Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Pet Apr 06, 2012 7:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 09, 2011 4:10 am
Postovi: 3
Pozdrav,
Imam 25 godina i mislim na imam neki blazi oblik Pectus excavatum-a. Imam, ne udubljenje, vec ravan koscat deo izmedju grudi koji je u donjem delu sirok 3cm, visok je 5cm i na vrhu je sirok oko 1.5cm. Na tom delu nema misicnih vlakana vec samo kost i koza, kao prekid-razmak izmedju grudi, ravan i tvrd. Nije mi to toliko smetalo dok nisam poceo aktivno da idem u teretanu i sad mi se javilo udubljenje jer su grudi narasle, a i leva strana mi je veca od desne jer je desna nekako zaturenija nazad i malo spustena.
Ostavicu sliku da vidite o cemu se radi.
Ako iko ima neki savet rado cu ga poslusati samo da se ne tice ugradnje silikonskih implanata. :)
Hvala unapred.
Slika
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Ned Avg 05, 2012 5:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 05, 2012 5:28 am
Postovi: 1
Imam par pitanja oko operacije i oporavka. Hoce li mi trebati kateter i kada cu biti sposobna da se krecem? Da li cu vec posle mesec dana moci na primer da idem u setnje i da vodim normalan zivot? Posle koliko vremena ce biti moguce da se bavim sportom, tipa aerobik neki i tako to. I da li se neko pokajao sto je otisao na operaciju?
Hvala vam unapred. Inace ja imam 15 godina i planiram da odem na operaciju sledece leto. Ali posto sam upoznata da ce to biti prilicno bolno iskustvo, hocu jos malo da se raspitam. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Pon Jul 21, 2014 4:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 21, 2014 2:40 am
Postovi: 4
Imala sam pectus do pre tri meseca, kada sam operisana u Sremskoj kamenici (modifikovanom Ravitch procedurom). Pre toga sam prosla omanju golgotu dok nisam dospela na pravo mesto i kod odgovarajuceg hirurga. Veoma je bitno da se raspitate kod koga idete na operaciju i da odaberete odgovarajucu proceduru, posto Nuss nije tako bezazlen kao sto se prica. Ja sam se dugo informisala o svemu (a imala sam i vremena, posto sam isla od Banjice, preko kamenice, VMA, klinickog centra, pa opet do kamenice, uz razne peripetije sa RFZO, i to je potrajalo) i odlucila sam se za Ravitch. Oziljak je manji nego sto sam mislila, a brushalter ga u potpunosti prekriva. Vide se samo mali oziljci od drenova. Bolovi su sasvim podnosljivi i dosta brzo prolaze. Naravno, postoje ogranicenja u aktivnostima tokom meseci oporavka, ali ne preterana. Imala sam neke blaze komplikacije posle mesec-dva, koje inace mogu da se dese nakon ovakve hirurske procedure, ali, opet, nista strasno. Rezultatima sam vrlo zadovoljna, kako estetski, tako i funkcionalno (nemam vise osecaj da mi nedostaje prostor u grudima, da mi je srce pritisnuto, a i kicma vise ne trpi od pectusa. Da, trebalo bi da kazem da sam operisana sa 32 godine, tako da ako se pitate da li je kasno - verovatno nije, iako su retki hirurzi koji se usudjuju da operisu "stari pectus". Najbolje je operisati se do 25 godine, otprilike.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Čet Okt 09, 2014 10:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 06, 2014 8:22 pm
Postovi: 2
@AuroraN Zdravo, ja sam iz novog sada, imam 17 godina i veoma ozbiljan PE, razmisljam o operaciji i zanima me kod kog ste vi hirurga isli, koja je razlika izmedju obicne ravich procedure i modifikovane i koliko dugo ste ostali u bolnici.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Ned Okt 12, 2014 2:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 21, 2014 2:40 am
Postovi: 4
Zdravo @Alex321
Posto si iz Novog Sada, ne bi trebalo da imas problema sa uputom za kamenicu.
Mozes prvo da odes na pregled kod grudnog hirurga i da se o svemu raspitas. Mene je operisao dr Milorad Bijelovic i zadovoljna sam rezultatima. Mislim da je razlika izmedju klasicnog i modifikovanog Ravitcha u polozaju reza, ali nisam sigurna. Meni je radjen horizontalan rez tik ispod grudi, tako da se na dekolteu nista ne vidi (osim sto mu je izmenjen oblik) :) . Inace, moze da se radi i vertikalan rez izmedju grudi. U svakom slucaju, to je ista operacija sa manjim varijacijama. Na klinici sam ostala nedelju dana posle operacije, posto sam se dobro oporavljala, pa nije bilo razloga da ostajem duze. Naravno, na kliniku te prime dan-dva pre op, da bi uradili pripremne analize krvi i preglede, npr. ultrazvuk srca, ekg. Ako se odlucis za operaciju, racunaj da ces biti desetak dana tamo. Inace, uslovi su odlicni, to moram da napomenem, posto je institut u Sr. kamenici u odnosu na vecinu nasih bolnica koje sam videla hotel sa pet zvezdica :lol: Pisi za sve sto te interesuje. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Pon Okt 13, 2014 4:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 06, 2014 8:22 pm
Postovi: 2
AuroraN je napisao:
Zdravo @Alex321
Posto si iz Novog Sada, ne bi trebalo da imas problema sa uputom za kamenicu.
Mozes prvo da odes na pregled kod grudnog hirurga i da se o svemu raspitas. Mene je operisao dr Milorad Bijelovic i zadovoljna sam rezultatima. Mislim da je razlika izmedju klasicnog i modifikovanog Ravitcha u polozaju reza, ali nisam sigurna. Meni je radjen horizontalan rez tik ispod grudi, tako da se na dekolteu nista ne vidi (osim sto mu je izmenjen oblik) :) . Inace, moze da se radi i vertikalan rez izmedju grudi. U svakom slucaju, to je ista operacija sa manjim varijacijama. Na klinici sam ostala nedelju dana posle operacije, posto sam se dobro oporavljala, pa nije bilo razloga da ostajem duze. Naravno, na kliniku te prime dan-dva pre op, da bi uradili pripremne analize krvi i preglede, npr. ultrazvuk srca, ekg. Ako se odlucis za operaciju, racunaj da ces biti desetak dana tamo. Inace, uslovi su odlicni, to moram da napomenem, posto je institut u Sr. kamenici u odnosu na vecinu nasih bolnica koje sam videla hotel sa pet zvezdica :lol: Pisi za sve sto te interesuje. Pozdrav!

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Sre Okt 15, 2014 4:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 02, 2010 3:29 pm
Postovi: 22
Alex,

Vi ste odlican kandidat za Nusa i ja na vasem mestu ne bih ni sekunda razmisljao o Ravitchu. Ako vam je pectus zahvatio i gornju polovinu grudnog kosa, treba da znate da Ravitch koriguje jedino donju polovinu. Sanse su da se posle operacije gornji pectus jos vise uveca sa vremenom. To se meni desilo a video sam i drasticnija pogorsanja od mojega.
Postoji vise modifikovanih Ravitch metoda i one se najcesce razlikuju u nekim detaljima kao sto je nacin fiksiranja grudne kosti (metalna zica, specijalne mrezice, sami “konci”), da li se uklanja skoro sva hrskavica (sto je uobicajeno) ili samo mali delovi. U poslednje vreme neki hirurzi fiksiraju grudni kos sa velikim brojem metalnih plocica i srafova koji permanentno ostaju u grudima da bi sprecili povratak deformiteta. Koliko ova metalna skalamerija redukuje fleksibilnost grudnog kosa i dijapazon pokreta je posebno pitanje.
Neki hirurzi koriste vertikalni rez kod muskaraca a horizontalni (po obodu grudi) kod zena sto je nebitno za tip operacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Sre Okt 15, 2014 7:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 21, 2014 2:40 am
Postovi: 4
Alex, Nuss može da se radi u tvojim godinama, slažem se da je to jedna od opcija. Ipak, najbolje je da prvo odeš na pregled. Iz ličnog iskustva mogu da ti kažem da se na Nussu poslednjih godina dosta insistira. I sama sam imala preporuku iz Kliničkog centra u Beogradu da mi se uradi Nuss, ali je to bila preporuka iz sebičnih razloga (oni ne rade Ravitch, pa su mi zato preporučili Nuss), jer je takva operacija u mojim godinama nepreporučljiva, pa čak može biti i opasna, jer grudni koš više nije dovoljno elastičan. Međutim, u tvojim godinama mogu da se rade i Nuss i Ravitch. U kamenici se rade obe vrste operacije (to ti kažem, jer znam da su nepristrasni u oceni koju metodu treba raditi, s obzirom da su im obe na raspolaganju). Meni je postavljena pločica koju ću nositi dve godine (može i godinu dana, ali bolje je dve, a pošto meni ne smeta, ostaviću je dve godine). U početku se malo oseća kada se pomeraš, ali posle prođe. U pokretu me ne ograničava. Što se Nussa tiče, po onome što sam videla na internetu, utisci su različiti. Moguće je da se deformitet vrati posle operacije Nuss tipa, dok je posle Ravitcha to skoro nemoguće (dešava se u veoma malom procentu - tako sam bar pročitala). Nuss ploče su veće i vrše pritisak na grudni koš, otprilike kao što proteza pritiska zube da ih postavi u željeni položaj, pa su bolovi veći u post-operativnom toku. Te ploče (jedna ili više) se nose tri godine, pa i duže, ali su ožiljci manji i operacija nije tako invazivna - ne odstranjuju se hrskavice, ne lomi se grudna kost). Ravitch je invazivniji, rez je veći, više se radi tokom operacije (vade se hrskavice, lomi se grudna kost i postavlja se u željeni položaj, pa se podupre pločicom). To sve zvuči mnogo strašnije, ali zapravo obe operacije imaju svoje prednosti i rizike. Mislim da je najvažnije da odeš na dobru procenu, tj. na pregled. Nisu svi doktori isti i neće svako iskreno da ti kaže. Ja sam naišla na iskrene doktore samo na VMA i u kamenici, dok su na Kliničkom u Beogradu i na Banjici lažovi koji rade samo za svoju korist i nije ih briga za dobrobit pacijenta. Oni govore ono što njima odgovara. Takvo je bilo moje iskustvo i hvala Bogu što sam na kraju dospela u prave ruke. Zato i pišem ovde, da bih ljudima skrenula pažnju. Znam da se Nuss radi na još nekim klinikama, ali o tome ne znam baš mnogo. Nuss je preporučljiv za pacijente do 18 godina, mada neki neosnovano tvrde da je preporučljiv i za starije pacijente, dok Ravitch može da se radi i kasnije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pectus excavatum pitanje
PostPoslato: Pon Apr 13, 2015 10:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 13, 2015 10:19 am
Postovi: 1
Da li moze neko da mi kaze gde treba da idem na pregled grudnog kosa za u Novom Sadu ili u neki drugi grad i jel moram da dobijem uput od lekara opste prakse ili moram ici kod nekog drugog? :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: