljenje drugog ORL na to imate pravo ,a refluxom se oni ne bave.Trazite uput za Bg i tamo nastavite lecenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 03, 2009 11:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Prvo cu da trazim te probe za zeludac.. A ova doktorka radi na oba polja,i ORL regija i zeludac,ima tu ceo tim gastro-specijalista.. Jedino sto su sve probe mnogo skupe,tako da ih nisam radio..

Problem je sto je ova bolest obuhvata obe regije,tacnije kiselina koja se dize iz zeluca napada i grlo,pa cak i sluzokozu nosa,i ta sluzokoza nosa da bi se odbranila stvara tu sluz,i onda ta sluz silazi niz grlo..

Bio sam ja prvo kod 3 ORL doktora u smederevu.. Oni su mi davali neke sprejeve,i antihistaminike,radio sam alergo probe,sve sam zivo pokusavao i nije bilo poboljsanja ni 1 %! Ali ni 1! I onda sam bas na ovom forumu saznao za tu doktorku i samo tim rezimom ishrane mi je postalo dosta bolje,ali ima tu jos sigurno dosta toga da se uradi!

Videcu vec posle praznika da odem da uradim ta testiranja u bolnici,a trazicu im i upute za bris grla nosa i ispljuvka,da proverim da mi se slucajno nije vratila stafilokoka..

Jel mozete da mi objasnite kakve su te probe? Koliko traju? Uf..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 12:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Znam da reflux nije tipicna bolest,i da ne postoji odredjeno pravilo,ali zanima me koliko dugo se leci ova bolest? Znam da ne moze biti izlecena totalno,vec da se samo drzi pod kontrolom,i da sve zavisi od discipline i higijene,ali opet me zanima koliko vremena treba da prodje do smirivanja pocetnih simptoma?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 9:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
ne bih da vas plašim ali zavisi od stanja,to niko ne može napamet da vam kaže,čak ni dr,neko pije th i po godinu dana...
najbolje će ipak lekar to da proceni ali nakon sondice i ostalih analiza..
a samo gastroenterolog može da da dg da imate reflux,otkud ORL :o ?
i ta dg se postavlja nakon pregleda,tipa rentgen ili sonda

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 04, 2009 9:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Ma znam ja to.. I zato i zelim da odem da odradim,ali ovo slivanje sekreta niz grlo je DODATNA komplikacija refluxa.. A to je potvrdjeno jednostavnim rezimom ishrane.. Kako sam krenuo da se hranim dobro,siptomni se smanjili,jednom da uzmem nesto sto ne treba da jedem to slivanje sekreta se povecava za 100 %,i osecam u stomaku pojacanu tu kiselinu,i podrigujem itd itd..

Tako da ja u svakom slucaju moram tu sondu da gutam,pa onda da vidim sta i kako dalje.. Nadam se da nisam jedan od tih losih slucajeva..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 05, 2009 12:14 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Vidite ako se ja dobro secam anatomije(mada ovo znaju i vrapci)nos i paranazalne supljine su iznad farinksa(grla,zdrela)a zeludac je ispod .Objasnite mi kako moze sekret koji se sliva odozgo biti posledica refluxa iz zeluca koji je dole.A ako vam je gastroskopija toliko zastrasujuca,kako biste onda isli na neku operaciju.Mislite pozitivno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 05, 2009 12:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Ma nije zastrasujuca.. Ici cu na to svasta..

A evo da vam objasnim mehanizam:

Kiselina iz zeluca se penje (iako ne treba) penje se to grla,i nastavlja svoje putovanje u farinks,tj. napada sluzokozu nosa,sluzokoza nosa se brani od kiseline stvaranjem sekreta,sekret se normalno slina niz nos..

Prosto i jednostavno zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 05, 2009 12:36 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
odlicno znaci sad smo razjasnili da vi u sustini nemate nikakav problem sa sinusima vec jedan ozbiljan reflux pa sve ostaje kao sto sam napisao.A obzirom da kiselina ostecuje i sluznice nosa kada stavite reflux pod kontrolu i te bi tegobe trebalo da prestanu.U sustini ovde je ORL problem bio sekundaran.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 05, 2009 12:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
TAKO JE! Upravo to ! Orl problem je sekundaran,spreci glavnog krivca,i sprecices i sve njegove ''side effects''..

Sad sam pogledao zdravstvenu.. Vazi mi samo do 9-og,tako da moram prvo to da produzim,pa onda na lecenje.. Jedino sto me smara pomisao da prvo moram da idem kod lekara opste,pa onda ako im spomenem da slivanje ima neke veze sa tim,onda ce biti svacega.. Najbolje da to jednostavno precutim,i da kazem da imam samo problema sa kiselinom..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laringo Faringealni i/ili Gastro Ezofagealni Rexlux
PostPoslato: Sub Apr 01, 2017 8:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Maj 23, 2008 1:49 pm
Postovi: 52
Taurus, ima li te

sta si uradio za ovih osam godina, bas me zanima ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laringo Faringealni i/ili Gastro Ezofagealni Rexlux
PostPoslato: Sub Apr 01, 2017 8:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 5:11 pm
Postovi: 365
Promenio ishranu, izbacio meso, alkohol, sve vestacko, i od svega ovoga ostalo samo secanje (-:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Laringo Faringealni i/ili Gastro Ezofagealni Rexlux
PostPoslato: Sub Apr 01, 2017 9:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Maj 23, 2008 1:49 pm
Postovi: 52
hvala na odgovoru

nisam verovao da ces da odgovoris, posle toliko vremena
mislio sam da si zaboravio na ovu temu i ovaj forum
a da , procitao sam i onu temu, celu, gde ste ti , Pomoc i shark

pozdrav i svako dobro


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: