Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Poviseni metaboliti kateholamina u urinu
PostPoslato: Čet Jun 03, 2010 4:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 23, 2009 10:37 pm
Postovi: 29
Pozdrav.

zovem se Vladimir, imam 23 god, student 5. godine medicine. Od pre 2 meseca naglo sam poceo da osecam razlicite simptome kao sto su ubrzan rad srca, palpitacije (lupanje srca), izrazitu aksioznost i jedan napad panike tokom kojeg su mi izmerili pritisak koji je bio oko 200/100 (napominjem da sam osecao izuzetan strah). Nakon toga su se simptomi nastavili u vidu aksioznosti (koja je dominantan simptom) i pritiska koji ponekad bude oko 150/90, 160/90. Ponekad mi se i ruke tresu (tremor) i pojacano se znojim, narocito posle kretanja ili blage fizicke aktivnosti. Mada, pojacano znojenje imam unazad vec nekoliko godina. Nemam glavobolje.

Doktorka sa studenstke poliklinike je odmah posumnjala na feohromocitom (tumor srzi nadubrega), i poslala me na analize. Uradio sam metabolite kateholamina u 24h urinu (metanefrin i normetanefrin), oni su povecani i to:

metanefrin 2,3 (normalno manje od 1mg/24h)
normetanefrin 981 (normalno manje od 600 mikrograma/24h)


Tumorski marker za feohromocitom je u granicama normale:

hromogranin A 38.1 (normalno manje od 100)

Zatim sam uradio multi-slice CT abdomena koji nije pokazao nikakve tumorske ni bilo kakve druge patoloske promene na nadbubreznim zlezdama, ni u abdomenu. U medjuvremenu mi je uvedem u terapiju Zoloft 50mg, i Ksalol dva puta po 0.5mg. Posle dve nedelje terapije cini se da se stanje popravlja, ja se subjektivno bolje osecam.

Dostorka sad zeli da ponovi analize urina.

Da li su moje vrednosti u urinu povisene dovoljno da ukazuju na feohromocitom? Kolika je verovatnoca da imam neki ekstaabdominalni tumor? Da li je opravdano da ponovo radim CT ili magnetnu rezonancu drugih regiona (npr. glave, toraksa)?

Svestan sam da su ovi ekstraabdominalni tumori jako retki, mnogo redji i u odnosu na feohromocitam u nadbubrezima koji je i sam po sebi jako redak. Moja doktorka je takodje zbunjena, i ne zna ima li smisla ici na dalje anazlie ili je opravdano pripisati sve simptome psihickom poreklu.

Jako bih cenio necije strucno misljenje povodom mog posta, a takodje i misljenja onih koji su eventualno imali slicne probleme ili znaju nesto o ovoj problematici.

Unapred zahvalan.

_________________
Student medicinskog fakulteta univerziteta u Beogradu, 6. godina


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Poviseni metaboliti kateholamina u urinu
PostPoslato: Sre Jan 21, 2015 2:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 21, 2015 2:48 pm
Postovi: 1
Postovani,
molim Vas, ako vidite ovu poruku, da mi kazete sta su Vam na kraju rekli i sta je bio uzrok? Imam slicne simptome, a nisam nasla ni jedan forum koji ima slicnu temu.
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: