Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Uvecane vrednosti i sta sa njima?
PostPoslato: Čet Apr 03, 2014 11:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 03, 2014 11:26 am
Postovi: 1
Zdravo, nova sam na forumu I ne znam kako funkcionise, nemojte mi zameriti.
Radila sam hormone stitne zlezde I vrednosti su sl:
Slobodni tiroksin FT4 22,370 ref.vred. 12,000 -22,000
TSH 6, 150 ref.vred. 0,270-4,200
Mene zanima sta to znaci, dok ne dodjem na red kod mog doktora da se raspitam ovde?Svakako cu ici kod doktora, posto sam ovo radila kod alergologa, on me upucuje kod mog doktora na dalja ispitivanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvecane vrednosti i sta sa njima?
PostPoslato: Čet Apr 10, 2014 4:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Tesko je reci na osnovu ova dva parametra gde je problem, poneka prisustvo povisenih tzv antitela ima efekat da TSH bude povisen iako je nivo hormona stitne sasvim dovoljan ili cak visok,
sama antitela mogu znaciti autoimunu bolest ali moglo bi biti da je i zbog nekakve alergije,
slicni rezultati se takodje vidjaju kod Epstein-Barr virusa gde su u pitanju heterofilna antitela
Takodje problem moze biti uzrokovan odredjenim lekovima (amiodarone- lek za aritmiju)

Postoji manja mogucnost da imas tzv rezistenciju tj smanjenu osetljivost na hormone stitne zlezde- mada u tvom slicaju je verovatno problem s povisenim antitelima koji su mogucno uzrokovane alergijom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvecane vrednosti i sta sa njima?
PostPoslato: Pet Apr 11, 2014 10:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 11, 2014 8:59 pm
Postovi: 9
После вишегодишњег стресног периода сасвим случајно ми је у јулу 2013. дијагностикован Хашимото .Кажем ,случајно јер једини симптом је била готово свакодневна алергијска кијавица коју имам и сада и коју сам уз хомеопатску терапију ублажила за 30%. Истовремено ми је откривен и нодус на десном режњу 7*4мм , који је сада 11*7мм . Увећан ми је ТСХ 15,15 а реф. вредност је 0,27 -4,2 и антитела 552,3 а треба да су мањи од 115 .Такође ми је повећана масноћа и то у холестерол, триглицериди и лош холестерол . Има ли неко искуства везана за кијавицу и да ли је то нешто што ћу имати до краја живота јер уз терапију еутирокс 75 мг , кијавицу и даље имам и баш ми смета . Лекар ми је рекао да ће кијавица остати заувек .Имам 54 године , радим стресан и одговоран посао .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvecane vrednosti i sta sa njima?
PostPoslato: Pet Apr 11, 2014 11:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Nisam siguran za kijavicu, pa necu zalaziti u to dublje- ali mislim da resavanje drugih problema bi moglo da promeni situaciju i s kijanjem-
prvo bih resavao stitnu, ovde nema dovoljno podataka da bi se sa sigurnoscu mogao utvrditi problem- no gotovo sam siguran da je trenutacna doza eurotiroksa nedovoljna- inace sam TSH bi trebao da je ispod 2 mlU/l, tj najbolje negde oko 1- mada zavrsnu rec ipak ima sam nivo hormona i simptomi.
Povecanje doze bi ne samo trebalo da smanji TSH vec i da u nekoj meri poboljsa holesterol itd... i takodje moguce je da bi se nodus poceo smanjivati.
Takodje treba proveriti prolaktin- koji je verovatno previsok, a koji sam po sebi donosi mnogo problema i simptoma
I takodje bih detaljno proverio lucenje kortizol tj da li je nivo kortizola dovoljan posto je on potreban da bi stitna funkcionisala a i za sam imuni sistem i normalan nivo energije.

Takodje treba poceti sa Selenijumom- 200mcg, e sad- dobar dodatak je i jod- medjutim kod pacijenata sa Hashimotom jod cesto pogorsa situaciju- no obicno kad se odredjeno vreme koristi selenijum (barem 5-6 nedelja) ne bude problema- no u svakom slucaju jod je dodatna opcija, za sad definitvno treba uzimati selenijum.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvecane vrednosti i sta sa njima?
PostPoslato: Pet Apr 11, 2014 11:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 11, 2014 8:59 pm
Postovi: 9
Тачно је да ми је лек био недовољан јер сам пила Летрокс 50 мг а сада ми је дао Еутирокс 75 мг до следеће контроле за два месеца . Зашто селен , то ми нико није рекао , додуше тек се информишем о својој болести , на почетку ми је ТСХ био 9 а антитела 159 и све се регулисало почетном дозом лека, сада на контроли је све много лошије а и ја се осећам лоше , кијавице са свим својим симптомима ме сламају . Хвала на саветима .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Uvecane vrednosti i sta sa njima?
PostPoslato: Sub Apr 12, 2014 4:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Selen smanjuje antitela, poboljsava metabolizam masti, poboljsava i vrlo je neophodan (uz jod i gvozdje) za pravilan rad stitne zlezde... Itd...

I sada je lek nedovoljan, trebat ce mnogo vise od 75mg, verovatno duplo, ali da ovo treba postepeno povecavati i onda proveriti za 4-5 nedelja posto treba vremena da se podigne nivo ovih. Inace sam TSH nije dovoljno dobar za "osmatranje"- treba proveriti i fT4 i fT3, takodje kortizol.
A i prolaktin- ako je ovaj, a sigurno jeste astronomski visok to onda definitivno negativno utice na psihicko (a i fizicko) blagostanje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: